Na pokaz mody Marka Wspiera Markę (MWM) otrzymaliśmy zaproszenie od organizatorki Anny Szubert. Tym sposobem w sobotni wieczór 16 listopada wylądowaliśmy w Domu Towarzystwa Kredytowego w centrum Łodzi na naszym pierwszym pokazie mody. Z jakiego powodu nas tam zaproszono? Nie… branży nie zmieniliśmy. Na pokazie miały się zaprezentować wyjątkowe kobiety, a jedna z nich związana jest z tym co nam bardzo bliskie i znane…

Na 9. edycji MWM zaprezentowało się 9 polskich projektantów, a gościem specjalnym była UWAGA! czarnogórska projektantka mody Vesna Krivokapić, ktora od niespełna 20 lat mieszka w Kopenhadze. Vesna Krivokapić to pierwsza w historii zagraniczna projektantka, która została zaproszona na pokaz organizowany w ramach projektu MWM. Na scenie przedstawiła swoją kolekcję „Voljeni hladni kamen “ inspirowaną czarnogórskimi strojami narodowymi.

Rozmowa z projektantką Vesna Krivokapic

Mieliśmy ogromną przyjemność porozmawiać z Vesną jeszcze przed samym pokazem i zadać jej parę pytań, na które z dużą chęcią odpowiadała. Rozmowa była prowadzona po czarnogórsku tak, aby nasz gość czuł się jak najbardziej komfortowo. Dodatkowo pojawiliśmy się na samej scenie pokazu pomiędzy 9 a 10 blokiem modowym… niestety nie w roli modela 😉 tylko w celu tłumaczenia wywiadu z naszą czarnogórską gwiazdą.

Vesna, miło Cię widzieć w Łodzi na pokazie MWM czy to Twój pierwszy raz w Polsce?

Tak, jestem tu po raz pierwszy i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z wizyty w Waszym kraju. Dodatkowo mam ogromne szczęście, że mogę wziąć udział w tak dobrym modowym wydarzeniu. Z tego co wiem jestem pierwszą zagraniczną projektantką, która bierze udział w MWM i dziś zaprezentuję Wam swoją narodową kolekcję inspirowaną Czarnogórą. Stroje z Voljeni hladni kamen (tł.ukochany zimny kamień) pojawiły się już na kilku europejskich wybiegach i dziś wieczorem pojawią się w Łodzi z czego jestem dumna i szczęśliwa.

Jeżeli już jesteśmy przy dzisiejszym wieczorze, to powiedz co myślisz o MWM?

Myślę, że każde modowe wydarzenie, także MWM to dobra okazja, żeby się spotkać i porozmawiać o modzie. Dobrze wiemy, że Polska i Czarnogóra to są kraje, które mają wiele wspólnego jeżeli chodzi o kulturę do której zaliczamy, też oczywiście modę. Kiedy Anna Szubert zaprosiła mnie na to wydarzenie, od razu się zgodziłam. Co więcej, ja też organizuję w Czarnogórze międzynarodowe pokazy mody i mam nadzieję na dalszą współpracę.

Czy udało Ci się już zaobserwować jakieś wspólne elementy w modzie polskiej i czarnogórskiej?

Miałam okazję dziś na próbach zobaczyć kilku młodych polskich projektantów, resztę mam nadzieję zobaczyć już na głównym pokazie. Są to bez wątpienia bardzo uzdolnieni młodzi ludzie. Widzę wspólne elementy, a najbardziej zależy mnie i Waszym projektantom na tym, żeby jak najszybciej dostać się do światowej czołówki mody.

Twoja kolekcja, którą nam zaprezentujesz jest inspirowana Czarnogórą. Urodziłaś się kameralnej miejscowości Baosići w Boce Kotorskiej. Jak głęboko zakorzeniona jest ta inspiracja?

Tak, urodziłam się w Baosići, ale aktualnie mieszkam w Kopenhadze. Jestem osobą bardzo nostalgiczną, brakuje mi bardzo Czarnogóry. Tęsknię za miejscem swojego urodzenia i zdecydowanie muszę powiedzieć, że brakuje mi mojego kraju „w całości” jakkolwiek to zabrzmiało!

A czego Ci najbardziej brakuje w Danii?

Wszystkiego oczywiście! Ty, też bywasz w Czarnogórze, wiesz jak nieduży jest nasz kraj, a jakże piękny. Mieszkałam 25 lat w swojej miejscowości, teraz często wracam do swoich wspomnień z lat nastoletnich i chyba stąd bierze się ta moja nostalgia.

Wiem także, że bardzo walczysz o prawa zwierząt. Jedna z Twoich poprzednich kolekcji dotyczyła eko-skór. Czy możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

Tak, to była moja ostatnia kolekcja. Widzę, że jesteś bardzo dobrze przygotowany (śmiech). Zdecydowanie walczę o prawa zwierząt, ta kolekcja nosiła nazwę „Na kożi, ne koża” ( tł. Na skórze, nie skóra). Sama nazwa daje nam dużo do myślenia, chciałam przekazać wszystkim kobietom, że można pięknie wyglądać w eko-skórach. Ubierać się tak, żeby zwierzęta na tym więcej nie cierpiały.

Zdjęcie pokazu kolekcja z eko-skóry.
Zdjęcie z pokazu kolekcji zaprojektowanej z eko-skóry.

Powiedz mi, jakie masz plany na nadchodzący rok?

W przyszłym roku z pewnością pojawię się na pokazach we Włoszech dokładnie na Sycylii jak już co roku od jakiegoś czasu. Jeżeli chodzi o Czarnogórę to już 5 raz z rzędu będę organizatorką międzynarodowego pokazu modowego blisko swojej rodzinnej miejscowości w Herceg Novi w twierdzy Forte Mare. Gościem z specjalnym z Polski będzie oczywiście Anna Szubert i mam nadzieję, że to nie będzie koniec naszej współpracy.

Wybrane projekty z pozostałych kolekcji projektantki Vesny Krivokapic

Czarnogórskie akcenty w Polsce…

…i Polskie akcenty w Czarnogórze. Jak się okazuję, to nie koniec polsko – czarnogórskiej współpracy modowej. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia jedna polska projektantka została zaproszona na pokaz mody w lipcu 2020 roku, który będzie organizowany w Herceg Novi w Czarnogórze. Jest nią Anna Szubert, organizatorka pokazu MWM i projektantka znanej marki Cosel. Cieszymy się bardzo, bo również otrzymaliśmy zaproszenie na ten pokaz. Jak widać, to nie koniec naszej modowej przygody. Mamy nadzieję, że tak samo jak my, będziecie czekali zniecierpliwieni na relację, jak polska projektantka została przyjęta na czarnogórskiej ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here