Nie masz wciąż planów na Sylwestra? Wsiadaj w pierwszy, czy akurat w tym przypadku ostatni samolot do Funchal i leć spędzić Sylwestra na Maderze.

Jakbym kiedykolwiek tworzyła listę rzeczy do zrobienia / zobaczenia w życiu, to zdecydowanie wpisała bym tam Nowy Rok w Funchal. Co takiego wyjątkowego nas czeka podczas sylwestrowej imprezy na tej portugalskiej wyspie? Poniżej przedstawiam kilka faktów, które myślę, wyjaśniają co takiego wyjątkowego można przeżyć w tę sylwestrową noc.

Sylwester na Maderze w 2019 roku

Będę bazować na zeszłorocznej nocy sylwestrowej, bo właśnie w 2019 roku miałam niesamowitą okazję świętować Nowy Rok pod gołym niebem w Funchal. Spędzałam tam całą zimę i bez cienia wątpliwości stwierdzam, że grudzień połączony z sylwestrem to czas idealny, żeby odwiedzić Maderę.

Madera, to mała portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, której stolicą jest miasto Funchal, to właśnie tutaj znajduję się również główny port tej wyspy. Stolica jest centrum bożonarodzeniowego i sylwestrowego klimatu. Przez cały miesiąc możemy podziwiać pięknie oświetlone ulice, szopki wielkości domów, festiwale na każdym kroku i dużo innych atrakcji, których nie spotkamy w Europie kontynentalnej.

Maderyjczycy jak się okazuje to społeczność bardzo rozrywkowa, a harmonogram ich roku wyznaczają festiwale, parady i festyny, czas oczekiwania od jednego do drugiego. Powodów do imprezy nie trzeba szukać, festiwal kasztanów, ziemniaków czy kwiatów to tylko kilka pomysłów, żeby się zabawić. Skoro w ciągu roku jest tyle okazji, wyjątkowo przygotowywanych, to nie można się dziwić, że sylwestrowa noc należy do najbardziej zjawiskowych.

W 2019 świętowaliśmy 600-lecie odkrycia Madery!

To wszystko złożyło się na olbrzymie świętowanie. Już od 8 grudnia wojsko, przygotowywało materiały wybuchowe, które w kilku turach były przetransportowywane na wyspę. Bazy wojskowe zajmowały się przetrzymywaniem materiałów, a następnie rozmieszczaniem ich w odpowiednich miejscach.

Do opisania całego przedsięwzięcia najlepiej posłużyć się liczbami, to one tak naprawdę dają nam obraz o jak wielkim wydarzeniu mówimy, ale zanim przejdziemy do 2019, cofnijmy się trochę w czasie.

Sylwester na Maderze.
Sylwester na Maderze słynie z pokazu sztucznych ogni.

Sylwester na Maderze, wpisany do księgi Guinnessa

Pokaz sztucznych ogni na maderze, został wpisany jako największy na świecie (trwał 8 minut) w 2006 roku i przetrwał   do 2012 roku. Rekord udało się osiągnąć dzięki elipsie fajerwerków o długości 6 km i szerokości 2,7 km wokół miasta Funchal. Wybuchy pochodziły z 37 stacji (31 lądowych i 6 morskich) strategicznie rozmieszczonych w wyjątkowym umiejscowieniu na kształt amfiteatru całej zatoki. Pokaz składał się z 17 ton fajerwerków, które wystrzeliwały z prędkością ponad 8 tysięcy strzałów na minutę.

Jak wiadomo z roku na rok organizatorzy pokazu fajerwerków biją poniekąd swoje własne rekordy. Wspaniały spektakl fajerwerków w 2019 roku został pokazany z 40 punktów w mieście, a cała impreza  kosztowała 1,3 miliona euro.

Od kilku lat możemy zaobserwować, że z roku na rok, odchodzi się od hucznych sylwestrowych nocy. Dlaczego? Powodów mamy klika: wystraszone zwierzęta, o które coraz bardziej dbamy czy zanieczyszczone powietrze…na szczęście maderyjskie należy do najczystszych na całym świecie i taka jedna szalona noc tego nie zmieni! Należy także w tym roku pochwalić miasto Łódź, które zamiast miejskiego pokazu fajerwerków szykuje nam pokaz świetlny 300 dronów! Może czekają nas takie czasy, gdzie pokaz sztucznych ogni będziemy mogli oglądać tylko w Funchal… 😉

Sylwester na Maderze
Sylwester na Maderze

Ceny Sylwestra na Maderze

Będąc w Funchal podczas sylwestra mamy kilka opcji do wyboru, jak spędzić tę noc.

Sylwester w porcie – najpopularniejsza i najtańsza opcja

To  świętowanie z tysiącami innych osób w porcie. Nie ma problemu z piciem w miejscach publicznych, znajomi grupami rozpalając grille w parku, robią pikniki, mając własne jedzenie i alkohol, koszt sylwestrowej imprezy mocno więc spada.

Warto wybrać się do portu z dużym wyprzedzeniem, bo nie tylko zaskoczy nas ilość mieszkańców, którzy na pokaz przyjeżdżają ze wszystkich stron wyspy i zajmują miejsca z najlepszą widoczności już w ciągu dnia! Największym szokiem będzie dla nas ilość osób przyjezdnych. Pojemność turystyczna Madery to 40 tys. turystów, w hotelach… Kolejne 25 tysięcy obserwuje pokaz z wielkich statków wycieczkowych, których cumuje maksymalnie 10 wokół portu. Oglądając pokaz w porcie należy pamiętać o tym, że po fajerwerkach może być sporo dymu.

Sylwester na statku 

Jak już wspominałam tysiące osób przypływa na wielkich kruzerach do portu, właśnie na ten wyjątkowy pokaz sztucznych ogni. Na szczęście to nie jedyna opcja, aby móc podziwiać widowisko od strony wody.

Wiele biur organizuje sylwestra na statkach, łódkach i katamaranach. Średnia cena to 100-150 euro za osobę i trzeba wcześniej się zdecydować, bo bilety szybko się rozchodzą. Do kupienia są w porcie, na stronie organizatorów w hotelach oraz wszystkich burach podróży. Warto pamiętać o tym, że jesteśmy na oceanie, gdzie może być w nocy bardzo zimno, wietrzenie. Zdecydowanie nie jest to najlepsza opcja dla osób z chorobą morską.

Kolejnym aspektem jest pogoda. W 2019 padał deszcz, nie lało, ale padało. Przestało padać w nocy, gdy był pokaz, co było małym dobrodziejstwem ze strony matki natury, niestety padający w ciągu dnia deszcz spowodował, że kilka biur odwołało sylwestra na statkach.

Sylwester w hotelu 

Wybierając się w tym czasie na ulrop do hotelu, sprawdź wcześniej czy w programie jest bal noworoczny. Położenie tylko nielicznych hoteli, daje szansę oglądania pokazu z budynku, część ma taką opcję z perspektywy dachu hotelowego, jak jest tam taras czy jakiś bar to mamy świetne miejsce do oglądania. Pozostałą część nocy można świętować na balu, organizowane są najczęściej przyjęcia z dress codem i może być problem jak nie masz ze sobą długiej sukni lub garnituru. W większości takie kolacje są dodatkowo płatne, dlatego sprawdź przed wyjazdem dokładnie i przygotuj swój budżet.

Tej nocy hotele z różnych zakątków wyspy organizują płatne transfery (ok. 15 euro w dwie strony za osobę), które o godzinie pierwsze wracają z powrotem do hotelu. Jest to bardzo ekonomiczna i wygodna opcja, bo w związku z tak wielkim wydarzeniem, wiele głównych dróg jest zakorkowana lub wyłączona z ruchu i to może stanowić poniekąd problem komunikacyjny. Taksówki będą bardzo drogie, a wiele autobusów komunikacji publicznej nie będzie kursować.

Sylwester na Maderze
Widok na port w Funchal z domu Renatki.

Sylwester w restauracji 

Położenie portu sprzyja przyjęciom organizowanym w restauracjach, gdzie ich jest tutaj szeroki wybór. Przygotowane są wtedy specjalne sylwestrowe menu i można zarezerwować sobie taki stolik z wyprzedzeniem. Ceny kolacji mają bardzo szeroki wachlarz, jednak średnia cena to ok. 100 euro za osobę, jak chcemy być w centrum wydarzeń.

Sylwester na Maderze dla VIP-ów 

Takie miejsca nie istnieją. Chyba, że masz fantastycznych lokalnych znajomych i co lepsza, tak zupełnie przez przypadek okazuje się, że oni wybudowali sobie dom z najlepszym widokiem w całym Funchal! Sama sobie zazdrościłam wtedy, gdy Renata z Madera z Nami zaprosiła nas na Sylwestra do swojego domu! Kto by nie zazdrościł? Spójrzcie na tą panoramę. Serio Renatka ma taki widok ze swojej kuchni i przy lepieniu pierogów, tak sobie podziwialiśmy Funchal!

Sylwester na Maderze, czyli niezapomniany pokaz sztucznych ogni

Na Maderze mieszkałam i pracowałam ponad pół roku. Z tą wyspą wiąże się wiele wyjątkowych historii miejsc i poznanych tam osób. Tamten sylwester należał zdecydowanie do takich niezapomnianych chwil. Następnego dnia pracowałam, a jak później się okazało to właśnie 1 stycznia 2019 roku był najszczęśliwszym dniem w moim dotychczasowym życiu. Dziś cały tamten rok wspominam jako magiczny. Ciekawa jestem jaki pokaz będzie w 2020 roku 😉

Podrzucam Wam troszkę wspomnień obfitujących w tę magię, które udało mi się nagrać telefonem.

I jak sztuczne ognie zrobiły na Was wrażenie?

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o nowej kategorii na blogu tj. Inspiracje i czy chcecie czasami poczytać o czymś innym niż Czarnogóra, będę bardzo wdzięczna za Waszą opinię 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here