Widok na starówkę z murów.
Widok na starówkę z murów.

Będąc tutaj na miejscu ciągle mamy wrażenie, że te lato będzie należało właśnie do Czarnogóry. Jak widać, nie tylko nam chodzi to po głowie. W jednej z najbardziej wpływowych niemieckich gazet Bild pojawił się artykuł opisujący Czarnogórę jako kraj, który przywraca nadzieję na urlop w letnim sezonie. Podkreślając, że kiedy już zostaną utworzone warunki do bezpiecznego podróżowania, to właśnie Czarnogóra będzie gotowa witać gości.

Czarnogóra to najlepszy wybór na urlop i szybko powinna znaleźć się na liście niemieckich turystów, między innymi z powodów bezpieczeństwa zdrowotnego – jak podkreśla autor artykułu Mark Oliver RÜhle. Bild przypomina, że ​​Czarnogóra jest krajem, w którym jest bardzo niewielka liczba zainfekowanych przypadków koronawirusem. Opisuje, że kraj pracuje nad wytycznymi dotyczącymi higieny i innych protokołów zdrowotnych w hotelach i restauracjach, które będą stosowane w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.

W czasach wysokiej niepewności, z powodu pandemii COVID-19, Czarnogóra według analiz światowych ekspertów ds. zdrowia, jest jednym z najbardziej skutecznych krajów i osiąga dobre wyniki w walce z pandemią właśnie dlatego, że szybko zareagowała.

Powiedziała dla Bild Željka Radak Kukavičić – dyrektor narodowej organizacji turystycznej.

Dalej możemy przeczytać: „Pomimo wciąż trwającego zakazu podróży, ten mały kraj adriatycki daje nam teraz nadzieję na letnie wakacje na południu Europy. Czarnogóra w pełni uruchamia infrastrukturę turystyczną i będzie gotowa na gości!”. Artykuł informuje, że ​​większość sklepów w Czarnogórze będzie otwarta od 4 maja, a hotele i restauracje będą otwierać swe drzwi już 18 maja. Jednym ze środków bezpieczeństwa zdrowotnego będzie obowiązkowe noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Bild przypomina, że ​​Czarnogóra osiągnęła rekordowe wyniki w turystyce w 2019 roku. W ostatnich sezonach odnotowuje się jej tendencję wzrostową w trendach turystycznych wśród Niemców. Co przełożyło się na 82% wzrostu w ubiegłym roku, jeżeli chodzi o liczbę turystów przybywających z rynku niemieckiego.

PS: My już od dawna widzimy, że rośnie popularność Czarnogóry. Zastanawiamy się kiedy będzie takie prawdziwe bum. Może faktycznie w tym roku. Jak myślicie?

6 KOMENTARZE

 1. 164 380 tysięcy !!! Tyle jest obecnie zarażonych Niemców !!! Zakładam ze ta grupa musiałaby wyzdrowieć w ciagu powiedzmy miesiąca !!! Bo inaczej nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek turystyki!!
  W jedna czy w druga stronę !

  • Nie nam to oceniać 🙂 Życie pokaże jak dalej sytuacja będzie się rozwijać, my staramy się myśleć pozytywnie. Pozdrawiamy z Czarnogóry 🙂

 2. Trzeba jednak uważać. Cyt. „Z uwagi na ograniczone zdolności czarnogórskiej służby zdrowia w zakresie walki z pandemią (pracownicy służby zdrowia wskazują, że szpitale nie posiadają wystarczającej liczby sprzętu, środków ochronnych ani testów na obecność koronawirusa) władze Czarnogóry – podobnie jak i innych państw regionu – zmuszone są do korzystania ze wsparcia partnerów zagranicznych”. (…) „decyzje rządu zapadają bez konsultacji z parlamentem lub społeczeństwem” (artykuł – Czarnogóra wobec pandemii COVID-19).
  Trzeba spokojnie podejść do rewelacji wynikających z decyzji rządu i monitorować sprawę, testów w tym kraju też nie było wiele wykonanych. Również chciałbym odwiedzić Czarnogórę w tym roku, ale osobiście odpuszczę do kolejnego roku. Oby było lepiej.

  • Panie Piotrze,
   wszelkie informacje, które pojawiają się w mediach, raczej warto brać z dystansem, bo dane i statystyki przedstawia się tak, aby pasowały do wizji autora. My relacjonujemy sytuację prosto z Czarnogóry, jak wygląda tutaj życie, jakie są informacje oficjalne i w lokalnych mediach. Żaden system zdrowia nie sprawdził się w zaistniałej sytuacji, a pomimo niewysokiego poziomu tutejszej służby zdrowia – mała ilość przypadków śmiertelnych i małe rozprzestrzenianie się wirusa, pokazuje, że chyba, aż tak źle tutaj nie jest. Co do ilości zrobionych testów i wszelkich środków ochronnych, to trzeba patrzeć w stosunku do całej ludności Czarnogóry. Małe społeczeństwo potrzebuje tego mniej, m.in. nie było tutaj sytuacji, żeby brakowało tych podstawowych narzędzi w szpitalach i dla pracowników służby zdrowia. Czy w sytuacjach epidemii to politycy i społeczeństwo powinno podejmować decyzje, a nie epidemiolodzy, wirusolodzy i osoby w tym zakresie przeszkolone? To już niech każdy sobie odpowie na to pytanie 🙂 My te sytuacje, też widzimy inaczej będąc tutaj na miejscu. Życzymy szybkiego powrotu do normalności i oczywiście zrealizowanego urlopu w Czarnogórze. Pozdrawiamy serdecznie z Budvy 🙂

 3. Niestety, gdy Niemcy zaczną masowo odwiedzać Czarnogórę, to ceny skoczą do góry 🙁 Tak jak z Chorwacją – dawniej kraj bardzo tani by Polacy spędzali tam wakacje, a teraz, z roku na rok, jest tam coraz drożej 🙁

  • Ceny mogą pójść w górę, natomiast widać, że kraj jest podzielony na takich kilka części. Niemcy i Francuzi głównie jadą w okolice Boki Kotorskiej – gdzie już jest nieco drożej (w skali Chorwacji i tak tanio), druga część to Budva i więcej Rosjan (Budva droższa sama w sobie), oraz od Budvy w stronę Albanii gdzie mamy najtaniej. Pozdrawiamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here