Mam pomysł (…) Jedno magiczne zdanie, a tak naprawdę to przepustka do następnego nieznanego miejsca. Działało jak wskaźnik na mapie kierując tam, gdzie była jeszcze nieodkryta przez nas przestrzeń. Hasło, które inspirowało nas przez cały okres poznawania tego kraju. Mam pomysł! – pokażę Ci najpiękniejsze punkty widokowe w Czarnogórze.

Punkty widokowe w Czarnogórze

Górzyste kraje mają w sobie coś wyjątkowego – a mianowicie można je podziwiać z “wyższych poziomów”. Możliwości takiego ukształtowania terenu, wręcz wymusiła powstanie punktów widokowych. Taka sytuacja ma miejsce również w Czarnogórze. Dla wielbicieli zdobywania szczytów jest to raj, a dla przeciętnego turysty widowiskowa atrakcja.

Miejsca klasyfikujące się jako punkty widokowe możemy podzielić ze względu na kilka kategorii. Podstawowy podział to sposób dotarcia do nich, czyli samochodowe (opisane poniżej) lub piesze. Następnie obszary te możemy podzielić ze względu na popularność danego miejsca i występującej na nim infrastruktury. Jak się okazuje w końcowym podsumowaniu, te dwa kryteria łączą się.

Najpopularniejsze turystyczne punkty widokowe w Czarnogórze zlokalizowane są przy głównych drogach z podstawową infrastrukturą. Liczne tablice przy głównych trasach pozwalają przygotować się do postoju, często znajdziemy tu zatoczki lub parkingi. W tych punktach zatrzymujemy się najczęściej tylko na chwilę, głównie po to, aby zrobić zdjęcie i ruszyć w dalszą podróż.

Takich miejsc jest bardzo dużo w całym kraju. Wielokrotnie kilometrowe odcinki dróg stają się jednym widowiskowym punktem widokowym, klasyfikując się do kategorii najpiękniejszych dróg w Czarnogórze. Co kilka metrów mamy ochotę zatrzymywać się i uwiecznić to, co widzimy. W artykule poniżej opisane zostały wybrane obszary mające w sobie większy potencjał, m.in. możliwość podziwiania terenu z kilku perspektyw, dając tym samym wybór i możliwość zwiedzania nieturystycznej strony Czarnogóry.

Punkt widokowy na Herceg Novi.
Punkt widokowy na Herceg Novi.

Nieturystyczne, mniej popularne i często jeszcze nieodkryte punkty widokowe w Czarnogórze znajdują się zazwyczaj przy bocznych drogach. Aby dotrzeć do tych miejsc musimy przeznaczyć więcej czasu i musimy mieć odpowiednią mapę lub nawigację. Olbrzymim plusem tych obszarów jest brak tłumów – najczęściej jesteśmy tam sami.

Zaskakujące jest to, że właśnie na tych obszarach infrastruktura jest bardziej rozbudowana. W wielu nietypowych miejscach napotkamy wybudowane okrągłe murki lub należące do moich ulubionych – ławeczki – idealne na piknik czy dłuższą chwilę relaksu. W głowie mam zawsze jedno pytanie: komu się chciało wtargać tam ławkę lub stół?

"Ławeczkowy" punkt widokowy nad Jeziorem Piva.
„Ławeczkowy” punkt widokowy nad Jeziorem Piva.

Samochodowe punkty widokowe w Czarnogórze

W zależności od infrastruktury drogowej istnieją miejsca, gdzie bez problemu dotrzemy samochodem, natomiast w inne musimy dojść pieszo. Punktów widokowych w Czarnogórze jest pod dostatkiem, dlatego jest szansa, że każdy znajdzie swój ulubiony.

Na temat infrastruktury drogowej w Czarnogórze toczone są często burzliwe dyskusje. W narodowym dla nas stylu godzinami możemy narzekać na drogi, które są wąskie i kręte. Patrząc jednak z drugiej strony, to właśnie te trasy prowadzą nas w najbardziej wyjątkowe zakamarki, a zwiedzanie samochodem to niepodważalnie najlepsza opcja na poznanie tego kraju.

Widok na wyspę Sveti Stefan z głównej ulicy.
Widok na wyspę Sveti Stefan z głównej ulicy.

Wyspa Sveti Stefan

Jeden z pierwszych punktów widokowych w Czarnogórze, który odkryliśmy, był na wyspie Sveti Stefan. Najpopularniejsze miejsca, skąd możemy robić zdjęcia, znajdują się przy głównej ulicy Jadrańskiej Magistrali [E80]. Mamy tam do wyboru małą zatoczkę, gdzie można zatrzymać się samochodem (obok drewnianej budki z pamiątkami), lub mini parking naprzeciwko przystanku komunikacji publicznej (obok restauracji Cafe Restaurant).

Byliśmy, zobaczyliśmy, ale niedosyt pozostał. Zawsze odchodzimy kilka metrów dalej, żeby podziwiać z innej perspektywy niż tłumy turystów. Tak samo było i tym razem, tylko że trzeba było pokonać kilka dodatkowych kilometrów. Mijając wyżej wymienione przystanki trzeba skręcić na lewo w szutrową drogę, która prowadzi do niewątpliwie jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w Czarnogórze – wzgórza z malutką cerkwią Sveti Sava, skąd widać wyspę Sveti Stefan i całą Budvańską Riwierę.

Punkt widokowy na wyspę Sveti Stefan.
Widok na wyspę Sveti Stefan ze wzgórza.

Budvańska Riwiera z punktów widokowych

Podziwiać Budvę możemy z kilku różnych kierunków. Dorzucając rejs statkiem, czyli widok od strony morza, będziemy mieli obraz na miasto z perspektywy 360°. Miejsc jest wiele, a co najlepsze – do większości z nich możemy dojechać samochodem.

Najszybciej dostaniemy się na punkty widokowe przy głównej drodze z Budvy do Cetinje [M2.3]. Z wyżyn tworzy się piękna panorama na miasto. Mamy tam do wyboru kilka przydrożnych zajazdów/parkingów. Co mogę doradzić, to nie zatrzymywać się na jednym z pierwszych – następne dadzą nam lepszy widok, z mniejszą ilością krzewów, które często wchodzą w kadr pierwszego planu.

Punktem widokowym w Czarnogórze, gdzie najlepiej podziwiać Budvę i jej całe wybrzeże, jest mała twierdza Kosmac. Dojazd samochodem do niej jest bezproblemowy, wystarczy zjechać z drogi Budva-Cetinje w oznakowanym kierunku. Jedynie ostatni kawałek trzeba pokonać pieszo do twierdzy, skąd rozciąga się niezapomniany widok.

Widok na Budvańska Riwierę z głównej drogi do Cetinje.
Widok na całą Budwańską Riwierę.
Widok na całą Budvańską Riwierę.

Restauracja z widokiem – Plaża Jaz

Jadąc z lotniska Tivat do Budvy, każdy ma okazję podziwiać plażę Jaz, widoczną z głównej drogi. Ponad 2 kilometrowa plaża rozciąga się przy dość wysokim klifie, co tworzy piękną zatoczkę. Przed tunelem przy głównej drodze jest parking, gdzie możemy się zatrzymać.

Jak dla mnie jest to miejsce zbyt widowiskowe, żeby odwiedzić je tylko na chwilę. Na szczęście nie jestem w tej opinii sama. Otóż, przed zajazdem na punkt widokowy znajduje się restauracja El Rey. Miejsce z idealnym połączeniem smacznego jedzenia i pięknego widoku.

Popijając czarną kawę, to właśnie stamtąd najbardziej lubię spoglądać na Jaz. Wracając do Czarnogóry to było pierwsze miejsce, do którego pojechaliśmy. Urodzinowe ciasto też tutaj było – koniecznie do spróbowania Tree Leche.

Widok na plażę Jaz.
Widok na plażę Jaz z głównej drogi.
Widok na plażę Jaz z restauracji El Rey.
Widok na plażę Jaz z restauracji El Rey.

Z agrafek na Zatokę Kotorską

Słynne agrafki kotorskie prowadzą do najpopularniejszych punktów widokowych w Czarnogórze. Cała droga jest tak widowiskowa, że ciężko się zdecydować gdzie zrobić postój. Jest kilka miejsc, w których spokojnie i bezpiecznie zaparkujemy auto. Najpopularniejszym zajazdem jest punkt na 25-tym zakręcie, gdzie zatrzymują się nawet autokary z wycieczkami zorganizowanymi. Pierwszy postój natomiast możemy zrobić już na początku drogi wjazdowej w kierunku Njegusi.

Widok na Zatokę Kotorską.
Widok na Zatokę Kotorską – początek drogi do Njegusi.
Widok na Zatokę Kotorską z 25-tej agrafki.
Widok na Zatokę Kotorską z 25-tej agrafki.

Jeżeli ktoś ma niedosyt podziwiania zatoki to idealnym rozwiązaniem jest przejechanie całej trasy do Mauzoleum Njegosa. Po drodze mamy perspektywę na całą Zatokę Kotorską, miasto Kotor i Tivat z jednego miejsca. Szczególnie polecam zwiedzanie tej okolicy późnym popołudniem, trafić na zachód słońca w tym miejscu, to gwarancja jednego z piękniejszych widoków w życiu. Ławeczki również pojawią się tutaj przy drodze.

"Ławeczkowy" punkt widokowy na Zatokę Kotorską.
„Ławeczkowy” punkt widokowy na Zatokę Kotorską.
Punkt widokowy na Zatokę Kotorską.
Punkt widokowy na Zatokę Kotorską z drogi do mauzoleum.

Jezioro Szkoderskie z różnych perspektyw

Wokół największego jeziora na Bałkanach znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc. Obszar jeziora ulokowany po czarnogórskiej stronie obfituje w niepowtarzalne widoki, głównie dzięki różnorodności ukształtowania wybrzeża. W znaczącej mierze zawdzięczamy to górzystym terenom, na których to powstały popularne punkty widokowe.

Najpopularniejszym jest Pavlova Strana w okolicach miejscowości Stari Most. Na drodze Podgorica – Cetinje [M2.3] trzeba zjechać w kierunku Rijeka Cernojevica. Opisane miejsce znajduje się ok. 3 km od zjazdu z głównej drogi.

Punkt widokowy w Czarnogórze Pavlova Strana.
Popularny punkt widokowy Pavlova Strana.

Zamiłowanie do ławeczek i wszelkiego rodzaju murków na punktach widokowych – tutaj zostało zaspokojone. Stąd też wzięła się moja słabość do tego miejsca. Po raz kolejny odkryliśmy zajazd mniej oblegany przez turystów, znajdujący się na przeciwko miejscowości Virpazar. Bardzo często właśnie tam – w samotności – mamy okazję podziwiać Jezioro Szkoderskie.

Mniej popularny punkt widokowy na Jezioro Szkoderskie.
Mniej turystyczny widok na Jezioro Szkoderskie.
Jeden z ławeczkowych punktów widokowych w Czarnogórze.
„Ławeczkowy” punktów widokowy na Jezioro Szkoderskie.

Widowiskowe punkty – Jezioro Piva

Omawiając temat punktów widokowych w Czarnogórze nie można pominąć północnej części kraju, a mianowicie Jeziora Piva. Jest to trasa, którą wjeżdżamy do Czarnogóry jadąc samochodem z Polski od strony Bośni i Hercegowiny na północy kraju. Obszar króluje w kategorii najpiękniejszych dróg, a co za tym idzie występuje tutaj kilka zakamarków do podziwiania. Pierwszy znajduje się w miejscowości Plužine, tuż za stacją benzynową, gdzie na skraju wysokiego wybrzeża, ustawione zostały ławki. Jest to jeden z „ławeczkowych punktów”, który zdecydowanie polecam zwłaszcza przy zachodzie słońca.

Następny, gdzie spokojnie i bezpiecznie zaparkujemy samochód jest tuż przed wjazdem na most. Znajduje się tutaj drewniana platforma do zjazdu na linie i budka do sprzedaży lokalnego alkoholu. Widok mamy z czołowej perspektywy na jezioro.

Widok na Jezioro Piva przy głównej drodze.
Widok na Jezioro Piva przy głównej drodze.

Jezioro tak piękne, że warto poznać je z kilku stron jak już jesteśmy w okolicy. Za mostem warto skręcić kierując się na Durmitor [droga P14] (kolejna widowiskowa trasa do przejechania). Po lewej stronie od charakterystycznego tunelu (dziura w drodze) znajduje się drewniany stół i ławki z zadaszeniem. Z tego miejsca zobaczymy most z góry i inną perspektywę jeziora. Nie znajdziemy lepszego miejsca na przerwę obiadową, aby delektować się burkiem, zrobionym na świeżo w piekarni w Plužine.

Punkt widokowy na Jezioro Piva.
Punkt widokowy na most i Jezioro Piva.

Jak znaleźć najpiękniejsze punkty widokowe w Czarnogórze

Zwiedzanie Czarnogóry samochodem okazało się najlepszą formą poznawania kraju. Przemierzając wzdłuż i wszerz drogi główne, asfaltowe, szutrowe i te bardziej dzikie, ciężko jest ominąć wyjątkowe miejsca. Wbrew pozorom oznakowanie dróg jest na tyle dobre, że często samo nas naprowadza na interesujące atrakcje. W takich okolicznościach warto jechać powoli i dać się zaskoczyć w terenie.

Jak się już trochę pozna Czarnogórę to oczywiste staje się, że jak już jest wzgórze, górka czy pagórek… to na szczycie musi coś być coś więcej. Najprawdopodobniej czeka na nas zapierający dech w piersiach widok, mały kościół albo ostatecznie jakaś ławeczka.

Sporą ilość miejsc poznaliśmy właśnie w taki spontaniczny sposób. Do innych niezbędna była mapa z dobrym ukształtowaniem terenu oraz oznaczeniem punktów widokowych. Po odkryciu MAPS.ME stało się to naszym podstawowym narzędziem każdej wyprawy. Wersja offline sprawdza się niesamowicie! Bardzo dobrze zaktualizowany teren z oznaczeniem nawet szlaków spacerowych, które idealnie spisują się w poszukiwaniu najpiękniejszych pieszych punktów widokowych w Czarnogórze. Nie sposób pominąć kilku twierdz wojennych, które spokojnie możemy zaliczyć również do punktów widokowych.

Do sukcesywnego zwiedzania potrzebny jest przede wszystkim samochód i mamy dwie opcję do wyboru: albo przyjedziemy swoim z Polski, albo wypożyczymy auto na miejscu.

Punkt widokowy na Budwańską Riwierę.
Widok na Budvańską Riwierę z twierdzy Kosmač.

Mam pomysł. Hasło, na którego dźwięk nadal czuje dreszcz adrenaliny. Uśmiecham się zerkając na niego, bo nie mogę się doczekać co zaplanował na dzisiaj. Jak zwykle otwiera mapę i sprawdza, gdzie jeszcze nie dotarliśmy, której górki jeszcze nie zdobyliśmy. Właśnie w taki sposób, kawałek po kawałku, zdmuchiwaliśmy białe plamy na mapie, odkrywając najpiękniejsze punkty widokowe w Czarnogórze.

Jeżeli podoba Ci się forma w jakiej opowiadamy na blogu o Czarnogórze i chciałbyś zwiedzać ten kraj w naszym towarzystwie to jest nam bardzo miło! Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Jak poszukujesz pilota turystycznego lub polskiego przewodnika w Czarnogórze, to również możemy zorganizować taką pomoc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

Autorem głównego zdjęcia w artykule – przepięknego ujęcia nad Jeziorem Szkoderskim jest Gośka Rębiś. Dziękujemy bardzo za możliwość ozdobienia naszego artykułu! 

13 KOMENTARZE

  1. Podoba mi się koncepcja artykułu, gdzie piszecie o turytycznych miejscach i Waszych ulubionych tych mniej odwiedzanych. Będzie takich więcej wpisów?

    • Myślę, że taka forma artykułów jest nam najbliższa i tak już pewnie zostanie na naszym blogu.
      Będzie więcej, zapraszam do śledzenia strony tutaj lub na naszych social media.
      Pozdrawiam 🙂

    • Dziękujemy Monika, że napisałaś takie miłe słowa 🙂 Nie ukrywam, że to dla nie ważne, bo wiem jakie następne artykuły pisać. Zbieram materiały na „piesze” punkty widokowe, to dopiero będzie petarda 😀

  2. Na wstępie chciałbym powiedzieć że Wasza strona to skarbnica wiedzy jaką zdobyłam przed przyjazdem do Czarnogóry ? chciałabym zapytać czy to słynne wzgórze z małą cerkwią Sveti Sava ma jakiś adres..żeby trafić tam samochodem i nie przegapić tego zjazdu?

    • Pani Sabino,
      bardzo dziekujemy za takie miłe słowa! Z głównej drogi jest tablica informacyjna na punkt „Panorama” ze zdjęciem, myślę, że nie będzie problemu ze znalezieniem. Jak zerknie Pani na mapę np. google to praktycznie na przecikow Sveti Stefan jak się sprawdza to widać kościółek, jest zaznaczony 🙂
      Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj