W końcu: Zwidzimy Trebinje w Bośni i Hercegowinie po polsku! Po ubiegłorocznej nowości, czyli wycieczce do Dubrownika, ruszamy do naszych kolejnych sąsiadów. Ponownie przy współpracy z naszymi czarnogórskimi i tym razem bośniackimi partnerami, pokażemy Wam kolejną bałkańską perełkę! Dlaczego Trebinje? Jest położone blisko czarnogórskiej granicy, a jakże inne od tego co zobaczycie w Czarnogórze. Zapraszamy do Bośni i Hercegowiny!

Odkryj z nami kolejny skrawek Bałkańskiej ziemi

Trebinje od razu wywarło na nas pozytywne wrażenie, mieszanka kultur, dobre jedzenie i bałkańska dusza. To naprawdę interesujące miejsce, tym bardziej, że jeszcze nie tak popularne wśród turystów. W sam raz do wakacyjnego odkrycia! Powinniśmy dodać, że wycieczka jest dedykowana dla osób pełnoletnich ze względu na charakterystykę wyjazdu: degustacje win oraz lokalnej rakiji.

Jak zobaczycie na zdjęciach to będzie wycieczka prawie całoroczna, możemy ją organizować nawet w niskim sezonie turystycznym: kwiecień – listopad. Dodatkowo jest również wariantem na niepogodę, jeżeli wieje na jeziorze lub będą wysokie fale w Zatoce Kotorskiej, to do Trebinja w Bośni i Hercegowinie możemy jechać zawsze. My byliśmy w styczniu 2023 i mimo deszczu, bawiliśmy się przednio!

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij, aby powiększyć)

Szczegółowy plan wycieczki do Trebinje

BUDVA – HERCEG NOVI – GRACANICA – MONASTYR TVRDOŠ  – STARE MIASTO TREBINJE – DESTYLARNIA VUKOJE – BUDVA

Pod opieką polskiego pilota wycieczka do Trebinja z Budvy będzie czymś wyjątkowym, wyjątkowe też będą widoki. Panorama Herceg Novi oraz panorama Trebinje z puntku widokowego nad miastem zrobi na wszystkich duże wrażenie. Na punkcie widokowym na Trebinje będzie Wam towarzyszyć charakterystyczna cerkiew tzw. „mała Gračanica”, tutaj też będzie przerwa kawowa z widokiem na most Arslanagića.

Hercegovačka Gračanica – mała Gračanica

Miejsce bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców Trebinje. To tutaj spoczywa m.in. najbardziej znany lokalny poeta – Jovan Dučić. Zmarł w roku 1943 w USA, natomiast w swoim testamencie napisał, że chciałby kiedyś zostać pochowany na jednym ze zboczy nad swoim ukochany miastem. Udało się to w latach późniejszych zrealizować, ponieważ został przeniesiony w dniu 22.10.2000 r. właśnie do tej nowowybudowanej cerkwi – Hercegovačkiej Gračanicy. Nie dość, że cerkiew jest bliźniaczo podobna do tej z kompleksu Gračanica na Kosowie, to w środku znajduje się oryginalny fragment kolumny prosto z kosowskiej Gračanicy. Aktualnie wiele par prawosławnych zawiera tutaj swoje związki małżeńskie – to zdecydownie numer jeden wśród par młodych.

GRAČANICA

Wino, wino, wino…

Na wycieczce nie może zabraknąć wina! Bośnia i Hercegowina podobnie jak Czarnogóra słynie z win, w drugim etapie wycieczki będzie okazja do degustacji tego pysznego trunku. Spróbujecie go w nie byle jakim miejscu…bo w klasztorze Tvrdoš, tam też można się w takie wino zaopatrzyć! Trzeba przyznać, że mnisi „potrafią” w alkohol.

KLASZTOR TVRDOŠ

Trebinje z lokalnym przewodnikiem

Punktem kulminacyjnym tego dnia będzie spacer po centrum i zabytkowej części Trebinja. Spacer poprowadzi tamtejszy, lokalny przewodnik, a z Wami cały czas będzie polski pilot, który będzie opowiadać o historii miasta. Polskich przewodników w Trebinju nie ma, więc będziecie mieć okazję poznać lokalnego przewodnika i mieszkańca, który pokaże Wam, jak płynie życie w mieście oraz gdzie warto wypić kawę i zjeść coś dobrego. Po zwiedzaniu starej części Trebinja będzie czas wolny dla Was na zajęcia w podgrupach…

TREBINJE – STARE MIASTO

Kolejna degustacja podczas wycieczki do Trebinje… Na koniec, na zdrowie!

Cały dzień zakończymy w miejscu, które zrobiło na nas ogromne wrażenie, nie chodzi wcale o to, że to destylarnia alkoholi; poprostu jest to coś wyjątkowego;p Wyjątkowe ponieważ nie jest to zwykła destylarnia. Budynek otaczają winorośla, nad nimi górują okoliczne szczyty, a w magazynowych zakamarkach czają się maszyny niczym z kosmosu! Wydaje nam się, że mało jest takich obiektów, nie tylko na Bałkanach ale w całej Europie! Profesjonalizm właścicieli zrobił na nas ogromne wrażenie, mamy nadzieję, że zrobi również na Was!

DESTYLARNIA

Organizacja wycieczki do Trebinje z Budvy

Wycieczka rusza w kwietniu 2023 i będzie organizowana do października. Widząc po przykładzie wycieczki do Dubrownika, to takie jednodniowe objazdówki są bardzo popularne nawet po wysokim sezonie, który trwa do września. Szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto może dojechać do Budvy na własną rękę, dla tych którzy będę korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze) polecamy stronę: busticket4.me

 • Wyjazd z Budvy o 8:00.
 • Punkt widokowy nad Herceg Novi.
 • Przekroczenie granicy Czarnogóry i BiH
 • Mała Gračanica, punkt widokowy oraz przerwa kawowa.
 • Degustacja wina w klasztorze Tvrdoš nad rzeką Trebišnjicą.
 • Spacer po zabytkowej części Trebinja + czas wolny.
 • Degustacja mocnych alkoholi, ser, szynka i zwiedzanie destylarni Vukoje.
 • Powrót do Budvy ok. 19:00.
 • 65 euro / osoba dorosła.
 • Wycieczka przeznaczona jest dla osób dorosłych m.in. na długość wycieczki, brak atrakcji dla najmłodszych i 2 degustacje alkoholi. Młodzież 12 – 17 lat może wziąć udział w wycieczce pod warunkiem płatności 100%.
 • Opieka polskojęzycznego pilota podczas wycieczki.
 • Opieka lokalnego przewodnik w Trebinje.
 • Degustacja wina w monastyrze.
 • Degustacja rakiji w destylarni.
 • Transfer klimatyzowanym busem.
 • Podatek VAT.
 • Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
 • LICZBA UCZESTNIKÓW: ok. 20 osób.
 • Czas całej wycieczki ok. 12 godzin.
 • Obiadu – z myślą o posiłku jest zaplanowany czas wolny podczas zwiedzania miasta. Trebinje ma dużą bazę gastronomiczną w bardzo atrakcyjnych cenach.

PASZPORT / DOWÓD OSOBISTY
Ze względu na przekroczenie granicy państwowej, niezbędne jest zabranie na wycieczkę dokumentu tożsamości, a przy rezerwacji podanie
numeru dowodu osobistego lub paszportu oraz datę urodzenia.

 • Odpowiedzi na najczęściej zadawne pytania m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE znajdziesz: TUTAJ.
 • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here