W końcu: zwiedzimy Trebinje w Bośni i Hercegowinie po polsku! Po ubiegłorocznej nowości, czyli wycieczce do Dubrownika, ruszamy do naszych kolejnych sąsiadów. Współpracując znów z naszymi czarnogórskimi i tym razem także bośniackimi partnerami, pokażemy Wam kolejną bałkańską perełkę! Dlaczego Trebinje? Leży bowiem blisko czarnogórskiej granicy, a jednak jakże inne jest od tego, co zobaczycie w Czarnogórze. Zapraszamy więc do Bośni i Hercegowiny!

Odkryj z nami kolejny skrawek Bałkańskiej ziemi

Trebinje od razu wywarło na nas pozytywne wrażenie, bo to mieszanka kultur, dobre jedzenie i bałkańska dusza. Jest naprawdę interesującym miejscem, tym bardziej, że też jeszcze nie tak popularnym wśród turystów. Z pewnością w sam raz do wakacyjnego odkrycia! Powinniśmy też dodać, że wycieczka jest dedykowana dla osób pełnoletnich ze względu na charakterystykę wyjazdu: degustacje win oraz lokalnej rakiji.

Trebinje również na niepogodę

Jak zobaczycie na zdjęciach, będzie to wycieczka prawie całoroczna, bo możemy ją organizować nawet w niskim sezonie turystycznym: kwiecień – listopad. Dodatkowo jest również wariantem na niepogodę, jeżeli wieje na jeziorze lub będą wysokie fale w Zatoce Kotorskiej, to do Trebinja w Bośni i Hercegowinie możemy jechać zawsze. My byliśmy w styczniu 2023 i – mimo deszczu – bawiliśmy się przednio!

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij, aby powiększyć)

Szczegółowy plan wycieczki do Trebinje

BUDVA – HERCEG NOVI – GRACANICA – MONASTYR TVRDOŠ  – STARE MIASTO TREBINJE – DESTYLARNIA VUKOJE – BUDVA

Pod opieką polskiego pilota wycieczka do Trebinja z Budvy będzie czymś wyjątkowym, niezwykłe też będą widoki. Panorama Herceg Novi oraz panorama Trebinje z puntku widokowego nad miastem zrobi bowiem na wszystkich duże wrażenie. Na punkcie widokowym na Trebinje będzie Wam towarzyszyć charakterystyczna cerkiew, czyli tzw. „mała Gračanica”, tutaj też będzie przerwa kawowa z widokiem na most Arslanagića.

Hercegovačka Gračanica – mała Gračanica

To z pewnością miejsce bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców Trebinje. Tutaj właśnie spoczywa m.in. najbardziej znany lokalny poeta – Jovan Dučić. Zmarł w roku 1943 w USA, natomiast w swoim testamencie napisał, że chciałby kiedyś zostać pochowany na jednym ze zboczy nad swoim ukochany miastem. Udało się to w latach późniejszych zrealizować, ponieważ został przeniesiony w dniu 22.10.2000 r. właśnie do tej nowo wybudowanej cerkwi – Hercegovačkiej Gračanicy. Nie dość, że cerkiew jest bliźniaczo podobna do tej z kompleksu Gračanica na Kosowie, to w środku znajduje się również oryginalny fragment kolumny prosto z kosowskiej Gračanicy. Aktualnie wiele par prawosławnych zawiera tutaj swoje związki małżeńskie, więc to zdecydownie numer jeden wśród par młodych.

GRAČANICA

Wino, wino, wino…

Na wycieczce nie może zabraknąć wina! Bośnia i Hercegowina, podobnie jak Czarnogóra, słynie z win. W drugim etapie wycieczki będzie więc okazja do degustacji tego pysznego trunku. Spróbujecie go w nie byle jakim miejscu… bo w klasztorze Tvrdoš. Tam też można się w takie wino zaopatrzyć! Trzeba przyznać, że mnisi „potrafią” w alkohol. 😉

KLASZTOR TVRDOŠ

Trebinje z lokalnym przewodnikiem

Punktem kulminacyjnym tego dnia będzie z pewnością spacer po centrum i zabytkowej części Trebinja. Poprowadzi go tamtejszy lokalny przewodnik, ale z Wami cały czas będzie polski pilot, który będzie opowiadać o historii miasta. Polskich przewodników w Trebinju nie ma, więc będziecie mieć okazję poznać lokalnego i mieszkańca, który pokaże Wam, jak płynie życie w mieście oraz gdzie warto wypić kawę i zjeść coś dobrego. Po zwiedzaniu starej części Trebinja będzie również czas wolny dla Was na zajęcia w podgrupach…

TREBINJE – STARE MIASTO

Kolejna degustacja podczas wycieczki do Trebinje… Na koniec, na zdrowie!

Cały dzień zakończymy w miejscu, które zrobiło na nas ogromne wrażenie – i nie chodzi wcale o to, że to destylarnia alkoholi; po prostu jest to coś wyjątkowego. ;p Wyjątkowego, ponieważ nie jest to zwykła destylarnia. Budynek otaczają winorośla, nad nimi zaś górują okoliczne szczyty, a w magazynowych zakamarkach czają się maszyny niczym z kosmosu! Wydaje nam się, że mało jest takich obiektów, nie tylko na Bałkanach, ale w całej Europie! Profesjonalizm właścicieli zrobił na nas ogromne wrażenie, mamy nadzieję, że podobnie będzie z Wami!

DESTYLARNIA

Organizacja wycieczki do Trebinje z Budvy

Wycieczka rusza w kwietniu 2023 i będzie organizowana do października. Analizując na przykład wycieczkę do Dubrownika, to takie jednodniowe objazdówki są bardzo popularne nawet po wysokim sezonie, który trwa do września. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może dojechać do Budvy na własną rękę, dla tych, którzy będę korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze), polecamy stronę: busticket4.me.


Trebinje - trasa wycieczki
 • Wyjazd z Budvy o 8:00.
 • Punkt widokowy nad Herceg Novi.
 • Przekroczenie granicy Czarnogóry i BiH.
 • Mała Gračanica, punkt widokowy oraz przerwa kawowa.
 • Degustacja wina w klasztorze Tvrdoš nad rzeką Trebišnjicą.
 • Spacer po zabytkowej części Trebinja z przewodnikiem.
 • Czas wolny.
 • Degustacja mocnych alkoholi, ser, szynka i zwiedzanie destylarni Vukoje.
 • Powrót do Budvy ok. 19:00.

Trebinje - cena
 • 65 euro / osoba dorosła.
 • Wycieczka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób pełnoletnich m.in. ze względu na długość wycieczki, brak atrakcji dla najmłodszych i 2 degustacje alkoholi. Młodzież 12 – 17 lat może wziąć udział w wycieczce pod warunkiem płatności 100% ceny.
Trebinje - cena zawiera
 • Opiekę polskojęzycznego pilota podczas wycieczki.
 • Opiekę lokalnego przewodnika w Trebinje.
 • Degustację wina w monastyrze.
 • Degustację rakiji w destylarni.
 • Transfer klimatyzowanym busem.
 • Podatek VAT.

Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
LICZBA UCZESTNIKÓW: ok. 20 osób
Czas trwania całej wycieczki ok. 12 godzin.

 • Obiadu – z myślą o posiłku jest zaplanowany czas wolny podczas zwiedzania miasta. Trebinje ma dużą bazę gastronomiczną w bardzo atrakcyjnych cenach.

WAŻNE: wejście do kościoła jest możliwe tylko w stosownym ubraniu: zakryte ramiona.

PASZPORT / DOWÓD OSOBISTY
Ze względu na przekroczenie granicy państwowej niezbędne jest zabranie na wycieczkę dokumentu tożsamości, a – przy rezerwacji – podanie numeru dowodu osobistego / paszportu oraz daty urodzenia.


 • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
 • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

Poprzedni artykułPocztówki z grobu – recenzja
Następny artykułSłynną drogą P14 przez Durmitor

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj