Dziś odkryjemy przed Wami Kotor, ale tak jak na żadnej innej wycieczce! Bo poświęcimy 100% uwagi tylko i wyłącznie tej prawdziwej perełce architektonicznej. To też kolejna taka nasza propozycja, o którą bardzo często wypytywaliście. Jest to opcja idealna dla osób, które nie chcą brać udziału w całej wycieczce. Niektórzy, bo np. mają dzieci (i dla nich to zbyt męczące), inni – bo są prawdziwymi pasjonatami, którzy chcą poznać miasto bardziej szczegółowo. Dlatego po raz kolejny wzięliśmy pod uwagę wasze opinie i postanowiliśmy zorganizować zwiedzanie wyłącznie samego Kotoru. Jest to propozycja dla klientów indywidualnych, których potem łączymy w małą kameralną grupę.

Kotor – perła Czarnogóry

W szczelinie pomiędzy lśniącym Adriatykiem i majestatycznymi górami Vrmac i Lovćen, w samej głębi Zatoki Kotorskiej, znajduje się jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast – Kotor. Jest to z pewnością najbardziej rozpoznawalny symbol Czarnogóry. Niezwykle malownicze położenie Kotoru, a także jego niesamowity układ urbanistyczny i architektura, od wieków zachwycały przyjezdnych. Wielcy pisarze i podróżnicy – od George’a Byrona, Julesa Verne’a – po archeologa Johna Arthura Evansa, a także lokalni mistrzowie – Ivo Andrić czy Miloš Crnjanski – nie szczędzili słów ani wyobraźni, aby opisać piękno Zatoki Kotorskiej. Również jej serca – Kotoru. Należy oczywiście pamiętać, że miasto, oprócz swojego zachwycającego położenia na styku gór i morza z pnącą się w tle Drabiną Kotorską, wewnątrz kryje równie fascynujące zabytki i niezliczone artefakty z przeszłości.

Wehikuł czasu „Cattaro”

Po pierwsze – wycieczkę zaczynamy przed murami. Później – przekraczając bramy starego miasta – można się poczuć, jakbyśmy przechodzili przez swego rodzaju portal i udawali się w podróż w czasie. Nad Adriatykiem niewiele jest bowiem miast, w których cywilizacja zaczęła rozwijać się tak wcześnie. Pierwsze ślady osadnictwa w Kotorze i jego okolicach pochodzą sprzed ponad pięciu tysięcy lat! Początki samego miasta datuje się na czasy iliryjskie, niemniej największy rozkwit miasto przeżyło w wiekach średnich i pod panowaniem weneckim. Różne narody i różne kultury przetoczyły się przez mury Kotoru, zostawiając po sobie ślad. To niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe sprawia, że Kotor jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miast w całym basenie Morza Śródziemnego, jak i w Europie, jeśli nie na całym świecie. Nic dziwnego, że w 1979 roku Kotor wraz z Zatoką Kotorską trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Drabina Kotorska czyli aktywne zwiedzanie Kotoru
Stare Miasto w Kotrze i widoczny fragment murów.

Pomimo licznych trzęsień ziemi, które nękały miasto w przeszłości, udało się mu zachować dawny czar i ducha nadmorskiej potęgi. Wciąż można go poczuć, spacerując krętymi wąskimi uliczkami wyłożonymi kocimi łbami. Przechadzając się więc po Kotorze, niejedni odnoszą wrażenie, że przeskakujemy z jednej karty historii na drugą. Każda ulica, budynek, balkon, studnia skrywają jakąś intrygującą historię. Dodatkowo – uroku dodają miastu stare nazwy placów i ulic, które są ściśle związane z funkcjami, jakie kiedyś pełniły. Kotor to miasto wciąż żywe. Oprócz odwiedzających, którzy celują lufami aparatów we wszechobecne koty, można tu obserwować także (nie)zwykłych ludzi. Takich, którzy do starego miasta przychodzą wypić kawę z przyjaciółmi, opłacić rachunki na poczcie, wypełnić kupon w zakładach sportowych czy kupić świeżą rybę pod wyszczerbionym lwem weneckim.

Twierdza św. Jana

Przemierzając kolejne uliczki, nie sposób nie zwrócić uwagi na okalające miasto i wijące się ku górze kamienne serpentyny, na których co jakiś czas widać dzielnie przesuwające się punkty. Długie na niemal 5 km i miejscami wysokie na 20 m mury obronne Kotoru są trzecią co do wielkości budowlą tego typu na świecie. Budowa tychże fortyfikacji ruszyła już za czasów starożytnych Ilirów, w III w p.n.e. Jednak za ich późniejszy wygląd odpowiadają Wenecjanie, którzy rozbudowali fortyfikacje 1700 lat później w obawie przed wrogimi wojskami.

Aby ze starego miasta wspiąć się na sam szczyt góry, gdzie powiewa czarnogórska flaga na pozostałościach monumentalnej twierdzy św. Jana, trzeba pokonać 260 m wysokości. Jest to również pomysł na kolejną atrakcję, którą we własnym zakresie możecie zrealizować po naszym wspólnym spacerze. Podczas niego zdobędziecie dużo informacji na temat całej trasy (bilet wstępu kosztuje 8 euro).

Drabina Kotorska czyli aktywne zwiedzanie Kotoru
Drabina Kotorska czyli aktywne zwiedzanie Kotoru

SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

 

Organizacja spaceru po Kotorze

Wycieczka organizowana jest przez cały rok (terminy na zapytanie). Szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj). Spotykamy się przed murami miasta, gdzie łączymy turystów w małą kameralną grupę.

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Kotorze – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może dojechać na własną rękę. Dla tych, którzy będą korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Kotor jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze) polecamy stronę: busticket4.me

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-7.png
  • 20 euro / osobę dorosłą
  • 10 euro / dzieci do lat 12
  • za darmo / dzieci do lat 3
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-6.png
  • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
  • Podatek turystyczny w Kotorze.
  • Ubezpieczenie turystyczne.
  • LICZBA UCZESTNIKÓW: ok. 15 osób
  • Czas całej wycieczki to ok. 2 godziny
  • Wejścia na mury kotorskie. Jest to atrakcja dodatkowo płatna, dla chętnych. Koszt: 15 euro.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-3.png
  • Nakrycie głowy, wodę.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-2.png
  • Odpowiedzi na najczęściej zadawne pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
  • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj