Rafting to idealna atrakcja dla osób lubiących sporty wodne
Rafting to idealna atrakcja dla osób lubiących sporty wodne

Rafting w Czarnogórze – polecamy każdemu kto lubi sportowe atrakcje. Jest to pomysł na aktywny dzień lub dwa! Zależy jaką trasę wybierzecie. Warto zaznaczyć, że w okresie wakacyjnym nurt rzeki jest wartki, ale na tyle spokojny, że mogą brać w atrakcji rodziny z dziećmi. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie i wybór profesjonalnego biura.

Kiedy najlepiej wybrać się na rafting Tarą?

Pływaliśmy w maju i we wrześniu – każdy okres jest inny, zależy od poziomu wody. W tym roku zima była długa, więc jest szansa, że nadal będzie sporo kaskad i fajna prędkość na rzece. Za każdym razem wycieczka wywoływała zachwyt, adrenalinę i niezapomniane wspomnienia. Raz padał deszcz i była mgła, innym razem było gorąco, a górska woda była idealnym orzeźwieniem. Nie ważne w jakim okresie popłyniecie, pierwszy czy kolejny raz – są atrakcje, które za każdym razem dają nowe doznania i taki właśnie jest spływ Tarą w Czarnogórze. Na rafting można wybrać się w jej różne odcinki, mimo, że turyści znają praktycznie tylko jedną opcję spływu…

Maj/czerwiec: ze względu na wyższe stany wody i szybszy nurt rzeki, rekomendowany jest dla osób dorosłych i młodzieży lub osób które mają już doświadczenia z takimi sportami.
Lipiec/sierpień: odpowiedni dla wszystkich! Świetny czas dla rodzin z dziećmi.
Wrzesień: nurt rzeki jest spokojny, dlatego warto wybrać się na pierwszy raz lub jak ktoś trochę się obawia, czy sobie poradzi. Mniejsza jest prędkość, a co za tym idzie – adrenalina, ale sceneria jest zawsze tak samo oszałamiająca.

Rafting w Czarnogórze to jedna z topowych atrakcji
Rafting w Czarnogórze to jedna z topowych atrakcji
Rzeka Tara
Rzeka Tara

Jak odpowiedni wybrać biuro na rafting w Czarnogórze?

Rafting w Czarnogórze to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych. Odbywa się na północy kraju, rzeką Tarą. Poniżej opiszemy Wam kilka ważnych wskazówek, o których warto wiedzieć.

 • Można wykpić wycieczkę na miejscu jako sam spływ (ok. 30 euro), najpopularniejszy spływ zaczyna się tutaj.
 • Albo jako cała wycieczka z obiadem, transferem z wybrzeża (ok.60 euro).
 • Z wybrzeża wyjazd będzie bardzo wcześniej rano ok. 6/7 – jakbyście chcieli skorzystać z lokalnych biur.
 • Rafting to sport wysokiego ryzyka – sprawdźcie czy macie odpowiednie ubezpieczenie.
 • Korzystajcie z usług, tylko zarejestrowanych firm, które mają ubezpieczenie. Jak poznać profesjonalnie podchodzących do swojej pracy instruktorów? Będą dbali o bezpieczeństwo uczestników, ale również o swoje – musi być kask na głowie! Tutaj warto podkreslić, że są wyjątkowe sytuacje, jak jest gorąco i jest powolny nurt, przerwa na kąpiel i instruktor, zdejmie kask na chwilę. Nie dopuszczalne jest, aby podczas całego spływu miał niekompletny ubiór – zwłaszcza na kaskadach – jak widać na moich zdjęciach, na których byłam z lokalnym biurem. (Tak, to ja – w czerwonym kasku po lewej stronie).
 • Zdjęcie z mojego pierwszego raftingu w Czarnogórze jest z trasy Šćepan Polje – fotograf siedział sobie w krzaczkach i robił zdjęcia, które potem za kilka euro (nie pamiętam dokłądnie, ale chyba 7 – to było w 2018 roku) sprzedawał nagrane na płytę CD.
 • Jeszcze jedna rzecz na którą nie wszyscy będą zwracać uwagę, bo nie dla każdego będzie to istotn. Dla mnie jest. Byłam na różnych raftingach z lokalnymi biurami i z jedną rzeczą miałam największy problem. Nie wszystkie biura, dbają o konserwację i czyszczenie pianek i butów… a jednak sporo osób z nich korzysta, zwłaszcza w sezonie. M.in. to jest kolejny powód dla którego współpracujemy z Eco Tours – cały sprzęt mają prywatny, tylko dla swoich klientów – a nie są biurem komercyjnym. W punktach nad Šćepan Polje jest zdecydowanie większy „przemiał turystów”, może teraz nie ma takich tłumów jak przed pandemią, kiedy korzystałam z ich sprzętu, ale warto mieć to na względzie, jeżeli kwestie higieniczne są dla Was równie istotne.
 • Nie wszystkie biura mają małe rozmiary pianek i butów dla dzieci – trzeba to wcześniej sprawdzać.
Na raftingu bardzo ważne jest bezpieczeństwo
Na raftingu bardzo ważne jest bezpieczeństwo
Natalii zdjęcie z raftingu
Zdjęcie z raftingu z loklnym biurem z Šćepan Polje

Ratfing w Czarnogórze z Eco Tours


Codziennie dostajemy od Was pytania czy organizujemy takie wycieczki: niestety nie. To są atrakcje, gdzie nie do końca potrzebujecie, żebyśmy je organizowali dla Was. Na pontonie zawsze jest instruktor – angielskojęzyczny, więc przy większej grupie ciężko o polskiego przewodnika, bo i tak płynąc z grupą był by tylko na jednym pontonie. Poniżej przygotowaliśmy Wam opis dostępnych spływów, niezbędne informacje, cennik i kontakt do biura, które Wam polecamy na organizację raftingu. Eco Tours to lokalne biuro i nasi partnerzy o których już wielokrotnie mogliście czytać na łamach naszego bloga oraz oglądać na naszych relacjach. Polecamy ich do wszystkich atrakcji w górach, bo mają bardzo szeroką ofertę. Znajdziecie u nich bazę noclegową i intruktorów całorocznych sportów m.in. narciarstwa, trekkingu, jazdy konnej, pyszną kuchnię, wycieczki jeepami i wiele innych wyjątkowych atrakcji.

Cisza przed burzą ;)
Cisza przed burzą 😉

W cenie raftingu z Eco Tours jest wliczony:

 • Pełny sprzęt raftingowy (kombinezony neoprenowe, buty, kamizelki ratunkowe i kaski)
 • Transfer z Kolasin (lub innego miejsca na północy kraju, po uzgodnieniu)
 • Ubezpieczenie
 • Podczas raftingu 2-dniowego: zakwaterowanie
 • Wyżywienie
 • Intruktor angielsko języcznego
Przygotowania do raftingu
Przygotowania do raftingu
Eco Tours zawsze wie, czego człowiekowi potrzeba do szczęścia :)
Eco Tours zawsze wie, czego człowiekowi potrzeba do szczęścia 🙂

Najpopularniejszy rafting w Czarnogórze jest… w Bośni i Hercegowinie… 😉

Dużym zaskoczeniem było dla mnie podczas mojego pierwszego raftingu w Czarnogórze, że odbywał się on w Bośni i Hercegowinie. Z miejscowości Šćepan Polje jeepem przejechaliśmy przez granicę z BiH… Ten odcinek rzeki Tara, leży bowiem na granicy obu krajów, a spływ zaczyna się w jej górnym odicnku, gdzie trzeba dojechać samochodem – dokładnie do miejscowości Brstanovica. Jest to odcinek rzeki, którym najlepiej spływać w okresie od czerwca – października, stąd jest wybierany najczęściej przez lokalne biura, do oferowania turystom.

Rafting połączony z jeepami? Tak!
Rafting połączony z jeepami? Tak!
Niezapomniany rafting we mgle
Niezapomniany rafting we mgle

Brstanovica – Šćepan Polje / + jeep safari Durmitor Ring

Eco Tour organizuje ten rafting w 2 wersjach. Postawowej lub w połączeniu z przejażdżką jeepami z Kolasina, dzieki czemu możemy pokonać trasę tzw. Durmitor Ring i zdobyć wielkie szczyty góry Durmitor. Jeep safar i rafting, daje okazję cieszyć się pięknem nietkniętej przyrody. Oprócz Durmitora możemy podziwiać kanion rzeki Piva i jezioro Piva. Następnie rozpoczyna się rafting. Odcinek od Brstanovicy do Scepan Polje jest najbardziej ekscytujący i na tym odcinku najwięcej jest kaskad. Długość to 15km, a na tej długości jest ok. 20 uskoków. Czas trwania spływu to ok. 2,5 godziny.

Cena: podstawowy rafting 60 euro, z jeep safari 69 euro

Rafting w Czarnogórze odbywa się na terenie PN Durmitor
Rafting w Czarnogórze odbywa się na terenie PN Durmitor
Rafting w Czarnogóze, to przede wszystkim dzika natura

2 dniowy rafting – Splaviste – Šćepan Polje

Jak byśmy mieli wybrać jedną opcję, to zdecydowanie właśnie rafting 2 dniowy! Nie każde biuro organizuje go w takiej wersji, a to jedyna opcja, gdzie naprawdę mamy okazję podziwiać dziką przyrodę Parku Narodowego Durmitor i płynąć przez najgłębszy kanion w Europie, drugi na świecie! W tej wersji płynie się przez Ljutica, most Djurdjevica Tara, kanion Susica, obóz Brstanovica … i wiele innych pięknych miejsc.

Dzień 1

Pierwszy dzień 2 dniowego raftingu w Czarnogórze zaczynamy od śniadania – organizowane jest na łonie natury nad brzegiem rzeki. Długość spływu wynosi 96 km. Na tę wycieczkę dostarczany jest najlepszy światowy sprzęt, a także doświadczeni przewodnicy, którzy zadbają o to, aby ten spływ pozostał w pamięci. Pobyt nad rzeką wykorzystny zostanie na podziwianie piękna Parku Narodowego Durmitor i kanionu Tara. Zobaczymy rzekę Ljuticę, najsilniejsze źródło w Europie, most Djurdjevica Tara, zielone wiry, Zugica luka, … Obiady i kolacje organizowane są w obozie w Radovan luka, również nocleg w motelu lub na kampingu (do wyboru).

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd przez najpiękniejszą część kanionu. Piękno przyrody i potęga bystrza to zapierające dech w piersiach widoki – Tepacki bukovi, kanion Susica, Bajlovica sige (unikalny wodospad), jaskinia Djalovica i obóz Brstanovica. Po odpoczynku spływ trwa 15 km uskokami, które są najbardziej ekscytujące na rzece Tara. W Scepan Polje, gdzie Tara i Piva robi Drinę, będzie lunch w restauracji z kuchnią narodową. Po raftingu jest transfer powrotny do Kolasina.

Cena: 190 euro, zawiera wszystko tak jak w pozostałych raftingach, plus pełne wyżywienie i zakwaterowanie

Rafting to idealna atrakcja dla osób lubiących sporty wodne
Rafting to idealna atrakcja dla osób lubiących sporty wodne
Rafting można połączyć z jeep safari
Rafting można połączyć z jeep safari
Po spływie czas na lokalny obiad!
Po spływie czas na lokalny obiad!

Splaviste – Radovan Luka

Zaczynamy w Kolasin, śniadanie i wyjazd w kierunku Splaviste (1h 30 min jazdy) 3km w górę rzeki od mostu na Djurdjevica Tara. Po przygotowaniu i poinstruowaniu przewodnika rozpoczynamy zwiedzanie (w godzinach 10:00-10:30). Podczas spływu będziemy podziwiać Parku Narodowego Durmitor i kanionu rzeki Tary. Zobaczymy, też rzekę Ljuticę, najsilniejszą w Europie, most na Tarze Djurdjevica, Green Vortex, port Zugica… Lunch (z domową kuchnią i narodowymi specjałami) organizowany jest w obozie w porcie Radovan, gdzie wycieczka się kończy. Po obiedzie przejazd off road do Zabljak.

Cena: 110 euro

Rafting to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi
Rafting to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi

Radovan Luka – Šćepan Polje

Wyjazd z Kolasin, gdzie jedziemy do Zabljaka. Po minięciu Zabljaka dochodzimy do punktu widokowego Curevac (który znajduje się na wysokości 1500m) i ma piękny widok na wioskę Tepca. Do obozu docieramy z Curevica przez wieś Tepca. Po przybyciu do Radovana Luki możemy rozpocząć rafting. Podczas spływu zobaczymy Bajlovica sige (niesamowity wodospad), Jovovica sige, Tepacke bukve, wszystkie naturalne piękności, które będziesz podziwiać. Następnie zatrzymujemy się w obozie Brstanovica, gdzie możemy odpocząć i napić się gorącego napoju. Po odpoczynku kontynuujemy naszą przygodę z raftingiem, po której następuje kolejna 15km ekscytująca przejażdżka. Zorganizujemy lunch w narodowej restauracji w niesamowitym miejscu, gdzie dwie rzeki (Tara i Piva) tworzą drugą rzekę (Drinę).

Cena: 120 euro

Podczas raftingu trzeba pamiętać o bezpieczeństwie
Podczas raftingu trzeba pamiętać o bezpieczeństwie

Kiedy będzie organizowany rafting w Czarnogórze

Zapisy na rafting i kontakt do Eco Tours

Email: info@eco-tours.me
Tel.  | WhatsApp | Viber
+382 67 259 020
INSTAGRAM
FACEBOOK

Eco Tours to rodzinna firma- nic dziwnego, że dbają o bezpieczeństwo, odpowednie stroje i zaszczepienie pasji wśród swoich dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj