City break w Czarnogórze staje się coraz bardziej popularny. Czym jest taki wyjazd? To krótki, kilkudniowy wypad, podczas którego można pozwiedzać i poczuć atmosferę danego miejsca. Takie wyjazdy zyskują na popularności – szczególnie w miejscach, do których możemy dotrzeć szybko i sprawnie, np. samolotem. Najczęściej jednak taki pobyt ogranicza się do europejskich miast i stolic: Rzym, Lizbona, Paryż, Praga, Madryt…

Czy warto wybrać się na city break do Czarnogóry?

Z uwagi na ciekawe połączenia lotnicze, city break w Czarnogórze zaczął w końcu przybierać realne kształty. Od 2023 Ryanair utrzymuje loty z Krakowa i Gdańska przez cały rok, a od marca wraca Wrocław. Pozostałe miasta, tj. Wrocław, wracają w kwietniu, a w tym czasie również LOT przywraca połączenia z Warszawy. Stolica Czarnogóry – Podgorica – może nie należy do najciekawszych miast pod względem turystycznym i nie może rywalizować z wyżej wymienionymi, ale za to cały kraj ma wiele plusów poza sezonem letnim. Postaramy się więc udowodnić, że Czarnogóra na weekendowy wypad jest warta polecenia.

City break w Czarnogórze z pominięciem stolicy

Stolica według nas jest nieatrakcyjna i szczerze polecamy ją ominąć. Znajdą się oczywiście jej wielbiciele – i to jest w porządku, bo każdy lubi coś innego. Dla niektórych Olsztynek (rodzinne miasteczko Natalii, bierze na klatę wybór miasta, żeby z innych zakątków Polski nikt się nie obraził) też może być najpiękniejszym miejscem na świecie – ale czy poleci komuś na 3/4 dni wybór tego miejsca? Niekoniecznie. Tak samo jest z Podgoricą. Przygotowaliśmy więc dla Was propozycję zwiedzenia miejsc, które pokazalibyśmy rodzinie i znajomym. Czyli naszych ulubionych.

Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych. fot Jarek Szalone Walizki.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
City break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.

Kiedy wybrać się na city break w Czarnogórze?

Sezon letni w Czarnogórze kończy się podobnie jak w innych krajach basenu śródziemnego, a więc na przełomie września i października. Co jednak nie znaczy, że to koniec dobrej pogody, bo nawet w październiku można korzystać z kąpieli morskich i słoneczych. W roku 2021 zauważyliśmy też, że wielu naszych rodaków zaczęło w listopadzie przylatywać na około 3 do 5 dni. Aura może już wtedy nie sprzyja, żeby ten czas spędzić na kąpielach, ale temperatura powietrza wciąż może sięgać 20 stopni. Czy zatem warto przylecieć nawet jesienią, zimą i wczesną wiosną? Jasne, że warto, bo taki wypad może zaskoczyć nas atrakcyjnie niskimi cenami.

Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg podczas city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Promenada w Tivacie.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej, warto zostać w Tivacie na zachód słońca.

Bilety z Polski już za 60 zł

Poza sezonem zapłacicie o wiele mniej za bilety lotnicze, bo Ryanair często sprzedaje bilety w cenie 60 zł w jedną stronę, a całą siatkę połączeń znajdziecie w naszym zaktualizowanym artykule o lotach bezpośrednich z Polski. O wiele mniej wyniesie Was również nocleg i zaoszczędzicie na wynajmie samochodu… Podsumowując – ceny spadają i widać to gołym okiem, a co więcej, Wasze oczy mogą się nacieszyć widokami ośnieżonych szczytów górskich, a Wy w tym czasie popijać kawę na plaży – i to w krótkim rękawku. Bilety sprawdzane 01.03.2024

Loty na city break w Czarnogórze.
Loty na city break w Czarnogórze.
Loty na city break w Czarnogórze.
Loty na city break w Czarnogórze.
Loty na city break w Czarnogórze.
Loty na city break w Czarnogórze.
Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną polecamy Budvę.
Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną, polecamy Budvę.
Na city break w Czarnogórze polecamy Budvę.
Widok z cytadeli w Budvie.

Dokąd na city break w Czarnogórze?

Naszym zdaniem city break w Czarnogórze powinien zawierać pewne elementy wypoczynku, ale zdecydowanie wypada, żeby przeważał aspekt poznawania tego kraju. Mniejszy ruch na drogach powoduje, że do wielu miejsc można dojechać szybciej niż w szczycie sezonu. Dlatego zachęcamy, żebyście ten czas na miejscu wykorzystali w 100%. Jeżeli chcecie wybrać się na wybrzeże i je zwiedzać, to warto zdecydować się na nocleg w którymś z większych ośrodków, takich jak: Tivat lub Budva. W wielu mniejszych miejscowościach bowiem – wraz z końcem sezonu letniego – część restauracji, sklepów, banków oraz urzędów pocztowych się zamyka i czeka do kolejnego sezonu. Zmniejszona zostaje również ilość połączeń komunikacji publicznej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Na weekenowy wyjazd warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.

Dlaczego pominęliśmy Herceg Novi, Bar czy Ulcinj w planowaniu city break w Czarnogórze? Mając tylko 3 dni, trzeba wybrać mądrze lokalizację. Jeśli zależy Wam na mieście nad wodą, z dużą ilością słońca i blisko miejsc do zwiedzania – to niestety nie sprawdzi się w wyżej wymienionych miejscowościach. Kotor oczywiście znajdzie się na liście miejsc do odwiedzenia, ale dlaczego nie wpisaliśmy go jako bazy noclegowej na city break w Czarnogórze? Głównie chodzi o położenie miasta – jest ono bowiem otoczone górami, co w okresie jesienno-zimowym daje sporo cienia, szybko zachodzi też słońce, pada więcej deszczu i jest wilgotno, a nawet chłodno. Niestety, ale o po południowym czy wieczornym spacerze możemy zapomnieć – tak samo, jak o zachodzie słońca.

W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.
W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.

W każdą środę staramy się przesyłać Wam różne propozycje noclegowe – może nie jest to temat najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia prowadzenia bloga :D, ale jest to jedna z najważniejszych kwestii i często o nią pytacie. W każdym artykule wybieramy około 10 polecanych obiektów, dzięki czemu na naszym blogu znajdziecie już kilkadziesiąt opcji na nocleg. Artykuły są podzielone na różne okresy: świąteczne, jesienne czy majówkowe, ale zasada jest jedna: jeśli obiekt ma niskie ceny noclegu poza sezonem, to nie ma większej różnicy, czy jest to listopad czy marzec. Wiemy, że korzystacie z naszych poleceń i że oszczędzacie dużo czasu, unikając przeszukiwania wszystkich ofert.

Listopadowe promocje

BUDŻETOWE NOCLEGI sprawdź co wybraliśmy

TANIE NOCLEGI W LISTOPADZIE
02

BUDŻETOWE NOCLEGI sprawdź co wybraliśmy

PROMOCJE W GRUDNIU
03

BUDŻETOWE NOCLEGI sprawdź co wybraliśmy

Na wiosenny city break w Czarnogórze nasi partnerzy przygotowali zniżki na samochody i apartamenty. Jeśli macie ochotę naładować baterie, cieszyć się pięknym widokiem z balkonu i mieć hotelowy standard 4* apartamentów, to zdecydowanie będziecie zadowoleni z tej oferty. Apartamenty wyposażone są w jedną sypialnię, ale w salonie można rozłożyć sofę, czyli pomieszczą 3/4 osoby. Dodatkowo w każdym z nich znajduje się aneks kuchenny. Macie ochotę wypić poranną kawę z takim widokiem? Zamawiajcie apartament już teraz!

Na hasło: HALOHVALA

Apartment z widokiem na góry/miasto w cenie: 60 €
Apartament z widokiem na morze w cenie: 70 €

Rezerwacje bezpośrednio u Eweliny:
Kontakt email: 4viewsapartments@gmail.com
WhatsApp: +382 69 266 004

Apartament z widokiem na morze
Apartament z widokiem na morze
Apartamenty są w pełni wyposażone
Kuchnia z salonem w apartamencie z widokiem na morze.

Samochód idealnym rozwiązaniem na city break w Czarnogórze

Od początku jesteśmy fanami zwiedzania Czarnogóry samochodem – nasze ulubione miejsca, punty widokowe, niestety są pomijane przez komunikację publiczną. Nie wyobrażamy sobie przeoczyć mauzolem, serpentyn czy chociażby punktu widokowego na Sveti Stefan. Nasze ulubione miejscówki są opisane w artykule o samochodowych punktach widokowych i zaznaczone na mapce – specjalnie przygotowanej na city break w Czarnogórze (na samym dole artykułu).

Brak komunikacji publicznej z lotniska

Kolejnym ważnym powodem, z jakiego polecamy wynajem samochodu, jest brak komunikacji publicznej na lotnisku. Jeśli mamy tylko 3 dni na wypad, to średnim pomysłem jest dodatkowo tracić czas na kilkuetapowe docieranie z samego lotniska do miejsca noclegowego. Szczegóły dojazdu z lotniska opisane są tutaj.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej.

Wynajem samochodu ze zniżką

Od wielu lat polecamy też zaprzyjaźnioną wypożyczalnię samochodów, która przygotowała specjalną posezonową ofertę i do końca marca ceny są najniższe z możliwych w ciągu roku. Od kwietania zaczyna się sezon letni, ALE zawsze staramy się wyrwać jakąś zniżkę i tak na rezerwacje w kwietniu mamy -10%. Czyli idealną na city break w Czarnogórze. Mamy również pewność, że samochody są w bardzo dobrym stanie technicznym, z oponami zimowymi – co jest bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym – z pełnym ubezpieczeniem i bez konieczności posiadania karty kredytowej czy wpłaty kaucji. Całość warunków wynajmu i modele samochodów znajdziecie w artykule o wypożyczalni.

Co zwiedzić podczas city break w Czarnogórze

Kiedy już mamy wynajęty samochód z podstawieniem na lotnisku, naszą city break objazdówkę możemy zacząć od chwili opuszczenia terminalu. Wiele tras jest na tyle widokowych, że już po drodze potrzebujemy trochę więcej czasu na przystanki i zdjęcia. W okolicach lotniska Podgorica znajduje się wodospad z restauracją Niagara, który można uwzględnić w swoich planach zwiedzania. W zależności od godziny Waszego przylotu, już na lotnisku możecie wybrać przygotowaną trasę ze zwiedzaniem. Na mapie: TRASA: Budva – lotnisko + zwiedzanie.

Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy na city break w Czarnogórze.
Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
City break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
Kotor – stare miasto.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast z pewnością Was oczaruje.

Koniecznie objedź Zatokę Kotorską

Nasz pomysł na city break w Czarnogórze skupia się zdecydowanie na Zatoce Kotorskiej. Mamy tam bowiem największą ilość atrakcji turystycznych oraz punktów widokowych na dość małym obszarze. W 3 dni – jeśli dobrze wszystko zaplanujemy – można zobaczyć bardzo dużo. Nocując w Budvie czy Tivacie, nie będziemy mieli też problemów z dostępnością sklepów i restauracji. Są to 2 dosyć duże miasta z liczną społecznością lokalną, więc życie toczy się tutaj przez cały rok. Z obu tych miast jest blisko do Kotoru, Zatoki Kotorskiej i NP Lovćen, które będą głównymi punktami zwiedzania. Warto więc objechać całą zatokę i – jeśli wystarczy Wam czasu – odwiedzić najbardziej oddalone Herceg Novi.

Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska.
Perast o kolejne miasto, które polecamy odwiedzić.
Wyspa Gospa od Škrpjela.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Podczas zwiedzania warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Perast to małe miasteczko w Zatoce Kotorskiej.
Perast – widok z wód Zatoki Kotorskiej.

Wybierz się na spacer i podziwiaj zachód słońca

Bazując w Budvie, mamy również kilka opcji na spacer wzdłuż wybrzeża. Przepiękną trasą jest ta, która ciągnie się od starego miasta w Budvie przez Bečići, Rafailovići, aż do plaży Kamenovo. Wiedzie ona praktycznie cały czas wzdłuż plaż, a Waszymi przystankami koniecznie powinny być otwarte bary i knajpki – najwięcej czynnych znajdziecie zaś w rejonach Budvy i Bečići. Jeżeli będziecie mieć nocleg w Tivacie, to z pewnością przypadnie Wam do gustu spacer wzdłuż Porto Montenegro.

W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
Na naszej mapce „City break w Czarnogórze” zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża.
W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
Zachód słońca na trasie spacerowej wzdłuż wybrzeża z Budvy do Kamenova.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Porto Montenegro w Tivacie.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Perast przy zachodzie słońca.

W rytmie Polako Polako (powoli, powoli) zaczynamy wracać do reguralnych wycieczek. Wiosna to świetny czas na spacery, dlatego w tym okresie nie mogło zabraknąć naszych 2 najlepszych wycieczek. Realizowane są w małych grupach, więc nie potrzebujemy tłumów, żeby wystartować. Dodatkowo takie warunki atmosferyczne jak przelotne deszcze, zachmurzone niebo (co wiosną się zdarza) nie są przeszkodą.

Jeepy w tajemniczych zakątkach Zatoki Kotorskiej

Bo któż nie lubi jeepów? Nasza wycieczka nie będzie się odbywać po pustyni… ponieważ ich nie mamy! Ale mamy za to na miejscu sporo skał i kamieni, po których jeepy będą jeździć. Co więcej – poruszamy się po trasach wytyczonych przez Austro-Węgry. Przygód będzie w bród: jazda po kamieniach, punkty widokowe, a także lunch w kamiennej wiosce niczym z bajki! Przejedziemy przede wszystkim odcinek od Kotoru, przez grzbiet półwyspu Vrmac, do Tivatu… a reszta to tajemnica! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to szczegółowy opis całej wycieczki znajdziecie w oddzielnym artykule: TUTAJ.

TYP: Przyrodniczo – krajoznawcza. Przejazd jeepami.
DLA KOGO: Dla dorosłych i młodzieży.
KIEDY: Cały rok.
LICZBA UCZESTNIKÓW: Ok. 18 osób (max. 6 osób w jeepie).

Wycieczka jeepami w Zatoce Kotorskiej.
Wycieczka jeepami w Zatoce Kotorskiej.

Spacer po Kotorze z przewodnikiem

To kolejna taka nasza propozycja, o którą również bardzo często prosiliście. Jest to opcja idealna dla osób, które nie chcą brać udziału w całej wycieczce, bo np. mają dzieci (i dla nich jest to zbyt męczące) LUB dla prawdziwych pasjonatów, którzy chcą poznać miasto bardziej szczegółowo. Po raz kolejny wysłuchaliśmy Waszych propozycji, więc postanowiliśmy zorganizować zwiedzanie wyłącznie Kotoru. Jest to przede wszystkim oferta dla klientów indywidualnych, których łączymy w małą kameralną grupę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to szczegółowy opis całej wycieczki znajdziecie w oddzielnym artykule: TUTAJ.

TYP: Historyczny. Spacer po mieście.
DLA KOGO: Dla wszystkich.
KIEDY: Cały rok.
LICZBA UCZESTNIKÓW: Ok. 15 osób.

Wycieczki po polsku z Kotoru.
Spacer po Kotorze.

Mapa city break w Czarnogórze

Długo zbieraliśmy od Was informacje na temat tego, czego potrzebujecie na idealny weekendowy wypad. Jak to wynika z naszych propozycji – czeka Was bardziej objazdówka city break w Czarnogórze – dlatego idealnym uzupełnieniem jest mapa, którą specjalnie dla Was przygotowaliśmy.

Zaznaczone są na niej:

 • Miasta – te, o których wspominaliśmy oraz te w bliskich okolicach, również warte odwiedzenia;
 • Trasy wycieczek samochodowych;
 • Trasa spacerowa;
 • Miejsca warte zwiedzenia – z informacją o cenach biletów;
 • Punkty widokowe;
 • Restauracje;
 • Parkingi, promy, itp.

Tworzenie takiej mapy to czasochłonny proces. Z końcowego efektu bardzo się cieszymy, ale dajcie znać czy podoba się Wam takie rozwiązanie, bo być może rozważymy je też w innych artykułach.

24 KOMENTARZE

 1. Super artykuł, mam pytanie odnośnie Durmitoru, a dokładnie trasy Durmitor Ring. W marcu (9-13) z żoną wybieramy się na 4 dni do Czarnogóry i zastanawiamy się nad odwiedzeniem Durmitoru autem. Czy drogi na trasie P14 są wtedy przejezdne?

  • Dziękuje za komentarz. Niestety Panie Piotrze, ale cała trasa P14 może być odkopana dopiero w połowie czerwca. W marcu nie będzie przejezdna, ewentualnie można spróbować przejechać kawałek trasy zaczynając od miejscowości Plužine. My próbowaliśmy w maju poprzedniego roku i w połowie musieliśmy zawrócić. Pozdrawiam

 2. Bardzo przydatne informacje i piękne zdjęcia. Już chcę tam pojechać. Dzięki Waszym radom, z pewnością będzie to prostsze.

 3. Fajny promocyjny wpis. Czarnogóra jest dobra i przed sezonem i po. Gdzie tam dobra – najlepsza! Ale Budva…? Brzydkie, nieatrakcyjne, w sezonie wieśniacko-hałaśliwe miasto. Dużo lepszą lokalizacją jest Tivat albo Kotor (mimo że cień wielkiej góry itp). Po co się toczyć z Budvy nad Bokę, skoro można być zakotwiczonym w najbardziej reprezentacyjnym mieście Czarnogóry?

  • Dziękujemy za komentarz. Jasne, że najlepsza Czarnogóra. Zgadzamy się, że Tivat jest super lokalizacją tak jak napisaliśmy w artykule. Co do mieszkania w samym Kotorze jesienią lub zimą to nie możemy się zgodzić. Popołudniu będzie mało słońca i będzie zimno, ale na zwiedzanie jednodniowe będzie super. Budva w sezonie tłoczna i głośna, po sezonie jest ciszej i spokojniej. Pozdrawiam

 4. Super mapa. Bardzo dziękuję – dostałam wspaniałego „gotowca” . Planujemy zwiedzanie Czarnogóry w czerwcu – przyjazd z Polski własnym samochodem ale po przeczytaniu artykułu muszę sprawdzi loty majowe.

  • Dziękuję za komentarz. Samochód ma swoje plusy, samolot również. Do sezonu faktycznie powinno się udać znaleźć korzystne ceny. Zawsze można przyjechać autem w czerwcu i wrócić w sezonie jesienno-zimowym samolotem. Pozdrawiam

 5. Zdravo! Artykuł jak zwykle strzał w 10. Przy takich cenach jak ma teraz np Ryanair to grzech nie skorzystac z krótkiego wypadu do Czarnogóry. Sam wyjazd zbytnio nawet nie nadszarpnie naszego budżetu a co wiecej można zorganizować sobie wersję na bogato, a jakże! Mapka świetna – można z niej w ciemno skorzystać i zaoszczędzić troche czasu na poszukiwania fajnych i ciekawych tras. Wszystko mamy w jednym miejscu. Ja nad Budva zastanowiłbym się 2 razy ale taki Kolašin w zimowej scenerii…i juz się rozmarzyłem…ale co kto lubi. Jedni wolą pławić się w promieniach słońca wsłuchując się w szum fal a inni lubią czuć górski wiatr we włosach;) Pozdrawiam 🙂

 6. My jesteśmy w naszej kochanej Czarnogórze w sierpniu.I na pewno skorzystamy z mapki.Wszystkie zawarte informacje bardzo nam się przydadzą.Mamy zamówiony apartament ok.Świety Stefan.Już nie mogę się doczekać na wycieczkę tuktukami.

 7. Witam. Mam pytanie odnośnie wynajmu samochodu i apartamentu. W jaki sposób zarezerwować noclegi i samochód przygotowane przez waszych partnerów? Czy w terminie 19-23 kwietnia obowiązuje podana zniżka?

 8. Bardzo dobre wpisy, skarbnica informacji o Czarnogórze. Wybieram się w kwietniu na kilka dni,niestety nie prowadzę samochodu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć dlatego zastanawiam się gdzie wybrać nocleg? W Podgoricy i codziennie gdzieś jechać czy np.Pojechac z lotniska pociągiem do Bar potem do Budvy i na końcu do Podgoricy. Będę wdzięczna za sugestie.

  • Pani Alicjo,
   jeżeli chce Pani się skupić na Zatoce Kotorskiej to zdecydowanie z Podgoricy jest za daleko.
   Radzimy wybrać coś w okolicach Budvy, Tivatu – w tych miastach, dobrze funkcjonuje komunikacja publiczna.
   Pozdrawiamy serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj