City break w Czarnogórze staje się coraz bardziej popularny. Czym jest taki wyjazd? To krótki, kilkudniowy wypad, podczas którego można pozwiedzać i poczuć atmosferę danego miejsca. Takie wyjazdy zyskują na popularności szczególnie w miejscach, do których możemy dotrzeć szybko i sprawnie, np. samolotem. Najczęściej taki pobyt ogranicza się do europejskich miast i stolic: Rzym, Lizbona, Paryż, Praga, Madryt…

Czy warto wybrać się na city break do Czarnogóry?

Z uwagi na ciekawe połączenia lotnicze city break w Czarnogórze zaczął przybierać realne kształty. Po sezonie wakacyjnym LOT oraz Ryanair utrzymują loty praktycznie przez cały okres od października do maja. Stolica Czarnogóry – Podgorica, może nie należy do najciekawszych miast pod względem turystycznym i nie może rywalizować z wyżej wymienionymi, ale za to cały kraj ma wiele plusów poza sezonem letnim. Postaramy się udowodnić, że Czarnogóra na weekend jest wart polecenia.

Od 11 marca Czarnogóra otworzyła granice BEZ konieczności posiadania paszportu cowidowego i BEZ TESTÓW
(zasady wjazdowe opisane w artykule o obostrzeniach tutaj)

Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
City break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.

City break w Czarnogórze z pominięciem stolicy

Stolica według nas jest nieatrakcyjna i szczerze polecamy ją ominąć. Znajdą się jej wielbiciele i to jest w porządku, każdy lubi coś innego. Dla niektórych Olsztynek (rodzinne miasteczko Natalii, bierze na klatę wybór miasta, żeby z innych zakątków Polski nikt się nie obraził) też może być najpiękniejszym miejscem na świecie – ale czy poleci komuś na 3/4 dni wybór tego miejsca? Niekoniecznie. Tak samo jest z Podgoricą. Przygotowaliśmy dla Was propozycję zwiedzenia miejsc, które byśmy pokazali rodzinie i znajomym. Nasze ulubione.

Kiedy na city break w Czarnogórze?

Sezon letni w Czarnogórze kończy się podobnie jak w innych krajach basenu śródziemnego, a więc na przełomie września i października. Co nie znaczy, że to koniec dobrej pogody, nawet w październiku można korzystać z kąpieli morskich i słoneczych. W roku 2021 zauważyliśmy, że wielu naszych rodaków w listopadzie zaczęło przylatywać na około 3 do 5 dni. Aura może już wtedy nie sprzyja, żeby ten czas spędzić kąpiąc się, ale temperatura powietrza wciąż może sięgać 20 stopni. Czy zatem warto przylecieć nawet jesienią, zimą i wczesną wiosną? Jasne, że warto, bo taki wypad może zaskoczyć nas atrakcyjnie niskimi cenami.

Wiosenny city break w Czarnogórze w cenie 3 x 30 !!!

Bilety lotnicze można kupić już od 39 zł !
Apratament 4* wynająć od 30 euro / doba
Samochód również od 30 euro / dob
a

Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg podczas city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Promenada w Tivacie.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.

Bilety z Polski już za 39 zł

Poza sezonem zapłacicie o wiele mniej za bilety lotnicze, Ryanair często sprzedaje bilety w cenie 39 zł w jedną stronę, a całą siatkę połączeń znajdziecie w naszym zakualizowanym artykule o lotach bezpośrednich z Polski. O wiele mniej wyniesie Was nocleg, zaoszczędzicie na wynajęciu samochodu… Ceny spadają i widać to gołym okiem, a co więcej, Wasze oczy mogą się nacieszyć widokami ośnieżonych szczytów górskich, a Wy w tym czasie możecie popijać kawę na plaży i to w krótkim rękawku.

Pierwsi turyści przetarli już szlaki weekendowych wyjazdów

W roku 2021 wiele osób udanie zapolowało na tanie bilety i taki weekendowy wypad mają już za sobą. Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy byli i jeszcze raz zachęcamy tych, którzy są niezdecydowani. Wielu z Was robiło wszystko co w ich mocy, żeby wykonać plan i wycisnąć city break w Czarnogórze jak cytrynę i nie dawali za wygraną nawet jak warunki w górach na to nie pozwalały. Szczególne pozdrowienia dla gości z 8.01.2022. Zapraszamy teraz wiosną lub latem!

Polecamy Budvę na city break w Czarnogórze.
Polecamy Budvę na city break w Czarnogórze.
Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną polecamy Budvę.
Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną polecamy Budvę.

Dokąd na city break w Czarnogórze?

Naszym zdaniem city break w Czarnogórze powinien zawierać pewne elementy wypoczynku, ale zdecydowanie powinien przeważać aspekt poznawania tego kraju. Mniejszy ruch na drogach powoduje, że do wielu miejsc można dojechać szybciej niż w szczycie sezonu. Dlatego zachęcamy żebyście ten czas na miejscu wykorzystali w 100%. Jeżeli chcecie wybrać się na wybrzeże i je zwiedzać, to warto zdecydować się na nocleg, w którymś z większych ośrodków, takich jak: Tivat lub Budva. W wielu mniejszych miejscowościach wraz z końcem sezonu letniego część restauracji, sklepów, banków oraz urzędów pocztowych się zamyka i czeka do kolejnego sezonu. Zmniejszona zostaje również ilość połączeń komunikacji publicznej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajem auta.

Lokalizacja to podstawa przy weekendowym wypadzie

Dlaczego pominęliśmy Herceg Novi, Bar czy Ulcinj w planowaniu city break w Czarnogórze? Mając tylko 3 dni, trzeba wybrać mądrze lokalizację. Miasto nad wodą z dużą ilością słońca i blisko miejsc do zwiedzania – to niestety nie sprawdzi się w wyżej wymienionych. Kotor oczywiście będzie na liście miejsc do odwiedzenia, ale dlaczego nie wpisaliśmy go jako baza noclogowa na city break w Czarnogórze? Głównie chodzi o położenie miasta – jest otoczone górami, co w okresie jesienno-zimowym daje sporo cienia, szybko zachodzi słońce, więcej pada deszczu i jest wilgotno, chłodno. Niestety, ale o po południowym czy wieczornym spaczerze możemy zapomnić, tak samo jak o zachodzie słońca.

Baza wypadowa i nocleg w Budvie

Na wiosenny city break w Czarnogórze nasi partnerzy przygotowali zniżki, samochody i noclegi już od 30 euro / doba. Jak macie ochotę naładowć baterie, cieszyć się pięknym widokiem z balkonu i mieć hotelowy standard 4* apartamentów, to zdecydowanie będziecie zadowoleni z tej oferty. Apartemnty są z jedną sypialnią, ale w salonie można rozłożyć sofę. Dodatkowo w każdym znajduje się aneks kuchenny. Macie ochotę na poranną kawę pitą z takim widokiem? Zamawiajcie apartament już teraz!

W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.
W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Na weekenowy wyjazd warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.

Samochód idealnym rozwiązaniem na city break w Czarnogórze

Od początku jesteśmy fanami zwiedzania Czarnogóry samochodem – nasze ulubione miejsca, punty widokowe, niestety są pomijane przez komunikację publiczną. Nie wyobrażamy sobie pominąć mauzolem, serpentyn czy chociaż punktu widokowego na Sveti Stefan. Nasze ulubione miejscówki znajdziecie opisane w artykule o samochodowycy punktach widokowych i zaznaczone na mapce – specjalnie przygotowanej na city break w Czarnogórze (na samym dole artykułu).

Brak komunikacji publicznej z lotniska

Kolejnym ważnym powodem dla którego polecamy wynajem samochodu, to brak komunikacji publicznej na lotnisku. Jak mamy tylko 3 dnia na wypad, to średnim pomysłem jest dodatkowo tracić czas na kilkuetapowe docieranie już z lotniska do miejsca noclegowego. Szczegóły dojazdu z lotniska opisane znajdziecie tutaj.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej.

Wynajem samochodu ze zniżką

Od wielu lat polecamy zaprzyjaźnioną wypożczalnię samochodów, która przygotwała specjalną posezonową ofertę. Idealaną na city break w Czarnogóze. Mamy pewność, że samochody są w bardzo dobrym stanie technicznym, z oponami zimowymi – co jest bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym, z pełnym ubezpieczeniem i bez konieczności posiadania karty kredytowej, czy wpłaty kaucji. Całość warunków wynajmu, modele samochodów znajdziecie w artykule o wypożyczalni. Oferta jaką przygotowała wypożyczalnia to ceny już od 30 euro / doba.

Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy na city break w Czarnogórze.
Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy.

Co zwiedzić podczas city break z Czarnogórze

Jak już mamy samochód wynajęty z podstawieniem na lotnisku, naszą city break objazdówkę możemy zacząć od chwili opuszczenia terminalu. Wiele tras jest na tyle widokowych, że już po drodze potrzebujemy trochę więcej czasu na przystanki i zdjęcia. W okolicach lotniska Podgorica znajduje się wodospad z restauracją Niagara, który można uwzględnić w swoich planach zwiedzania. W zależności od godziny Waszego przylotu, możecie wybrać już z lotniska przygotowaną trasę ze zwiedzaniem. Na mapie: Trasa: Budva – lotnisko + zwiedzanie.

CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
Kotor – stare miasto.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast z pewnością Was oczaruje.

Koniecznie objedź Zatokę Kotorską

Nasz pomysł na city break w Czarnogórze skupia się zdecydowanie na Zatoce Kotorskiej. Mamy największą ilość atrakcji turystycznych oraz punktów widokowych na dość małym obszarze. W 3 dni przy dobrym planowaniu można zobaczyć bardzo dużo. Nocując w Budvie, czy Tivacie nie będziemy mieli problemów z dostępnością sklepów i restauracji. Są to 2 większe miasta z dużą społecznością lokalną i życie toczy się tutaj przez cały rok. Z obu tych miast jest blisko do Kotoru, Zatoki Kotorskiej i NP Lovćen, które będą głównymi punktami zwiedzania. Warto objechać całą zatokę i jak starczy Wam czasu odwiedzić najdalej oddalony Herceg Novi.

Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska.
Perast o kolejne miasto, które polecamy odwiedzić.
Wyspa Gospa od Škrpjela.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Podczas zwiedzania warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
W Peraście polecamy wybrać się na obiad.
W Peraście polecamy wybrać się na obiad.
Perast to małe miasteczko w Zatoce Kotorskiej.
Perast – widok z wód Zatoki Kotorskiej.

Wybierz się na spacer i podziwiaj zachód słońca

Bazując w Budvie mamy kilka opcji na spacer wzdłuż wybrzeża. Przepiękna trasą jest ta, która się ciągnie od starego miasta w Budvie, przez Bečići, Rafailovići, aż do plaży Kamenovo. Wiedzie ona praktycznie cały czas wzdłuż plaż, a Waszymi przystankami powinny być otwarte bary i knajpki. Najwięcej czynnych znajdziecie w rejonach Budvy i Bečići. Jeżeli będziecie mieć nocleg w Tivacie, przypadnie Wam do gustu spacer wzdłuż Porto Montenegro.

Na city break w Czarnogórze polecamy Budvę.
Widok z cytadeli w Budvie.
W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
W naszej mapce „City beak w Czarnogórze” zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża.
W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
Zachód słońca na trasie spacerowej wzdłuż wybrzeża z Budvy do Kamenova.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Porto Montenegro w Tivacie.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Perast przy zachodzie słońca.

Mapa city break w Czarnogórze

Długo zbieraliśmy inforację od Was, co potrzebne jest na idealny weekendowy wypad. Jak już nakreśliliśmy tutaj czeka nas bardziej objazdówka city break w Czarnogórze – dlatego idealnym uzupełnieniem jest mapa, którą specjalnie dla Was przygotowaliśmy.

Zaznaczone są na niej:

 • Miasta – o których wspominaliśmy oraz te w bliskich okolicach warte odwiedzenia
 • Trasy wycieczek samochodowych
 • Trasa spacerowa
 • Miejsca do zwiedzania – z informcją o cenach bileów
 • Punkty widokowe
 • Restauracje
 • Parkingi, promy itp.

Tworzenie takiej mapy to czasochłonnych proces. Z końcowego efektu bardzo się cieszymy, ale dajcie znać czy podoba się Wam takie rozwiązanie, być może rozważymy je w innych artykułach.

24 KOMENTARZE

 1. Super artykuł, mam pytanie odnośnie Durmitoru, a dokładnie trasy Durmitor Ring. W marcu (9-13) z żoną wybieramy się na 4 dni do Czarnogóry i zastanawiamy się nad odwiedzeniem Durmitoru autem. Czy drogi na trasie P14 są wtedy przejezdne?

  • Dziękuje za komentarz. Niestety Panie Piotrze, ale cała trasa P14 może być odkopana dopiero w połowie czerwca. W marcu nie będzie przejezdna, ewentualnie można spróbować przejechać kawałek trasy zaczynając od miejscowości Plužine. My próbowaliśmy w maju poprzedniego roku i w połowie musieliśmy zawrócić. Pozdrawiam

 2. Bardzo przydatne informacje i piękne zdjęcia. Już chcę tam pojechać. Dzięki Waszym radom, z pewnością będzie to prostsze.

 3. Fajny promocyjny wpis. Czarnogóra jest dobra i przed sezonem i po. Gdzie tam dobra – najlepsza! Ale Budva…? Brzydkie, nieatrakcyjne, w sezonie wieśniacko-hałaśliwe miasto. Dużo lepszą lokalizacją jest Tivat albo Kotor (mimo że cień wielkiej góry itp). Po co się toczyć z Budvy nad Bokę, skoro można być zakotwiczonym w najbardziej reprezentacyjnym mieście Czarnogóry?

  • Dziękujemy za komentarz. Jasne, że najlepsza Czarnogóra. Zgadzamy się, że Tivat jest super lokalizacją tak jak napisaliśmy w artykule. Co do mieszkania w samym Kotorze jesienią lub zimą to nie możemy się zgodzić. Popołudniu będzie mało słońca i będzie zimno, ale na zwiedzanie jednodniowe będzie super. Budva w sezonie tłoczna i głośna, po sezonie jest ciszej i spokojniej. Pozdrawiam

 4. Super mapa. Bardzo dziękuję – dostałam wspaniałego „gotowca” . Planujemy zwiedzanie Czarnogóry w czerwcu – przyjazd z Polski własnym samochodem ale po przeczytaniu artykułu muszę sprawdzi loty majowe.

  • Dziękuję za komentarz. Samochód ma swoje plusy, samolot również. Do sezonu faktycznie powinno się udać znaleźć korzystne ceny. Zawsze można przyjechać autem w czerwcu i wrócić w sezonie jesienno-zimowym samolotem. Pozdrawiam

 5. Zdravo! Artykuł jak zwykle strzał w 10. Przy takich cenach jak ma teraz np Ryanair to grzech nie skorzystac z krótkiego wypadu do Czarnogóry. Sam wyjazd zbytnio nawet nie nadszarpnie naszego budżetu a co wiecej można zorganizować sobie wersję na bogato, a jakże! Mapka świetna – można z niej w ciemno skorzystać i zaoszczędzić troche czasu na poszukiwania fajnych i ciekawych tras. Wszystko mamy w jednym miejscu. Ja nad Budva zastanowiłbym się 2 razy ale taki Kolašin w zimowej scenerii…i juz się rozmarzyłem…ale co kto lubi. Jedni wolą pławić się w promieniach słońca wsłuchując się w szum fal a inni lubią czuć górski wiatr we włosach;) Pozdrawiam 🙂

 6. My jesteśmy w naszej kochanej Czarnogórze w sierpniu.I na pewno skorzystamy z mapki.Wszystkie zawarte informacje bardzo nam się przydadzą.Mamy zamówiony apartament ok.Świety Stefan.Już nie mogę się doczekać na wycieczkę tuktukami.

 7. Witam. Mam pytanie odnośnie wynajmu samochodu i apartamentu. W jaki sposób zarezerwować noclegi i samochód przygotowane przez waszych partnerów? Czy w terminie 19-23 kwietnia obowiązuje podana zniżka?

 8. Bardzo dobre wpisy, skarbnica informacji o Czarnogórze. Wybieram się w kwietniu na kilka dni,niestety nie prowadzę samochodu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć dlatego zastanawiam się gdzie wybrać nocleg? W Podgoricy i codziennie gdzieś jechać czy np.Pojechac z lotniska pociągiem do Bar potem do Budvy i na końcu do Podgoricy. Będę wdzięczna za sugestie.

  • Pani Alicjo,
   jeżeli chce Pani się skupić na Zatoce Kotorskiej to zdecydowanie z Podgoricy jest za daleko.
   Radzimy wybrać coś w okolicach Budvy, Tivatu – w tych miastach, dobrze funkcjonuje komunikacja publiczna.
   Pozdrawiamy serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here