City break w Czarnogórze staje się coraz bardziej popularny. Czym jest taki wyjazd? To krótki, kilkudniowy wypad, podczas którego można pozwiedzać i poczuć atmosferę danego miejsca. Takie wyjazdy zyskują na popularności szczególnie w miejscach, do których możemy dotrzeć szybko i sprawnie, np. samolotem. Najczęściej taki pobyt ogranicza się do europejskich miast i stolic: Rzym, Lizbona, Paryż, Praga, Madryt…

Czy warto wybrać się na city break do Czarnogóry?

Z uwagi na ciekawe połączenia lotnicze city break w Czarnogórze zaczął przybierać realne kształty. Po sezonie wakacyjnym Ryanair utrzymał loty z Krakowa przez cały rok. Pozostałę miasta tj. Gdańsk, Wrocław wracają 23 marca, w tym czasie również LOT przywraca połączenia z Warszawy. Stolica Czarnogóry – Podgorica, może nie należy do najciekawszych miast pod względem turystycznym i nie może rywalizować z wyżej wymienionymi, ale za to cały kraj ma wiele plusów poza sezonem letnim. Postaramy się udowodnić, że Czarnogóra na weekend jest wart polecenia.

City break w Czarnogórze z pominięciem stolicy

Stolica według nas jest nieatrakcyjna i szczerze polecamy ją ominąć. Znajdą się jej wielbiciele i to jest w porządku, każdy lubi coś innego. Dla niektórych Olsztynek (rodzinne miasteczko Natalii, bierze na klatę wybór miasta, żeby z innych zakątków Polski nikt się nie obraził) też może być najpiękniejszym miejscem na świecie – ale czy poleci komuś na 3/4 dni wybór tego miejsca? Niekoniecznie. Tak samo jest z Podgoricą. Przygotowaliśmy dla Was propozycję zwiedzenia miejsc, które byśmy pokazali rodzinie i znajomym. Nasze ulubione.

Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
City break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.

Kiedy na city break w Czarnogórze?

Sezon letni w Czarnogórze kończy się podobnie jak w innych krajach basenu śródziemnego, a więc na przełomie września i października. Co nie znaczy, że to koniec dobrej pogody, nawet w październiku można korzystać z kąpieli morskich i słoneczych. W roku 2021 zauważyliśmy, że wielu naszych rodaków w listopadzie zaczęło przylatywać na około 3 do 5 dni. Aura może już wtedy nie sprzyja, żeby ten czas spędzić kąpiąc się, ale temperatura powietrza wciąż może sięgać 20 stopni. Czy zatem warto przylecieć nawet jesienią, zimą i wczesną wiosną? Jasne, że warto, bo taki wypad może zaskoczyć nas atrakcyjnie niskimi cenami.

Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg podczas city break w Czarnogórze.
Wiosną Tivat będzie super na nocleg.
Tivat sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa na city break w Czarnogórze.
Promenada w Tivacie.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.

Bilety z Polski już za 100 zł

Poza sezonem zapłacicie o wiele mniej za bilety lotnicze, Ryanair często sprzedaje bilety w cenie 100 zł w jedną stronę, a całą siatkę połączeń znajdziecie w naszym zakualizowanym artykule o lotach bezpośrednich z Polski. O wiele mniej wyniesie Was nocleg, zaoszczędzicie na wynajęciu samochodu… Ceny spadają i widać to gołym okiem, a co więcej, Wasze oczy mogą się nacieszyć widokami ośnieżonych szczytów górskich, a Wy w tym czasie możecie popijać kawę na plaży i to w krótkim rękawku.

Pierwsi turyści przetarli już szlaki weekendowych wyjazdów

W roku 2021 wiele osób udanie zapolowało na tanie bilety i taki weekendowy wypad mają już za sobą. Pozdrawiamy wszystkich tych, którzy byli i jeszcze raz zachęcamy tych, którzy są niezdecydowani. Wielu z Was robiło wszystko co w ich mocy, żeby wykonać plan i wycisnąć city break w Czarnogórze jak cytrynę i nie dawali za wygraną nawet jak warunki w górach na to nie pozwalały. Szczególne pozdrowienia dla gości z 8.01.2022. Zapraszamy teraz wiosną lub latem!

Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną polecamy Budvę.
Na city break w Czarnogórze, zwłaszcza zimą i wiosną polecamy Budvę.
Na city break w Czarnogórze polecamy Budvę.
Widok z cytadeli w Budvie.

Dokąd na city break w Czarnogórze?

Naszym zdaniem city break w Czarnogórze powinien zawierać pewne elementy wypoczynku, ale zdecydowanie powinien przeważać aspekt poznawania tego kraju. Mniejszy ruch na drogach powoduje, że do wielu miejsc można dojechać szybciej niż w szczycie sezonu. Dlatego zachęcamy żebyście ten czas na miejscu wykorzystali w 100%. Jeżeli chcecie wybrać się na wybrzeże i je zwiedzać, to warto zdecydować się na nocleg, w którymś z większych ośrodków, takich jak: Tivat lub Budva. W wielu mniejszych miejscowościach wraz z końcem sezonu letniego część restauracji, sklepów, banków oraz urzędów pocztowych się zamyka i czeka do kolejnego sezonu. Zmniejszona zostaje również ilość połączeń komunikacji publicznej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajem auta.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Na weekenowy wyjazd warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.

Lokalizacja to podstawa przy weekendowym wypadzie

Dlaczego pominęliśmy Herceg Novi, Bar czy Ulcinj w planowaniu city break w Czarnogórze? Mając tylko 3 dni, trzeba wybrać mądrze lokalizację. Miasto nad wodą z dużą ilością słońca i blisko miejsc do zwiedzania – to niestety nie sprawdzi się w wyżej wymienionych. Kotor oczywiście będzie na liście miejsc do odwiedzenia, ale dlaczego nie wpisaliśmy go jako baza noclogowa na city break w Czarnogórze? Głównie chodzi o położenie miasta – jest otoczone górami, co w okresie jesienno-zimowym daje sporo cienia, szybko zachodzi słońce, więcej pada deszczu i jest wilgotno, chłodno. Niestety, ale o po południowym czy wieczornym spaczerze możemy zapomnić, tak samo jak o zachodzie słońca.

Baza wypadowa i nocleg w Budvie ze zniżką

Na wiosenny city break w Czarnogórze nasi partnerzy przygotowali zniżki na samochody i apartamenty. Jak macie ochotę naładować baterie, cieszyć się pięknym widokiem z balkonu i mieć hotelowy standard 4* apartamentów, to zdecydowanie będziecie zadowoleni z tej oferty. Apartemnty są z jedną sypialnią, ale w salonie można rozłożyć sofę. Dodatkowo w każdym znajduje się aneks kuchenny. Macie ochotę na poranną kawę pitą z takim widokiem? Zamawiajcie apartament już teraz!

Na hasło: HALOHVALA

– 20% w terminie 01.04-15.05.2023
– 10% pozosałe terminy w ciągu roku

Rezerwacje bezpośrednio u Eweliny:
Kontakt email: 4viewsapartments@gmail.com
WhatsApp: +382 69 266 004

Apartament z widokiem na morze
Apartament z widokiem na morze
Apartament z widokiem na miasto
Apartament z widokiem na miasto
Apartamenty są w pełni wyposażone
Kuchnia z salonem w apartamencie z widokiem na morze.
W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.
W Budvie polecamy apartamenty z pięknym widokiem.

Samochód idealnym rozwiązaniem na city break w Czarnogórze

Od początku jesteśmy fanami zwiedzania Czarnogóry samochodem – nasze ulubione miejsca, punty widokowe, niestety są pomijane przez komunikację publiczną. Nie wyobrażamy sobie pominąć mauzolem, serpentyn czy chociaż punktu widokowego na Sveti Stefan. Nasze ulubione miejscówki znajdziecie opisane w artykule o samochodowycy punktach widokowych i zaznaczone na mapce – specjalnie przygotowanej na city break w Czarnogórze (na samym dole artykułu).

Brak komunikacji publicznej z lotniska

Kolejnym ważnym powodem dla którego polecamy wynajem samochodu, to brak komunikacji publicznej na lotnisku. Jak mamy tylko 3 dnia na wypad, to średnim pomysłem jest dodatkowo tracić czas na kilkuetapowe docieranie już z lotniska do miejsca noclegowego. Szczegóły dojazdu z lotniska opisane znajdziecie tutaj.

Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki „City break w Czarnogórze”.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej.

Wynajem samochodu ze zniżką

Od wielu lat polecamy zaprzyjaźnioną wypożczalnię samochodów, która przygotwała specjalną posezonową ofertę na rezerwacje w kwietniu -10%. Idealaną na city break w Czarnogóze. Mamy pewność, że samochody są w bardzo dobrym stanie technicznym, z oponami zimowymi – co jest bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym, z pełnym ubezpieczeniem i bez konieczności posiadania karty kredytowej, czy wpłaty kaucji. Całość warunków wynajmu, modele samochodów znajdziecie w artykule o wypożyczalni.

Najlepszy citybreak w Czarnogórze to objazdówka samochodem.
Najlepszy citybreak w Czarnogórze to objazdówka samochodem.
Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy na city break w Czarnogórze.
Zatoka Kotorska to punkt obowiązkowy.

Co zwiedzić podczas city break z Czarnogórze

Jak już mamy samochód wynajęty z podstawieniem na lotnisku, naszą city break objazdówkę możemy zacząć od chwili opuszczenia terminalu. Wiele tras jest na tyle widokowych, że już po drodze potrzebujemy trochę więcej czasu na przystanki i zdjęcia. W okolicach lotniska Podgorica znajduje się wodospad z restauracją Niagara, który można uwzględnić w swoich planach zwiedzania. W zależności od godziny Waszego przylotu, możecie wybrać już z lotniska przygotowaną trasę ze zwiedzaniem. Na mapie: Trasa: Budva – lotnisko + zwiedzanie.

CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
CIty break w Czarnogórze nie może się odbyć bez Kotoru.
Kotor – stare miasto.
Perast to kolejna perełka w Zatoce Kotorskiej, która jest zaznaczona na mapce "City break w Czarnogórze".
Perast z pewnością Was oczaruje.

Koniecznie objedź Zatokę Kotorską

Nasz pomysł na city break w Czarnogórze skupia się zdecydowanie na Zatoce Kotorskiej. Mamy największą ilość atrakcji turystycznych oraz punktów widokowych na dość małym obszarze. W 3 dni przy dobrym planowaniu można zobaczyć bardzo dużo. Nocując w Budvie, czy Tivacie nie będziemy mieli problemów z dostępnością sklepów i restauracji. Są to 2 większe miasta z dużą społecznością lokalną i życie toczy się tutaj przez cały rok. Z obu tych miast jest blisko do Kotoru, Zatoki Kotorskiej i NP Lovćen, które będą głównymi punktami zwiedzania. Warto objechać całą zatokę i jak starczy Wam czasu odwiedzić najdalej oddalony Herceg Novi.

Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska.
Perast o kolejne miasto, które polecamy odwiedzić.
Wyspa Gospa od Škrpjela.
Podczas city brek w Czarnogórze warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Podczas zwiedzania warto skupić się na Zatoce Kotorskiej.
Perast to małe miasteczko w Zatoce Kotorskiej.
Perast – widok z wód Zatoki Kotorskiej.

Wybierz się na spacer i podziwiaj zachód słońca

Bazując w Budvie mamy kilka opcji na spacer wzdłuż wybrzeża. Przepiękna trasą jest ta, która się ciągnie od starego miasta w Budvie, przez Bečići, Rafailovići, aż do plaży Kamenovo. Wiedzie ona praktycznie cały czas wzdłuż plaż, a Waszymi przystankami powinny być otwarte bary i knajpki. Najwięcej czynnych znajdziecie w rejonach Budvy i Bečići. Jeżeli będziecie mieć nocleg w Tivacie, przypadnie Wam do gustu spacer wzdłuż Porto Montenegro.

W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
W naszej mapce „City beak w Czarnogórze” zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża.
W naszej mapce "City beak w Czarnogórze" zaznaczyliśmy trasę spacerową wzdłuż wybrzeża/
Zachód słońca na trasie spacerowej wzdłuż wybrzeża z Budvy do Kamenova.
Wracając po objazdówce Zatoki Kotorskiej warto zostać w Tivacie na zachód słońca.
Porto Montenegro w Tivacie.
Trasa wokół Zatoki Kotorskiej z mapki "City break w Czarnogórze".
Perast przy zachodzie słońca.

Mapa city break w Czarnogórze

Długo zbieraliśmy inforację od Was, co potrzebne jest na idealny weekendowy wypad. Jak już nakreśliliśmy tutaj czeka nas bardziej objazdówka city break w Czarnogórze – dlatego idealnym uzupełnieniem jest mapa, którą specjalnie dla Was przygotowaliśmy.

Zaznaczone są na niej:

 • Miasta – o których wspominaliśmy oraz te w bliskich okolicach warte odwiedzenia
 • Trasy wycieczek samochodowych
 • Trasa spacerowa
 • Miejsca do zwiedzania – z informcją o cenach bileów
 • Punkty widokowe
 • Restauracje
 • Parkingi, promy itp.

Tworzenie takiej mapy to czasochłonnych proces. Z końcowego efektu bardzo się cieszymy, ale dajcie znać czy podoba się Wam takie rozwiązanie, być może rozważymy je w innych artykułach.

24 KOMENTARZE

 1. Super artykuł, mam pytanie odnośnie Durmitoru, a dokładnie trasy Durmitor Ring. W marcu (9-13) z żoną wybieramy się na 4 dni do Czarnogóry i zastanawiamy się nad odwiedzeniem Durmitoru autem. Czy drogi na trasie P14 są wtedy przejezdne?

  • Dziękuje za komentarz. Niestety Panie Piotrze, ale cała trasa P14 może być odkopana dopiero w połowie czerwca. W marcu nie będzie przejezdna, ewentualnie można spróbować przejechać kawałek trasy zaczynając od miejscowości Plužine. My próbowaliśmy w maju poprzedniego roku i w połowie musieliśmy zawrócić. Pozdrawiam

 2. Bardzo przydatne informacje i piękne zdjęcia. Już chcę tam pojechać. Dzięki Waszym radom, z pewnością będzie to prostsze.

 3. Fajny promocyjny wpis. Czarnogóra jest dobra i przed sezonem i po. Gdzie tam dobra – najlepsza! Ale Budva…? Brzydkie, nieatrakcyjne, w sezonie wieśniacko-hałaśliwe miasto. Dużo lepszą lokalizacją jest Tivat albo Kotor (mimo że cień wielkiej góry itp). Po co się toczyć z Budvy nad Bokę, skoro można być zakotwiczonym w najbardziej reprezentacyjnym mieście Czarnogóry?

  • Dziękujemy za komentarz. Jasne, że najlepsza Czarnogóra. Zgadzamy się, że Tivat jest super lokalizacją tak jak napisaliśmy w artykule. Co do mieszkania w samym Kotorze jesienią lub zimą to nie możemy się zgodzić. Popołudniu będzie mało słońca i będzie zimno, ale na zwiedzanie jednodniowe będzie super. Budva w sezonie tłoczna i głośna, po sezonie jest ciszej i spokojniej. Pozdrawiam

 4. Super mapa. Bardzo dziękuję – dostałam wspaniałego „gotowca” . Planujemy zwiedzanie Czarnogóry w czerwcu – przyjazd z Polski własnym samochodem ale po przeczytaniu artykułu muszę sprawdzi loty majowe.

  • Dziękuję za komentarz. Samochód ma swoje plusy, samolot również. Do sezonu faktycznie powinno się udać znaleźć korzystne ceny. Zawsze można przyjechać autem w czerwcu i wrócić w sezonie jesienno-zimowym samolotem. Pozdrawiam

 5. Zdravo! Artykuł jak zwykle strzał w 10. Przy takich cenach jak ma teraz np Ryanair to grzech nie skorzystac z krótkiego wypadu do Czarnogóry. Sam wyjazd zbytnio nawet nie nadszarpnie naszego budżetu a co wiecej można zorganizować sobie wersję na bogato, a jakże! Mapka świetna – można z niej w ciemno skorzystać i zaoszczędzić troche czasu na poszukiwania fajnych i ciekawych tras. Wszystko mamy w jednym miejscu. Ja nad Budva zastanowiłbym się 2 razy ale taki Kolašin w zimowej scenerii…i juz się rozmarzyłem…ale co kto lubi. Jedni wolą pławić się w promieniach słońca wsłuchując się w szum fal a inni lubią czuć górski wiatr we włosach;) Pozdrawiam 🙂

 6. My jesteśmy w naszej kochanej Czarnogórze w sierpniu.I na pewno skorzystamy z mapki.Wszystkie zawarte informacje bardzo nam się przydadzą.Mamy zamówiony apartament ok.Świety Stefan.Już nie mogę się doczekać na wycieczkę tuktukami.

 7. Witam. Mam pytanie odnośnie wynajmu samochodu i apartamentu. W jaki sposób zarezerwować noclegi i samochód przygotowane przez waszych partnerów? Czy w terminie 19-23 kwietnia obowiązuje podana zniżka?

 8. Bardzo dobre wpisy, skarbnica informacji o Czarnogórze. Wybieram się w kwietniu na kilka dni,niestety nie prowadzę samochodu, a chciałabym jak najwięcej zobaczyć dlatego zastanawiam się gdzie wybrać nocleg? W Podgoricy i codziennie gdzieś jechać czy np.Pojechac z lotniska pociągiem do Bar potem do Budvy i na końcu do Podgoricy. Będę wdzięczna za sugestie.

  • Pani Alicjo,
   jeżeli chce Pani się skupić na Zatoce Kotorskiej to zdecydowanie z Podgoricy jest za daleko.
   Radzimy wybrać coś w okolicach Budvy, Tivatu – w tych miastach, dobrze funkcjonuje komunikacja publiczna.
   Pozdrawiamy serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here