Nastał moment, kiedy do naszej oferty trafia ta długo wyczekiwana wycieczka. Pytania o północ Czarnogóry pojawiały się bardzo często w minionych latach, stąd też nasza nowa propozycja na odkrywanie tego regionu. Droga P14 i Durmitor to jedne z piękniejszych terenów w Czarnogórze i bardzo się cieszymy, że w końcu będziemy mogli Was tam zabrać!

Odkryj z nami słynną drogę P14 i Durmitor

Otóż mamy plan, jakiego nie ma nikt inny, w dodatku z polskojęzycznym przewodnikiem. Przede wszystkim, durmitorska przygoda to kolejny z przykładów naszej współpracy z partnerami z Herceg Novi. To będzie najdłuższy dzień wycieczkowy, ale za to pełen wrażeń, no i te krajobrazy! Spójrzcie sami:

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij, aby powiększyć)

Szczegółowy plan wycieczki drogą P14 przez Durmitor

BUDVA – PLUŽINE I JEZIORO PIVSKO – TRASA P14 – PRUTAŠ I SEDLO – ŽABLJAK I JEZIORO CZARNE – MOST ĐURĐEVIĆA TARA – OBIAD W LOKALNEJ RESTAURACJI – BUDVA

Plužine i Jezioro Pivsko

Po pierwsze – do Plužine jechać będziemy około 2h 30 minut. Po drodze nastąpi przerwa kawowa w mieście Nikšić, natomiast samo śniadanie zjemy już na miejscu w Plužine. Naszą główną poranną atrakcją będzie przede wszystkim Jezioro Pivsko, którego głębokość sięga 190 metrów i jest położone ponad 670 m n.p.m. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, stworzonym poprzez budowę wysokiej tamy w kanionie rzeki Pivy w roku 1975. Po śniadaniu, także podziwianiu jeziora, ruszymy już prosto na drogę P14.

PIVSKO JEZIORO

Słynna droga P14

Droga P14 to z pewnością jedna z trzech najpiękniejszych dróg krajobrazowych w Czarnogórze. My, kiedy po raz pierwszy jechaliśmy P14, poczuliśmy się jak w innym świecie. Ogromne przestrzenie, śnieg zalegający na szczytach, a także malutkie wioski ukryte w górach Durmitoru… to wszystko sprawia, że trasa na długo zapadnie każdemu w pamięć. Dodajmy, że przejazd tędy jest niemożliwy dużym autokarem, co więcej – mało kto decyduje się zorganizować wycieczkę właśnie tą drogą. Tłumów się tutaj nie spodziewajcie. 😀 Pamiętajcie również, że droga P14 zimą jest zupełnie nieprzejezdna ze względu na zalegające masy śniegu. Bardzo ważne: Odśnieżana oraz czyszczona jest dopiero w okolicach maja/czerwca (jest to zależne od ilości śniegu zimą) – do tego czasu jest nieprzejezdna, m.in. dlatego ta wycieczka pojawia się tak późno w naszym harmonogramie.

NAJPĘKNIEJSZA TRASA W CZARNOGÓRZE

Park Narodowy Durmitor

Teraz przyszła kolej na kilka słów o samym PN Durmitor. Po pierwsze – powstał on w roku 1952 i jest jednym z pięciu PN na terenie Czarnogóry. Po drugie – jego największy szczyt to Bobotov Kuk liczący 2522 m.n.p.m. Piękno masywu Durmitor stanowią też m.in. jeziora polodowcowe – największym i najbardziej atrakcyjnym jest Jezioro Czarne, o którym dowiecie się więcej w dalszej części artykułu. Co więcej – od 1980 roku PN i kanion rzeki Tara znajdują się pod ochroną UNESCO. Na terenie parku, a nawet na trasie naszej wycieczki, możemy zaobserwować zwierzęta charakterystyczne dla tego regionu: kozice, jelenie, borsuki… czasami pojawiają się niedźwiedzie, ale najczęściej zobaczymy owieczki i krowy.

DURMITOR

Przełęcz Prutaš i Sedlo

Będąc wciąż na drodze P14, ale powoli kończąc ten przejazd, zatrzymamy się u szczytu Prutaš 2393 m n.p.m. i przełęczy Sedlo. W tym miejscu będzie też chwila dla fotoreporterów. Nie chcemy się powtarzać, więc co do widoków powiemy tylko tyle – „jak z pocztówki”, może dlatego pojawiły się tam właśnie drewniane ramki, żeby je w ten sposób uwiecznić. Niektórzy chcieliby tu zostać na zawsze, ale to jeszcze nie koniec naszych atrakcji.

PUNKTY WIDOKOWE NA PRUTAŠ

PUNKTY WIDOKOWE NA SEDLO

Žabljak i Czarne Jezioro

Po przejechaniu P14, co mianowicie zajmie nam półtorej godziny, licząc od Plužine do Žabljaka, naszym kolejnym przystankiem będzie właśnie – Žabljak. To właśnie tutaj oraz w Kolašinie zimą szaleją przede wszystkim narciarze i wszyscy fani sportów zimowych. Wiosną zaś miasteczko przyciąga uwagę turystów, którzy zaciekawieni docierają nad Jezioro Czarne. Leży ono u stóp góry Međed, czyli jednego z kolejnych szczytów Durmitoru. Ponadto, ma powierzchnię ponad 500 hektarów. Jezioro składa się w rzeczywistości z dwóch zbiorników wodnych, które nazywają się Veliko jezero i Malo jezero. Połączone są też wąskim kanałem, który w lecie wysycha i wtedy dzieli je na dwa osobne akweny.

CZARNE JEZIORO

Most Đurđevića Tara i Zip-line

Kropką nad „i” tego dnia będzie z pewnością jeden z najbardziej charakterystycznych mostów w Czarnogórze – Đurđevića Tara. Co więcej – w momencie oddania go do użytku w roku 1940, był największym tego typu obiektem na całym świecie! Turyści codziennie chętnie również fotografują to „cacko”, mając pod nogami kanion rzeki Tary głęboki w tym miejscu aż na około 200 metrów. Pod mostem będzie można także zobaczyć raftingowe pontony wielkości malutkich mrówek. W jednej z pobliskich restauracji zjemy obiad, a w czasie wolnym będzie można zjechać nad kanionem na zip-line, czyli tyrolce. Ta atrakcja jest jednak tylko dla chętnych (za dodatkową opłatą), ale z pewnością zrobi na Was spore wrażenie!

MOST ĐURĐEVIĆA I RZEKA TARA


SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

Organizacja wycieczki drogą P14 przez Durmitor

Wycieczka rusza w czerwcu 2023 i będzie organizowana do listopada. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).

Podsumowując – wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może też dojechać do Budvy na własną rękę. Dla tych, którzy będą korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze), polecamy stronę: busticket4.me

droga P14 - trasa wyceiczki
 • Wyjazd z Budvy ok. 6:30.
 • Przejazd do Plužine.
 • Śniadanie w lokalnej restauracji w Plužine.
 • Punkt widokowy na Pivsko Jezioro.
 • Przejazd drogą P14 przez Durmitor. Przerwy na zdjęcia podczas jazdy.
 • Punkt widokowy nad przełęczą Sedlo i Prutaš.
 • Przejazd przez Žabljak.
 • Spacer nad Czarnym Jeziorem i czas wolny.
 • Most Đurđevića. Zjazd tyrolką – dla chętnych, za dodatkową opłatą.
 • Obiad w lokalnej restauracji.
 • Powrót do Budvy ok. 19:00.
droga P14 - cena
 • 75 euro
 • Z uwagi na drogę i fakt, że jest to nasza najdłuższa wycieczka – nie rekomendujemy jej dla dzieci (poniżej 12 roku życia). Młodzież 12 – 17 lat może wziąć udział w wycieczce pod warunkiem płatności 100% ceny wycieczki.
droga P14 - cena zawiera
 • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
 • Bilet wstępu na teren Narodowego Parku Durmitor i Czarne Jezioro.
 • Bilet wstępu do Parku Przyrody Piva.
 • Śniadanie w lokalnej restauracji.
 • Obiad w lokalnej restauracji (zimne przystawki, ciepłe danie główne).
 • Przejazd klimatyzowanym busem.
 • Podatek VAT.

Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
LICZBA UCZESTNIKÓW: maksymalnie 18 osób.
Czas trwania całej wycieczki ok. 12 godzin.


 • Zjazdu tyrolką nad kanionem rzeki Tara. Jest to atrakcja dla chętnych. Koszt wynosi ok. 30 euro.

 • Bluzę / coś na długi rękaw – na począku lata w górach jest niższa temperatura niż na wybrzeżu.
 • Wygodne buty – najlepiej sportowe.
 • Pieniądze na dodatkowe przekąski, napoje, atrakcje (tyrolka).
 • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
 • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

Poprzedni artykułOdkrywamy Trebinje w Bośni i Hercegowinie
Następny artykułRekomendowane hotele: Petrovac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj