Nastał moment, kiedy do naszej oferty trafia ta długo wyczekiwana wycieczka. Pytania o północ Czarnogóry pojawiały się bardzo często w minionych latach, stąd też nasza nowa propozycja na odkrywanie tego regionu. Droga P14 i Durmitor to jedne z piękniejszych terenów w Czarnogórze i bardzo się cieszymy, że w końcu będziemy mogli Was tam zabrać!

Odkryj z nami słynną drogę P14 i Durmitor

Otóż mamy plan, jakiego nie ma nikt inny, w dodatku z polskojęzycznym przewodnikiem. Przede wszystkim, durmitorska przygoda to kolejny z przykładów naszej współpracy z partnerami z Herceg Novi. To będzie najdłuższy dzień wycieczkowy, ale za to pełen wrażeń, no i te krajobrazy! Spójrzcie sami:

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij, aby powiększyć)

Szczegółowy plan wycieczki drogą P14 przez Durmitor

BUDVA – ŚNIADANIE W LOKALNEJ RESTUARACJI – ŽABLJAK I JEZIORO CZARNE – TRASA P14 – PRUTAŠ I SEDLO – PLUŽINE I JEZIORO PIVSKO – OBIAD W LOKALNEJ RESTAURACJI – BUDVA

Park Narodowy Durmitor

Czas przejazdu do Žabljaka to około 2h 40 minut, dodatkowo po drodze nastąpi przerwa kawowa w mieście Nikšić, natomiast samo śniadanie zjemy w malowniczym w Šavniku. Teraz przyszła kolej na kilka słów o samym PN Durmitor. Po pierwsze – powstał on w roku 1952 i jest jednym z pięciu PN na terenie Czarnogóry. Po drugie – jego największy szczyt to Bobotov Kuk liczący 2522 m.n.p.m. Piękno masywu Durmitor stanowią też m.in. jeziora polodowcowe – największym i najbardziej atrakcyjnym jest Jezioro Czarne, o którym dowiecie się więcej w dalszej części artykułu. Co więcej – od 1980 roku PN i kanion rzeki Tara znajdują się pod ochroną UNESCO. Na terenie parku, a nawet na trasie naszej wycieczki, możemy zaobserwować zwierzęta charakterystyczne dla tego regionu: kozice, konie, owieczki i krowy.

DURMITOR

Žabljak i Czarne Jezioro

Naszym pierwszy przystankiem po śniadaniu będzie – Žabljak. To właśnie tutaj oraz w Kolašinie zimą szaleją przede wszystkim narciarze i wszyscy fani sportów zimowych. Wiosną zaś miasteczko przyciąga uwagę turystów, którzy zaciekawieni docierają nad Jezioro Czarne. Leży ono u stóp góry Međed, czyli jednego z kolejnych szczytów Durmitoru. Ponadto, jezioro ma powierzchnię ponad 500 hektarów. Składa się w rzeczywistości z dwóch zbiorników wodnych, które nazywają się Veliko jezero i Malo jezero. Połączone są też wąskim kanałem, który w lecie wysycha i wtedy dzieli je na dwa osobne akweny. Będzie chwila czasu wolnego na zdjęcia i podziwianie widoków.

CZARNE JEZIORO

Słynna droga P14

Po pobycie nad jeziorem nadejdzie czas na najważniejszy tytułowy punkt programu. Droga P14 to z pewnością jedna z trzech najpiękniejszych dróg krajobrazowych w Czarnogórze. My, kiedy po raz pierwszy jechaliśmy P14, poczuliśmy się jak w innym świecie. Ogromne przestrzenie, śnieg zalegający na szczytach, a także malutkie wioski ukryte w górach Durmitoru… to wszystko sprawia, że trasa na długo zapadnie każdemu w pamięć. Dodajmy, że przejazd tędy jest niemożliwy dużym autokarem, co więcej – mało kto decyduje się zorganizować wycieczkę właśnie tą drogą. Tłumów się tutaj nie spodziewajcie. 😀 Pamiętajcie również, że droga P14 zimą jest zupełnie nieprzejezdna ze względu na zalegające masy śniegu. Bardzo ważne: Odśnieżana oraz czyszczona jest dopiero w okolicach maja/czerwca (jest to zależne od ilości śniegu zimą) – do tego czasu jest zamknięta, m.in. dlatego ta wycieczka pojawia się tak późno w naszym harmonogramie.

NAJPĘKNIEJSZA TRASA W CZARNOGÓRZE

Przełęcz Prutaš i Sedlo

Będąc na początku trasy P14 zatrzymamy się u szczytu Prutaš 2393 m n.p.m. i przełęczy Sedlo. W tym miejscu będzie też chwila dla fotoreporterów. Nie chcemy się powtarzać, więc co do widoków powiemy tylko tyle – „jak z pocztówki”, może dlatego pojawiły się tam właśnie drewniane ramki, które pomogą w uwiecznieniu tej chwili. Niektórzy chcieliby tu zostać na zawsze, ale to jeszcze nie koniec naszych atrakcji.

PUNKTY WIDOKOWE NA PRUTAŠ

PUNKTY WIDOKOWE NA SEDLO

Plužine i Jezioro Pivsko

Naszą główną ostatnią atrakcją będzie przede wszystkim widok na Jezioro Pivsko, którego głębokość sięga 190 metrów i jest położone ponad 670 m n.p.m. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, stworzonym poprzez budowę wysokiej tamy w kanionie rzeki Pivy w roku 1975. Obiad serwowany będzie kilka kilometrów za miejscowością Plužine, w jednej z lokalnych wiosek.

PIVSKO JEZIORO


SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

 

Organizacja wycieczki drogą P14 przez Durmitor

Wycieczka rusza w MAJU 2024 i będzie organizowana do listopada. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).

Podsumowując – wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może też dojechać do Budvy na własną rękę. Dla tych, którzy będą korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze), polecamy stronę: busticket4.me

Ze względu na duże zainteresowanie i Wasze prośby zrobiliśmy dodatkowe punkty zbiórki.

 • WTOREK wyjazd z Budvy, kierunek Kotor: Budva 6:30 – Kotor 7:00 – Perast 7:15 – Risan 7:20
 • SOBOTA wyjazd z Budvy: Budva 6:30 – Bečići 6:35 – Sveti Stefan 6:45 – Petrovac 7:00 – Čanj 7:15

Z regionu Herceg Novi jest możliwość realizacji wycieczki we wtorek z naszym partnerem w tamtym regionie (taki sam program wycieczki). Szczegóły i rezerwacja tutaj: wycieczki z Herceg Novi.

droga P14 - trasa wyceiczki
 • Wyjazd z Budvy ok. 6:30.
 • Śniadanie w lokalnej restauracji w Šavniku.
 • Przejazd do Žabljak.
 • Spacer nad Czarnym Jeziorem i czas wolny.
 • Przejazd drogą P14 przez Durmitor. Przerwy na zdjęcia podczas jazdy.
 • Punkty widokowe nad przełęczą Sedlo i Prutaš.
 • Przejazd do Plužine.
 • Punkt widokowy na Pivsko Jezioro.
 • Obiad w lokalnej restauracji.
 • Powrót do Budvy ok. 19:00.
droga P14 - cena
 • 75 euro
 • Z uwagi na drogę i fakt, że jest to nasza najdłuższa wycieczka – nie rekomendujemy jej dla dzieci (poniżej 12 roku życia). Młodzież 12 – 17 lat może wziąć udział w wycieczce pod warunkiem płatności 100% ceny wycieczki.
droga P14 - cena zawiera
 • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
 • Śniadanie w lokalnej restauracji (napoje dodatkowo płatne).
 • Bilet wstępu na teren Narodowego Parku Durmitor i Czarnego Jeziora.
 • Bilet wstępu do Parku Przyrody Piva.
 • Obiad w lokalnej restauracji tj. zimne przystawki, ciepłe danie główne (napoje dodatkowo płatne).
 • Przejazd klimatyzowanym busem.
 • Podatek VAT.

Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
LICZBA UCZESTNIKÓW: maksymalnie 18 osób.
Czas trwania całej wycieczki ok. 12 godzin.


 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych tj. kawa czy herbata podczas posiłków.

 • Bluzę / coś na długi rękaw – na począku lata w górach jest niższa temperatura niż na wybrzeżu.
 • Wygodne buty – najlepiej sportowe.
 • Pieniądze na dodatkowe przekąski, napoje.
 • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
 • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj