Łódka musi mieć słomiany daszek ;)
Łódka musi mieć słomiany daszek ;)

Jezioro Szkoderskie to – po zwiedzaniu Zatoki Kotorskiej Tuk tukami – kolejna nasza wycieczkowa propozycja. Dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na to jezioro? Dlatego, że podobnie jak to było z Tuk tukami, mamy swój pomysł na zwiedzanie tego przepięknie położonego akwenu. Poniżej przybliżymy Wam, jak takie wyprawy nad jezioro wyglądają najczęściej, a jak można to zrobić, żeby faktycznie poznać to miejsce i się nim zachwycić. Podrzucamy również link do strony, gdzie możecie kupić bilety do Parków Narodowych w Czarnogórze (tutaj). 😉

Jezioro Szkoderskie – największe na Półwyspie Bałkańskim

Położone na granicy Albanii i Czarnogóry Jezioro Szkoderskie co roku zachwyca odwiedzających je turystów. Co również ciekawe – w zależności od pory roku poziom wód w jeziorze ulega zmianie. W tym roku mieliśmy okazję obserwować je od maja do października i musimy przyznać, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy jezioro jest najpiękniejsze, bo zmienia się ono wraz z otaczającym je krajobrazem, a każdy z tych pejzaży ma swój urok.

Jezioro Szkoderskie -wczesnym latem, kolory są soczyste i intensywne.
Wczesnym latem, kolory są soczyste i intensywne.
Jezioro Szkoderskie. Mikroklimat jeziora sprzyja nie tylko ptakom, na tych wzgórzach idealnie rosną winorośla.
Mikroklimat jeziora sprzyja nie tylko ptakom, na tych wzgórzach świetnie rosną też winorośla.
Kolorystyka jeziora zmienia się w każdym miesiącu.
Jezioro Szkoderskie. Kolorystyka jeziora zmienia się w każdym miesiącu.

Rozmiar i kolorystyka Jeziora Szkoderskiego są zmienne

Jezioro Szkoderskie zimą sięga prawie 600 km2, jednak w trakcie upalnego lata poziom wody mocno spada, nawet do 350km2. Dlaczego tak się dzieje? Otóż do jeziora uchodzi kilka większych rzek, zaś największą z nich jest Morača. Co roku od początku października rzeki stają się też bardzo rwące i wezbrane, jest to skutek dużej ilości opadów deszczu na północy kraju. Wtedy w ciągu kilku dni woda w Jeziorze Szkoderskim podnosi się nawet o kilka metrów! Szok! Szok i… niedowierzanie! Dlatego właśnie zaliczamy je do znikających atrakcji Czarnogóry.

Miejsce, gdzie krówki odpoczywają...
Miejsce, gdzie krówki odpoczywają…
Jezioro Szkoderskie... jesienią jest całkowicie pod wodą.
Jezioro Szkoderskie… jesienią jest całkowicie pod wodą.
Poziom wody w jeziorze podnosi się nawet o 6 metrów, dlatego domki buduje się na betonowych balach.
Poziom wody w jeziorze podnosi się nawet o 6 metrów, dlatego domki buduje się na betonowych balach.
Jesienią bledną kolory i podnosi się poziom wody na jeziorze.
Jesienią bledną kolory i podnosi się poziom wody na jeziorze.
Jezioro Szkoderskie. Nie to nie mgła, taką kolorystykę spowodował dym po pożarach.
Nie to nie mgła, taką kolorystykę spowodował dym po pożarach.

Jezioro Szkoderskie – obszar występowania wielu chronionych gatunków

Kiedy nadchodzi lato i wysokie temperatury, a do tego brakuje deszczu, jezioro maluje się w swojej nieco łagodniejszej wersji i zachęca do wypłynięcia. Poza pięknymi widokami kusi nas również otaczającą je przyrodą. Czy wiedzieliście, że jego awifauna to około 300 gatunków ptaków (czyli połowa wszystkich gatunków w Europie), a karpie, które w nim mieszkają, ważą ponad 30, a nawet 40 kilogramów? To nie żarty, z pewnością można by tutaj było nakręcić kolejną część filmu „Szczęki”, tylko że w czarnogórskiej wersji.

Największą ilość ptaków obserwowaliśmy jesienią: wrzesień/październik.
Największą ilość ptaków obserwowaliśmy jesienią: wrzesień/październik.
Pelikany to największe ptaki występujące na terenie parku.
Pelikany to największe ptaki występujące na terenie parku.
Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego to raj dla miłośników przyrody.
Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego to raj dla miłośników przyrody.
Jezioro Szkoderskie. Tradycyjna, spiczasta łódz.
Tradycyjna, spiczasta łódz.
Jezioro Szkoderskie. Będąc w tym regionie, trzeba spróbować karpia.
Będąc w tym regionie, trzeba spróbować karpia.

Jezioro Szkoderskie – rejs z lokalnymi biurami

Przede wszystkim każde wypłynięcie na Jezioro Szkoderskie zaczyna się w miejscowości Virpazar. Bo to właśnie tutaj stacjonują całe floty czarnogórskich łódek, gotowych oprowadzić Was po zakamarkach jeziora. No właśnie. Czy, aby na pewno tak jest? Otóż niestety nie do końca. Duże grupy od 30 do 70 osób, które przyjeżdżają na jezioro, są bowiem wysyłane na najkrótszy i najtańszy wariant wycieczki. Trwa ona mianowicie około półtorej godziny; rejs 40 minut – plaża 15 minut – powrót 40 minut. Inaczej jest z mniejszymi łódkami na kilkanaście osób – wtedy wyprawa trwa około 2 godzin, a specjalnie przygotowane rejsy nawet kilka godzin, bo żeby zrobić kurs po całym jeziorze potrzebowalibyśmy 48 godzin płynięcia bez żadnej przerwy.

Jezioro Szkoderskie. Wycieczki dla dużych grup realizowane są dużymi statkami.
Wycieczki dla dużych grup realizowane są dużymi statkami.
Duże statki nie mogą wpłynąć w wiele miejsc.
Jezioro Szkoderskie. Tylko małe łodzie mogą wpłynąć w niektóre miejsca.

Poszukiwania kapitana z odpowiednią łodzią na rejs po Jeziorze Szkoderskim

Szukaj wiatru w polu… albo w tym przypadku na jeziorze. Sprawdziliśmy kilka biur, wiele łódek, a także trasy na wycieczki. Już mieliśmy zamykać nasze poszukiwania, bo partner do współpracy był odpowiednią osobą, ale… no właśnie, to małe ale, bo Natalia nie potrafiła odpuścić. Znacie to uczucie (pewnie Panie mają tak częściej), kiedy musicie kupić konkretną rzecz, której dokładny obraz macie już w swojej wyobraźni? Zamykacie oczy – jest – a w sklepach jednak brak. No i właśnie tak Natalia miała z łódką. Czyli było następująco: „Jędrzej, musimy mieć tradycyjną drewnianą łódkę. Taką z siankiem na dachu, ładną, z naturalnych materiałów…” Zaś po jeziorze pływają same metalowe, z czego na tych największych mieści się nawet 100-150 osób…

Jezioro Szkoderskie. Wiadomo, dlaczego musi być piękna łódka!
Wiadomo, dlaczego musi być piękna łódka!
Jezioro Szkoderskie. Jędrzej z naszym kapitanem.
Jędrzej z naszym kapitanem.

Disco-rejs w rezerwacie przyrody? To nie dla nas!

Faktycznie – okazuje się, że drewnianych łodzi jest dosłownie kilka. My zaś wiemy o 3 firmach organizujących rejsy takimi łodziami. W takiej sytuacji zawsze z pomocą przychodzą jednak nieocenieni lokalni znajomi i ich rozeznanie wśród mieszkańców. Co więcej – nawet najpiękniejsza łódka bez profesjonalnego kapitana nie pozwala nam na zrealizowanie naszego programu. Kapitan mógł być tylko jeden – czyli pasjonat z olbrzymią wiedzą o Parku Narodowym, miłośnik ptaków, przyrody, ekologii. Na starcie skreśliliśmy bowiem wszystkich, którzy naruszają ekosystem, śmiecą (tak, niestety zdarzają się takie osoby), hałasują i robią disco-rejs w miejscach lęgowych ptaków lub po prostu łamią podstawowe zasady poszanowania obszarów objętych ochroną. I jeszcze oczywiście ten słomiany daszek musiał być… 😉

Jezioro Szkoderskie. Ilość ptaków na jeziorze jest niesamowita.
Ilość ptaków na jeziorze jest niesamowita. Wiele z nich jest pod ochroną i trzeba o tym pamiętać podczas wycieczki.

Nasz pomysł na rejs po Jeziorze Szkoderskim

Dużo czasu nam zajęło, żeby ułożyć swój plan na zwiedzanie Jeziora Szkoderskiego. Po kilku spotkaniach i próbach na samym jeziorze znaleźliśmy organizatora, który w końcu spełnia wszystkie nasze oczekiwania i ma drewniane łodzie (ze słomianym daszkiem). Jest też jedną z największych, a zarazem najstarszych firm działających w Virpazarze. Co więcej – ich podejście do ekologii, turystyki i standardów pokrywa się w 100% z naszymi wymaganiami. Nie musieliśmy również wyjaśniać, dlaczego odeszliśmy z pracy w dużych komercyjnych biurach podróży i dlaczego chcemy pokazywać prawdziwą – niekomercyjną Czarnogórę oraz, że mniej znaczy więcej… „Mniej” w sensie ilości osób, mniej grup, mniej turystów, ale w zamian więcej czasu, więcej szacunku do przyrody, więcej jakości i autentyczności w poznawaniu danego miejsca. Poszukiwania trwały dość długo, ale po pierwszym rejsie z naszymi turystami, wiedzieliśmy, że było warto!

Jezioro Szkoderskie. Trochę zabawy i kąpiel w rzece to idealny pomysł na upały.
Trochę zabawy i kąpiel w rzece to idealny pomysł na upały.
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie. We wrześniu/październiku można zapomnieć o pikniku, bo mocno podnosi się poziom wody.
We wrześniu/październiku można zapomnieć o pikniku, bo mocno podnosi się poziom wody.
Jezioro Szkoderskie. Na wzgórzu z Monastyrem Vranjina, jest klasztor z pasieką i osiołkami.
Na wzgórzu za Monastyrem Vranjina jest klasztor z pasieką i osiołkami.
Jezioro Szkoderskie. Na ruinach byłego więzienia prezentują się kormorany.
Na ruinach byłego więzienia prezentują się kormorany.

Szczegółowy plan zwiedzania Jeziora Szkoderskiego na naszej wycieczce

Pierwsza część: rejs po Jeziorze Szkoderskim

TRASA REJSU: Virpazar – Grmožur – Morača – Punkt widokowy i monastyr Vranjina (w zależności od pory roku) – Virpazar

Spotykamy się w umówionym miejscu, a potem wsiadamy na łódkę. Grupy są kilku i kilkunastoosobowe. Za każdym razem na łódce jest też lokalny kapitan i licencjonowany przewodnik polskojęzyczny. Nasz rejs, wraz z 2-3 przerwami, trwa około 4 godzin. 2 przerwy przewidziane są na kąpiel (jedna w rzece, druga z łódki na jeziorze), następnie czeka Was około 20 minutowy spacer, podczas którego wejdziemy na punkt widokowy. W czasie pobytu na łodzi przewodnik opowiada o jeziorze, jego walorach, historii Czarnogóry, ale przede wszystkim wprowadza rodzinną atmosferę i pozwala cieszyć się przepięknymi widokami. W integracji pomaga również „małe co nieco” od naszego kapitana. Do dyspozycji klientów jest także woda i sok. 😉 W zależności od pory roku podziwiamy faunę – czyli ptaki napotkane na jeziorze oraz florę – świat roślin!

Jezioro Szkoderskie. Kolor rzeki Moraca w czerwcu/lipcu.
Jezioro Szkoderskie. Punkt widokowy ze wzgórza Monastyru Vranjina.
Punkt widokowy ze wzgórza Monastyru Vranjina.
Jezioro Szkoderskie. Punkt widokowy ze wzgórza Monastyru Vranjina.
Punkt widokowy ze wzgórza Monastyru Vranjina.
Jezioro Szkoderskie. Ławeczka! Idealny punkt widokowy na wzgórzu Monastyru Vranjina.
Ławeczka! Idealny punkt widokowy na wzgórzu Monastyru Vranjina.
Jezioro Szkoderskie. Zamglone, w jesienno-zimowej scenerii lub z dymem, jezioro nadal zachwyca.
Zamglone, w jesienno-zimowej scenerii lub z dymem – jezioro nadal zachwyca.
Najwięcej lili jest w okresie pierwszej połowy lata.
Najwięcej lilii jest w okresie pierwszej połowy lata.
Wyspa Gromozur.
Wyspa Gromozur.
Kormorany w pełnej okazałości.
Będąc w tym regionie nie zapomnij spróbować ryb z jeziora.
Będąc w tym regionie, nie zapomnij spróbować ryb z jeziora.
Czapla Biała.
Czapla Siwa.

Druga część: lunch z degustacją wina

W następnej części dnia zjemy natomiast wspólny lunch w jednej z wiosek nieopodal Virpazaru. Posiłek serwowany jest w 200-letnim domu, a w dodatku gospodarze częstują nas tym, co sami przyrządzą. Zaczynamy od słodkich priganic, a później serwowane będą pity, ciasta, warzywa grillowane, suszone szynki oraz białe sery. Do posiłku podawane są również wino (z winiarni właściciela domu), likiery i rakija! Chętni mogą także obejrzeć winogrona, z których przygotowuje się wino. Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że po dniu na spędzonym na jeziorze ze stołów znika prawie wszystko!

W ukrytym miejscu, z dala od głównej drogi, znaleźliśmy miejsce idealne na lunch.
W ukrytym miejscu, z dala od głównej drogi, znaleźliśmy miejsce idealne na lunch.
Kto raz spróbuje prawdziwej, lokalnej kuchni, ten na zawsze w niej się zakocha.
Kto raz spróbuje prawdziwej lokalnej kuchni, ten na zawsze się w niej zakocha.
Lokalne specjały!
Winnice w jesiennej odsłonie.
Winnice w jesiennej odsłonie.

Jak wygląda nasza wycieczka? Możecie zobaczyć we vlogu!

Chcesz odkryć Jezioro Szkoderskie z nami?

Podsumowując – wiedzieliśmy już, jak wyglądają „standardowo” realizowanie wycieczki po jeziorze, a jaki jest jego prawdziwy potencjał, którego niestety nie doświadcza przeciętny turysta. Mieliśmy więc w głowie idealny program, musieliśmy tylko spotkać ludzi, którzy nie tylko popływają z nami, ale będą też lokalnymi mieszkańcami, którzy podchodzą do tego przepięknego Parku Narodowego z pasją. Szukaliśmy miłośników ptaków, od których będziemy się mogli również uczyć. Nie wspominając już o gospodarzach, którzy będą dzielić się swoimi specjałami, czy wreszcie po prostu osobach, które kochają miejsce w którym żyją. Bo wierzymy, że tylko w ten sposób możliwe jest przekazanie piękna tego regionu. Na szczęście jednak znaleźliśmy takie osoby! Zarówno organizatorów rejsu po jeziorze, jak i miejsce z winnicą oraz lokalnym jedzeniem. I naprawdę bardzo cieszymy się, że te miejsca i tych ludzi Wy również możecie poznawać razem z nami.


SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

Organizacja wycieczki po Jeziorze Szkoderskim

Wycieczka jest organizowana od kwietnia do listopada. Jeśli chcecie poznać szczegółowy plan, to znajdziecie go w naszym harmonogramie (tutaj).

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w miejscowości Virpazar – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może dojechać na własną rękę. Z myślą o tych, którzy będą mieli problem z dojazdem, 2x tygodniowo organizujemy transfery (tylko z Budvy). Wycieczki z transferem z Budvy są zaznaczone w grafiku. Formularz rezerwacyjny znajduje się na końcu artykułu.

  • Zbiórka w Virpazarze o 9:30.
  • Rejs po jeziorze (3 godziny).
  • Powrót do miejsca, z którego wypływaliśmy.
  • Przejazd do winnicy – ok. 10 minut.
  • Degustacja wina i lokalnych alkoholi: wina, likiery, rakije i soki.
  • Lokalny lunch przyrządzony przez gospodynię (jak na zdjęciach).
  • Powrót do Virpazaru ok. 16:00.

Z DOJAZDEM WŁASNYM:

Podczas wycieczki z dojazdem własnym każdy uczestnik musi dysponować autem. Po rejsie trzeba dostać się do winiarni – a nie ma innej możliwości.

  • 65 euro / osoba dorosła
  • 40 euro / dzieci do lat 12
  • za darmo / dzieci do lat 3

Z TRANSFEREM z Budvy:

  • 75 euro / osoba dorosła
  • 50 euro / dzieci do lat 12
  • za darmo / dzieci do lat 3
  • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
  • 3-godzinny rejs tradycyjną drewnianą łodzią.
  • Bilet wstępu na teren NP Jeziora Szkoderskiego.
  • Lunch w winnicy.
  • Degustację.
  • Przejazd klimatyzowanym busem (w opcji z transferem).
  • Podatek VAT.
  • Każdy uczestnik objęty jest również ubezpieczeniem.
  • LICZBA UCZESTNIKÓW: maksymalnie 12 osób na łódce.
  • Czas trwania całej wycieczki to ok. 7 godzin.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-3.png

Pierwszy rejs odbył się (do tej pory) w marcu, zaś ostatni w listopadzie. To, czy wycieczka się odbędzie, zależy od pogody: nie możemy bowiem zrealizować rejsu, jeśli pada deszcz i wieje silny wiatr. Poza tymi czynnikami nie ma przeszkód, żeby popłynąć. W poszczególnych porach roku trasa rejsu może ulec zmianie, bo dostosowujemy ją do warunków panujących na jeziorze.


Pory roku na Jeziorze Szkoderskim – jak przygotować się na rejs

MARZEC / KWIECIEŃ

POGODA: Może być różnie, wietrznie, deszczowo, ale i słonecznie. Warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową/wiatrówkę, coś cieplejszego do ubrania.
CHARAKTERYSTYKA: Jest to idealny czas na obserwacje ptaków, można spotkać wiele pelikanów. Woda jest zbyt chłodna na kąpiel, ale za to mamy super warunki do wchodzenia na punkt widokowy Monastyru Vranjina. Kolorystyka jeziora jest wtedy szara, stalowa – ale to wyjątkowy okres, w którym możemy podziwiać ośnieżone szczyty dookoła jeziora. Zieleń jest, bo to czas, kiedy rzeka Morača ma najpiękniejszy kolor.

MAJ / CZERWIEC

POGODA: Słonecznie, ciepło, ale mogą pojawić się chłodniejsze dni. Warto zabrać jakąś bluzę do ubrania.
CHARAKTERYSTYKA: Jest to czas, kiedy jezioro się zazielenia. W maju zaczynają kwitnąć lilie (mogą utrzymać się do lipca). Może być za wcześnie na kąpiel, ale to już zależy od uczestników. Cały rezerwat rozkwita, jeśli chodzi o ilość gatunków roślin oraz ptaków. Jezioro zaczyna też tętnić życiem i kolorami. Pojawia się sporo różnych gatunków.

LIPIEC / SIERPIEŃ

POGODA: Jest gorąco, upalnie – czasami nawet bardzo! Na łódce jednak wieje wietrzyk i robimy przerwę na kąpiel, żeby się ochłodzić. Warto zabrać wszelkie akcesoria do kąpieli, nakrycie głowy, krem z filtrem.
CHARAKTERYSTYKA: Idealna pora na kąpiel w jeziorze lub rzece. Podczas rejsu możemy zatrzymać się na ukrytej plaży, którą często mamy tylko dla siebie i w ten sposób możemy uciec od tłumów nad Adriatykiem. Jezioro jest pełne soczystych kolorów… ale nie zawsze. W okresie wysokiego sezonu – kiedy jest bardzo gorąco – woda paruje i zdarzają się pożary wokół jeziora. Otoczenie gór sprawia, że wszystko „wisi” w powietrzu. Często brakuje też przejrzystości i robi się mglisto. Nie są to z pewnością najlepsze warunki na fotografię. W czasie, kiedy jest gorąco i pływa wiele łódek, ptaki mogą uciekać w spokojniejsze miejsca. W tym okresie rzadko można więc spotkać pelikany.

WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

POGODA: Pogoda w kratkę, we wrześniu mogą być jeszcze upały, ale może też już padać. Tak samo jest z październikiem. Warto zabrać ze sobą bluzę, a nawet kurtkę.
CHARAKTERYSTYKA: Znika zieleń, ale pojawiają się inne kolory. Widać przede wszystkim po liściach na jeziorze, że zmienia się pora roku. Niektóre rośliny przekwitają. Ponownie pojawia się dużo gatunków ptaków. Największe stado pelikwanów, jakie obserwowaliśmy, było właśnie w październiku. Zdecydowanie największą atrakcją tego okresu są wodne kasztany/orzechy – które są jadalne (mogą pojawić się również od połowy sierpnia).


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-2.png
  • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
  • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

25 KOMENTARZE

  1. Hej pisałem do Was na komunikatorze. Pytałem o wolny termin na rejs po Szkoderskim z 5-osobową rodzinką gdzieś między3 a 12 sierpnia.

  2. Witam.We wrześniu (13-22 Budva) zamierzam spędzić urlop w Czarnogórze.Czy w tym okresie odbywają się rejsy po J.Szkoderskim?

  3. Byliśmy, widzieliśmy i jesteśmy zachwyceni! Znakomita organizacja wycieczki, pasjonaci- Natalia i Jędrzej wspaniała przyroda i pogoda ?. Polecamy Wam wszystkim, którzy planujecie przyjechać do Czarnogóry lub już tu jesteście. Koniecznie poznajcie tych dwoje młodych, profesjonalnych ludzi. Dzięki Wam Jezioro Szkoderskie stało się jednym z najpiekniekszych miejsc jakie widziałem. Hvala ???

  4. Dzień Dobry, is wiem dotarła do Państwa poprzednia wiadomość, ale chciałam wstępnie zapisać 3 osoby na rejs po jeziorze Szkoderskim. W Czarnogorze wstępnie będziemy między 16-25.09, pozdrawiam Justyna

  5. Byliśmy na rejsie z panią Natalią 23.07.2021 w 6 osób wszystko super zorganizowane ciekawie opowiedziane a po rejsie super poczęstunek naprawdę warto .Jeżeli jeszcze raz odwiedzimy Czarnogórę na pewno skorzystamy z innych atrakcji organizowanych przez panią Natalię i pana Jędrzeja pozdrawiam Zbyszek z Łodzi

  6. Na rejsie byliśmy 28 kwietnia 2022 r. – zachwycające miejsce i doskonała organizacja wycieczki.
    Małe grupy, bardzo atrakcyjny i urozmaicony program. A lunch w miejscowej winiarni z potrawami przygotowanymi przez gospodarzy – wisienka na torcie! Naszym przewodnikiem był pan Jędrzej – kompetentny, przesympatyczny i bardzo pomocny.
    Polecamy wszystkim którzy wybierają się do Czarnogóry. HVALA

  7. Mega doświadczenie i super organizacja wycieczki. Wszystko mi się podobało od momentu zbiórki na wycieczkę po jej zakończenie. Same plusy. Pierwsze to że rejs łódką trwa 4 godziny i można zobaczyć malownicze zakątki jeziora. Obiad i degustacja wina w bardzo domowym stylu z mega dobrym jedzeniem a gospodarz winnicy mega życzliwy. Serio było to jedno z moich najlepszych przeżyć w Czarnogórze. Havla

  8. Wycieczka wspaniała, spokojnie mogę polecić. Jędrzej ciekawie opowiada i można się wiele dowiedzieć na temat Czarnogóry. Jedzenie i degustacja alkoholi też było super atrakcją, a Natalia wspaniale się zajęła dziećmi. Ogólnie wycieczka mega! Wszystko nam się podobało ?

  9. Dzień dobry. Czy jutro (30 marca) organizowana jest wycieczka po Jeziorze Szkoderskim? Interesuje mnie opcja z transferem z Budvy, 1 osoba.

    • Dzień dobry. Dziękujemy za skorzystanie z naszych usług i mamy nadzieję, że wrócili Państwo z Czarnogóry z pięknymi wspomnieniami.

      Jesteśmy małą, wciąż rozwijającą się firmą, więc będziemy bardzo wdzięczni, jeśli znajdą Państwo chwilę, żeby wystawić nam opinię na google. Nasza agencja jest tam zarejestrowana, a wraz z komentarzem można nawet dodać zdjęcia z wakacji 🙂

      Zapraszamy do kontaktu w przypadku kolejnego urlopu w Czarnogórze.

      LINK :
      https://goo.gl/maps/gvE8T6GDuAuBRKD69

      Pozdrawiamy serdecznie!

  10. Czy jak będę miał roczną wejściówkę do parków narodowych, to cena na jezioro również wyniesie 60 euro, czy można stargować z przewodnikiem do 55, żeby nie płacić podwójnie za wstęp? 🙂

    • To nie kwestia targowania się z przewodnikiem, tylko jeśli ktoś ma zakupiony ważny bilet wstępu do parku, to nie płaci za niego na naszej wycieczce. 😉

      Pozdrawiamy serdecznie!

    • Ooo, dziękujemy! I mamy nadzieję, że wrócili Państwo z Czarnogóry z pięknymi wspomnieniami.

      Jesteśmy małą, wciąż rozwijającą się firmą , będziemy bardzo wdzięczni jak znajdą Państwo chwilę, żeby wystawić nam opinię na google. Nasza agencja jest tam zarejestrowana, a wraz z komentarzem można nawet dodać zdjęcia z wakacji ????

      Zapraszamy do kontaktu w przypadku kolejnego urlopu w Czarnogórze.

      LINK:
      https://goo.gl/maps/gvE8T6GDuAuBRKD69

      Pozdrawiamy serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj