Śladami Njegoša na dach Czarnogóry to następna z naszych propozycji, która pomoże Wam poznać Czarnogórę. Jest dedykowana dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym pięknym krajem. Podczas tej wycieczki będziemy mieć dużo pięknych widoków, masę historycznych informacji, dużo adrenaliny i lokalnych smaków. Jesteście gotowi poznać naszą nową propozycję? 🙂

Odkryj Zatokę Kotorską i Park Narodowy Lovćen

To wycieczka, która łączy w sobie historię o weneckiej przeszłości Zatoki Kotorskiej i powstawaniu kolebki czarnogórskości w okolicach szczytu Lovćen. Wszystkie te opowieści będą przeplatane epizodami tureckimi, ponieważ Imperium Osmańskie również jest istotnym elementem całej czarnogórskiej układanki.

Wycieczkę zaczniemy w najbardziej znanym mieście zatoki – Kotorze, po to, aby następnie piąć się już tylko wyżej…i wyżej…aż na ponad 1600 m.n.p.m. Całe szczęście, nie na piechotę. Nie oznacza to, że nie będzie aktywnie, ponieważ w Czarnogórze nie wszędzie dotrzemy na czterech kółkach, podejście na dach Czarnogóry, czyli najwyższy punkt widokowy tego dnia zrobimy pieszo. O wszystkich szczegółach przeczytacie poniżej! Podczas całego dnia będą padały różne daty, nazwiska… ale jedno zapamiętać musicie: Njegoš! Nie, nie bójcie się, nie będzie testu po wycieczce, ale to jedno z nazwisk, które naprawdę warto zapamiętać.

Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Widok na Zatokę Kotorską.
Widok na Kotor i Zatokę Kotorską.

Trudności: jak stworzyć niekomercyjną wycieczkę w tak turystycznym regionie?

Czasami się pytacie dlaczego nie realizujemy takiej czy innej wycieczki, które są popularne na promenadach u lokalnych biur. Dlaczego? Bo zrezygnowaliśmy z pracy w masowej turystyce i chcemy tworzyć inną, kameralną, mniej komercyjną, bardziej autentyczną. Nawet te najpopularniejsze wycieczki jak rejs po Jeziorze Szkoderskim – staramy się zorganizować po swojemu z wyjątkowymi ludźmi 🙂 Jeżeli nie możemy zrealizować jakiejś wycieczki w oparciu o nasze zasady, to jej nie wprowadzamy do naszej oferty. Długo czekaliśmy z oferowaniem nowych wycieczek, poniżej przeczytacie dlaczego i jakie trudności napotykaliśmy.

Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Widok na Zatokę Kotorską z drogi do Mauzoleum.

Droga P1 i wjazd do Mauzoleum… Kto będzie kierował?!

Pierwszą przeszkodą i wyzwaniem dla nas było znalezienie odpowiedniej firmy, która pomoże nam w organizacji fragmentów tego przejazdu. Najtrudniejszy odcinek, czyli Njeguši – Mauzoleum Njegoša, jest momentami wąski i ciasny co powoduje, że nie wszyscy kierowcy chcą tam wjeżdżać. Wycieczki Montenegro Tour omijają mauzoleum m.in. z powodów frogi – ciężko jest wjechać tutaj dużym autokarem. Nasze grupy są małe, kameralne i jeździmy mniejszymi busami, a doświadczeni kierowcy nie robią problemów z wjazdem w trudniejszy teren. Firma, z której usług korzystamy zgodziła się na nasz rozbudowany program Montenegro Toury.

Słynne agrafki kotorskie.
Słynne agrafki kotorskie.
Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Kręta trasa P1.

Polako, czyli gdzie możemy zjeść w spokoju?

Kolejną przeszkodą było znalezienie miejsca, gdzie możemy w spokoju zjeść! Oj tak, tutaj pojawiły się problemy związane z masową turystyką, która kwitnie w tym regionie. Jak już wspomnieliśmy, wycieczka Montenegro Tour jest najpopulariejszą, podstawową wycieczką dla turystów: dużo informacji, historii, słynne agrafki, lokalne jedzenie, wizyta w Kotorze – brzmi jak idealny program na zwiedzanie. I tak jest! Tylko, niestety ma to duży wpływ na takie miejsca, jak Njeguši. W sezonie miasteczko jest zalane przez odwiedzające grupy i autokary.

Korki, autokary, napięty program wycieczki

Często droga P1, jest zakorkowana z tego samego powodu. Okazało się, że nawet jakby gospodarze chcieli „ugościć nas w spokoju” to nie mogą, bo grafik jest tak mocno napięty. Każda duża grupa ma ograniczony czas – często tylko na szybką toaletę i przekąskę, bo program wycieczki trzeba zrealizować, a za 30 min. nadjeżdża kolejny autokar. Zależało nam na miejscu z historią, gdzie możecie poznać gospodarza, zjeść coś więcej niż chleb, pršut i przede wszystkim zobaczyć jak wyglada proces jego wytwarzania, a nie każda restauracja ma swoją sušarę! Tak, jak Natalia uparła się na drewniane łódki w wycieczce po Jeziorze Szkoderskim, tak tutaj (chodź mięsa za dużo nie je) powtarzała, ze musi być pršutara i wiszące nogi… Tak, zaczęły się nasze poszukiwania i pukanie, od drzwi do drzwi, gdzie te nogi wiszą… 😉

Njeguši.
Njeguši słynące z pršutu. fot. Jarek Kowalski

Nasz pomysł na Montenegro Tour czyli śladami Njegoša na dach Czarnogóry

Poniżej opisany przez nas program pokrywa się z wycieczką Montegro Tour, która jest oferowana przez wiele agencji lokalnych. Postanowillśmy zmodyfikować program, dodać punkt, który uwielbiamy i również Wy o niego często pytacie. Chodzi o mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša na szczycie Jezerski Vrh. Uważamy, że jest to idealne dopełnienie takiego dnia i to właśnie dzięki punktowi widokowemu ze szczytu, nasza wycieczka otrzymała nazwę Śladami Njegoša na dach Czarnogóry. W Monteegro Tour brakuje tego punktu, bo w takich masowych wycieczkach często pomija się te najdroższe atrakcje turystyczne, żeby cena końcowa była niższa, niestety kosztem ważnych atrakcji turystycznych (bilety wstępu: mauzoleum + NP Lovćen to koszt 7 euro/osoba).

Podobnie jak inne nasze wycieczki, tę również będziemy organizować w mniejszych grupach. Dalej chcemy utrzymać ten komfort i możliwość bezpośredniego kontaktu z Wami. Grupa będzie liczyć ok. 20 osób, czyli podobnie jak na wycieczkach po Jeziorze Szkoderskim, zwiedzaniu Tuk Tukami Zatoki Kotorskiej czy kolejnen naszej nowości: Rejsie po Zatoce Kotorskiej.

Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Droga na punkt widokowy – Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša w kwietniowej odsłonie. for. Rezydiusz.

Szczegółowy plan zwiedzania Śladami Njegoša na dach Czarnogóry

TRASA WYCIECZKI: BUDVA – KOTOR – P1 – JEZERSKI VRH I MAUZOLEUM – NJEGUŠI – CETINJE -BUDVA

Pierwszy punkt: Zwiedzanie Kotoru

Jak pokazać Wam najpoplarniejsze miasto w Czarnogórze, jedną z wizytówek Zatoki Kotorskiej? Postaramy się być tam wcześniej (dlatego jest to nasz pierwszy punkt wycieczki) przed tłumami 😀 to nasz sprytny plan! Miasto, które podczas pobytu w Czarnogórze trzeba zwiedzić obowiązkowo. To właśnie tutaj poczujecie wyjątkowy wenecki klimat i doświadczycie potęgi obronnej tego niedużego miasta. Wąskie, ciasne uliczki, zaprowadzą Was w wiele ukrytych podwórzy, gdzie czasami jedynymi mieszkańcami będą koty – symbol miasta. Spacer z przewodnikiem + czas wolny, który warto wykorzystać na poranną kawę. Nie ukrywamy, że na Bokę jedna wizyta to za mało. Dlatego spacer z przewodnikiem, opowieści i ciekawostki ułatwią Wam później kolejną wizytę. Warto pomyśleć o np. rejsie i następnym razem podziwiać Kotor od strony morza.

Zbocza górskie nad Kotorem.
Kotor
Plac broni – Kotor
Kotor
Kotor
Kotor
Kotor

Drugi punkt: Widokowa trasa P1

Po zwiedzaniu Kotoru zaczniemy naszą wspólną podróż w górę. Pierwszym jej etapem będzie wjazd drogą P1 na przełęcz Krstac, niespełna 1000 m.n.p.m. Po drodze pokonamy 25 serpentyn, podróż umilą nam niesamowite krajobrazy i punkt widokowe. Przypominamy o zabraniu aparatów fotograficznych! Słynna droga moża przyprawić o zawrót głowy, skok ciśnienia lub adrenaliny – ale nie martwcie się, współpracujemy tylko z doświadczonymi kierowcami. Zatrzymamy się oczywiście na zdjęcia, bo to miejsce obowiązkowe w rodzinnym albumie. Na tej trasie jest zbudowana kawiarnia – poniżej na zdjęciu z tarasami (chwilowo zamknięta, za brak prowadzenia fiskalizacji 😉 na których w 2021 para naszych turystów się zaręczyła i uwaga: moją rolą było utrwalenia tego wyjątkowego wydarzenia! To dopiero pamiątka z oświadczyn (serdecznie pozdrawiamy).

Droga P1.
Wąski zakręt na trasie P1.
Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Widok na Zatokę Kotorską z drogi P1.
Droga P1 jest jedną z najbardziej widokowych, przystanek na zdjęcie musi być.
Droga P1 jest jedną z najbardziej widokowych, przystanek na zdjęcie musi być.
Widok na Zatokę Kotorską z kawiarni „Horizont”.

Punkt trzeci: Na dachu Czarnogóry czyli Mauzoleum Njegoša

Punkt kulminacyjny naszego dnia, wyżej już nie będziemy. Z przełęczy Krstac przejazd do mauzoleum zajmie nam około 25 minut. Szczyt Jezerski Vrh powita nas temperaturą od kilka stopni niższą niż nad wybrzeżem. Z pewnością rozgrzeje nas spacer z parkingu do mauzoleum i punktu widokowego. Do przejścia koło 400 schodów, ale warto – to tutaj powstają jedne z najpiękniejszych zdjęć w Czarnogórze. Jest to najwyżej połóżone mauzoleum w Europie! Czyje mauzoleum? Już znacie to nazwisko… To cel naszej wycieczki, czyli wdrapiemy się śladami Njegoša na dach Czarnogóry!

Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša.
Ścieżka nad najwyższy punkt widokowy dnia.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša o zachodzie słońca.
Mauzoelum wiosną, początek maja.

Dlaczego dach Czarnogóry?

Miejsce, z którego widać prawie 80% kraju, w wersji dla leniwych, można przyjechać tylko tutaj i powiedzieć, że się widziało prawie całą Czarnogórę. To prawda, jeżeli jest dobra widoczność – to widać Jezioro Szkoderkie, Zatokę Kotorską i w oddali Durmitor i Góry Przeklęte. Miejsce magiczne, wyjątkowe z cudownym widokiem. PS: w 2021 roku kolejna para naszych turystów się tutaj zaręczyła! Tak, kolejna para! To już drugi taki punkt podczas tej wycieczki. Panowie zapisujcie, planujcie!

Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Petar II Petrović-Njegoš.
Petar II Petrović-Njegoš.
Kariatydy w mauzoleum.
Kariatydy w mauzoleum.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša o zachodzie słońca.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša w całej okazałości.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša.
Mauzoelum Petara II Petrovića-Njegoša z lotu ptaka. for. Rezydiusz

Punkt czwarty: lunch w Njeguši

Niewielka wioska ukryta u podnóża gór Lovćen. Niewielka, ale bardzo ważna dla całej Czarnogóry i jej historii. To tutaj przychodzili na świat czarnogórscy władykowie, a dziś, miejsce to słynie z pršutu – czarnogórskich szynek suszonych drewnem bukowym w tzw. sušarach. To dobre miejsce na wspólny lunch. Lokalni sami o sobie mówia, że najwięksi leniuchy tutaj żyją – bo wiatr, otoczenie gór, duże zasolenie w powietrzu robi cała robotę przy produkcji szynek. Ile jest takich rodzin? Kto jeszcze próbował suszyć tutaj te wielkie nogi? To już dowiecie się od przewodnika! Już pewnie się domyślacie… Kto w tej wiosce się urodził?

Njeguši.
Njeguši.
Njeguši.
Njeguši.
Śladami Njegoša na dach Czarnogóry
Lokalna konoba.
Czarnogórski specjał czyli pršut.
Czarnogórski specjał czyli pršut.

Punkt piąty: Cetinje i wizyta w Bilardówce

Historyczna stolica Czarnogóry będzie naszym ostatnim punktem zwiedzania. Dla niektórych (w domyśle Jędrzej) jest to miejsce pierwsze na mapie kraju. Cetinje jest malutkie, urokliwe i można powiedzieć, że nudne, bo za dużo atrakcji tutaj nie ma… ale ile histori?! Ile muzeów do odwiedzenia, ile faktów do powiązania! Miasteczko w sezonie da nam chwilę odpoczynku, zawsze tutaj jest spokojniej, ciszej, chłodniej niż na wybrzeżu i taniej! O tak! W Cetinje zdecydowanie warto kupić pamiątki. Podczas zwiedzania wejdziemy do jednego z pałaców, gdzie mieszkał władyka Petar II Petrović Njegoš. Koniecznie posłuchajcie historii związanej z bilardem, bo to od bilarda wzięła się nazwa tego budynku. Po zwiedzaniu miasta będzie czas na kawę. Powrót na wybrzeże.

Cetijne.
Cetinje.
Cetinje.
Cetinje. for. Jarek Kowalski.
Cetinje.
Cetinje.
Cetinje.
Zabytkowy budynek ambasady francuskiej.
Cetinje.
Bilardówka.
Śladami Njegoša na dach Czarnogóry
Monastyr Cetinjski.
Cetinje.
Deptak w Cetinje.
Cetinje.
Stoisko z pamiętkami w Cetinje.

Chcesz podążyć z nami śladami Njegoša na dach Czarnogóry?

Tworzenie każdej nowej wycieczki jest dla nas dużym wyzwaniem.

Po pierwsze: wycieczki, które już mamy w ofercie: Jezioro Szkoderkie i Tuk Tuki mają takie dobre opinie, że macie wobec nas bardzo duże oczekiwania! Wiemy, że każda kolejna nasza propozycja ma wysoko postawioną poprzeczkę.

Po drugie: w tak turystycznym regionie (Kotor, to turystyczne miejsce numer 1 w całym kraju, a Montenegro Tour to najpopularniejsza wycieczka autokarowa) natrafiliśmy na nie lada problem. Jak stworzyć niekomercyjną wycieczkę na tak turystycznym szlaku?

Po trzecie: jak zachować nasz kameralny charakter wycieczek (małe grupy) przy wysokich kosztach samej realzacji powyższego programu? Oj było ciężko… Poszukiwanie miejsca na obiad, chyba był największym wyzwaniem, bo przecież nie chcemy być potraktowani z zegarkiem w ręku, bo kolejny autokar już się zbliża. Udało się po raz kolejny postawić na swoim i przygotować dla Was wyjątkowy program. Mauzoleum jest miejscem, które zawsze odwiedzamy ze znajomymi, rodziną i niewyobrażamy sobie pominąć ten punkt oraz… niewyobrażamy sobie Was potraktować inaczej, niż własnych znajomych 🙂

Na dachu Czarnogóry!
Na dachu Czarnogóry! fot. Jarek Kowalski

Jak zarezerwować wycieczkę?

Do wszystkich naszych klientów podchodzimy bardzo indywidualnie. Proponujemy Wam plan do zrealizowania, ale w przypadku deszczu proponujemy wersję z Lipską Jaskinią. Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto może dojechać na własną rękę, dla tych którzy będę korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze) polecamy stronę: busticket4.me

Cena wycieczki śladami Njegoša na dach Czarnogóry

 • 70 euro / osoba dorosła
 • 50 euro / młodzież 12-17 lat
 • Z uwagi na zakręty, drogę i fakt, że jest to nasza najdłuższa wycieczka – nie rekomendujemy jej dla dzieci (poniżej 12 roku życia). Organizator ze względu na wiek dziecka może odmówić przyjęcia rezerwacji.

W CENIE :

 • Licencjonowany polskojęzyczny przewodnik.
 • Bilet wstępu na teren Narodowego Parku Lovćen.
 • Bilet wstępu do Mauzoleum Njegoša.
 • Bilet wstępu do Biardówki (w Cetinje).
 • Podatek turystyczny w Cetinje.
 • Podatek turystyczny w Kotorze.
 • Obiad w lokalnej restauracji (zimne przystawki, ciepłe danie główne).
 • Przejazd klimatyzowanym busem.
 • Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
 • Czas całej wycieczki ok. 9 godzin.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

1 KOMENTARZ

 1. Świetna wycieczka. Duża dawka historii i niesamowitych miejsc w jednym. Bardzo nam się z żoną podobało i polecamy każdemu, kto wybiera się do Czarnogóry. Kotor bez tłumów i Mauzoleum robią wrażenie. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here