
Śladami Njegoša na dach Czarnogóry to następna z naszych propozycji, która pomoże Wam poznać Czarnogórę. Jest przede wszystkim dedykowana dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym pięknym krajem. Podczas tej wycieczki będziemy mieć dużo pięknych widoków, masę historycznych informacji, a także dużo adrenaliny i lokalnych smaków. Jesteście gotowi poznać naszą nową propozycję? 🙂
Odkryj Zatokę Kotorską i Park Narodowy Lovćen
Po pierwsze – jest to wycieczka, która łączy w sobie historię o weneckiej przeszłości Zatoki Kotorskiej i powstawaniu kolebki czarnogórskości w okolicach szczytu Lovćen. Wszystkie te opowieści będą przeplatane epizodami tureckimi, ponieważ Imperium Osmańskie również jest istotnym elementem całej czarnogórskiej układanki.
Wycieczkę zaczniemy w najbardziej znanym mieście zatoki – Kotorze, po to, aby następnie piąć się już tylko wyżej… i wyżej… aż na ponad 1600 m n.p.m. Całe szczęście, nie na piechotę. Nie oznacza to jednak, że nie będzie aktywnie, ponieważ w Czarnogórze nie wszędzie dotrzemy na czterech kółkach, a więc podejście na dach Czarnogóry, czyli najwyższy punkt widokowy, zrobimy tego dnia pieszo. O wszystkich szczegółach przeczytacie poniżej! Podczas całego dnia będą padały różne daty, nazwiska… ale jedno zapamiętać musicie: Njegoš! Nie, nie bójcie się, nie będzie testu po wycieczce, ale to jedno z nazwisk, które naprawdę warto zapamiętać.


Trudności: jak stworzyć niekomercyjną wycieczkę w tak turystycznym regionie?
Czasami pytacie się, czemu nie realizujemy takiej czy innej wycieczki, które są popularne na promenadach u lokalnych biur. Dlaczego? Bo zrezygnowaliśmy z pracy w masowej turystyce i chcemy tworzyć inną, kameralną, mniej komercyjną, bardziej autentyczną. Nawet te najpopularniejsze wycieczki, jak rejs po Jeziorze Szkoderskim – staramy się bowiem zorganizować po swojemu, z wyjątkowymi ludźmi. 🙂 Jeżeli nie możemy zrealizować jakiejś wycieczki w oparciu o nasze zasady, to nie wprowadzamy jej do naszej oferty. Długo więc czekaliśmy z oferowaniem nowych wycieczek, a poniżej przeczytacie dlaczego i jakie trudności napotykaliśmy.

Droga P1 i wjazd do Mauzoleum… Kto będzie kierował?!
Pierwszą przeszkodą i wyzwaniem dla nas było przede wszystkim znalezienie odpowiedniej firmy, która pomoże nam w organizacji fragmentów tego przejazdu. Najtrudniejszy odcinek, czyli Njeguši – Mauzoleum Njegoša, jest momentami wąski i ciasny, co powoduje, że nie wszyscy kierowcy chcą tam wjeżdżać. Wycieczki Montenegro Tour omijają mauzoleum, m.in. z powodów drogi – bo ciężko jest wjechać tutaj dużym autokarem. Nasze grupy są małe, kameralne i jeździmy mniejszymi busami, a więc doświadczeni kierowcy nie robią problemów z wjazdem na trudniejszy teren. Firma, z której usług korzystamy, zgodziła się też na nasz rozbudowany program Montenegro Tour.


Polako, czyli gdzie możemy zjeść w spokoju?
Oczywiście kolejną przeszkodą było znalezienie miejsca, gdzie możemy w spokoju zjeść! Oj tak, tutaj pojawiły się – podobnie jak wcześniej – problemy związane z masową turystyką, która kwitnie w tym regionie. Jak już wspomnieliśmy, wycieczka Montenegro Tour jest najpopularniejszą, a także podstawową wycieczką dla turystów: dużo informacji, historii, słynne agrafki, lokalne jedzenie, wizyta w Kotorze – brzmi jak idealny program na zwiedzanie. I tak jest! Tylko niestety ma to duży wpływ na takie miejsca, jak Njeguši. W sezonie miasteczko jest bowiem zalane przez odwiedzające grupy i autokary.
Korki, autokary, napięty program wycieczki
Często droga P1 jest zakorkowana z tego samego powodu. Okazało się, że nawet gdyby gospodarze chcieli „ugościć nas w spokoju” to nie mogą, bo grafik jest tak bardzo napięty. Każda duża grupa ma ograniczony czas – często tylko na szybką toaletę i przekąskę, bo program wycieczki trzeba zrealizować, a za 30 min. nadjeżdża kolejny autokar. Zależało nam na miejscu z historią, gdzie możecie poznać gospodarza, zjeść coś więcej niż chleb, pršut i przede wszystkim zobaczyć, jak wygląda proces jego wytwarzania, a nie każda restauracja ma swoją sušarę! Tak, jak Natalia uparła się na drewniane łódki na wycieczce po Jeziorze Szkoderskim, tak tutaj (choć mięsa za dużo nie je) powtarzała, że musi być pršutara i wiszące nogi… Tak więc zaczęły się nasze poszukiwania i pukanie od drzwi do drzwi, gdzie te jej wymarzone nogi wiszą… 😉

Nasz pomysł na Montenegro Tour, czyli śladami Njegoša na dach Czarnogóry
Poniżej opisany przez nas program pokrywa się również z wycieczką Montenegro Tour, która jest oferowana przez wiele agencji lokalnych. Postanowillśmy jednak go trochę zmodyfikować, dodać punkt, który uwielbiamy i również Wy często o Niego pytacie. Chodzi oczywiście o mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša na szczycie Jezerski Vrh. Uważamy, że jest to idealne dopełnienie takiego dnia i to właśnie dzięki punktowi widokowemu ze szczytu nasza wycieczka otrzymała nazwę Śladami Njegoša na dach Czarnogóry. W Monteegro Tour brakuje tego punktu, bo w takich masowych wycieczkach często pomija się najdroższe atrakcje turystyczne, żeby cena końcowa była niższa – niestety kosztem takich ważnych punktów programu (bilety wstępu: mauzoleum + NP Lovćen to koszt 11 euro/osoba).
Podobnie jak inne nasze wycieczki, tę również będziemy organizować w mniejszych grupach. Dalej chcemy utrzymać komfort i możliwość bezpośredniego kontaktu z Wami. Grupa będzie liczyć ok. 20 osób, czyli podobnie jak na wycieczkach po Jeziorze Szkoderskim, zwiedzaniu Tuk Tukami Zatoki Kotorskiej czy kolejnej naszej nowości: Rejsie po Zatoce Kotorskiej.


Szczegółowy plan zwiedzania Śladami Njegoša na dach Czarnogóry
TRASA WYCIECZKI: BUDVA – KOTOR – P1 – JEZERSKI VRH I MAUZOLEUM – NJEGUŠI – CETINJE -BUDVA
Pierwszy punkt: Zwiedzanie Kotoru
Jak pokazać Wam najpoplarniejsze miasto w Czarnogórze, jedną z wizytówek Zatoki Kotorskiej? Postaramy się być tam wcześniej (dlatego jest to nasz pierwszy punkt wycieczki) przed tłumami 😀 to nasz sprytny plan! Miejscowość, którą bez wątpienia podczas pobytu w Czarnogórze trzeba zwiedzić obowiązkowo. To właśnie tutaj poczujecie wyjątkowy wenecki klimat, a także doświadczycie potęgi obronnej tego niedużego miasta. Wąskie i ciasne uliczki zaprowadzą Was w wiele ukrytych podwórzy, gdzie czasami jedynymi mieszkańcami będą koty – czyli symbol miasta. Dodatkowo czas umili Wam spacer z przewodnikiem + czas wolny, który warto wykorzystać na poranną kawę. Nie ukrywamy jednak, że na Bokę jedna wizyta to za mało. Dlatego spacer z przewodnikiem, opowieści i ciekawostki ułatwią Wam później kolejne odwiedziny. Warto pomyśleć np. o rejsie i następnym razem podziwiać Kotor od strony morza.




Drugi punkt: Widokowa trasa P1
Zaś po zwiedzaniu Kotoru zaczniemy naszą wspólną podróż w górę. Pierwszym jej etapem będzie oczywiście wjazd drogą P1 na przełęcz Krstac, niespełna 1000 m n.p.m. Po drodze pokonamy też 25 serpentyn, a podróż umilą nam niesamowite krajobrazy i punkt widokowe. Przypominamy o zabraniu aparatów fotograficznych! Słynna droga może przyprawić o zawrót głowy, skok ciśnienia lub adrenaliny – ale nie martwcie się, współpracujemy tylko z doświadczonymi kierowcami. Zatrzymamy się oczywiście na zdjęcia, bo to miejsce obowiązkowe w rodzinnym albumie. Na tej trasie zbudowana jest kawiarnia – poniżej na zdjęciu z tarasami (chwilowo zamknięta, za brak prowadzenia fiskalizacji 😉 ), na których ponadto w 2021 para naszych turystów się zaręczyła – i uwaga: moją rolą było utrwalenia tego wyjątkowego wydarzenia! To dopiero pamiątka z oświadczyn (serdecznie pozdrawiamy).




Punkt trzeci: Na dachu Czarnogóry czyli Mauzoleum Njegoša
Punkt kulminacyjny naszego dnia, czyli wyżej już nie będziemy. Z przełęczy Krstac przejazd do mauzoleum zajmie nam około 25 minut. Szczyt Jezerski Vrh powita nas temperaturą o kilka stopni niższą niż nad wybrzeżem. Z pewnością rozgrzeje nas spacer z parkingu do mauzoleum i punktu widokowego. Do przejścia jest około 400 schodów, ale warto – to tutaj powstają jedne z najpiękniejszych zdjęć w Czarnogórze. Jest to też najwyżej położone mauzoleum w Europie! Czyje mauzoleum? Już znacie to nazwisko… To cel naszej wycieczki, czyli wdrapiemy się śladami Njegoša na dach Czarnogóry!


Dlaczego dach Czarnogóry?
Jest to przede wszystkim miejsce, z którego widać prawie 80% kraju, więc w wersji dla leniwych można przyjechać tylko tutaj i powiedzieć, że widziało się prawie całą Czarnogórę. To prawda, jeśli jest dobra widoczność – to widać Jezioro Szkoderkie, Zatokę Kotorską, a w oddali Durmitor i Góry Przeklęte. Miejsce z pewnością magiczne, wyjątkowe i z cudownym widokiem. PS: w 2021 roku kolejna para naszych turystów się tutaj zaręczyła! Tak, kolejna para! To już drugie takie wydarzenie podczas tej wycieczki. Panowie – zapisujcie, planujcie!





Punkt czwarty: lunch w Njeguši
Niewielka wioska ukryta u podnóża gór Lovćen. Niewielka, ale bardzo ważna dla całej Czarnogóry i jej historii. To tutaj przychodzili na świat czarnogórscy władykowie, a dziś miejsce to słynie z pršutu – czyli czarnogórskich szynek suszonych drewnem bukowym w tzw. sušarach. To z pewnością dobre miejsce na wspólny lunch. Lokalni sami o sobie mówią, że żyją tutaj największe leniuchy – bo wiatr, otoczenie gór i duże zasolenie w powietrzu robi całą robotę przy produkcji szynek. Ile jest takich rodzin? Kto jeszcze próbował suszyć tutaj te wielkie nogi? Tego już dowiecie się od przewodnika! Już pewnie domyślacie się też… kto w tej wiosce się urodził?




Punkt piąty: Zwiedzanie historycznej stolicy Cetinje
Historyczna stolica Czarnogóry będzie naszym ostatnim punktem zwiedzania. Dla niektórych (w domyśle Jędrzej) jest to pierwsze miejsce na mapie kraju. Cetinje jest malutkie, urokliwe i można powiedzieć, że nudne, bo za dużo atrakcji tutaj nie ma… ale ile histori?! Ile muzeów do odwiedzenia, ile faktów do powiązania! Miasteczko w sezonie da nam chwilę odpoczynku, zawsze jest tutaj spokojniej, ciszej, chłodniej niż na wybrzeżu i taniej! O tak! W Cetinje zdecydowanie warto kupić pamiątki. Po zwiedzaniu miasta będzie również czas na kawę. A później już powrót na wybrzeże.








Chcesz podążyć z nami śladami Njegoša na dach Czarnogóry?
Tworzenie każdej nowej wycieczki jest dla nas dużym wyzwaniem.
Po pierwsze: wycieczki, które już mamy w ofercie: Jezioro Szkoderkie i Tuk Tuki mają takie dobre opinie, że macie wobec nas bardzo duże oczekiwania! Wiemy, że każda nasza kolejna propozycja ma wysoko postawioną poprzeczkę.
Po drugie: w tak turystycznym regionie (Kotor, to turystyczne miejsce numer 1 w całym kraju, a Montenegro Tour to najpopularniejsza wycieczka autokarowa) natrafiliśmy na nie lada problem. Bo jak stworzyć niekomercyjną wycieczkę na tak turystycznym szlaku?
Po trzecie: jak zachować nasz kameralny charakter wycieczek (małe grupy) przy wysokich kosztach samej realzacji powyższego programu? Oj, było ciężko… Poszukiwanie miejsca na obiad chyba było największym wyzwaniem, bo przecież nie chcemy być potraktowani z zegarkiem w ręku, ponieważ kolejny autokar już się zbliża. Udało się po raz kolejny postawić na swoim i przygotować dla Was z pewnością wyjątkowy program. Mauzoleum jest miejscem, które zawsze odwiedzamy ze znajomymi, rodziną i nie wyobrażamy sobie pominąć tego punktu oraz… nie wyobrażamy sobie Was potraktować inaczej niż własnych znajomych. 🙂

SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW
Organizacja wycieczki na Dach Czarnogóry
Wycieczka jest organizowana od maja do listopada. Szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).
Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Budvie – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może dojechać na własną rękę, a dla tych, którzy będą korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Budva jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze), polecamy stronę: busticket4.me.

- Wyjazd z Budvy ok. 8:00.
- Przejazd do Kotoru.
- Zwiedzanie Kotoru z przewodnikiem.
- Czas wolny w Kotorze.
- Wjazd drogą P1.
- Fotopauza na słynnych agrafkach.
- Zwiedzanie mauzolem.
- Przejazd do Njeguši.
- Obiad w lokalnej restauracji.
- Przejazd do Cetinje.
- Zwiedzanie Cetinje z przewodnikiem.
- Czas wolny w Cetinju.
- Powrót do Budvy ok. 18:00.

- 85 euro
- Z uwagi na drogę (liczne zaręty) i program wycieczki, jest ona nierekomendowana dla dzieci (poniżej 12 roku życia). Młodzież 12 – 17 lat może wziąć udział w wycieczce pod warunkiem płatności 100% ceny.

- Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
- Bilet wstępu na teren Narodowego Parku Lovćen.
- Bilet wstępu do Mauzoleum Njegoša.
- Podatek turystyczny w Cetinje.
- Podatek turystyczny w Kotorze.
- Obiad w lokalnej restauracji (zimne przystawki, ciepłe danie główne).
- Przejazd klimatyzowanym busem.
- Podatek VAT.
- Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
- LICZBA UCZESTNIKÓW: maksymalnie 18 osób.
- Czas całej wycieczki to ok. 10 godzin.

- Bluzę / coś na długi rękaw – na początku lata w górach jest niższa temperatura niż na wybrzeżu.
- Wygodne buty – najlepiej sportowe.

- Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
- Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.
Świetna wycieczka. Duża dawka historii i niesamowitych miejsc w jednym. Bardzo nam się z żoną podobało i polecamy każdemu, kto wybiera się do Czarnogóry. Kotor bez tłumów i Mauzoleum robią wrażenie. 🙂