Rejs po Zatoce Kotorskiej to nasza propozycja zwiedzania Czarnogóry – podoba się Wam nazwa wycieczki? Po Jeziorze Szkoderskim przyszedł czas na kolejną, ale tym razem morską wyprawę. Wiele osób pytało nas czy organizujemy takie rejsy, do tej pory polecaliśmy zaprzyjaźnionych kapitanów, teraz możemy Was zaprosić na naszą wycieczkę, oczywiście z polskojęzycznym przewodnikiem, który… lub która będzie nucić cały dzień… „Hvalostatkiem w piękny rejs…” i mamy nadzieję, że Wy też!

Czas odkryć Zatokę Kotorską z nami!

Nazywana przez lokalną społeczność Boką Kotorską jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze! Skąd Boka? Otóż Boka z języka włoskiego oznacza usta, a Zatoka zaś kształtem je właśnie przypomina. Wpływy włoskie w tej okolicy są znaczące i przejawiają się też w: języku, architekturze, religii oraz kuchni. Boka to mnóstwo przepięknych widoków i pozostałości po wenecjanach, bo to właśnie oni sprawili, że dziś Zatoka tak wygląda. Ich prawie 400-letnie panowanie ukształtowało bowiem większość miasteczek malowniczo położonych przy brzegu wód Boki.

Odrobina historii…

Nad zatoką leżą średniowieczne miasta Kotor i Perast, ale też – pamiętające czasy antyczne – Risan. Ponadto miejscowości te, wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, zostały w 1979 r. wpisane na Listę UNESCO. Doszło do tego mianowicie po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region w tymże roku. Boka widziała wiele: plemię Ilirów, którzy zakładali pierwsze osady, Cesarstwo Bizantyjskie, Carstwo Bułgarskie, serbską dynastię Nemaniczów, króla węgierskiego Ludwika I, bośniackiego Tvrtko I, Republikę Wenecką, a – co więcej – nawet oblężenie przez Imperium Osmańskie w 1538 i 1657 roku. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku, w ciągu następnych kilkunastu lat epoki napoleońskiej, miasto zajmowały różne wojska, wpierw francuskie, później rosyjskie, po czym ponownie francuskie. Dużo tego, prawda? W głowie od historii może się zakręcić… ale od widoków tym bardziej!

Szczypta geografii…

Zatokę Kotorską otaczają Góry Dynarskie: od północnego zachodu są to góry Orjen, zaś od północnego wschodu Ledenice, a od strony południowo-wschodniej dobrze wszystkim znane pasmo Lovćen. Zatoka, ze względu na otaczające ją strome zbocza gór, często nazywana jest „fiordem”. Nie powstała ona jednak wskutek działalności lodowca i nie ma charakteru fiordu, ale jest zalaną doliną rzeczną.

GALERIA ZDJĘĆ
(kliknij, aby powiększyć)

Nasz pomysł na rejs po Zatoce Kotorskiej

Podobnie jak z innymi wycieczkami, tutaj również szukaliśmy swojego stylu i tego, co nam odpowiada. Pracowałem w 2019 na łódkach, które zabierały na pokład 300 – 400 osób, dodatkowo przez mikrofon mówiono w kilku językach i ciężko było oddać atmosferę, która powinna towarzyszyć podczas takiego rejsu. Kolejnym minusem był oczywiście brak możliwości osobistego kontaktu z turystami. Sam obiad na statku też nie spełniał oczekiwań – makrela lub karkówka – było smacznie, ale bez wyboru i ograniczał nas brak możliwości spróbowania lokalnej kuchni – typowej dla tego regionu. Po raz kolejny chcieliśmy stworzyć program, który się Wam spodoba i będzie też okazją do zaprezentowania wszystkich walorów Zatoki Kotorskiej. Mamy nadzieję, że się udało! Poniżej możecie zobaczyć, co nam wyszło z naszych poszukiwań!

Poszukiwania statku…

Naszym pierwszym krokiem było wypatrzenie mniejszej łódki niż te, z których korzystają inni. Trochę trwało zanim trafiliśmy na łódki idealne do współpracy z nami. Udało się znaleźć ludzi, którzy zgodzili się nieco zmodyfikować standardowy plan rejsu, a także pomogli nam wszystko rozplanować w czasie. Oczywiście łódka to nie była nasza jedyna przeszkoda, bo gdzie tu zjeść, skoro na łódce nie ma kuchni???

Skoro nie chcieliśmy dużej łódki, to jest to jednoznaczne z tym, że nie ma na niej oczywiście kuchni. Zaczęły się więc nasze poszukiwania restauracji w Zatoce Kotorskiej, która byłaby odpowiednia dla naszej niedużej grupy. Z góry odrzuciliśmy te, do których chodzą zjeść grupy z biur podróży, ponieważ to nie nasz styl. Zrezygnowaliśmy również z tych, w których nie ma bezpośredniego dostępu do wody. Odwiedziliśmy kilka restauracji, niektórzy właściciele nie byli zainteresowani ze względu na to, że skupiają się tylko na klientach indywidualnych, inni zaś skupiają się wyłącznie na grupach większych niż nasza!

Poszukiwania restauracji

Jak żyć? Jeśli już ktoś był zainteresowany, to miał nam wysłać menu i cennik, na który czekamy do dziś i pewnie poczekamy kolejnych parę lat! Nie wszystkie miejsca są również gotowe wydać fakturę, której my potrzebujemy. Drogą eliminacji, ścieżka powiodła nas do restauracji, którą znaliśmy, ale nie sądziliśmy, że wykorzystamy ją już akurat w tym projekcie. Nasz wybór padł bowiem na lokal o nazwie Bokeški Gušti! Niektórzy z Was mogą ją kojarzyć, bo jadł w niej sam nasz Pan Robert Makłowicz.

Nasze menu podczas rejsu po Zatoce Kotorskiej z pewnością będzie się znacznie różnić od tego w pozostałych zorganizowanych grupach. Nie dość, że zjemy w restauracji, a nie na statku, to dodatkowo będziecie mogli skosztować: smażonych kalmarów, krewetek, makaronu z owocami morza, świeżo łowionej ryby, naszej ulubionej sałatki ziemniaczanej podawanej na zimno oraz wina! Podawane jest zawsze to, co jest świeże, a jeśli czegoś nie złowią, to będzie równie pyszne zastępstwo!

Szczegółowy plan rejsu po Zatoce Kotorskiej

TRASA REJSU : WYPŁYNIĘCIE Z PORTU W KOTORZE – WYSPA MATKI BOSKIEJ SKALNEJ – PERAST – KĄPIEL NA PLAŻY – OBIAD W PRČANJ – POWRÓT DO PORTU W KOTORZE

Pierwszy punkt: wypłynięcie z portu w Kotorze

Nasz rejs po Zatoce Kotorskiej zaczynamy od wypłynięcia znikąd indziej niż z portu w Kotorze. To przede wszystkim czas na zapoznanie się z przewodnikiem, poznanie łódki oraz całej załogi. Pierwsze widoki z poziomu wody wprowadzą Was w atmosferę rejsu, zaś nasze morskie opowieści pozwolą zapoznać się z historią całej Boki.

Drugi punkt: wyspa Matki Boskiej Skalnej

Jest to jeden z symboli Czarnogóry, często spotykany również na widokówkach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to sztucznie usypana wyspa, jedyna taka na Morzu Adriatyckim, która przyciąga swoim pięknem turystów z całego świata. Co więcej – dla wielu osób jest to najbardziej romantyczne miejsce w Czarnogórze. Często więc odbywają się tutaj sesje ślubne, okraszone cudownymi widokami. Na wyspie znajduje się także kościół katolicki z błękitną kopułą oraz muzeum, gdzie można podziwiać eksponaty z przeszłości Zatoki Kotorskiej. W planie spacer z przewodnikiem, ale też chwila dla fotoreporterów!

Trzeci punkt: Perast

Crème de la crème Zatoki Kotorskiej. Miasteczko, które swoim urokiem z pewnością zachwyci każdego z Was. Przepiękne weneckie pałace, ciasne i wąskie uliczki, a także położenie tuż nad brzegiem wód zatoki – to wszystko sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce. Nie chcemy za dużo pisać, ponieważ wszystkiego dowiecie się na miejscu, a opowieści będzie co niemiara. Tutaj polecamy też napić się kawy z przeeeeeepięęęęknym widokiem w tle. Spójrzcie tylko na zdjęcia!

Czwarty punkt: Czas na kąpiel!

Nadchodzi wreszcie moment na chwilę relaksu w trakcie naszego rejsu po Zatoce Kotorskiej. Zapraszamy do wody! Nasz hvalostatek rzuci kotwicę, a Wy oczywiście będziecie mieć okazję wykąpać się w wodach przy jednej z piękniejszych plaż Boki. Z głośników poleci też: „Monika, ach Monika, dziewczyno ratownika, pół plaży tutaj marzy…” Żartujemy! Muzyka będzie, ale zdecydowanie będziemy Was raczej raczyć kawałkami z czasów Jugosławii i nowszymi lokalnymi hitami.

Piąty punkt: Obiad w Prčanj

Wszyscy wiedzą, że woda „wyciąga”, dlatego nasz rejs po Zatoce Kotorskiej przewiduje w końcu czas na obiad. Zjemy go już we wspomnianej wcześniej restauracji Bokeški Gušti, nie chcemy Wam robić teraz apetytu, dlatego powiemy tylko tyle, że będzie smacznie. Oprócz jedzenia zaserwujemy również nieco ciekawostek dotyczących restauracji oraz jak tam trafił nasz rodak, Pan Robert Makłowicz. W tym roku trafił tutaj też inny polski artysta telewizyjny, możemy tylko powiedzieć, że stojąc obok siebie stanowiliby bardzo nietuzinkową parę.

Hvalostatek dobija do brzegu po raz ostatni

Po 6 godzinach rejs Hvalostatkiem po Zatoce Kotorskiej będzie zmierzać ku końcowi. Z pełnymi brzuchami, a także bagażem pełnym przygód, wrócicie do portu w Kotorze. Nastąpi również pożegnanie z załogą, z przewodnikiem oraz innymi uczestnikami rejsu. Mamy nadzieję, że taka morska wyprawa jeszcze bardziej zachęci Was do odkrywania zakamarków Zatoki Kotorskiej.

Team Hvala.pl
Team Hvala.pl

SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

 

Organizacja wycieczki Hvalostatkiem

Wycieczka realizowana jest od kwietnia do października. Wiosną 1 raz w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość do 5 razy tygodniowo. Szczegółowy plan znajdziecie w naszym harmonogramie (tutaj).

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Kotorze – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto, może dojechać na własną rękę, a dla tych, którzy będę korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Kotor jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze), polecamy stronę: busticket4.me.

Rejs po Zatoce Kotorskiej - trasa
  • Zbiórka w Kotorze ok. 9:00.
  • Wypłynięcie z portu.
  • Rejs do wyspy Matki Boskiej Skalnej.
  • Zwiedzanie kościoła i muzeum.
  • Rejs do Perastu.
  • Zwiedzanie i czas wolny w Perście.
  • Rejs w stronę plaży.
  • Czas wolny na plażowanie i opalanie.
  • Rejs w stronę restauracji.
  • Obiad w lokalnej restauracji: ryby, owoce morza, spaghetii, sałatki, chleb, woda, wino (jak na zdjęciach).
  • Rejs powrotny do Kotoru.
Rejs po Zatoce Kotorskiej - cena
  • 65 euro / osoba dorosła
  • 40 euro / dzieci do lat 12
  • za darmo / dzieci do lat 3
Rejs po Zatoce Kotorskiej - cena zawiera
  • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
  • Rejs statkiem.
  • Bilet wstępu do kościoła i muzeum Matki Boskiej Skalnej.
  • Obiad w lokalnej restauracji.
  • Podatek VAT.
  • Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
  • LICZBA UCZESTNIKÓW: ok. 25/30 osób (statek jest zarejestrowany na 55 lub 60 osób).
  • Czas całej wycieczki to ok. 6 godzin.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-3.png
  • Warto zabrać wszelkie akcesoria do kąpieli, nakrycie głowy, krem z filtrem.
  • WAŻNE: wejście do kościoła jest możliwe tylko w stosownym ubraniu: zakryte ramiona.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hvalapl-ikony-durmitor-2.png
  • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE, znajdziesz: TUTAJ.
  • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zaakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

19 KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie. Jesteśmy małżeństwem 50-tka. Jednak nie znający języka innego jak Polski. Poproszę o więcej informacji na temat pobytu u was najlepiej tydzień czasu. Kiedy proponujecie i jak to by wyglądało cenowo. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Kardacz.

  2. Jakie warunki trzeba spełnić aby wziąść ślub kościelny na tej sztucznej wyspie? Może wie Pani jakie są opłaty?

  3. Cena resju Hvalostatkiem
    60 euro / osoba dorosła
    30 euro / dzieci do lat 12
    za darmo
    *cena „za darmo” – pewnie chodziło o dzieci do jakiegoś wieku – zabrakło 😉

  4. Ciekawy opis i ciekawa propozycja tylko szkoda, że wycieczka obejmuje tylko niewielką część zatoki kotorskiej , gdzie takie miasteczka jak Risan, Rose i Herceg Nowi ? W zaprezentowanym programie brak informacji o godzinie rozpoczęcia wycieczki a jest to ważne na tyle , że z Budvy trzeba się dostać do Kotoru przeważnie za pomocą komunikacji miejscowej. Co do rezerwacji mam zastrzeżenia do podawania przez internet wrażliwych danych osobowych takich jak nr dowodu i dane personalne. Czy jest opcja aby te dane przekazać telefonicznie będąc dopiero na Miejscu w Czarnogórze.
    Pozdrawiam Krzysztof

    • Panie Krzysztofie,
      udział w naszych wycieczkach jest dobrowolny. Jeżeli nie odpowiada Panu program tej wycieczki, można Pan skorzystać z możliwości organizacji wycieczki prywatnej – w miejsca, które chce Pan odwiedzić. Wszelkie szczegółowe informacje odnośnie realizacji wycieczki przekazujemy mailowo. Podanie danych personalnych jest niezbędne do założenia rezerwacji i ubezpieczenia, którym objęci są wszyscy uczestnicy naszych wycieczek (numer dowodu lub paszportu można zgłosić u przewodnika przed rozpoczęciem wycieczki).
      Pozdrawiam

  5. Ilu osobowe są te wycieczki? Czy przy 5 osobowej grupie jest szansa na indywidualny rejs w takiej cenie jak podana (60€ za osobę)?

    • Dzień dobry,
      rejs po Zatoce Kotorskiej jest organizowany przez nas w grupach ok. 25 osób.
      Nie, nie ma szans, żeby w takiej cenie zrealizować indywidualną wycieczkę.
      Owszem mamy w ofercie możliwość realizowania wycieczek dla grup prywatnych, ale po ustaleniu nowego programu, dostępności przewodnika, łódki i nowej wycenie.
      Pozdrawiam

  6. dzień dobry
    wybieram się z rodzina (2+4) do miejscowości Risan w okresie 02-10.07. 2023 . chciałbym skorzystać z proponowanego rejsu po Zatoce Kotorskiej.
    1.czy na rok 2023 jest nowy cennik
    2.czy zmienia się plan rejsu.
    3.czy plan rejsu przewiduje zwiedzanie błękitnej groty.
    4.czy istnieje jakaś komunikacja publiczna z miejscowości Risan do portu w Kotorze?
    5. o której godzinie rozpoczyna się rejs
    pozdrawiam

    • Dzień dobry,
      1. Cennik jest aktualny na 2023.
      2. Nie zmienił się plan rejsu.
      3. Nie mamy w programie zwiedzania błękitnej groty.
      4. Komunikacja publiczna jeździ w całej zatoce.
      5. Rejs zaczyna się ok. 9 w porcie w Kotorze.
      Pozdrawiamy

  7. Wycieczka prze super przewodnik jeszcze bardziej Jędrzej mega pozytywny człowiek pomimo dość wysokiej już temperatury z rana i naszego lekkiego spóźnienia pozytywnie i z usmiechem nas przywitał również reszta grupy z wyróżnieniem przyjęła nasze spóźnieni później było jeszcze lepiej.Kompiel orzeźwiająca widoki boskie a obiad i dania które nam zaserwowane pycha pomimo tego że nie jestem fanem owoców morza spróbowałem i stwierdziłem że chyba to jeszcze nie mój smak ale myślę że następnym razem będzie lepiej ale duży plus dla Jędrzeja przekonał moja żonę i jej bratową na spróbowanie i się zakochały w kalmarach i krewetkach .Już nie możemy doczekać się jutrzejszej wycieczki po jeziorze Skoderskim

  8. Organizacja wycieczki na świetnym poziomie. Pozdrawiamy Panią Wiktorię, która bardzo ciekawie prowadziła całą wycieczkę. Poświęcała swój czas uczestnikom. Widać, że ma zapał i nie jest to tylko odbębnione.
    Co do wycieczki, to wszystkie miejsca ciekawe. Restauracja na finał to prawdziwa perełka l. Najlepsze kalmary i langustynki jakie jedliśmy na Bałkanach

    • Dzień dobry, bardzo dziękujemy, Wiktoria również, na pewno zmobilizuje ją to do dalszej pracy z uśmiechem na ustach!
      Jesteśmy małą, wciąż rozwijającą się firmą , będziemy bardzo wdzięczni, jeśli znajdą Państwo chwilę, żeby wystawić nam opinię na google. Nasza agencja jest tam zarejestrowana, a wraz z komentarzem można nawet dodać zdjęcia z wakacji. 😉

      Zapraszamy do kontaktu w przypadku kolejnego urlopu w Czarnogórze.

      LINK :
      https://goo.gl/maps/gvE8T6GDuAuBRKD69

      Pozdrawiamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj