W sezonie 2023 wracają nowe odświeżone tuk tuki w Czarnogórze, także z drogi śledzie! Świeżutkie, prosto z fabryki ponownie obwiozą Was po okolicach Zatoki Kotorskiej! Nie tylko dorośli, ale również dzieci będa zachwycać się tymi niedużymi cudeńkami. Pamiętacie wiersz Julinana Tuwima „lokomotywa” ? My mamy tuk tuki w Czarnogórze!

„Do taktu turkoce i puka, i stuka to: Tak to to, to tuk tuk, tak tuk tuk, tak to to. Gładko tak, lekko tak toczy się w dal, Jak gdyby to była piłeczka , nie stal, Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana, Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana”.

Chcemy Wam pokazywać tylko wyjątkowe, niekomercyjne punkty w oryginalny sposób. Mamy nadzieję, że przyjmiecie naszą propozycję z równie wielkim entuzjazmem.

Tuk Tuk w Czarnogórze – nowość, która totalnie nas oczarowała

Te małe białe samochodziki to stosunkowo nowa atrakcja w Zatoce Kotorskiej, pojawiła się w 2018 roku i zawładnęła sercami zagranicznych turystów… zwłaszcza jednej Polki 😀

Dlaczego Tuk Tuki podbiły nasze serca? Idealnie wpisują się w naszą wizję poznawania Zatoki Kotorskiej:

 • Oryginalne – nowatorski pomysł w Czarnogórze.
 • Niekomercyjne – małe grupy już od 2 osób.
 • Ekologiczne – silniki są elektryczne.
 • Cichutkie – można chłonąć dzwięki zatoki…
 • Otwarta przestrzeń – świetnie się sprawdza w upały.
 • Idealne dla rodzin z dziećmi.
 • Idealne dla par!
 • Idealne dla małych czworonogów…
 • Idealne dla każdego!
Tuk Tuki w Czarnogórze.
Widokowo ta wycieczka nikogo nie rozczaruje…

… i na wyłączność dla Polskich turystów

Do tej pory o tym nie wspominaliśmy myśląc, że to nie jest istotne. ALE wielu z Was nam uświadomiło, że to jest jednak coś wyjątkowego i warto o tym mówić. Wycieczki Tuk Tukami mamy na wyłączność… Żadna inna lokalna Agencja Turystyczna nie ma ich w swojej ofercie! Nie chodzi o inne polskie biura… Tylko tak ogólnie, w całej Czarnogórze!

Jak do tego doszło? Natalia wyśniła sobie tą współpracę 😉

Firma Tuk Tuk Montenegro powstała w 2018 roku i od początku pracowali tylko z wielkimi wycieczkowcami. W 2020 roku nie było ruchu turystycznego, a kruzery nie mogły pływać. To był moment kiedy założyliśmy firmę i odezwaliśmy się do nich z propozycją współpracy. Praktycznie byliśmy ich jedynymi klientami przez cały sezon… a nasz entuzjazm i wiara, że polscy turyści pokochają te małe elektryczne samochodziki, równie mocno – zaowocowały pracą nie tylko na jeden sezon. Rok później wielkie statki wróciły nad czarnogórkie wybrzeże, ale tuk tuki zostały w naszej ofercie.

Tak… Nasze malutkie biuro i te wielkie wycieczkowce, które jednorazowo mają na poładzie więcej turystów niż my jesteśmy w stanie obsłużyć w ciągu całego sezonu…

Jak już wiecie jaka jest proporcja i skala… to nikogo nie zdziwi, że jednak pierwszeństwo w harmonogramie mają Ci więksi. Wszystkie pozostałe, wolne terminy są przeznaczone dla nas (a jak my ich nie wykorzystamy to wtedy, mogą skorzystać klienci indywidualni z niektórych 5* hoteli w Zatoce Kotorskiej), ale ich niestety nie jest dużo. Dostępne TUK TUKI mamy średnio 2 dni w tygodni. TYLKO. Dlatego, jeżeli czujecie, że to jest wycieczka dla Was, to nie czekajcie z rezerwacjami. Miejsca znikają błyskawicznie, bo grupy możemy mieć maksymalnie 20-osobowe.

Największa fanka Tuk Tuków.
Największa fanka Tuk Tuków.

Czas odkryć Zatokę Kotorską z nami Tuk Tukami!

Nazywaną przez lokalną społeczność Boką Kotorską to jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze? Skąd Boka? Otóż Boka z języka włoskiego oznacza usta, a Zatoka kształtem usta przypomina. Wpływy włoskie w okolicy są znaczące i przejawiają się w: języku, architekturze, religii oraz kuchni. Boka to mnóstwo przepięknych widoków i pozostałości po wenecjanach, bo to właśnie oni sprawili, że dziś Zatoka tak wygląda. Ich prawie 400-letnie panowanie ukształtowało większość miasteczek malowniczo położonych przy brzegu wód Boki.

Odrobina historii…

Nad zatoką leżą średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz pamiętające czasy antyczne Risan. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, zostały w 1979 r. wpisane na Listę UNESCO. Doszło do tego po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region w tymże roku. Boka widziała wiele: plemię Ilirów, którzy zakładali pierwsze osady, Cesarstwo Bizantyjskie, Carstwo Bułgarskie, serbską dynastię Nemaniczów, króla węgierskiego Ludwika I, bośniackiego Tvrtko I, Republikę Wenecką, a nawet oblężenie przez Imperium Osmańskie w 1538 i 1657 roku. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku, W ciągu następnych kilkunastu lat epoki napoleońskiej miasto zajmowały różne wojska, wpierw francuskie, później rosyjskie, potem ponownie francuskie. Dużo tego, prawda? W głowie od historii może się zakręcić… od widoków tym bardziej!

Szczypta geografii…

Zatokę Kotorską otaczają Góry Dynarskie: od północnego zachodu są to góry Orjen, od północnego wschodu Ledenice, od strony południowo wschodniej dobrze wszystkim znane pasmo Lovćen. Zatoka, ze względu na otaczające ją strome zbocza gór, często nazywana jest „fiordem”. Nie powstała ona jednak wskutek działalności lodowca i nie ma charakteru fiordu, ale jest zalaną doliną rzeczną.

Tuk Tuki podbiły Zatokę Kotorską.
Tuk Tuki podbiły Zatokę Kotorską.

Szczegółowy plan wycieczki Tuk Tukiem w Zatoce Kotorskiej

KOTOR – PRČANJ – CIEŚNINA VERIGE – TIVAT – KOTOR

Tuk Tuk Montenegro ma w swojej ofercie 3 trasy wycieczkowe. My wybraliśmy najpopularniejszą czyli zwiedzanie Zatoki Kotorskiej dlatego, że można ją fajnie rozbudować i zaproponować dodatkowe warianty zwiedzania. Standardowa trasa trwa 3 godzin, poniżej szczegółowo opisany jest plan.

Pierwszy punkt: START W KOTORZE

Zbiórka na parkingu oraz zapoznanie się z tuk tukami. Przywitamy się kierowcami, którzy będą nam towarzyszyć tego dnia na trasie. Przewodnik przypomni plan wycieczki i zapinamy pasy! Ruszamy tukami wzdłuż Zatoki Kotorskiej w stronę miejscowości Prčanj. Pierwszy odcinek to około 15 minut jazdy.

Drugi punkt: Prčanj i punkt widokowy

Prčanj to urokliwe miasteczko leżące zaraz nad Zatoką. Tutaj nasza przerwa zajmie 15 minut. Przewodnik będzie opowiadać ciekawostki dotyczące tej części zatoki, wejdziemy również to klimatycznego katolickiego kościółka położonego na zboczu półwyspu Vrmac. Stąd rozpościera się piękny widok na część Kotoru oraz miasteczko Dobrota. Jedziemy dalej! Ponownie około 15-20 minut

Trzeci punkt: Cieśnina Verige

To najwęższy fragment Zatoki Kotorskiej. Warto wyciągnąć aparat, ponieważ widok zapiera dech w piersi. Stąd zobaczymy wyspę św. Jerzego oraz jedyną sztuczną wyspę w tej części Europy – wyspę Matki Boskiej na Skale. Wszystko to przy kolejnych historiach przewodnika. Ruszamy w drogę do Tivatu! Nie będzie tajemnicą, że jedziemy… 15 minut!

Czwarty punkt: Tivat i Porto Montenegro

Dojeżdżamy do miasta Tivat, a dokładniej to mariny jachtowej Porto Montenegro. Co niektórzy z pewnością zakrzykną „Marian! Tu jest jakby luksusowo”. I będą mieć trochę racji! To jeden z bardziej luksusowych portów jakie widzieliśmy, na szczęście ceny nie są luksusowe i tutaj zrobimy sobie dłuższą przerwę. Najpierw spacer z przewodnikiem, późnie czas wolny na kawę. W porcie będziemy około 1 godziny. Po kawie i lodach rrrrrruszamy dalej, teraz tuk tuki będą jechać pod górkę. Najdłuższy przejazd w ciągu dnia, potrwa około 25 minut.

Piąty punkt: fotopauza nad Kotorem

Ostatnia szansa na piękne zdjęcia będzie ponownie nad Kotorem. To również moment kiedy część naszej grupy ruszy na dalsze zwiedzanie tukami do Kotoru, a część, która wybrała opcję bez Kotoru, zostanie odwieziona tukami na poranny punkt zbiórki. Więcej o tym przeczytacie poniżej.

Nasz pomysł na zwiedzanie Zatoki Kotorskiej Tuk Tukiem

Wariant I – zwiedzanie Zatoki Kotorskiej Tuk Tukiem: Tivat

Jest to propozycja na podstawową przejażdżkę Tuk Tukiem. Pozwala Wam w niedługim czasie tj. 3 godzin zobaczyć sporą część Zatoki Kotorskiej, jej ogrom i piękno. Jazda Tuk Tukiem pozwala poczuć klimat życia nad wybrzeżem pełnym kontrastów: z jednej strony zabytkowy Kotor, z drugiej nowoczesny Tivat. Jest to bardzo fajna opcja na krótszą wersję zwiedzania, gdy nie chcemy poświęcać na to całego dnia. Obecność polskojęzycznego przewodnika jest dopełnieniem takiego skondensowanego poznania Zatoki Kotorskiej. Jak ktoś nabierze apetytu na głębsze poznanie Kotoru – to zapraszamy do wariantu nr II.

Wariant II – zwiedzanie Zatoki Kotorskiej Tuk Tukiem: Tivat + Kotor

Jest to rozwiązanie dla osób, które po przejażdżce chcą zwiedzić stare miasto Kotor w towarzystwie przewodnika. Po oprowadzeniu, można spokojnie zostać i wykorzystać resztę dnia, wejść na mury Kotorskie, wybrać się na obiad. Oczywiście przewodnik służy radą, podpowie i wskaże odpowiednie miejsce.

Jak wyglądał nasz drugi sezon z Tuk Tukami? Możecie zobaczyć we vlogu:


SPRAWDŹ OPINIE NASZYCH TURYSTÓW

 

Organizacja wycieczki Tuk Tukiem w Czarnogórze

Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Kotorze – gdzie się spotykamy. Część osób, która wynajmuje auto może dojechać na własną rękę, dla tych którzy będę korzystać z komunikacji publicznej (nie ma problemów z autobusami, bo Kotor jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Czarnogórze) polecamy stronę: busticket4.me

TERMINY WYCIECZKI W SEZONIE 2024

MIESIĄCDATA REALIZACJI WYCIECZKI
MAJ 03.05 ; 10.05 ; 13.05 ; 17.05 ; 20.05 ; 24.05
CZERWIEC02.06 ; 07.06 ; 14.06 ; 21.06 ; 29.06
LIPIEC06.07 ; 13.07 ; 19.07 ; 22.07 ; 28.07
SIERPIEŃ03.08 ; 10.08 ; 17.08 ; 24.08 ; 26.08 ; 27.08 ; 30.08
WRZESIEŃ02.09 ; 06.09 ; 16.09 ; 23.09 ; 27.09 ; 30.09
PAŹDZIERNIK04.10 ; 07.10 ; 21.10 ; 27.10
 • Wyjazd z Kotoru – godzina jest zmienna (zależna od dostępności Tuk Tuków w danym dniu) – będzie wysyłana w potwierdzenie rezerwacji.
 • Przejażdżka do Prčanj.
 • Zwiedzanie kościoła Bogurodzicy w Prčanju.
 • Punkt widokowy nad cieśniną Verige.
 • Spacer w Tivacie i Porto Montenegro.
 • Czas wolny w Tivacie.
 • Foto przerwa na punkcie widokowym nad Kotorem.
 • Powrót do Kotoru ok. 13:00.
 • Spacer i zwiedzanie Kotoru z przewodnikiem – wersja II.

Wariant I – przejażdżka Tuk Tukiem: Tivat

 • 45 euro / osoba dorosła
 • 20 euro / dzieci do lat 12
 • za darmo / dzieci do lat 3

Wariant II – przejażdżka Tuk Tukiem: Tivat + Kotor

 • 50 euro / osoba dorosła
 • 25 euro / dzieci do lat 12
 • za darmo / dzieci do lat 3
 • Licencjonowanego polskojęzycznego przewodnika.
 • 3 godziny jazdy Tuk Tukiem.
 • Spacer po Kotorze – ok. 1 godziny – po jeździe Tuk Tukiem (wariant II).
 • Podatek miejski w Kotorze.
 • Podatek VAT.
 • Każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem.
 • LICZBA UCZESTNIKÓW: ok. 20 osób.
 • Czas całej wycieczki ok. 3/4 godzin

 • Bluzę, coś na długi rękaw czy chustę: wiosną, wczesnym latem czy jesienią może wiać wiaterek podczas jazdy.
 • WAŻNE: wejście do kościoła jest możliwe tylko w stosownym ubraniu: zakryte ramiona.
 • Odpowiedzi na najczęściej zadawne pytania m.in. PŁATNOŚCI, REZERWACJE znajdziesz: TUTAJ.
 • Warunki udziału w wycieczkach (obowiązkowe do zakceptowania przy rezerwacji) znajdziesz: TUTAJ.

Zarezerwuj wycieczkę przez formularz

17 KOMENTARZE

 1. Mówiąc szczerze- cena spora… Kilka dni temu byliśmy na Malcie, gdzie po wyspie Gozo- 7 h wycieczki jeepami z polskimi przewodnikami i z przepysznym obiadem zapłaciliśmy 45e/osoba… Tak tylko mówię ?

  • Dzięki za opinię! W całej turystyce jest zawsze porównywanie cen usług między krajami – co osobiście uważamy, za nielogiczne i wręcz krzywdzące dla samych turystów, którzy porównują coś, co nie jest nawet w tej samej kategorii 😀
   Cena wynajmu samochodu, noclegu będzie inna w Hiszpanii, Grecji, a np. w Czarnogórze czy Chorwacji. Ceny usług uzależnione są od podatków, VAT czy chociażby ubezpieczenie samochodu itp… i dużo dużo innych czynników na to wpływa, trzeba już bardziej zagłębić się w temat turystyki, żeby nie oceniać tego tak powierzchownie 🙂
   PS: ile osób jest min. żeby taka wycieczka jeepem się odbyła? Nie sądzę, żeby dla 2 osób to zorganizowali 😉
   Pozdrawiamy serdecznie

 2. Witam Pani Natalio,czy w sierpniu organizujecie przejażdżkę Tuk Tukami+ transfer z miejscowości Ulcinj 😀 wybieram się z rodzinną w terminie koniec lipca,początek sierpnia i bardzo byśmy chcieli skorzystać 😉 Napisałam do Pani wiadomość na meila.Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Panie Jagodo,
   wycieczki będą w sierpniu, co tydzień mamy w grafiku m.in. 2/3 terminy. Z transferem będzie ciężko – nie organizujemy wycieczek i przejazdów z Ulcinj. Będą musieli Państwo dojechać do Kotoru. Może warto wynająć auta na kilka dni? proszę o tym pomyśleć – z Ulcinj mają Państwo trochę daleko, do Zatoki, Lovcen, Jeziora Szkoderskiego, a warto te miejsca odwiedzić 🙂
   Pozdrawiam

  • Pani Justyno,
   jak najbardziej będziemy realizować wycieczki cały sezon, wyznajemy zasadę do ostatniego chętnego 🙂
   Prosimy wysłać maila (bliżej terminu) to wpiszemy na listę rezerwową, żeby miała Pani pierwszeństwo.
   Pozdrawiamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj