Halo Halo z okazji czwartku i naszej cyklicznej akcji #hvalakulturu przekazujemy informacje o wydarzeniach zorganizowanych przez Ambasada RP w Czarnogórze. W dniach 30 i 31 maja w Podgoricy odbędą się 2 spektakle teatralne – aktorzy Kambak przylecą prosto z Polski! Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich chętnych.
Włoch w Salonie zagości w Podgoricy we wtorek 30 maja
We wtorek 30 maja w sali Dodest KIC „Budo Tomović” w Podgoricy o godzinie 19:00 rozpocznie się spektakl „Włoch w Salonie”.
Sztuka Huberta Mihalaka „Włoch w salonie” to tytuł premiery komedii napisanej specjalnie dla Teatru Kambak. Spektakl wyreżyserował Dariusz Taraszkiewicz, który pracuje w wielu teatrach w Polsce. Spektakl przedstawia dwie rodziny mieszkające we Wrocławiu, samotną matkę wychowującą dwóch synów i troskliwego ojca Coma, który opiekuje się córką. Obie rodziny postanawiają wyjechać na wakacje. Splot nieprzewidzianych okoliczności i splot niecodziennych zdarzeń sprawia, że jest to spektakl wyjątkowy i interesujący.
Spektakl podbił serca publiczności i krytyki teatralnej w Polsce. Wreszcie nadszedł czas, aby zachwycić czarnogórską publiczność. Premiera spektaklu odbędzie się z okazji „Roku Aleksandra Fredera”, człowieka, który powołał do życia Sejm RP, a także jest twórcą oryginalnej polskiej komedii.
– Konsul RP w Czarnogórze, Małgorzata Łakota-Micker
Młodszą publiczność zapraszamy na Małego Księcia w środę 31 maja
W środę 31 maja w Domu Europejskim, Trg Argentina 4, Podgorica organizujemy imprezę z okazji Dnia Dziecka, w której uczestniczyć będą dzieci ze Związku Polaków w Czarnogórze oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. szkoła „Božidar Vuković Podgoričanin” z Konika.
Oprócz warsztatów zaplanowano przedstawienie dla dzieci i młodzieży „Mały Książę” na podstawie powieści Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Powieść „Mały Książę”, wydana w 1943 roku, została przetłumaczona na ponad 300 języków i sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy. Z czasem pojawił się także na naszym terenie, przyjęty z entuzjazmem. Lektura szkolna, ale też książka zaliczana do klasyki literatury światowej, to lektura, do której wraca się w każdym wieku, znajdując w niej coś dla siebie. To magiczna i ponadczasowa piosenka. Jest pełen prawdy i piękna. Poruszane tematy stanowią niezwykle cenną mapę zachowań i postrzegania świata. Przepełniona magią podróż Małego Księcia to dla dzieci i młodzieży wspaniała okazja do podróży nie tylko w zakamarki wszechświata, ale także w głąb ludzkiego serca. Pozwala im dotknąć ważnych kwestii, które czasem trudno im omówić z dorosłymi – dorastanie, przemijanie, przyjaźń, samotność, miłość.
Jako teatr zawodowy, w naszym spektaklu spełniamy jedną z jego podstawowych misji, jaką jest dostarczanie publiczności rozrywki. Ale rozrywka na najwyższym poziomie, polegająca na połączeniu aktora z publicznością.
– Radosław Wojtas, aktor
Fundacja Kambak z Wrocławia
Warto wspomnieć, że w obu spektaklach zagrają aktorzy z Fundacji „Kambak”. Ich działalność ukierunkowana jest na tworzenie i promocję kultury i sztuki osób niepełnosprawnych.
„Tworzymy przestrzeń do pracy, warsztatów, ale może przede wszystkim wiedzy, integracji i akceptacji innych ludzi i siebie. Te działania dotyczą nie tylko osób niepełnosprawnych, ale wszystkich, którzy czują się wyjątkowo”
– mówi założycielka Fundacji Beata Lech-Kubańska.
Stworzony przez grupę przyjaciół Teatr Kambak od lat związany jest z teatrem i życiem artystycznym Wrocławia. Powstało z potrzeby stworzenia wyjątkowego miejsca na teatralnej mapie Wrocławia – mówi Maciej Mazurkiewicz – aktor, założyciel i członek Fundacji. To także miejsce, w którym spotykają się, tworzą i pracują ludzie, dla których teatr jest misją, pasją i życiem. Podstawowym założeniem naszego teatru jest to, że na jednej scenie, na równych prawach i obowiązkach, funkcjonują i tworzą teatralną magię aktorzy niepełnosprawni i aktorzy zawodowi. Praca teatru charakteryzuje się najwyższym poziomem artystycznym. Wierzymy, że artystą się rodzi i że każdy z nas ma prawo być nie tylko odbiorcą kultury, ale także jej twórcą. W naszym wieloletnim doświadczeniu głównym atutem zespołu jest sztuka, profesjonalizm i dążenie do dobrobytu. Więcej dowiedzie się o działaniach Fundacji i Grupy Teatralnej na stronie.
WEJŚCIE: bezpłatne dla wszystkich chętnych.