Urlop w Czarnogórze po raz pierwszy! To jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł przed urlopem. Oto przed Wam artykuł na który długo czekaliście. Nie wiecie jak wybrać miejsce na urlop? Pomożemy Wam w podjęciu tej decyzji, nakreślając mocne i słabe strony głównych ośrodków turystycznych. Linia brzegowa Czarnogóry ma 293,5 km. długości. Niektórzy wyliczają, że na tym odcinku znajdziemy nawet ponad 100 plaż! Część plaż będzie kamienistych, część piaszczystych, do części z nich dotrzecie tylko prywatnym samochodem. Niektóre miasta będą kusić swoją historią, inne będą idealne pod względem atrakcji dla dzieci, a jeszcze inne zachęcą Was niskimi cenami. Zapraszamy do lektury i zestawienia, które pomoże Wam jak wybrać miejsce na urlop w Czarnogórze.

Pierwszy raz w Czarnogórze – co musisz wiedzieć

Dla osób, które po raz pierwszy wybierają się do Czarnogóry, przydatne będą informację na temat ogólnych informacji o kraju i potrzebnych dokumentach. Pamiętajcie, że do ważne aspekty, ponieważ, mimo że Czarnogóra nie należy jeszcze do Unii Europejskiej to płaci się tutaj w euro. Kiedy technicznie będzie już gotowi do wyjazdu, to w końcu nadchodzi czas na wybór miejscowości. Czym się tutaj będzie kierować? Popularnością danego miejsca? Plażami w okolicy? Bliskością do atrakcji turystycznych? A może cenami? Linia brzegowa dzieli się na cztery części: Zatoki Kotorskiej, Riwiery Budvy, Riwiery Baru i Riwiery Ulcinja. Każda z tych części ma swoje plusy i minusy.

Urlop w Czarnogórze po raz pierwszy na północnym wybrzeżu

Zatoka Kotorska – pięknie, ale nie najtaniej

Pierwszym regionem wybrzeża Czarnogóry jadąc od Chorwacji jest Zatoka Kotorska, zlokalizowana na północy. Przepiękna, malownicza Zatoka Kotorska, często nazywana jest „Boką” (z języka włoskiego) co oznacza usta. Patrząc z lotu ptaka Zatoka ma kształt właśnie ust. „Boka” dzieli się na cztery mniejsze zalewy: Hercegnovski, Tivatski, Risański i Kotorski. Głównymi miasta w regionie są: Herceg Novi, Risan, Perast, Dobrota, Kotor oraz Tivat. Z logistycznego punktu widzenia dwoma najważniejszymi do opisania ośrodkami są Herceg Novi i Kotor. Poniżej wyjaśnimy dlaczego!

Musimy odwiedzić będąc w Czarnogórze po raz pierwszy

Rejon Zatoki zachwyci Was widokami i burzliwą historią. Liczba miejsc do zwiedzenia przyprawia o zawrót głowy. Tutaj znajdują się najpopularniejsze atrakcje turystyczne, dlatego będąc na urlopie w Czarnogórze po raz pierwszy i tak najprawdopodobniej tu przyjedziemy. Co jeszcze charakteryzuje Zatokę Kotorską? Z pewnością wpływy Republiki Weneckiej, łatwo dostrzegane w tutejszej architekturze. Należy pamiętać, że w Zatoce nie znajdziecie zbyt wielu piaszczystych plaż (co niekoniecznie jest minusem). W tej części królują plaże żwirowe, kamieniste i betonowe platformy.

Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska w promieniach zachodniego słońca.
Zatoka Kotorska w promieniach zachodzącego słońca.
Zaroka Kotorska.
Zatoka Kotorska.

Herceg Novi wielu może zaskoczyć

Miasto portowe położone blisko granicy z Chorwacją. Samochodem do przejścia czarnogórsko – chorwackiego dojedziecie w ciągu 15 minut. Miasto leży u stóp góry Orjen, które osłaniają je od północy. Od południa zaś miasto jest zlokalizowane na wprost wejścia do Zatoki Kotorskiej. Herceg Novi zyskało kilka przydomków. Jednym z nich jest „miasto tysiąca schodów”, przydomek ten zawdzięcza ogromnej ilości schodów, które zaprowadzą Was z przedmieść i górskich zboczy Hercegu, aż do wód Zatoki Kotorskiej. Kolejnym mocnym atutem jest mikroklimat tej okolicy. Ze wszystkich miast wokół Zatoki Kotorskiej najwięcej godzin słonecznych jest własnie tutaj. Nazywane jest również „miastem kwiatów”, gdyż w porównaniu z innymi czarnogórskimi miastami wybrzeża, ma ona najbardziej śródziemnomorski charakter, m.in. z cyprysami, palmami i drzewami cytrusowymi. Dodatkowo muł (często nazywany błotem) ma właściwości lecznicze, a za czasów Jugosławii było tutaj słynne uzdrowisko z centrum odnowy biologicznej i sanatorium.

Lokalizacja zarówno plus jak i minus

Zwiedzanie z innych zakątków Czarnogóry, może stanowić pewien problem. Dojazd do Tivatu, Budvy, lub dalej na południe można skrócić płynąć promem przez Zatokę, koszt przepłynięcia dla auta osobowego to 4,5 euro w jedną stronę. To jest właśnie wspomniana przez nas ta logistyka Boki. Wybierając Herceg trzeba pamiętać o tym, że z promu będziecie korzystać dosyć często przy zwiedzaniu samochodem, promy kursują non-stop a przepłynięcie trwa może 10 minut, ale robiąc to codziennie może stać się nieco uciążliwe. Prom kursuje na trasie Kamenari – Lepetane. Przejazd do promu z Herceg Novi to około 20 do 30 minut. Niestety większość turystów stacjonując w innych regionach, także tutaj nie dociera i tak mało kto odwiedza Herceg Novi będą w Czarnogórze po raz pierwszy. Miasto wyjątkowe i dodam jeszcze, że własnie tutaj pierwotnie szukaliśmy mieszkania przed przeprowadzką do Czarnogóry. Jednak jego lokalizacja była dla nas wielką przeszkodą.

Plusy:

➤ atrakcyjne, niższe ceny niż w Kotorze lub Budvie
➤ blisko do chorwackiego Dubrownika
➤ przepiękna starówka z mnóstwem zabytków
➤ położenie przy wejściu do Zatoki Kotorskiej
➤ kilkukilometrowa promenada
➤ sprzyjający mikroklimat
➤ w przeszłości uzdrowisko z sanatorium
➤ SPA z odnową biologiczną

Minusy:

➤ duża liczba schodów
➤ dodatkowe koszty związane z kursowaniem promu przez Zatokę Kotorską
➤ w okresie wysokiego sezonu (sierpień) strasznie zakorkowane drogi
➤ urlop nastawiony na zwiedzanie, wiąże się z wynajęciem samochodu
➤ komunikacja publiczna wokół zatoki funkcjonuje całkiem sprawnie, ale dalsze kierunki wiążą się z wielką stratą czasu

Starówka Herceg Novi.
Starówka Herceg Novi.
Uliczki w Herceg Novi.
Uliczki w Herceg Novi.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Herceg Novi.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Herceg Novi.

Kotor w sezonie najpopularniejsze miejsce

Wizyta w Czarnogórze po raz pierwszy musi zakończyć się wizytą prawdziwej perły Adriatyku. Zdecydowanie numer jeden do zobaczenia w Zatoce Kotorskiej. Zalicza się do najważniejszych atrakcji Czarnogóry. Przepiękna starówka z mnóstwem zabytków, co jest oczywiście związane z prorektoratem Republiki Weneckiej, kusi wielu turystów. To właśnie do portu Kotorze przybijają największe statki wycieczkowe z całego świata. Za murami obronnymi na starówce znajdziecie całą masę restauracji i knajpek z muzyką na żywo. Kotor i okolice (np. Dobrota, Muo) mogą być dobrą bazą wypadową. Nie dość, że położenie geograficzne powoduje, że nie trzeba korzystać z promu, to blisko jest już również do Budvy. W samym Kotorze plaży nie ma, ale we wspomnianych Dobrocie lub Muo miejsca do kąpieli się znajdą. Największym mankamentem mogą być ceny. Kotor zalicza się do najdroższych miejsc w Czarnogórze.

Plusy:

➤ najpiękniejsza starówka w Czarnogórze
➤ wenecka architektura
➤ bardzo dobre restauracje
➤ dobre położenie
➤ jedne z najpięknieszych miejsc – połączenia morza i gór
➤ dookoła Zatoki Kotorskiej kilka fajnych tras trekkingowych, skąd można podziwiać Kotor
➤ w porcie można znaleźć łódki oferujące rejsy po Zatoce Kotorskiej
➤ ciekawe sąsiedztwo z plażami: Dobrota i Muo
➤ blisko lotniska w Tivacie

Minusy:

➤ wyższe ceny
➤ duża liczba turystów w lipcu i sierpniu
➤ brak plaż w samym Kotorze
➤ zimą dużo obiektów jest zamkniętych

Starówka Kotoru.
Nieważne czy nocujemy w Zatoce Kotorskiej czy nie. Kotor odwiedza każdy będąc w Czarnogórze po raz pierwszy.
Plac Sveti Luka w Kotorze.
Plac Sveti Luka w Kotorze.
Katedra sv. Tripuna w Kotorze.
Katedra sv. Tripuna w Kotorze.

Riwiera Budvy – idealna na zwiedzanie Czarnogóry po raz pierwszy

Odcinek wybrzeża już poza Zatoką Kotorską. Zaczyna się na wysokości plaży Jaz i ciągnie przez około 30 kilometrów na południe w stronę Baru i jego riwiery. W tym regionie znajdziecie o wiele więcej miejsc do plażowania. Plaże będą żwirowe, piaszczyste i kamieniste, małe w zatoczkach, długie przy hotelach czy promenadach. Świetne miejsce nie tylko na plażowanie, ale też zwiedzanie, położenie ma w sumie pośrodku atrakcji turystycznych i najpiękniejszych miejsc. Dobrze skomunikowany z resztą kraju powoduje, że to idealna baza wypadowa na wakacje w Czarnogórze po raz pierwszy. Największym i najbardziej popularnym miastem jest Budva, pozostałymi znaczącymi ośrodkami są: Bećići, Rafailovići, Pržno, Miločer, Sveti Stefan, czy też Petrovac. Na ostatniej plaży tej riwiery tj. Buljarica organizowany jest największy festiwal muzyczny SeaDance w tym regionie. Ten region zdecydowanie warto wziąć pod lupę jak podczas urlopu szukamy różnorodnych atrakcji.

Budvańska Riwiera zachyci każdego.
Budvańska Riwiera zachwyci każdego.
Wybrzeże Budvańskiej Riwiery.
Wybrzeże Budvańskiej Riwiery.
Wyspa Sveti Nikola - Hawai Island.
Widok na Wybrzeże Budvańskiej Riwiery.

Budva – najpopularniejszy kurort

Budva jeszcze 2 lata temu była największą „imprezownią” w Czarnogórze. Od 2 lat to zaczęło się zmieniać, większość dyskotek zniknęła, w ich miejsce powstają tereny zielone i ekskluzywne hotele. Miasto zmienia swój charakter, a w połączeniu z zabytkową starą częścią miasta, ma szanse stać się najlepszym kurortem na wybrzeżu. Zwraca uwagę również dobre położenie Budvy, do Kotoru dotrzecie autem w 40 minut, wyprawa na południe w stronę Ulcinj przy niskim natężeniu ruchu potrwa około 2 godziny. Poza sezonem wakacyjnym dużo miejsc jest zamkniętych w Czarnogórze, tutaj nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem noclegu czy otwartych restauracji przez cały rok. Zwłaszcza zimą Budva to najlepszy wybór zarówno na krótki wypad jak i dłuższy pobyt np. kilka miesięcy – co w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularniejsze.

Plusy:

➤ miasto „całoroczne”
➤ najlepsza baza wypadowa
➤ duża baza noclegowa i różnorodna ( szeroki wybór hoteli i apartamentów, zarówno luksusowych jak i budżetowych)
➤ bardzo dobrze skomunikowana
➤ dużo plaż do wyboru
➤ atrakcyjna starówka
➤ długa nadmorska trasa spacerowa, od Budvy do Kamenova
➤ dobre położenie względem Zatoki Kotorskiej i południa wybrzeża
➤ szeroki wybór restauracji
➤ promenada z portem
➤ pomiędzy lotniskami w Tivacie i Podgoricy

Minusy:

➤ lipiec – sierpień spory ruch turystyczny na plażach i drogach
➤ korki przed miastem i w samym mieście
➤ problemy z parkingiem – w sierpniu, ciężko znaleźć płatne miejsce
➤ dla osób pragnących imprez – zmiana charakteru Budvy na dużo spokojniejszy

Port w Budvie.
Port w Budvie.
Plaża w Budvie.
Budva będzie świetnym wyborem na urlop w Czarnogórze po raz pierwszy.
Starówka w Budvie.
Starówka w Budvie.

Urlop w Czarnogórze po raz pierwszy na południowym wybrzeżu

Riwiera Baru

Barska riwiera jest chyba najmniej popularna wśród polskich turystów, a jej największym plusem są niższe ceny. Głównym ośrodkiem jest współczesne portowe miasto Bar. Mniejszymi miejscowościami wzdłuż wybrzeża w tej części to: Sutomore, Čanj, Dobra Voda i Utjeha. Plaże są w większości piaszczysto-żwirowe, długość riwiery to około 45 kilometrów, z czego niespełna 10 kilometrów to właśnie plaże. Ceny w restauracjach oraz zakwaterowania będą nieco niższe niż w Zatoce albo Budvie. Plusem jest również bliskość do Jeziora Szkoderskiego. Bardzo ważne jest, żeby przed urlopem w Czarnogórze po raz pierwszy wiedzieć na co uważać w danym regionie. Wartym odnotowania faktem jest to, że spędzając wakacje na riwierach Baru i Ulcinja, trzeba zaopatrzyć się w wodę butelkowaną, np. do picia czy mycia zębów. Takie informacje pojawiają się również w hotelach i apartamentach przyjmujących gości.

Dobra Voda tylko z nazwy

Dlaczego wspominamy o czymś co jest minusem (można by tak pomyśleć) Czarnogóry, czyli o problemach z wodą do pica? Dlatego, że przez lata pracowaliśmy w turystyce i wiemy, że to nie jest coś nadzwyczajnego i nie dotyczy tylko Czarnogóry. Problemy z wodą znajdują się w wielu miejscach na świecie np. większość hiszpańskich czy greckich wysp, również ma wodę w kranie niezdatną do picia. My pokochaliśmy Czarnogórę z jej zaletami i wadami, a w tym wątku chodzi tylko o odpowiedni przekaz. Jak dostajemy od Was wiadomości, albo co gorsza czytamy gdzieś na forum, jak turyści piszą o swoich doświadczeniach „Czarnogóry nikomu nie polecam. Smród, brud, woda niezdatna do picia, ścieki wylewane do morza. Cały urlop spędziliśmy z zatruciem i jeszcze do Polski wróciliśmy chorzy”. To my już wiemy, że ktoś był na wypoczynku w Dobrej Vodzie – bo w tej miejscowości jest największy taki problem. I możemy starać się pisać, prostować, że nie cała Czarnogóra jest taka. Niestety jak ktoś jedzie do Czarnogóry po raz pierwszy i spędza urlop z gorączką i biegunką, to nie ma szans, żeby miał dobre wspomnienia z wyjazdu. Nawet jak nocleg był tańszy, to taki wyjazd jest już w góry spisany na straty. Tak naprawdę, problem nie jest w wodzie, tylko w tym, że wynajmujący apartamenty po prostu nie informują swoich klientów o takich podstawowych rzeczach, lub wręcz przeciwnie kłamią, że to nieprawda.

hvalaRADA: Jeżeli właściciel wynajmujący obiekt noclegowy nie wspomina o problemach z niezdatną woda do picia, to warto się zastanowić nad wyborem takiego miejsca. Niestety, co roku mamy kontakt z osobami, które spędziły urlop na problemach żołądkowych, bo niezostały odpowiednio poinformowane przez właściciela obiektu.

Bar i Stary Bar

Duże miasto nie do końca posiadające charakter turystyczny. To jedno z 3 głównych miast, gdzie żyją czarnogórcy przez cały rok. Jest to miasto portowe z ważnym promowym połączeniem Bar – Bari. W tym regionie bardziej odczujemy wpływy islamu, tutaj w Barze znajduje się piękny mecze i cerkiew prawosławna ze złotymi kopułami. Nieopodal znajduje się przepiękny Stari Bar – bardzo lubiany przez polskich turystów, który jest położony z dala od wybrzeża Adriatyckiego. W Czarnogórze istnieje praktycznie jedna linia kolejowa (z Belgradu do Baru) z małą odnogą do Nikšić, co powoduje, że do Baru z lotniska Podgorica można dojechać również pociągiem. Trasa ta do samego Belgradu uznawana jest przez wielu za jedną z piękniejszych w Europie – biegnie przez kaniony, góry i dzikie tereny północnej części Czarnogóry.

Plusy:

➤ duże miasto
➤ nieco niższe ceny
➤ blisko Jeziora Szkoderskiego
➤ blisko Starego Baru
➤ niedaleko lotniska w Podgoricy
➤ linia kolejowa z Podgoricy do Baru
➤ duży bazar z tradycyjnymi wyrobami – tańszy niż w Budvie
➤ region z gajami oliwnymi – warto tutaj kupić oliwę
➤ prom z Baru – Bari

Minusy:

➤ jakość wody
➤ dłuższy czas dojazdu do Zatoki Kotorskiej i Budvy
➤ w sezonie strasznie zakorkowana główna droga (przed Sutomore)
➤ słabiej rozwinięta komunikacja autobusowa
➤ mniejszy wybór restauracji

Plaża w Sutomore.
Plaża w Sutomore poza sezonem.
Sutomore w szczycie sezonu.
Sutomore w szczycie sezonu.
Stary Bar.
Uwielbiany przez Polaków – Stary Bar – każdy odwiedza będąc w Czarnogórze po raz pierwszy.
WIdok na miasto Bar.
Widok na miasto Bar.

Riwiera Ulcinja

Część wybrzeża położona na samym południu Czarnogóry, blisko granicy z Albanią. Głównym ośrodkiem jest oczywiście Ulcinj. Jest najdalej wysuniętym na południe miastem kraju. Leży u ujścia rzeki Bojany, przy granicy z Albanią. Większość mieszkańców miasta stanowią Albańczycy. Klimat miasta jest zupełnie muzułmański: meczety, minarety i gwarne ulice z bazarami będą Wam towarzyszyć na każdym kroku. Region jest również nieco tańszy, co za tym idzie najbardziej oddalony od Zatoki Kotorskiej i Budvy. Szerokie i piaszczyste plaże są charakterystyczne dla Ulcinja, głównie Wielka i Mała Plaża, kusi miłośników piasku. Do Ulcinja przyjeżdżają również wielbiciele kitesurfingu i innych sportów wodnych. Jest to najczęściej wybierane miejsce na urlop z biurem podróży, bo właśnie tutaj od kilku lat największy swój ośrodek ma jedno z polskich biur. Jak interesują Cię różnice wyjazdu z biurem podróży i na własna rękę, to zapraszamy do oddzielnego artykułu tutaj.

Ulcinj – idealny na plażowanie

Jest to miasto lubiane bardzo przez Polskich turystów. Przez wielu nazywane „polskim Mielnem” w wielu restauracjach menu jest po Polsku, kelnerzy zagadują w naszym ojczystym języku. Jeżeli lubicie miejsca z takim klimatem, to będziecie się tutaj bardzo dobrze czuć, jeżeli stronicie od takich to znak, że lepiej wybrać inny skrawek Czarnogórskiego wybrzeża. Największym przez nas wybranym minusem Ulcinja jest położenie, nie sprawdzi się jako baza wypadowa na zwiedzanie, bo jest daleko do najpopularniejszych atrakcji. To jest bardzo ważna informacja jak ktoś wybiera się na urlop do Czarnogóry po raz pierwszy i chce spędzić aktywny wyjazd, bo wiele osób zmyla fakt, że jest to mały kraj. W szczycie sezonu można spędzić ok. 3 godziny w jedną stronę jadąc do Kotoru.

Rajska plaża dla kobiet

Ulcinj jest świetnym wyborem na urlop nastawiony na plażowanie i gdy koniecznie musi to być miękki pasek. Na pierwszy rzut oka, może rozczarować kolorem, bo ten na Wielkiej Plaży (poza miastem) jest szary, ale UWAGA ma właściwości lecznicze. Jest nawet specjalnie wydzielona plaża nudystów tylko dla kobiet, gdzie panie np. w ciąży lub z innymi schorzeniami, czują się bardziej komfortowo i mogą korzystać z leczniczych właściwości piasku. Sprawdza się przy schorzeniach reumatologicznych i skórnych.

Plusy:

➤ nieco niższe ceny
➤ piaszczyste plaże (piasek o właściwościach leczniczych)
➤ mniej zatłoczona plaża – Velika Plaza
➤ plaża wydzielona tylko dla kobiet
➤ blisko granicy z Albanią
➤ świetna baza na sporty wodne
➤ rezerwat naturalnie występujących flamingów
➤ orientalny klimat
➤ w sezonie bardzo dużo Polaków

Minusy:

➤ kiepska baza wypadowa
➤ w sezonie bardzo dużo Polaków
➤ mniej zabytków i miejsc do zwiedzania
➤ bardziej albańsko niż czarnogórsko

Widok ze starego miasta w Ulcinj.
Widok ze starego miasta w Ulcinj.
Widok z restauracji na starówce w Ulcinj.
Widok z restauracji na starówce w Ulcinj.
Velika Plaža w Ulcinj.
Velika Plaža w Ulcinj idealna na wyjazd do Czarnogóry po raz pierwszy typu leżymy nic nie robimy

Odkryj Czarnogórę po raz pierwszy z nami!

Jeżeli podoba Ci się sposób w jaki pokazujemy Czarnogórę i podczas urlopu wybierasz zwiedzanie po polsku, to wiedz, że Jędrzej jest licencjonowanym polskim przewodnikiem i prowadzimy tutaj własną firmę. Nabrałeś ochoty na odkrywanie tego kraju w naszym towarzystwie? Odezwij się koniecznie do nas i zajrzyj jakie mamy przygotowane wycieczki po polsku.

16 KOMENTARZE

 1. Oooo widzę, że nie pałasz za bardzo miłością do Ulcinj. My nie natrafiliśmy na zbyt wielu polaków na miejscu. Dodatkowo piliśmy wodę przez prawie dwa tygodnie i też nam nic nie było. Pytaliśmy naszego gospodarza czy coś jest nie tak z wodą, odpowiedział, że oni korzystają z niej normalnie. Dla nas to była świetna baza wypadowa choćby ze względu na to, że jest dużo spokojniej niż w pozostałych miastach, ceny są zauważalnie niższe. Dla nas same plusy 😉 Jestem najbardziej zaciekawiona miastem Herceg Novi.

 2. Witam na początku chciałbym napisać, że napisał Pan świetny artykuł. Od dłuższego czasu obserwuję Wasz profil, stronę i chciałbym powiedzieć, że oboje przybliżacie temat Czarnogóry i wszystkiego, co jest związane z tym krajem, a ten artykuł opisuje główne miasta, w sposób konkretny – skondensowane główne informację. Jestem w szoku co do riwieri Bar i konieczności zaopatrzenia się w wodę butelkowaną, kolejna ciekawa informacja od Ulcinij, dotyczące natłoku Polaków i „polskiego Mielna”, świetna informacja, osobiście gdy jadę za granicę, nie chcę spędzać urlopu z moimi rodakami, którzy różnie zachowują się za granicą oraz niekoniecznie robią nam dobrej reklamy. Z mojej strony gratuluję świetnego artykułu, czekam na więcej artykułów od Was obojga. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, zdrowia i pasji w tym co robicie.

  • Panie Marku,
   bardzo dziękujemy za docenienie naszej pracy. Staramy się jak najbardziej pisać obiektywnie. Wiadomo, że to jest nasza ocena – ale mamy kontakt z wieloma turystami każdego dnia, prowadzimy największa grupę na FB ponad 13 tys. ludzi i staraliśmy się uwzględnić w artykule najpopularniejsze opinie turystów, którzy już tutaj byli 🙂
   Mamy nadzieję, że artykuł pomaga przed urlopem 🙂

 3. Dziękuję za ten artykuł. Rozważam wakacyjny pobyt w Czarnogórze. Po przeczytaniu tekstu moje wyobrażenie o miejscu w którym chciałbym odpoczywać jest bliżej określone. Artykuł pokazał mi również jak wiele atrakcji ma do zaoferowania ten niewielki kraj.

  • Witam, dziękuję za komentarz. Atrakcji jest sporo jak na tak nieduży kraj. Artykuł powstał z myślą o tych osobach, które nigdy nie były w Czarnogórze i nie wiedzą co i jak. Cieszę się, że artykuł pomógł. Pozdrawiam

  • Dziękujemy, staramy się jak najbardziej to możliwe opisywać obiektywnie, chociaż wiadomo – jak serce bardziej bije do Zatoki Kotorskiej, to więcej plusów tam dostrzeżemy 🙂

 4. Bardzo ciekawy opis. Napewno pomocny. W tym roku planujemy dwa tygodnie we wrześniu w Czarnogórze i szukam różnych artykułów żeby zaplanować podróż. Dobrze, że są ludzie opisujący ci zobaczyć. Kiedys polubienie takiego opisu bardzo mi pomogło w Ligurii jak auto się popsuło. Dzięki wielkie.

  • Pani Mario, bardzo dziękujemy za docenienie naszej pasji i pracy! Właśnie dla takich osób to tworzymy 🙂 Ściskamy serdecznie i życzymy cudownego urlopu w Czarnogórze.
   Pozdrawiamy serdecznie

 5. „gdzie panie np. w ciąży lub z innymi schorzeniami”

  Dość niefortunny układ słów… 🙂
  Poza tym świetny artykuł, wiele wyjaśniający osobom, które startują z odkrywaniem Crnej Gory.

  • UPS faktycznie nie najlepiej to brzmi 😀 dziękujemy za komentarz, sami się uśmialiśmy z tego teraz 😀
   Jak się pisze, to takie rzeczy umykają po kolejnym czytaniu. Dziękujemy za wyłapanie 🙂
   Serdecznie pozdrawiamy!

 6. Tak dla jasnosci,woda z kranu w Budvie nadaje sie do picia?Szukam rejonu na zakup nieruchomosci w Czarnogorze,moze okolice Budvy w sam raz na spedzenie emerytury,jestem czlowiekiem aktywnym.Moze jakas podpowiedz,moj e-mail w razie checi podzielenia sie sugestjami i z gory dziekuje.
  greg.saj@wp.eu

 7. Dobrze napisany artykuł.
  Jesteśmy pierwszy raz w Czarnogórze akurat w Utjeha własnym samochodem. Oprócz jedzenia jesteśmy pozytywnie zaskoczeni.
  Z racji własnego auta można wszędzie dojechać,ale to prawda że w wysokim sezonie przeprawa w kierunku Zatoki Kotorskiej to gehanna i powrót do Utjeha podobnie .
  Ogólnie napewno jeszcze wrócimy do tego kraju bo nie wszystko udało nam się zobaczyć.

 8. Świetny wpis i cały blog dzięki któremu zdecydowaliśmy się odwiedzić Czarnogórę! Chciałabym prosić o radę 🙂 Kupiliśmy bilety, będziemy w czarnogórze tydzień. Po przeczytaniu powyższego artykułu stwierdziliśmy, że chcemy spędzić kilka nocy w Kotorze, a następnie przenieść się do Budvy, jednak zależy nam na odwiedzeniu Jeziora Szkoderskiego, będziemy poruszać się tylko komunikacja publiczną (brak prawa jazdy), po sprawdzeniu połączeń autobusowych wydaje mi się, że trudno dostać się z z Budvy do Virpazar, czy faktycznie nie ma bepośrednich połączeń? Czy w związku z tym lepiej byłoby podzielić urlop na noclegi w Kotorze, a następnie w Barze?

  • Dzień dobry, zgadza się. Jeżeli zależy Państwu na jeziorze, to warto zatrzymać się w okolicach Baru. Poza autobusami, jeżdżą również pociągi. Zatem warto podzielić urlop Budva/Kotor i drugą część w Barze lub okolicach. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here