Kolejna pozycja do czytania, która przeniesie Was na Bałkany.
Kolejna pozycja do czytania, która przeniesie Was na Bałkany.

„Albania. Miłość w czasach vendetty” to poruszająca opowieść o miłości osadzonej w komunistycznych realiach.

Główną bohaterką książki napisanej przez Krystynę Mrugalską jest Dua, młoda kobieta, której los nie szczędził przykrości. Jako dziecko straciła ona oboje rodziców i trafiła pod opiekę dawnej przyjaciółki matki. Życie osieroconej dziewczynki pełne było bólu i rozczarowań, a jednym z nielicznych pozytywnych elementów jej egzystencji była przyjaźń z Angelem, przybranym bratem.

O czym jest powieść Albania. Miłość w czasach vendetty

Akcja powieści dzieje się we wsi Muhurr w południowo-wschodniej Albanii, na przełomie lat 80. i 90. Już na samym wstępie czytelnik staje się świadkiem wydarzeń, które odciskają piętno na życiu głównej bohaterki. W tartaku dochodzi do wypadku, w którym ginie Vasyl, ojciec dziewczynki. Wkrótce potem, podczas porodu, umiera też jej matka, Valbona, zaś starszy brat Ledion ucieka z domu, przysięgając zemstę. Osamotniona Dua zamieszkała z Teutą, która – choć obca – od tej pory była jej jedyną rodziną.

Codzienne życie w małej wsi u podnóża gór Korabi nie było proste. W zdominowanym przez mężczyzn, tradycyjnym społeczeństwie, rola kobiet była z góry określona. Mieszkanki wioski musiały zajmować się domami i podporządkowywać woli i decyzjom mężów, ojców czy braci. Były od nich całkowicie zależne.

Albania. Miłość w czasach Vandetty.

Miłość w cieniu krwawej zemsty rodowej

Dua dojrzewała z każdym kolejnym miesiącem spędzonym pod skrzydłami Teuty i z dziewczynki zmieniała się w młodą kobietę, pełną nadziei na szczęśliwą przyszłość. Wierzyła, że uda jej się poślubić mężczyznę, którego kochała. Niestety rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inne małżeństwo. Ale nie tylko schematy kulturowe i konwenanse stawały na drodze do szczęścia Duy. Przeszkodą były również tajemnice z przeszłości, rodzinne intrygi, a przede wszystkim tytułowa vendetta.

„-Jaka tragedia?- uniósł się Ledion. -To nie był nieszczęśliwy wypadek, tylko morderstwo. Przeklęty Besim ma szczęście, że zdechł za kratkami, bo udusiłbym go gołymi rękoma. A przedtem pokazałbym mu parę sztuczek, których nauczyłem się w więzieniu… Przysiągłem, że ta rodzina zapłaci mi za każdą śmierć, do której się przyczyniła. Czas oczyścić honor rodu. Zabrzmiało to tak złowrogo, że Dua mimowolnie się skuliła. Gjakmarrja mogła przecież dotyczyć też Angela, wszak był synem Besima, choć nie miał o tym pojęcia. Jak miał chronić się przed vendettą, skoro nawet nie wiedział, że go dotyczy? A Ledion, czy zdawał sobie z tego sprawę? Czy wujek Valdrin mógł znać prawdę o rodzinie Angela i powiedzieć o tym bratankowi? Mieszkał przecież kiedyś w Muhurr, choć było to bardzo dawno temu. Tylko Teuta może pomóc jej znaleźć odpowiedzi na pytania, które kłębiły się teraz w jej głowie”.

Ogromnym atutem powieści „Albania. Miłość w czasach vendetty” jest starannie wpleciona warstwa kulturowa oraz historia burzliwej końcówki XX wieku w Albanii. Autorka nie pominęła ważnego w albańskiej tradycji prawa zwyczajowego. Kanun, który jest źródłem gjakmarrji (czyt. dżjakmarrji, krwawej zemsty rodowej), stał się podstawą do opisywanych losów bohaterów. Fikcyjne wydarzenia dzieją się na tle upadku komunistycznego reżimu Envera Hodży, masowych ucieczek Albańczyków do Grecji w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i bliskich, czy też albańskiej rewolucji piramidowej.

Albańska zawiła kultura i waleczna kobieta, to wszystko w powieści: Albania. Miłość w czasach vendetty

Krystyna Mrugalska stworzyła emocjonującą historię, która mogłaby zdarzyć się naprawdę. Prawo Kanunu istnieje w Albanii od setek lat i chociaż składa się z wielu zasad, najbardziej znane jest właśnie z krwawej zemsty. Określenia wyższości honoru rodu nad dobrem jednostki i jego obrony za wszelką cenę. Autorka nie ocenia jednak w żaden sposób zasadności istnienia tego kodeksu, a precyzyjnie przybliża czytelnikom jego zawiłość. Na uwagę zasługują również wyraziste portrety kobiet i ich walka o marzenia czy dobre imię rodziny. „Albania. Miłość w czasach vendetty” dzięki swojej wartkiej akcji jest przyjemną w odbiorze, niepozbawioną walorów edukacyjnych, lekturą, na którą warto zwrócić uwagę.

Krótka informacja o autorce:

Krystyna Mrugalska jest podróżniczką i pilotką wycieczek. Odwiedziła ponad pięćdziesiąt krajów, a na dłużej związała się z Albanią. Pracując w tym kraju zapoznała się z lokalną kulturą i zwyczajami, dlatego postanowiła przybliżyć je czytelnikom. Swoją pierwszą książkę napisała jeszcze w dzieciństwie, jako 7-latka. Powieść „Albania. Miłość w czasach vendetty” wygrała w konkursie na „Książkę wartą wydania” organizowanym przez wydawnictwo Poligraf. 10% zysków ze sprzedaży książki przekazane zostanie albańskiej fundacji Fundjavë Ndryhse, która wspiera najbiedniejsze rodziny.

Książka jest dostępna w kilku księgarniach:

Bałkańska biblioteczka i czwartki z #hvalakultura

Recenzja książki Albania. Miłość w czasach vendetty jest kolejną pozycją, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

Moja bałkańska biblioteczka.
Na blogu znajdziecie artykuł z polecanymi książkami o Bałkanach.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj