Nina Badrić
Nina Badrić

Nina Badrić to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych chorwackich wokalistek.

Uwielbiana nie tylko w swoim kraju, ale też w całym regionie byłej Jugosławii. Na jej koncerty przychodzą tysiące fanów, którzy w jej muzyce odnajdują niezmienne od lat jakość, piękno i prawdziwe emocje. Bez względu na to, czy artystka wykonuje ponadczasowe, melancholijne ballady, czy radosne, rytmiczne popowe piosenki, porusza słuchaczy aksamitnym głosem. Jaka jest więc Nina Badrić?

Jak rozpoczęła się droga Niny Badrić?

Kariera Niny Badrić rozpoczęła się bardzo wcześnie. Już bowiem jako dziewięcioletnia dziewczynka występowała ona w chórze dziecięcym Zvjezdice, z którym podróżowała po świecie. Kilkuletnia przygoda dała Ninie ogromne doświadczenie i możliwość pracy z uznanymi artystami. Chór towarzyszył np. Oliverovi Dragojeviciowi podczas nagrań jednej z jego płyt. Jako nastolatka Nina trafiła do studia, gdzie nagrywała chórki m.in. dla zespołów Parni Valjak i Prljavo Kazalište. Najbardziej jednak, wg samej Niny, do rozwoju jej kariery przyczynił się Dino Dvornik, legenda chorwackiej sceny. Jak wspominała, muzyk przypadkiem usłyszał ją w sklepie, jak nuciła piosenkę lecącą w radiu. Był pod takim wrażeniem, że już następnego dnia zabrał ją do kilku wytwórni płytowych w Zagrzebiu.

Pierwszy solowy album Niny ukazał się w 1995 roku. Na płycie „Godine nestvarne” znalazło się trzynaście kompozycji, od których rozpoczęła się pełna sukcesów droga Niny Badrić.

Najważniejsze to pozostać wiernym sobie

Muzyczny styl Badrić przez lata nieco ewoluował, ale wokalistka nigdy nie podążała za modą i trendami. Za to właśnie pokochali ją słuchacze, to cenili w niej krytycy muzyczni, czego wyrazem są liczne nagrody na festiwalach. Jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Chorwacji jest Porin, przyznawany corocznie od 1994 roku. Badrić była jego laureatką kilkukrotnie m.in. za najlepszy album roku, najlepszą piosenkę roku i najlepsze żeńskie wykonanie roku.

Dlaczego mimo upływu lat piosenkarka nie eksperymentuje przesadnie ze stylem? Jak przyznaje, byłoby nieuczciwe, gdyby nagle zaczęła śpiewać piosenki, które są modne, wyłącznie ze względu na popularność, czy możliwość zarobienie większych pieniędzy. Nina nagrywa to co lubi i pisze piosenki, które jej się podobają.

Nina Badrić
Nina Badrić.

Nina Badrić na Eurowizji

Nina Badrić kilkukrotnie zgłaszała się do krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Bilet na międzynarodowy festiwal wywalczyła w 2012 roku. W stolicy Azerbejdżanu (bo to właśnie tam odbywał się konkurs) zaprezentowała piosenkę „Nebo”. Niestety spokojna ballada nie zyskała uznania europejskich słuchaczy. W półfinałowej rywalizacji zdobyła tylko 42 punkty i zajęła 12, nie dające awansu do finału, miejsce.

Po latach Badrić gorzko ocenia swój występ. W jednym z wywiadów mówiła, że gdyby mogła cofnąć czas, zmieniłaby wszystko. Wokalista zwróciła również uwagę na to, że eurowizyjna rywalizacja nie odbywa się wyłącznie w ciągu kilkunastu tygodni poprzedzających finałowe koncerty. Na sukces niejednokrotnie pracuje się cały rok:

Delegacje lobbują za swoimi muzykami. Eurowizja to rywalizacja krajów. I kraj, który chce zorganizować finał u siebie, dokłada wszelkich starań, żeby wypromować swojego przedstawiciela. Żeby ustawić go na bardzo wysokim miejscu. Konkurs Eurowizji to dość stresująca sprawa, ponieważ nie reprezentujesz tam siebie, ale swój kraj. I wiesz, że dźwigasz bardzo duży ciężar. A potem, gdy zrozumiesz, że wszystko zostało przesądzone z góry, ale nie na twoją korzyść, odczuwasz lekką frustrację.*

Koniec końców piosenkarka ocenia, że sam udział w Eurowizji niczego nie zmienia w karierze żadnego wokalisty. Bez względu na to, czy w konkursie startuje ktoś młody, czy już bardzo doświadczony, ostatecznie najważniejsza jest piosenka. Piosenka, która przetrwa lata.

Nina Badrić nagrywa przeboje z innymi artystami

Nina Badrić wielokrotnie współpracowała z różnymi artystami z bałkańskiej sceny muzycznej. Śpiewała z takimi legendami jak Oliver Dragojević czy Kemal Monteno. Nagrywała piosenki m.in. z Dino Merlinem, Hari Mata Hari, Massimo, Petarem Grašo, Željko Vasiciem. Jedna z muzycznych kooperacji niosła za sobą dodatkowe przesłanie.

W 2010 roku pochodząca z Bośni i Hercegowiny Maya Sar zaprosiła do współpracy koleżanki z regionu. Oprócz Niny do projektu dołączyły również macedońska piosenkarka Karolina Gočeva i serbska wokalistka Aleksandra Radović. Piosenka, którą nagrały, była częścią kampanii podnoszącej świadomość kobiet nt. znaczenia profilaktyki raka szyjki macicy, czyli regularnych badań ginekologicznych.

Nina Badrić
Nina Badrić.

Oddzielić scenę od życia prywatnego

Nina Badrić jest jedną z niewielu gwiazd, które dbają o swoją prywatność i rzadko dzielą się z mediami wydarzeniami spoza muzycznej sceny. Już na początku kariery wokalistka podjęła decyzję, by to co najważniejsze, toczyło się za zamkniętymi drzwiami, w gronie przyjaciół.

Nina Badrić to ikona chorwackiej muzyki

Jaki jest przepis na sukces wg Niny Badrić? Konsekwencja i ciężka praca. Bez tego z pewnością wokalistka nie utrzymałaby się przez niemal trzydzieści lat na scenie. Chorwacka wokalistka koncertuje nie tylko u siebie, ale też w całym regionie, od Słowenii, przez Bośnię i Hercegowinę aż po Serbię. W każdym miejscu wypełniając sale publicznością aż po brzegi. Każdą piosenkę fani śpiewają chóralnie razem z artystką, doceniając szczerość i prawdę jaką niesie za sobą muzyka Niny.

Przez lata konsekwentnie prowadzonej kariery Nina Badrić nagrała kilkanaście płyt i stworzyła dziesiątki przebojów. Niedawno zapowiedziała powrót do studia nagrań. Nowy album ma ukazać się jeszcze w tym roku. Czym oczaruje nas tym razem ikona chorwackiej muzyki?

*wypowiedzi zaczerpnięte z wywiadów dla index.hr, dnevnik.hr, zagreb.info, balkanmedia.com, telegraf.rs

Czwartki z #hvalakultura

Artykuł o Ninie Badrić to kolejna pozycja, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

4 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się z przedmówcą! Więcej muzyki prosimy! ☺️ Może kolejne bałkańsko-polskie przeboje czymś nas zaskoczą? 🤔

    • Och, te bałkańsko-polskie przeboje to największy hit wśród moich muzycznych artykułów. 😀 Miło mi, że ktoś cały czas o nich pamięta. <3 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj