Wakacje all inclusive w Czarnogórze.
Wakacje all inclusive w Czarnogórze.

Wakacje z opcją all inclusive w Czarnogórze? Najszybciej powiedzieć, że taka nie istnieje i wątek zamknięty. Krótko, zwięźle i na temat, ale niezgodnie z rzeczywistością. Bo co prawda znajdziemy hotele z all inclusive (Al), ale nie takie jakie ma o nich wyobrażenie przeciętny polski turysta.

Wakacje all inclusive 

Najwięcej problemów podczas podróżowania bierze się najczęściej z niewiedzy. Oczekujemy więcej niż powinniśmy, dlatego że wielokrotnie nam się wydaje, że tak być powinno. Dlatego, żeby uniknąć kolejnego rozczarowania zacznijmy od znaczenia samego zwrotu all inclusive. To nam pozwoli dokładniej zrozumieć tę kwestię w turystyce, nie tylko tej w Czarnogórze.

Znaczenie zwrotu all inclusive.
Znaczenie zwrotu all inclusive.

Tłumacząc dosłownie all inclusive oznacza wszystko wliczone w cenę. W sektorze turystyki możemy interpretować to znaczeniu bezpłatnych posiłków i napojów, również alkoholowych w zawartej cenie wykupionej imprezy turystycznej. Uściślając, nie ma wzmianki tutaj o częstotliwości z jaką będą serwowane wyżej wymienione rarytasy. Tutaj pojawia się największe zaskoczenie turystów. Niby się wszystko zgadza, jedzenie i alkohol jest bez dodatkowych opłat… ale jak to? Nie ma, gdzie jeść i pić 24h/dobę?

Bo w Turcji czy Egipcie…

Największym krzywdą jaką sobie sami turyści wyrządzają jest porównywanie. Turystyka wygląda inaczej w każdym kraju. Nie da się zapewnić tego samego standardu z nowych tureckich hoteli w Europie, gdzie jesteśmy w strefie euro. Inaczej wygląda Al w Hiszpanii, Grecji czy Egipcie i co za tym idzie, także inaczej na Bałkanach.

Roszczenia turystów, pamiętających złote czasy kierunków all inclusive, gdzie alkohol lał się strumieniami i całą dobę mieliśmy możliwość coś zjeść, niestety niekorzystnie wpłynęło na odbieranie innych miejsc urlopowych. Nie oszukujmy się, tak jak było w Egipcie nie będzie w Czarnogórze, ale też nie będzie we Włoszech czy Portugalii. Co nie oznacza, że będzie gorzej, po prostu będzie inaczej 🙂

Masowa turystyka i wyjazdy zorganizowane z biur podróży, dają nam ten komfort, że poziom oferowanych usług jest raczej ustandaryzowany i wiemy, czego się spodziewać. Co nie zmienia faktu, że każdy kraj jest inny i będą pojawiać się różnice w tych samych, bądź podobnych usługach.

Wakacje all inclusive w Turcji, charakteryzują się przepychem.
Wakacje all inclusive w Turcji charakteryzują się przepychem.

Wakacje all inclusive w Czarnogórze

Taka sytuacja ma miejsce tutaj. Zgodnie z ofertami biur podróży istnieje opcja wakacji all inclusive w Czarnogórze, ale to należy potraktować jako bałkańską wersję. Oczywiście posiłki i alkohol będą bezpłatne, ale nie będą serwowane cały czas.

Przy wykupie imprezy turystycznej w biurze podróży warto sprawdzić wcześniej szczegółowo opis danego hotelu. Przyda się, też kilka podstawowych wskazówek jak wybrać odpowiednio hotel. Możemy spotkać się ze zwrotem light lub soft all inclusive, co oznacza, że jest to wersja bardziej okrojona.

Większość hoteli ma w swojej ofercie 3 główne pory posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) i bar w którym serwowane są napoje i alkohol w wyznaczonych godzinach (zazwyczaj od rana do późnego wieczora). Niektóre hotele będą miały dodatkowo wydawane przekąski w ustalonych godzinach, raz lub dwa razy dziennie. Niestety dla rodzin z dziećmi przykrym rozczarowaniem może być w większości brak bezpłatnych lodów. Takie atrakcje jak live cooking, też będą raczej wyjątkiem.

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie urlopu polecam dwa rozwiązania. Jak decydujemy się na all inclusive w Czarnogórze, to warto mieć świadomość tych różnić o których wspominałam wcześniej. Jak wpisuje się to w nasz wachlarz tolerancji i jesteśmy zdecydowani na taką wersję, to jak najbardziej można z tego korzystać. Tak naprawdę chodzi o świadomą decyzję, jak wiemy na co się piszemy, to nie będzie później „dramatu” na urlopie.

Jak mamy ograniczony budżet to innym rozwiązaniem jest wybór tańszego hotelu czy prywatnego noclegu, w miejscowościach gdzie są niższe ceny. Jest duża różnica w sklepach i restauracjach między poszczególnymi miastami. Jak wybierzemy tańszy region, to możemy jeść i pić nie tylko w hotelu i nie martwić się o portfel. Pomysł warty przemyślenia? To zapraszam do artykułu, jak wybrać nocleg w Czarnogórze.

Restauracja all inclusive w hotelu Iberostar Bellvue.
Restauracja all inclusive w hotelu Iberostar Bellevue.

Hotele z opcja all inclusive w Czarnogórze

Jak odpowiada nam bałkański Al i jesteśmy zdecydowani na taki opcję wypoczynku, to czas wybrać odpowiednie miejsce. Ups…! Jak widać listę poniżej nie poszalejemy i to będzie raczej szybki wybór. Jak się okazuję, spośród prawie 500 hoteli tylko 15 ma w swojej ofercie taką możliwość wypoczynku.

Lista hoteli, które oferują pobyt z formą all inclusive w Czarnogórze:

Rekomendowane hotele all inclusive w Czarnogórze

Jak już mamy ogląd na całe zagadnienie wakacji Al i zdecydowaliśmy się na taki wyjazd, to teraz pozostało tylko wybranie odpowiedniego hotelu.

Z wyżej wymienionych hoteli czyli wszystkich, które oferują wakacje all inclusive w Czarnogórze, wybrałam 5, które zasługują na uwagę. W nich najbardziej poczujemy udogodnienia i szerszą ofertę serwowanych usług, typową dla tego wariantu wypoczynkowego.

4* Hotel w Becici. Hotel z najbardziej rozbudowaną opcją Al w całej Czarnogórze. Jak wybieramy hotel należący do grupy, to mamy pewność, że będzie w nich utrzymany taki sam standard. Szeroki wybór posiłków, główne restauracje, bary z przekąskami i alkoholem. Jedzenie pyszne i w dużej częstotliwości. Bogata oferta animacji, sporo zieleni na terenie hotelu. Leżaki dodatkowo płatne na plaży. UWAGA: w sezonie 2020 do sieci hoteli Iberostar dołączyły Hotele ParkHotel Delfin, które również mają ofertę Al.

Hotel Iberostar w Becici.
Hotel Iberostar w Becici.

4 * Hotel położony w Ulcinj.  Popularny wśród Polaków, dlatego w nim będą min. animacje polskojęzyczne i atrakcyjna oferta dla rodzin z dziećmi. Szeroka opcja all inclusive, pozwala na korzystanie głównych posiłków, przekąsek, snacków i alkoholu przez prawie cały dzień. Hotel położony przy piaszczystej plaży, oferuje bezpłatne leżaki dla swoich gości.

Hotel Otrant w Ulcinj.
Hotel Otrant w Ulcinj.
Hotel Otrant położony jest przy plaży.
Hotel Otrant położony jest przy plaży.

4* Hotel w Budvie. Wyremontowane pokoje w 2017 roku i animacje to mocne strony hotelu. Oferta posiłków bardziej rozbudowana, bary i przekąski, lody wydawane w ciągu dnia i live cooking, pokazuje że hotel stara się serwować rozbudowane all inclusive. Dodatkowo znajduje się szwedzki klub animacyjny dla dzieci Blue Star z którego mogą wszyscy korzystać. Obiekt nie ma hotelowej plaży, są natomiast 3 baseny.

Hotel Aleksandar po remoncie w 2017 r.
Hotel Aleksandar był remontowany w 2017 r.
"<yoastmark

4* Hotel w Becici. All inclusive w wersji podstawowej 3 główne pory posiłków (bez żadnych przekąsek) plus napoje i alkohol. Natomiast mocną strona hotelu jest Aquapark, SPA i darmowe leżaki na plaży.

Aquapark w Hotelu Mediteran.
Aquapark w Hotelu Mediteran.

Czy warto wybrać all inclusive w Czarnogórze

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto wybierać opcję Al podczas urlopu. W ostatnich latach takie wyjazdy stały się bardzo modne wśród polaków, jednak coraz częściej dostrzegamy drugą stronę medalu. Argument, że oszczędzamy sporo na takim wyjeździe jest mocny, ale jak przeanalizujemy to trochę głębiej już nie tak bardzo. Czy nie jest tak, że naprawdę oszczędzamy ale na jakości serwowanych produktów? Czy potrzebujemy jeść, aż tyle?

Jedząc codziennie hotelowe jedzenie, nawet jeżeli jest szeroki wybór, skutek jest taki, że po 3 dniach wszystko staje się monotonne. Zjeść na mieście coś innego, lokalnego jest szkoda, bo przecież w hotelu za darmo. Z takich wakacji wracamy zazwyczaj na mocnym kacu i z kilkoma zbędnymi kilogramami…. Nie smakując różnorodnej, lokalnej kuchnie, która jest tak pyszna! Grzechem jest urlop w Czarnogórze z którego wracamy nie kosztując prawdziwej tradycyjnej kuchni!

Warto się zastanowić, też czy tak w pełni będziemy korzystać z dobrodziejstw all inclusive w Czarnogórze. Jak jedziemy na jakąś wycieczkę lub coś dalej zwiedzić, to szkoda być ograniczonym godzinami wydawanych posiłków w hotelu. Dodatkowo trudno zaprzeczyć, że raczej odchodzimy od takiego konsumpcjonizmu i marnotrawstwa jedzenia wszędzie na świecie, więc tutaj dochodzi argument ekologiczny.

Wakacje all inclusive w Czarnogórze.
Wakacje all inclusive.

Dorzucam jeszcze kilka naszych spostrzeżeń. Hotele z dobrym standardem, zwłaszcza te bardziej luksusowe nie maja zazwyczaj w ogóle takiego wariantu w swojej ofercie. Restauracje działają a’la carta, bo to zapewnia wyższą jakość serwowanych dań, nie wspominając  już nawet o tym, że zdecydowanie zmniejsza to ilość marnowanego jedzenie.

Kolejna sprawa to selekcja urlopowiczów. Może to być stwierdzenie, który nie spodoba się wielu osobom, ale nie da się zaprzeczyć, że najczęściej zupełnie inny typ turysty jedzie na Al, a inny niezainteresowany zwiedzaniem i atrakcjami turystycznymi. Nie wrzucając wszystkich do jednego worka, ale moje doświadczenie pokazuje, że różnicę widać w oczekiwaniach, ale głównie w zachowaniu takich turystów. To jest widoczne już na lotnisku, gdzie kolejkę na lot czarterowy do Turcji widać z daleka…

Czarnogóra nie jest typowym kierunkiem Al. Mimo, że biura podróży starają się mieć to w swojej ofercie, to jednak kraj bardziej sprzyja na aktywny wypoczynek. Plaże są głównie żwirowe i dość mocno zatłoczone, dlatego świetnie odnajdą się tutaj turyści, którzy chcą pojeździć i pozwiedzać inne części regionu. W takim przypadku all inclusive się nie sprawdza. Biorąc pod uwagę jeszcze okrojoną wersję serwowanych usług warto zastanowić się podwójnie czy zależy nam na takim urlopie.

Sprawdź na mapie, gdzie są hotele all inclusive w Czarnogórze

Booking.com

UWAGA:
Rekomendowane przeze nas hotele i inne noclegi zawierają tzw. link afiliacyjny. Klikając w niego nic to Ciebie nie kosztuje, a nam może pomóc. Jak dokonasz rezerwacji, to dostaniemy z tego drobną prowizję. Uczciwie o tym piszemy, żebyś miał tego świadomość. Polecamy te miejsca, które znamy i które sami byśmy wybrali. Cały blog prowadzimy z pasji do Czarnogóry i jeżeli artykuły okazują się przydatne dla Ciebie, to pamiętaj że w ten sposób możesz okazać nam małą wdzięczności. Mała pomoc dla nas, żebyśmy mogli pisać dalej, za co z góry bardzo dziękujemy !

Hvala puno ! 🙂 

7 KOMENTARZE

    • Ma Pani rację! Szkoda będąc na Bałkanach nie zasmakować lokalnej kuchni. Artykuł z cenami i polecanymi restauracjami już się piszę. Proszę śledzić bloga i nasze social media, kiedy się pojawi. Restauracje znajdą się na każdą kieszeń, trzeba tylko wiedzieć, gdzie one są 😉

    • Osobiście zgadzam się z Panem w 100%, ale ile ludzi tyle opinii i form spędzania czasu wolnego, więc pewnie znajdą się miłośnicy biernego odpoczynku, też i w Czarnogórze.

  1. Jeśli chodzi o hotele,to dla nas opcja BB lub optymalnie HB,chyba że dany hotel ma tylko All.Wtedy niestety przepłacamy, bo z niego nie korzystamy.Nigdy nie jesteśmy przy hotelowym basenie/barze/plaży,tylko zawsze ,,gdzieś,,Dużo zwiedzamy,przemieszczamy się autem i jemy wtedy kiedy jesteśmy głodni albo mamy na coś wielką ochotę. Wtedy smakujemy i rozkoszujemy się lokalnymi przesmakami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj