Strona główna Pogoda Pogoda w Czarnogórze

Pogoda w Czarnogórze

6178
0
czarnogora pogoda

Pogoda w Czarnogórze to kolejny zaskakujący temat. Na tak małej powierzchni odnajdujemy 3 różne strefy klimatyczne, które tylko potwierdzają wyjątkowość tego kraju. Położenie oraz ukształtowanie terenu tworzą niesamowite walory co powoduję, że Czarnogóra jest atrakcyjna przez cały rok dla turystów. Warto wcześniej poznać panujący tutaj klimat, aby wybrać odpowiedni dla nas czas, kiedy najlepiej jechać na wakacje do Czarnogóry.

Średnia suma opadów w Czarnogórze.
Średnia suma opadów w Czarnogórze.
Średnia temperatura w Czarnogórze.
Średnia temperatura w Czarnogórze.

Regiony klimatyczne w Czarnogórze

Pogoda w Czarnogórze to bardziej złożone i interesujące zagadnienie. Patrząc na mapę można by wykreślić 3 regiony o odmiennych strefach klimatycznych. Wybrzeże to strefa klimatu śródziemnomorskiego, centrum – strefa klimatu kontynentalnego, a północ kraju to strefa klimatu górskiego.

Mapa przedstawiająca 3 strefy klimatyczne w Czarnogórze.
Mapa przedstawiająca 3 strefy klimatyczne w Czarnogórze.

Pogoda w Czarnogórze w regionie wybrzeża

Nad wybrzeżem zdecydowanie poczujemy klimat śródziemnomorski, łagodny i bardzo dla nas atrakcyjny. Region ten ciągnie się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Oddzielony od centralnej części pasmami górskimi Lovcen, Rumija i Orjen, gdzie zaczyna się strefa kontynentalna.

Wiosna / lato
Pogoda w Czarnogórze wiosną nad wybrzeżem charakteryzuje się słonecznymi i umiarkowanymi temperaturami, które wprowadzają nas powoli w gorące lato. Długie, upalne dni z wysokimi temperaturami łagodzi morska bryza, co idealnie wpisuje się
w turystyczne oczekiwania. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu (najcieplejsze miesiące) wynoszą ok 35 °C, często zdarzają się bardziej upalne dnie w granicach 40°C.

Jesień / zima
To pory roku, gdzie od września do kwietnia przeważają opady. Średnie temperatury w styczniu wahają się między  7/9°C.  Zimne kontynentalne powietrze może dochodzić do wybrzeża, gdzie poczujemy suchy wiatr, który skutecznie obniży temperatury. Śniegu nie zaznamy w tym regionie, z wyjątkiem wyższych partii gór i wzgórz, gdzie może powiać ze szczytów.

Zatoka Kotorska jest osłonięta z wielu stron ścianami gór, co latem zatrzymuje bryzę morską ocieplając i nadając wilgotność powietrzu. W zimnych porach roku temperatura spada nagle, bo docierają tutaj zimne wiatry.

Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu śródziemnomorskiego, na przykładzie Budvy.
Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu śródziemnomorskiego, na przykładzie Budvy.

Pogoda w Czarnogórze w centralnym regionie

Pogoda w Czarnogórze najmocniej ukształtowana jest przez bliskie sąsiedztwo gór i Morza Adriatyckiego. Tak dwie silne strefy klimatyczne (północą górska i południowa śródziemnomorska) mieszają się w centralnej części dając strefę klimatu kontynentalnego.

W środkowej części położonej na nizinnym terenie w pewnej odległości od morza i gór, będziemy mieli ostrzejszy klimat. Lato tutaj będzie cieplejsze niż nad morzem, a zima chłodniejsza. Temperatura w słoneczne i upalne dni okresu wakacyjnego, może nawet osiągnąć 40°C w Podgoricy. W styczniu temperatury średnie wahają się w okolicach ok. 5°C i mogą spaść do -10°C. Opady mogą wystąpić od października do marca.

Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu kontynentalnego, na przykładzie Podgoricy.
Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu kontynentalnego, na przykładzie Podgoricy.

Pogoda w Czarnogórze w regionie północym

Północ Czarnogóry jest zdominowana przez wysokie góry, w którym górska strefa klimatyczna charakteryzuje się dużo niższymi temperaturami niż reszta kraju.

Na tych obszarach lata są dość umiarkowane, wilgotne, ciepłe ze średnią 270 godzin słonecznych w miesiącu i średnią temperaturą ok. 23˚C.

Zimy długie i ostre z opadami śniegu nawet do 5 metrów na terenach górskich. Częste mrozy i niskie temperatury, które gwałtownie maleją wraz z wysokością, temperatura maksymalna to 3°C, a minimalne około -8˚C. Niskie roczne opady rozkładają się równomiernie na wszystkie miesiące.

Dalej w głąb kraju, klimat staje się jeszcze ostrzejszy. Na północy przy granicy z Serbią w wyższych partiach, temperatury zbliżone są do alpejskich.

Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu górskiego, na przykładzie Žabljak.
Pogoda w Czarnogórze w strefie klimatu górskiego, na przykładzie Žabljak.

Pogoda w Czarnogórze miesiąc po miesiącu:

Pogoda w Czarnogórze z pewnością jest jednym z głównych czynników wyboru terminu na wakacje. Warto zapoznać się ze stanem pewnych atrakcji turystycznych, na które wielki wpływ ma klimat i pogoda czarnogórska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj