Jak zorganizować urlop w Czarnogórze krok po kroku? Pytanie, które wraca do nas w sumie co roku i – co więcej – co roku wygląda to zupełnie inaczej. Zwłaszcza ostatnie 2 lata były nieprzewidywalne i ciężkie do zorganizowania czegokolwiek na własną rękę. Podczas pandemii żyło się tutaj spokojnie, ale chyba nikogo już nie dziwi, że teraz wróciliśmy w pełni do normalnego trybu życia i pracy jak przed 2020 rokiem. Widzimy u Was wielką potrzebę nadrobienia zaległości urlopowych, dlatego dziś zapraszamy do artykułu, w którym podpowiemy, jak zorganizować wakacje na własną rękę.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku, bez biura podróży

Niestety cała pandemia mocno wpłynęła na turystykę, więc wiele biur podróży musiało ograniczyć kierunki wakacyjne. Po pandemii do Czarnogóry nie wróciły największe polskie biura podróży, czyli ITAKA i TUI (ofertę mają z dojazdem własnym lub bez opieki rezydenta itp.). Wycofanie się wiodących biur podróży spowodowało też, że całkowicie zmienił się typ turysty w Czarnogórze. Osoby, które lubią samemu organizować urlop, będą teraz z pewnością miały szerokie pole manewru. Zauważamy promocje i większy wybór ofert niż normalnie. Dla tych, których jednak przerasta organizacja krok po kroku całego wyjazdu – z pomocą przychodzimy MY! Poniżej zobaczycie, jakie to łatwe!

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku – trzeba zacząć od inspiracji.

Czy my organizujemy wakacje w Czarnogórze?

Tak, jesteśmy Agencją Turystyczną i – co prawda – mamy takie uprawnienia, ALE nie organizujemy wyjazdów z Polski. Meszkamy i pracujemy w Budvie. Nasza firma jest więc zarejestrowana w Czarnogórze i tutaj oferujemy wiele usług. Tak naprawdę, to musicie sie dostać do Czarnogóry samolotem lub samochodem, a już na miejscu możemy wszystko zorganizować: wycieczki, samochody, transfery, apartamenty itp. Wiemy, że dla osób bez doświadczenia taka organizacja może być wyzwaniem, dlatego zerknijcie poniżej, co dla Was przygotowaliśmy. Z takim bowiem mini poradnikiem, jak „Urlop w Czarnogórze krok po kroku” będzie zdecydownie łatwiej.

Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Oferujemy wiele usług na miejscu w Czarnogórze.

Kilka faktów o kraju, w którym chcesz spędzić urlop

Zacznijmy od początku. Najpierw dowiedz się czegoś więcej o kraju, do którego masz lecieć (lub jechać). Nie chodzi nam o historię, tylko o podstawowe informacje, takie jak: przepisy prawne, zasady wjazdowe czy waluta. Artykuł, od którego zaś trzeba zacząć, to: ogólne informacje o Czarnogórze. Poniżej wybrane najważniejsze informacje.

PRZEKRACZANIE GRANIC

Czarnogóra jest najmłodszym krajem w Europie, bo za sprawą referendum odłączyła się od Serbii w 2006 roku. Z roku na rok zwiększa się jej popularność, a dla Polaków to kolejna perełka bałkańska, która powoli skrada również coraz więcej serc. Kraj jest kandydatem, ale wciąż NIE JEST w UE, ani Schengen, mimo to można wjechać na 30 dni z dowodem osobistym.

WALUTA

Walutą jest euro. TAK! Kraj nie jest w UE, ale ma euro – to może wprowadzić w błąd, a trzeba być czujnym, np. z telefonem (opisane poniżej). W miejscach turystycznych nie ma też większych problemów z płaceniem kartą w restauracjach i marketach. Problem może się jednak pojawiać w małych miejscowościach, terenach górskich, na targowiskach, w komunikacji publicznej czy taksówce (w niektórych firmach jest to możliwe po wcześniejszym ustaleniu). Dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. WAŻNE: polecamy wcześniej zapytać się właściciela apartamentu czy można zapłacić kartą za pobyt.

BANKOMATY

Przed urlopem warto sprawdzić w swoim banku, jakie są zasady wybierania pieniędzy w bankomatach w Europie i poza UE, a zwłaszcza, jaki jest przelicznik, gdy wybieramy euro. Niektóre bankomaty pobierają prowizję jednorazowo – co zawsze jest napisane przy wypłacaniu pieniędzy, ale też pojawia się komunikat o zamianie waluty – jak się pewnie domyślacie, kurs jest zawyżony, jednak – kiedy ostatnio sprawdzali nasi znajomi – i tak wyszedł korzystniej niż na lotnisku w Polsce. Wiele osób korzysta również z Revoluta – bezpłatnie można wybierać pieniądze z bankomatów ERSTE.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Zatoka Kotorska.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Tivat.

Zaczynamy: urlop w Czarnogórze krok po kroku

1. Przygotuj odpowiednią trasę – jeżeli wybierasz się samochodem

Ostatnio usłyszeliśmy, że podróżowanie samochodem to współczesna turystyka luksusowa. Patrząc na ceny paliwa, coś jednak musi w tym być. Kilka razy w roku pokonujemy drogę z Czarnogóry do Polski autem. Zawsze jedziemy też bez noclegu i do tej pory testowaliśmy 2 najpopularniejsze trasy: przez Serbię – tańszą i przez Chorwację – droższą. Czasowo wyszło nam podobnie, ale finansowo zdecydowanie więcej wydaliśmy, jadąc wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Przed urlopem polecamy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę (od lata 2021 nie jest wymagana w Czarnogórze), ale wciąż jest potrzebna w innych bałkańskich krajach.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Najważniejszy krok: wyruszyć w podróż.

1.1 Kup bilet lotniczy – jeżeli wybierasz się samolotem

Przed Wami cały artykuł o lotach z Polski do Czarnogóry. Zaktualizowana siatka połączeń! Opisane wszystkie linie lotnicze, lotniska, a także dni realizowanych lotów. W artykule przeczytasz też, jak sprawdzać loty, żeby cena nam nie podskakiwała. Co więcej – od maja mamy 27 lotów BEZPOŚREDNICH z Polski TYGODNIOWO. Do wyboru jest kilka miast, 3 linie lotnicze – a więc jest w czym wybierać! Zaś w PL LOT, w podstawowym bilecie, jest już bagaż podręczny 8 kg, pozostałe linie lotnicze, tj. Ryanair oferują bilet z mniejszym bagażem – dlatego warto dokładnie sprawdzić czy rzeczywiście lepszą okazją są bilety u tanich lini lotniczych.

2. Internet – nie zaczynaj urlopu w Czarnogórze od wysokiego rachunku

Nieraz turyści zaczynali urlop zdezorientowani (mamy euro, można przylecieć z dowodem osobistym) i – co więcej – z wysokim rachunkiem za Internet. W Czarnogórze nie zniesiono roamingu, więc opłaty telefoniczne są wysokie, trzeba uważać zwłaszcza z transmisją danych. Najlepszym pierwszym krokiem po przekroczeniu granicy czy to na lotnisku, czy samochodem, jest kupno pakietu turystycznego z internetem. Taki pakiet kosztuje bowiem 10 euro i rozwiązuje wszystkie nasze problemy.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Kotor.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Perast.

3. Dojazd z lotniska – zaplanuj wcześniej

Mamy do wyboru 2 lotniska: w stolicy – czyli Podgorica i nad wybrzeżem – Tivat. Zarówno na jednym, jak i na drugim nie ma komunikacji publicznej. Trzeba najpierw pojechać taksówką na dworzec do najbliższego miasta. Są też inne opcje, tj. taksówki, pociąg, ale trzeba wcześniej sprawdzić, która opcja się sprawdzi w Waszym przypadku.

Wszystkie dostępne opcje dojazdu z lotniska zostały również szczegółowo opisane w oddzielnym artykule:

Jeśli nie chcesz tracić czasu, to warto wcześniej zamówić prywatny transfer i prosto z lotniska pojechać do apartamentu.

Dla osób, które rozważają wynajem samochodu na miejscu – warto przemyśleć opcję z odbiorem i zwrotem na lotnisku – wtedy odpada Wam problem dojazdu.

Zwiedzanie Czarnogóry samochodem.
Zwiedzanie Czarnogóry samochodem.

4. Urlop w Czarnogórze krok po kroku a komunikacja publiczna

Korzystanie z komunikacji publicznej z pewnością nie będzie tutaj aż takie intuicyjne. Pierwszym zaskoczeniem będzie zaś to, że na lotnisku nie jeżdżą autobusy, a kolejnym mogą być… różne ceny biletów i jeszcze dochodzi opłata „dworcowa”. W Czarnogórze nie ma jednej państwowej komunikacji publicznej, tylko prywatne firmy, więc na jednej trasie bilety mogą być w różnych cenach. Np. z Podgoricy do Budvy widełki są między 4,50 – 6,00 €. Na wybrzeżu, w Zatoce Kotorskiej, połączeń w sezonie letnim jest dużo, więc spokojnie można poruszać się między najpopularniejszymi miastami. W wiele miejsc jednak nie dojedziemy bez własnego samochodu – z takich bardziej znanych atrakcji turystycznych będą to np. Mauzoleum, Pavlova Strana czy też Czarne Jezioro.

4.1. Bez samochodu – jak dojechać tam, gdzie nie ma komunikacji publicznej

Mamy dla Was kolejne rozwiązanie, jeśli nie chcecie wynajmować auta i liczy się dla Was komfort! Prywatny kierowca i nasz pomysł na TAXI wycieczki to idealne rozwiązanie, gdy chcecie zwiedzać atrakcje turystyczne, ale bez stresu podczas jazdy samochodem czy przy zwiedzaniu z dużą grupą. Prawda, że to genialny pomysł?

Wycieczki po polsku w Czarnogórze.
Są miejsca, do których nie dotrzesz komunikacją publiczną. fot. Jarek @szalonewalizki_pl
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.

5. Wybierz apartament na urlop w Czarnogórze

Tak, jak wybór apartamentu (standardu) nie jest najważniejszą kwestią, bo nawet jeśli nie będziemy do końca zadowoleni, to widoki na miejscu zrekompensują wszystko – tak bardzo ważny jest wybór regionu, w którym spędzimy urlop. A żeby dobrze wybrać, musimy wiedzieć, jaki ma to być wypoczynek. Jest to z pewnością pierwsza rzecz, którą radzimy Wam dobrze przemyśleć. Jeśli nastawiacie się na intensywne zwiedzanie, to zdecydowanie polecamy Budwańską Riwierę, bo jest pośrodku atrakcji turystycznych. Zaś dla lubiących się opalać na piaszczystej plaży polecimy Ulcinj. Jeżeli jednak szukacie kontaktu z przyrodą, ciszy i chcecie uciec od tłumów w sierpniu – warto pomyśleć o górach. Wiele czynników wpływa na wybór miejscowości, ale tej kwestii lepiej poświęcić więcej uwagi, dlatego opisaliśmy to w oddzielnym artykule.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Budva jest najpopularniejszym kurortem.

Booking – polecamy, mimo że tyle osób krytykuje

Booking to wszystkim znany portal do wynajmowania noclegów – przez niektórych jednak negatywnie oceniany jako strona, gdzie są wyższe ceny. Nie do końca zgadzamy się z taką opinią, bo ta marża nie bierze się znikąd. Jest to bowiem duży, ogólnie znany portal z bardzo mocno rozbudowanym systemem i regulaminem, gdzie każdy obiekt ma wystawione opinie, które pomagają sprawdzić czy obsługa jest uczciwa lub miejsce jest zgodne z opisem. Booking weryfikuje też dane obiekty, więc – jeśli coś jest niezgodne z ich polityką – mogą usunąć takiego hotelarza itp.

Zdecydowanie łatwiej jest również uzyskać zwrot na bookingu – w przypadku odwołania rezerwacji – niż… u kogoś, gdzie zarezerwowaliśmy apartament z jakiejś facebookowej grupy. Brak możliwości zweryfikowania danego miejsca, legalności biznesu, brak opinii innych turystów, to podstawy, wobec których warto dwa razy się zastanowić czy chcemy zapłacić z góry, czy przelać zaliczkę. Bardziej niż przed bookingiem będziemy Was przestrzegać właśnie przed takimi przypadkowymi ogłoszeniami, w których ktoś polecił jakieś miejsce w Internecie.

Rekomendowane apartamenty w Dobrocie.
Rekomendowane apartamenty w Dobrocie.

Apartamenty z polską obsługą

Ponadto od zeszłego roku rozpoczęliśmy projekt, w którym nawiązujemy współpracę na miejscu z właścicielami apartamentów z polskojęzyczną obsługą – jest to dobra opcja dla osób, które nie czują się pewnie z językiem angielskim. Są to sprawdzone przez nas miejsca, wybrane ze względu na dobre położenie, z odpowiednim standardem i możliwością kontaktu po polsku. Kolejna istotna dla Was informacja – czyli to, że jest to wynajem bezpośredni, a więc wynegocjowaliśmy ceny niższe niż na bookingu. Możecie też pisać po polsku na maila lub na WhatsApp bezpośrednio do Eweliny.

Oddzielnie opisaliśmy każdy apartament i podaliśmy dane kontaktowe:

PODATEK TURYSTYCZNY – w ciągu 24 h trzeba zarejestrować swój pobyt w punkcie turystycznym (może to też zrobić właściciel hotelu/apartamentu), opłata wynosi ok. 1-1,5 euro za /dobę/osobę.

Rezerwacje bezpośrednio u Eweliny na hasło: HALOHVALA ze zniżką 🙂
Cena jest niższa niż przy rezerwacji na Bookingu.

Apartamenty są w pełni wyposażone
Apartament w Budvie.

6. Urlop krok po kroku w Czarnogórze – czyli zwiedzaj samemu

Od 2017 roku prowadzimy bloga i jego głównym celem jest pomaganie Wam w samodzielnym zwiedzaniu Czarnogóry. Wiele miejsc, atrakcji, a także pomysłów na wycieczki, jest opisane w artykułach. Wystarczy poświęcić chwilę, aby przejrzeć naszą stronę i wybrać miejsca, które Was interesują. Dodatkowo – zapraszamy na nasze social media – gdzie codziennie staramy się Wam pokazać naszą ukochaną Czarnogórę.

Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
W Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Perast.

Mapka idealna na urlop krok po kroku w Czarnogórze

Mapa z zaznaczonymi miejscami, czyli gotowe pomysły na wycieczki, powstała przy tworzeniu dla Was materiałów na city break. Mamy też informacje zwrotne, że wiele osób korzysta z tej mapki przy dłuższych pobytach. Dlatego dodatkowo umieszczamy ją i tutaj.

Zaznaczone są na niej:

 • Miasta warte odwiedzenia
 • Trasy wycieczek samochodowych
 • Trasa spacerowa
 • Miejsca do zwiedzania – z informacją o cenach biletów
 • Punkty widokowe
 • Restauracje
 • Parkingi, promy, itp.

7. Zwiedzaj z nami – czyli wycieczki po polsku

Oj, chyba każdy turysta przyzna, że dobry przewodnik to taka wisienka na torcie! Jeśli już spędzamy urlop w nowym miejscu, to nikt inny nie opowie nam smaczków i ciekawych historii, jak lokalny przewodnik mówiący po polsku! Zaś każda nasza wycieczka to długo przygotowywana propozycja zwiedzania. W ofercie mamy między innymi rejsy, a także wycieczki Tuk Tukami – jako jedyni w Czarnogórze. Czyli każdy znajdzie coś dla siebie! Wycieczki organizujemy w małych kameralnych grupach, więc warto zerknąć na grafik i nie czekać z zapisami – miejsca znikają jak świeże bułeczki.

Wycieczki po polsku w Czarnogórze w sezonie 2023

NAZWA I OPIS WYCIECZKI SKĄD
(miasto zbiórki)
KIEDY
(realizacja)
Jeepy w tajemniczych zakątkach Zatoki KotorskiejKotorcały rok
Słynną trasą P14 przez DurmitorBudva / Kotormaj/czerwiec – październik
Kotor: Spacer z polskim przewodnikiemKotorcały rok
Hvalostatkiem w piękny rejs… po Zatoce KotorskiejKotorkwiecień – październik
Z drogi śledzie, Tuk Tuk w Czarnogórze jedzie!Kotorkwiecień – listopad
Odkryj z nami niepowtarzalne Jezioro SzkoderskieBudva / Virpazarkwiecień – listopad
Wycieczka do DubrownikaBudvakwiecień – listopad
Śladami Njegoša na dach CzarnogóryBudvamaj – listopad
Rafting na TarzeBudva / Kotormaj – wrzesień
Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Lokalne smakołyki.
Wiadomo, dlaczego musi być piękna łódka!
Rejs po Jeziorze Szkoderskim.

Urlop w Czarnogórze – krok po kroku do spełnienia marzeń!

Mieszkamy w Czarnogórze, więc jesteśmy na miejscu i z ogromną przyjemnością przekształcamy naszą pasję w pracę. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to przychodzimy z powyższą alternatywą. Mamy również nadzieję, że nasz mini poradnik pomoże Ci zaplanować urlop i zobaczymy się już niedługo na miejscu!

PS: Mówiłam, że to proste! Krok po kroku zaplanuj wymarzony urlop z naszą pomocą ! 🙂

Team Hvala.pl
Team Hvala.pl

ZNAJDŹ TANI NOCLEG

            Booking.com

12 KOMENTARZE

 1. Czytałem i oglądałem vlogi , na których podawano informację , że droga przez Węgry i Serbię jest długa czasowo . Dodatkowo dużo trzeba stać w korkach , szczególnie na granicach w szczycie sezonu, Ja wybieram się w sierpniu i tego się obawiam.
  Podobno widoki cudowne. Tylko ten czas . Czy t6ak jest rzeczywiście ?

 2. Witam w przyszłym roku jedziemy na 2 tygodnie do Czarnogóry samochodem to ostatni kraj i Bałkany mamy zamkniętemoje pytanie czy macie spis apartamentów dla 4 osób i małego psa 4kg

 3. Hej,

  Czy samotne zwiedzanie dla dziewczyny w Czarnogórze może być bezpiecznie/niebezpieczne? Czy np zamieszkanie i praca zdalna byłabym możliwa czułabym się tam bezpiecznie? Ogólnie interesują mnie kwestie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj