Jak zorganizować urlop w Czarnogórze krok po kroku? Pytanie, które wraca do nas w sumie co roku i co roku wyglądało to zupełnie inaczej. Zwłaszcza ostatnie 2 lata były nieprzewidywalne i ciężkie do zorganizowania czegokolwiek na własną rękę. Podczas pandemii żyło się tutaj spokojnie i chyba nikogo już nie dziwi, że wróciliśmy w pełni do normalnego truby życia i pracy jak przed 2020 roku. Widzimy wielką potrzebę nadrobienia zaległości urlopowych u Was i dlatego dziś zapraszamy do artykułu, w którym podpowiemy jak zorganizować wakacje na własną rękę.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku, bez biura podróży

Niestety cała pandemia mocno wpłynęła na turystykę i wiele biur podróży musiało ograniczyć kierunki wakacyjne. Po pandemii do Czarnogóry nie wróciły największe polskie biura podróży: ITAKA i TUI (ofertę mają z dojazdem własnym lub bez opieki rezydenta itp.). Wycofanie się wiodących biur podróży spowodowało, że całkowicie zmienił się typ turysty w Czarnogórze. Osoby, które lubią samemu organizować urlop będą teraz miały szerokie pole manewru. Widzimy promocje i większy wybór ofert niż normalnie. Tych, których przerasta organizacja krok po kroku całego wyjazdu – z pomocą przychodzimy MY! Poniżej patrzci jakie to łatwe!

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku – trzeba zacząć od inspiracji.

Czy my organizujemy wakacje w Czarnogórze?

Tak, jesteśmy Agencją Turystyczną i co prawda mamy takie uprawnienia, ALE nie organizujemy wyjazdów z Polski. Meszkamy i pracujemy w Budvie. Nasza firma jest zarejestrowanana w Czarnogórze i tutaj oferujemy wiele usług. Tak naprawdę, to musicie sie dostać do Czarnogóry samolotem lub samochodem, a już na miejscu możemy wszystko zorganizować: wycieczki, samochody, trasnfery, apartamenty itp. Wiemy, że dla osób bez doświadczenia taka organizacja może być to wyzwanie, dlatego zerknijcie poniżej co przygotowaliśmy. Z takim mini poradnikiem będzie zdecydownie łatwiej.

Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Oferujemy wiele usług na miejscu w Czarnogórze.

Kilka faktów, o kraju, w którym chcesz spędzić urlop

Zacznijmy od początku. Najpierw dowiedz się czegoś więcej o kraju do którego masz lecieć, nie chodzi nam o historię, tylko podstawowe informacje, takie jak: przepisy prawne, zasady wjazdowe, czy waluta. Artykuł od którego trzeba zacząć: ogólne informacje o Czarnogórze. Poniżej wybrane najważniejsze informacje.

PRZEKRACZANIE GRANIC

Czarnogóra jest najmłodzym krajem w Europie, za sprawą referendum odłączyła się od Serbii w 2006 roku. Z roku na rok zwiększa się jej popularność, a dla Polaków to kolejna perełka balkańska, która powoli skrada coraz więcej serc. Kraj jest kandydatem, ale wciąż NIE JEST w UE, ani Schengen, mimo to można wjechać na 30 dni z dowodem osobistym.
Bez testów, bez paszportów covidowych.

WALUTA

Walutą jest euro. TAK! Kraj nie jest w UE, ale ma euro – to może wprowadzić w błąd, a trzeba być czujnym np. z telefonem (opisane poniżej). W miejscach turystycznych nie ma większych problemów z płaceniem kartą w restauracjach i marketach. Problem może się pojawiać w małych miejscowościach, terenach górskich, na targowiskach, w komunikacji publicznej czy taksówce (w niektórych firmach jest to możliwe po wcześniejszym ustaleniu). Dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. WAŻNE: polecamy wcześniej zapytać się właściciela apartamentu czy można zapłacić kartą za pobyt.

BANKOMATY

Przed urlopem warto sprawdzić w swoim banku jakie są zasady wybierania pieniędzy w bankowamtach w Europie i poza UE, zwłaszcza jaki jest przelicznik gdy wybieramy euro. Niektóre bankomaty pobierają prowizję jednorazowo – co zawsze jest napisane przy wypłacaniu pieniędzy, również pojawia się komunikat o zamianie waluty – jak się pewnie domyślacie, kurs jest zawyżony, ale jak ostatnio sprawdzali znajomi i tak wyszedł korzystaniej niż na lotnisku w Polsce. Wiele osób korzysta z Revoluta – bezpłatnie można wybierać z bankomatów ERSTE.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Zatoka Kotorska.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Tivat.

Zaczynamy: urlop w Czarnogórze krok po kroku

1. Przygotuj odpowiednią trasę – jeżeli wybierasz się samochodem

Ostatnio usłyszeliśmy, że podróżowanie samochodem, to współczena turystyka luksusowa. Patrząc na ceny paliwa, coś musi w tym być. Kilka razy w roku pokonujemy drogę z Czarnogóry do Polski autem. Zawsze jedziemy bez noclegu i do tej pory testowaliśmy 2 najpopularniejsze trasy: przez Serbię – tańszą i przez Chorwację droższą. Czasowo wyszło nam podobie, ale zdecydowanie finansowo więcej wydaliśmy jadąc wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Przed urlopem polecamy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę (od lata 2021 nie jest wymagany w Czarnogórze), ale wciąż jest potrzebna w innych bałkańskich krajach.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Najważniejszy krok: wyruszyć w podróż.

1.1 Kup bilet lotniczy – jeżeli wybierasz się samolotem

Przed Wami cały artykuł o lotach z Polski do Czarnogóry. Zaktualizowana siatka połączeń! Opisane wszystkie linie lotnicze, lotniska i dni realizowanych lotów. W artykule przeczytasz, też jak sprawdzać loty, żeby cena nam nie podskakiwała. Od maja mamy 27 lotów BEZPOŚREDNICH z Polski TYGODNIOWO. Do wyboru kilka miast, 3 linie lotnicze – jest w czym wybierać! W PL LOT w podstawowym bilecie jest bagaż podręczny 8 kg, pozostałe linie lotnicze tj. Ryanair ma bilet z mniejszym bagażem – dlatego warto, dokładnie sprawdzić czy lepszą okazją są bilety u tanich lini lotczych.

2. Internet – nie zaczynaj urlopu w Czarnogórze od wysokiego rachunku

Nie raz turyści zaczynali urlop zdezorientowani (mamy euro, można przylecieć z dowodem osobistym) i z wysokim rachunkiem za internet. W Czarnogórze nie jest zniesiony roaming i opłaty telefoniczne są wysokie, zwłaszcza trzeba uważać z transmisją danych. Najlepiej pierwszyk krokiem po przekroczeniu granicy czy to na lotnisku, czy samochodem jest kupno pakietu turystycznego z internetem. Taki pakiet kosztuje 10 euro i rozwiązuje nasze wszystkie problemy.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Kotor.
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Perast.

3. Dojazd z lotniska – zaplanuj wcześniej

Mamy do wyboru 2 lotniska: w stolicy – Podgorica i nad wybrzeżem – Tivat. Zarówno na jednym jak i drugim nie ma komunikacji publicznej. Trzeba najpierw pojechać taksówką na dworzec do najbliższego miasta. Są inne opcje tj. taksówki, pociąg, ale trzeba wcześniej sprawdzić, która opcja się sprawdzi w naszym przypadku.

Wszystkie dostępne opcje dojazdu z lotniska zostały szczegółowo opisane oddzielnym artykule:

Jeżeli nie chcesz tracić czasu, to warto wcześniej zamówić prywatny transfer i prosto z lotniska pojechać do apartamentu.

Dla osób, które rozważają wynajem samochodu na miejscu, warto przemyśleć opcję z odbiorem i zwrotem na lotnisku – wtedy odpada nam problem dojazdu.

Zwiedzanie Czarnogóry samochodem.
Zwiedzanie Czarnogóry samochodem.

4. Komunikacja publiczna

Korzystanie z komunikacji publicznej nie będzie tutaj, aż takie intuicyjne. Pierwszym zaskoczeniem będzie to, że na lotnisku nie jeżdżą autobusy, a kolejnym moga być… różne ceny biletów, a jeszcze dochodzi opłata „dworcowa”. Nie ma jednej państwowej komunikacji publicznej, tylko prywatne firmy i na jednej trasie biletu mogą być w różnych cenach. Np. Z Podgoricy do Budvy widełki są między 4,50 – 6,00 €. Na wybrzeżu, w Zatoce Kotorskiej, połączeń w sezonie letnim jest dużo i spokojnie można poruszać się między najpopularniejszymi miastami. W wiele miejsc jednak nie dojedziemy bez własnego samochodu, z takich bardziej znanych atrakcji turystycznych to będą np. Mauzoleum, Pavlova Strana czy Czarne Jezioro.

4.1. Bez samochodu, jak dojechać tam, gdzie nie ma komuniakcji publicznej

Kolejne rozwiązanie jak nie chcesz wynajmować auta i liczy się dla Ciebie komfort! Prywatny kierowca i nasz pomysł na TAXI wycieczki, to idealne rozwiązanie, jak chcesz zwiedzać atrakcje turystyczne, ale bez stresu podczas jazdy samochodem czy przy zwiedzaniu z dużą grupą. Prawda, że to genialny pomysł?

Wycieczki po polsku w Czarnogórze.
Są miejsca do których nie ma komunikacji pyblicznej.
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša.

5. Wybierz apartament na urlop w Czarnogórze

Tak jak wybór apartamentu (standardu) nie jest najważniejszą kwestią, bo nawet jak nie będziemy do końca zadowoleni, to widoki na miejscu zrekompensują wszystko. Tak bardzo ważny jest wybór regionu w którym spędzimy urlop, a żeby dobrze wybrać musimy wiedzieć jaki ma być to wypoczynek. To jest pierwsza rzecz, jaką Wam polecamy dobrze przemyśleć. Jak nastawiacie się na intensywne zwiedzanie, to zdecydowanie polecamy Budwańską Riwierę, bo jest pośrodku atrakcji turystycznych. Dla lubiących się opalać na piaszczystej plaży polecimy Ulcinj. Jak szukacie kontaktu z przyrodą, ciszy i chcecie ucieć od tłumów w sierpniu – to warto pomyśleć o górach. Wiele czynników wpływa na wybór miejscowości, ale tutaj polecamy poświęcić więcej uwagi, dlatego opisaliśmy to w oddzielnym artykule.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Budva jest najpopularniejszym kurortem.

Booking – polecamy, mimo że tyle osób krytykuje

Booking to wszystkim znany portal do wynajmowania noclegów – przez niektórych negatywnie oceniany jako strona, gdzie są wyższe ceny. Nie do końca zgadzamy się z taką opinią, bo ta marża nie bierze się bez powodu. Jest to duży, ogólnie znany portal z bardzo mocno rozbudowanym systemem, regulaminem, gdzie każdy obiekt ma wystawione opinie, które pomagają sprawdzić czy obsługa jest uczciwa lub miejsce jest zgodne z opisem. Booking weryfikuje dane obiekty i jak coś jest niezgodne z ich polityką mogą usunąć takiego hotelarza itp. Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać zwrot – w przypadku odwołania rezerwacji niż… u kogoś, gdzie zarezerwowaliśmy apartament z jakiejś facebookowej grupy. Brak możlwoście zwerfikowania danego miejsca, legalności biznesu, brak opini innych turystów, to podstawy dla których warto dwa razy się zastanowić, czy chcemy zapłacić z góry czy przelać zaliczkę. Bardziej niż przed bookingiem przestrzegać Was będziemy przed takimi przypadkowymi ogłoszeniami, gdzie ktoś polecił jakieś miejsce w internecie.

Na naszym blogu znajdziecie dużo treści z rekomendowanymi obiektami: wille z basenem, apartamenty, hotele, domki.
W każdą środę pojawia się nowy artykuł w tej kategori.

Rekomendowane apartamenty w Dobrocie.
Rekomendowane apartamenty w Dobrocie.

Apartamenty z polską obsługą

Od zeszłego roku rozpoczęliśmy projekt w którym nawiązujemy współpracę na miejscu z właścicielami apartamentów z polskojęzyczną obsługą – jest to opcja dobra dla osób, które nie czują się pewnie z językiem angielskim. Są to sprawdzone przez nas miejsca, wybrane ze względu na dobre położenie z odpowienim standardem i możliwością kontaktu po polsku. Do wyboru mamy 3 miasta: Budva, Kotor i Tivat. Kolejna instotna dla Was informacja – to że jest to wynajem bezpośredni, więc wynegocjowaliśmy ceny niższe niż na bookingu. Możecie pisać po polsku na maila lub na WhatsApp bezpośrednio do osób wyajmujących tj. Eweliny i Anety.

Odzielnie opisaliśmy każdy apartamenty i podaliśmy dane kontaktowe:

PODATEK TURYSTYCZNY – w ciągu 24 h trzeba zarejestrować swój pobyt w punkcie turystycznym (może to, też zrobić właściciel hotelu/apartamentu) opłata ok. 1-1,5 euro za /dobę/osobę.

Rezerwacje bezpośrednio u Eweliny i Anety na hasło: HALOHVALA ze zniżką 🙂
Cena jest niższa niż przy rezerwacji na Bookingu.

Apartamenty są w pełni wyposażone
Apartament w Budvie.
Studio Bayview
Studio Bayview

6. Zwiedzaj samemu

Od 2017 roku prowadzimy bloga i jego głównym celem jest pomaganie Wam w samodzielnym zwiedzaniu Czarongóry. Wiele miejsc, atrakcji, pomysłów na wycieczki jest opisana w artkułach. Wystarczy chwilę przejrzeć naszą stronę i wybrać miejsca, które Was interesują. Dodatkowo zapraszamy na nasze social media – gdzie codziennie staramy się Wam pokazać naszą ukochaną Czarnogórę.

Podczas city break w Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
W Czarnogórze nie można pominąć punktów widokowych
Urlop w Czarnogórze krok po kroku.
Perast.

Mapka idealna na urlop w Czarnogórze

Mapa z zaznaczonymi miejscami, gotowe pomysły na wycieczki powstała przy tworzeniu dla Was materiałów na ciety break. Mamy informacje zwrotnę, że wiele osób korzysta z tej mapki przy dłuższych pobytach. Dlatego dodatkowo umieszczamy ją tutaj.

Zaznaczone są na niej:

  • Miasta warte odwiedzenia
  • Trasy wycieczek samochodowych
  • Trasa spacerowa
  • Miejsca do zwiedzania – z informcją o cenach bileów
  • Punkty widokowe
  • Restauracje
  • Parkingi, promy itp.

7. Zwiedzaj z nami – czyli wycieczki po polsku

Oj chyba każdy turysta, przyzna że dobry przewodnik to taka wisienka na torcie! Jak już spędzamy urlop w nowym miejscu, to nikt inny nie opowie nam smaczków i ciekawych historii jak lokalny przewodnik mówiący po polsku! Każda nasza wycieczka, to długo przygotowywana propozycja zwiedzania. W ofercie mamy rejsy, wycieczki Tuk Tukami – jako jedyni w Czarnogórze. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wycieczki organizujemy w małych kameralnych grupach, więc warto zerknąć na grafik i nie czekać z zapisami – miejsca znikają jak świeże bułeczki.

Do zaproponowania mamy 4 wycieczki:

Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Rejs po Zatoce Kotorskiej.
Lokalne smakołyki.
Wiadomo, dlaczego musi być piękna łódka!
Rejs po Jeziorze Szkoderskim.

Urlop w Czarnogórze krok po kroku do spełnia marzeń!

Mieszkamy w Czarnogórze, jesteśmy na miejscu i z ogromna przyjemnością przekształcamy naszą pasję w pracę. Jak nie wiesz od czego zacząć, to przychodzimy z powyższą alternatywą. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik, pomoże Ci zaplanować urlop i zobaczymy się już niedługo na miejscu!

PS: Mówiłam, że to proste! Krok po kroku, zaplanuj wymarzony urlop z naszą pomocą ! 🙂

Team Hvala.pl
Team Hvala.pl

5 KOMENTARZE

  1. Czytałem i oglądałem vlogi , na których podawano informację , że droga przez Węgry i Serbię jest długa czasowo . Dodatkowo dużo trzeba stać w korkach , szczególnie na granicach w szczycie sezonu, Ja wybieram się w sierpniu i tego się obawiam.
    Podobno widoki cudowne. Tylko ten czas . Czy t6ak jest rzeczywiście ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here