Przed Wami artykuł poświęcony zagadnieniu jakim jest Trzęsienie ziemi na Bałkanach.
Staramy się, żeby nasza strona pełniła dla Was funkcję informacyjną. Naszym założeniem jest przekazywać czytelnikom rozmaite ciekawostki, opisywać czarnogórską rzeczywistość, podpowiadać w kwestiach organizacyjnych. Jednak największy nacisk na naszym blogu kładziemy w kierunku edukacji podróżniczej. Nie bez powodu pierwsze artykuły jakie tutaj powstały były, nie o atrakcjach Czarnogóry, tylko o ważnych i praktycznych jej zagadnieniach. Uważamy, że podstawowe informacje o danym kraju są istotniejsze, niż lista atrakcji turystycznych. Internet jest zalany takimi treściami, ale poważniejszymi, praktyczniejszymi informacjami niestety już nie. Jak to się kończy? Najczęściej brakiem odpowiedniego przygotowania do wyjazdu, a w sytuacji kryzysowej rozkładaniem rąk i mówieniem „Bo ja nie wiedziałem”.
Dlatego chcemy opowiedzieć Wam (a może bardziej wyjaśnić), co podczas wakacji może się wydarzyć. Co jakiś czas, będą się pojawiać takie teksty jak ten, który ma pokazać Wam w jaki sposób zachować się w sytuacjach losowych i zupełnie od nas niezależnych. Poniżej przeczytacie o tym skąd bierze się Trzęsienie ziemi na Bałkanach, oraz jak postępować w przypadku takiego trzęsienia.
Trzęsienie Ziemi
Z góry chcemy wyjaśnić, że ziemia trzęsie się pod naszymi stopami nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej doby! Nie znaczy to jednak, że mamy się czego bać. Większości z tych trzęsień wcale nie odczuwamy. A jak postępować, kiedy jednak będzie tak silne, że je odczujemy? Przeczytacie o tym poniżej. Na początku zastanówmy się, czym tak naprawdę jest trzęsienie ziemi i skąd się bierze? Dla zainteresowanych istnieją strony i aplikacje tzw. Earthquake Live, gdzie można sprawdzić kiedy były ostatnie wstrząsy.
Trzęsienia ziemi na Bałkanach
Trzęsienie ziemi to rozładowanie naprężeń w skorupie ziemskiej, które jest połączone z ruchem warstw skalnych. Prostym językiem mówiąc, do trzęsienia dochodzi, kiedy płyty naszej litosfery na siebie zachodzą. Na całym obszarze wybrzeża Adriatyku, na wysokości m.in. Czarnogóry i Albanii, tzw. płyta adriatycka zagłębia się pod płytę egejską. Te obie niewielkie płyty, są tylko fragmentami większej płyty eurazjatyckiej.
W czasach historycznych napięcia gromadzące się na granicy płyty adriatyckiej i egejskiej powodowały wstrząsy tektoniczne o magnitudzie dochodzącej do 7 (np. 13 czerwca 1563 i 25 lipca 1608 roku w Zatoce Kotorskiej). Innym potężnym trzęsieniem w XVII wieku, było to z roku 1667, kiedy bardzo ucierpiał chorwacki Dubrownik.
Trzęsienia ziemi na Bałkanach 15 kwietnia 1979.
Tego dnia doszło to jednego z najpotężniejszych trzęsień w historii Czarnogóry. Nieprzypadkowo rok 1979, jest datą kiedy m.in. Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z pieniędzy płynących do kraju można było choć w pewnym stopniu naprawić zniszczenia wyrządzone przez kataklizm. Poważnym zniszczeniom uległy także mury miejskie w Herceg Novi, zabudowania w Tivacie, Risanie, Petrovacu, oraz starówki w Ulcinj i Budvie. Spośród czterystu budynków w sercu Budvy, w nienaruszonym stanie zachowało się zaledwie około dziesięciu. Poważnym uszkodzeniom uległy także mury miejskie. W wyniku trzęsienia znacznie ucierpiał również pobliski monaster Praskvica, położony między Miločerem i wyspą Sveti Stefan.
Podczas tego trzęsienia, w sąsiedniej Albanii wstrząsy zniszczyły kilka wsi leżących nad rzeką Buną. Z powierzchni ziemi zniknęła wieś Bahçallëk, leżąca kilka kilometrów od miasta Szkodra.
Jak postępować podczas trzęsienia ziemi
Polska nie jest krajem narażonym na trzęsienia ziemi. Nie wiem czy to jest powodem tego, ale w Internecie w polskim języku znajduje się bardzo dużo nieodpowiednich informacji dotyczących tego, jak się zachowywać podczas trzęsienia ziemi. Najwięcej trzęsień ziemi występuje w krajach Azjatyckich. W Azji, w każdej szkole dzieci uczą się jak postępować w razie takiego przypadku. Dlatego najrzetelniejsze informacje, jakie można znaleźć w internecie są w języku angielskim.
Podajemy link, jakby ktoś szukał informacji po angielsku tutaj i w formie ulotki PDF tutaj. Poniżej tłumaczymy na język polski najważniejsze zasady.
Jak się zachowywać podczas trzęsienia ziemi
Podczas trzęsienia ziemi
Największym zagrożeniem podczas trzęsienia ziemi są spadające, przewracające się przedmioty. Wstrząsy zazwyczaj nie trwają dłużej niż 60 sekund. W tym czasie nie zdążysz uciec, ale możesz się ochronić od uderzenia. Postaraj się nie panikować. Jak jesteś w domu zostań w nim. Jak jesteś w łóżku zostań w nim, zakryj głowę i szyję poduszką. Jak jedziesz samochodem, zostań w nim, zatrzymaj się.
1.Zostań tam, gdzie jesteś. Nie ewakuuj się.
2.Padnij na ziemię i się schowaj: pod stołem, pod biurkiem, w futrynie drzwi i podobnych miejscach. Trzymaj się z dala od górnych elementów wyposażenia, oraz okien, szafek, regałów. Zakryj głowę i szyję rękami. Utrzymaj pozycję, aż ziemia przestanie się trząść.
3. Jeśli jesteś na zewnątrz, pozostań na zewnątrz. Przenieś się na otwarty teren; z dala od budynków, drzew, linii energetycznych i jezdni.
Po trzęsieniu ziemi
1. Sprawdź, czy nie masz obrażeń.
2. Sprawdź co Ci może zagrażać, a co może Ci pomóc, np: pożar, wycieki gazu, zaopatrzenie w wodę, itp.
3. Jak jesteś w pomieszczeniu, otwórz drzwi. Przy wtórnych wstrząsach, konstrukcja budynku może ulec zniszczeniu, tak że nie da się ich otworzyć, co uniemożliwi ewakuację.
4. Nie używaj nadmiernie telefonu. Postaraj się oszczędzać baterię.
5. Przygotuj się na wstrząsy wtórne.
6. Powrót do budynku jest możliwy, dopiero jak będzie pozwolenie władz. (Chodzi o to czy konstrukcja nie została naruszona).
Jakie są nasze doświadczenia i dlaczego powstał ten artykuł?
Tak się składa, że byliśmy na Bałkanach podczas przedostatniego trzęsienia ziemi. We wrześniu i listopadzie 2019 roku były kolejne wstrząsy. Epicentrum było w Durres w Albanii, tam gdzie mieszkałam. W sumie to cały czas coś się trzęsie, mówi się, że jeszcze kilka miesięcy po tym mocniejszym listopadowym trzęsieniu, były nieodczuwalne wstrząsy wtórne. Byłam tam we wrześniu, kiedy było to najsilniejsze trzęsienie ziemi, silniejsze od tego z 1979 roku, mimo to nie było ofiar śmiertelnych, wiele budynków ucierpiało, ale żaden się nie zawalił. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, tego co się działo 2 miesiące później, kiedy zginęło 51 osób, a tysiące zostało rannych.
Po tym wydarzeniu, jestem niestety mądrzejsza w takie przykre doświadczenie, wiedziałam, że to jest jeden z pierwszych artykułów, który napisze w nawiązaniu do Albanii. Dlaczego? Bo przyznam szczerze, że tak jak możemy znaleźć na pęczki artykułów, gdzie pojechać, jak tanio podróżować, co zobaczyć w danym kraju, tak bardzo mało jest wpisów, które mówią o potencjalnym zagrożeniu i jak się zachować w takiej sytuacji.
Otwarcie oraz szczerze mogę przyznać przed sobą i czytelnikami.
Nie miałam świadomości, że Bałkany są położone w tak aktywnym terenie sejsmicznym. Nie wiedziałam jak się zachować podczas takich wydarzeń. Nie byłam przygotowana na radzenie sobie w takiej sytuacji.
Jak to się skończyło? Podczas wrześniowego trzęsienia ziemi, kiedy byłam w Albanii nikomu się nic nie stało, nie było ofiar śmiertelnych (były w tym listopadowym)… ale było to najstraszniejsze wydarzenie, które miało miejsce w moim życiu. Najtrudniejsza była panika wśród ludzi i niewiedza. Najgorsze było to, że podczas wstrząsów wtórnych, które występowały przez następne kilka dni (średnio co godzinę), utrwalał się ten strach. Wtórne trzęsienia budziły mnie w nocy, a niektóre były tak mocne, że z przerażeniem wybiegałam z budynku. Nie spałam przez cały tydzień w Albanii. Przez kolejne 2 tygodnie po wyjeździe, budziłam się z krzykiem w nocy. Do dnia dzisiejszego budzę się w nocy; kiedy jest burza, kiedy wiatr mocniej zawieje. 5 miesięcy później nadal czuję niepokój w środku, kiedy coś się zatrzęsie. Nie mam tego lęku jak jestem w Polsce, ale przecież niedawno przeprowadziliśmy się do mojej ukochanej Czarnogóry, która jest w tym samym obszarze sejsmicznym. Dlatego, ten niepokój nadal się pojawia. Mam nadzieję, że kiedyś minie.
Teraz już wiem, jak się zachować, skąd się bierze trzęsienie ziemi. Wtedy nie wiedziałam i dużo mnie kosztowało. Dzisiaj dzielę się tą wiedzą z Wami, żebyście byli przygotowani, spokojni i świadomi. Trzęsienia ziemi na świecie występują co kilka minut, nie trzeba się tego bać. Te mocniejsze czasami czujemy, a tylko nieliczne powodują szkody.
Chyba to jest najbardziej osobisty wpis na blogu. Poniekąd, jest to też odpowiedź na Wasze częste pytania, „Dlaczego nie pokochałam Albanii?”. Nie pokochałam jej z wielu różnych powodów, ale to ostatnie wydarzenie, przypieczętowało tą nieudaną przygodę. Uciekałam z Albanii i szybko do niej nie wrócę.
Dzięki Natalia , bardzo dobre wskazówki.
Wybieram się z rodzinką w Sierpniu do Carine Hotel Kumbor. Kupiłem kilka przewodników , ale w żadnym nie było nic na temat trzęsień . Oby nie było nie miłych niespodzianek ?.
Pozdrawiam
Mariusz