Adriatyk to nie tylko plaża, kąpiele morskie i letnie festiwale… zimowe wydarzenia w Czarnogórze zaskoczą niejednego turystę, również nad morzem! Region wiele oferuje nawet, gdy góry zasypie śnieg, a pejzaże przyprószy biały puch. Cały rok na wybrzeżu jest różnorodny, każdym miesiącu zupełnie inny, a ten zimowy magiczny i bardzo wyjątkowy. Halo Halo, ale nie zapominajmy, że Czarnogóra to nie tylko wybrzeże! W głębi kraju i w górach, to dopiero się dzieje zimą 🙂

Kalendarz zimowych wydarzeń

KIEDYJAKIE WYDARZENIEGDZIE (miasto)
1 grudnia – 3 styczniaZimowy Kotorski FestiwalKotor
13-14 grudniaFestiwal FilmowyBerane
15 grudnia – 10 styczniaSłodki GrudzieńUlcinj
grudzień (cały miesiąc)DEUS- Grudniowa Scena ArtystycznaPodgorica
31 grudniaSylwester i Nowy Rokwszystkie duże miasta
początek styczniaDzień Wina i UkleiVirpazar
14-17 styczniaZimowy Festiwal SztukiKolašin
10-16 lutegoZimowe Dni MuzykiHerceg Novi
styczeń/lutyZimowe Wyścigi Samochodowekilka miast
18 luty – 3 marcaFestiwal MimozyHerceg Novi

Zimowe wydarzenia w Czarnogórze na wybrzeżu

Zimowy Kotorski Festiwal

Zimske Kotorske Fešte, czyli po prostu Zimowe kotorskie imprezy to jedno z ciekawszych wydarzeń regionu wybrzeża i okolic. W roku 2022 rozpoczęło się już 1 grudnia, a dobiegnie końca dopiero w roku kolejnym – 3 stycznia. W dzień rozpoczęcia symbolicznie włączane są noworoczne dekoracje, a po nim następuje wydarzenie muzyczne. To wydarzenie skupia tak najmłodszych, jak i najstarszych, zachęcając licznymi koncertami, występami, degustacjami, czy nawet samym targiem świątecznym.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.

DEUS Grudniowa Scena Artystyczna

DEUS – Decembarska umjetnička scena (czyli Grudniowa artystyczna scena) to seria kulturowych wydarzeń w Podgoricy. Składa się przede wszystkim z przedstawień teatralnych i muzycznych, w których biorą udział artyści czarnogórscy i pobliskich krajów. Wydarzenie w roku 2022 trwa przez niemalże cały grudzień – aż do 28. Impreza to miejsce dobre dla dorosłych, jak i dzieci. W tym roku weekend 24-25 grudnia jest przeznaczony dzieciom, wówczas odbywają się cztery przedstawienia dla najmłodszych, m.in. „Czerwony Kapturek” i „Małe sekrety rodziny Mróz”. W trakcie całego festiwalu odbywa się 13 przedstawień teatralnych oraz 12 występów muzycznych, a także kilka wydarzeń literackich.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Festiwal DEUS.

Słodki Grudzień

Novogodišnji (noworoczny) bazar w Ulcinju, znany także pod nazwą Sweet December) to również interesująca atrakcja. Nie trzeba się na nią spieszyć, ponieważ wydarzenie również trwa prawie cały miesiąc. W roku 2022 rozpoczyna się 15 grudnia, a kończy 10 stycznia.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe wydarzenia w Ulcinj.

Sylwestrowe i Noworoczne wydarzenia w Czarnogórze

Sylwester i Nowy Rok

Doček Nove Godine, czyli po prostu oczekiwanie Nowego Roku. W Czarnogórze celebracja rozpoczyna się 31 grudnia, a kończy dopiero 2 stycznia. Gminne organizacje turystyczne mają swój udział w organizacji wydarzeń we wszystkich właściwie zakątkach kraju. Najdłuższą tradycję długiej, hucznej celebracji mają Kotor oraz Budva. Tam właśnie świętowanie przyjścia kolejnego roku obchodzi się co roku i z pewnością najciekawiej, przy oglądaniu gwiazd bałkańskich i światowych. Wielbiciele świateł, muzyki z pewnością odnajdą się wtedy choćby w malowniczym Kotorze. Jest to jeden z gorętszych okresów pod kątem imprez w Czarnogórze, dlatego wszystkie wydarzenia z czasu około Bożonarodzeniowego i Sylwestrowego zebraliśmy w oddzielnym artykule.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe sylwestrowe imprezy w Czarnogórze.

Gastronomiczne wydarzenia w Czarnogórze: Dzień Wina i Uklei

Dani vina i ukljeve (Dni wina i ukljevy, czyli miejscowej ryby) odbywające się w miejscowości Virpazar, która znajduje się nad samym jeziorem Szkoderskim. Festiwal ma przede wszystkim na celu promocję narodowych win, winiarni, tradycyjnej kuchni oraz kulturowej wagi tej części kraju. Składa się przede wszystkim z rozlicznych degustacji, rozdań nagród dla winiarni oraz oczywiście wydarzeń artystycznych i kulturowych. Tegoroczny festiwal został przesunięty z przyczyn pogodowych na początek roku 2023.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Dzień Wina i Uklei.

Zimowe Dni Muzyki

Zimskidanimuzike (Zimowe dni muzyki) mające miejsce w okresie zimowym w mieście Herceg Novi. To festiwal muzyki poważnej, na który przybywają soliści i orkiestry z całego regionu Bałkanów. Wydarzenie jest podzielone na dwie części, przypadające na dwie pory roku – jedna na lato, druga na zimę. W 2022 roku zimowa impreza przypadła na daty 10-16 lutego.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe Dni Muzyki

Festiwal Mimozy – najpopularniejsze zimowe wydarzenie w Czarnogórze

Jest to tradycyjna impreza odbywająca się już od 53 lat! Festival Mimoze (Festiwal Mimozy) w Herceg Novi to jedno z największych i najpopularniejszych wydarzeń w Czarnogórze. W roku 2022 początek festiwalu przypadł na 18 lutego, a zakończenie na 5 marca, jednak realnie pierwsze wydarzenia zaczęły się jeszcze dwa tygodnie przed oficjalnym otwarciem. Byłoby niemalże łatwiej wymienić, co nie jest częścią festiwalu, gdyż jego program jest ogromnie bogaty. Poza koncertami, przedstawieniami i wystawami (choćby kwiatów), które naturalnie mają miejsce, znaleźć można tam naprawdę wyjątkowe kulturalne imprezy. Do nich należą chociażby bale maskowe – dla dorosłych i dzieci, Berba mimoze na rivijeri (Zbieranie mimoz na riwierze), rybny wieczór.

Dla fanów sportu przewidzianych jest zawsze kilkanaście aktywności w trakcie trwania festiwalu. Znajdzie się, też coś dla smakoszy, gdyż jedna z ulic w Igalo nazywana jest muzyczno-gastronomiczną. Oprócz pysznego lokalnego jedzenia, to tam odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne i wieczorki poetyckie. Celem wszystkich wydarzenia jest w najprostszych słowach: szerzenie radości, która zwieńcza koniec zimy na Bałkanach. Mieszkańcy chętnie odwiedzają wybrzeże właśnie w trakcie, trwania tego festiwalu. Huczne obchody mają miejsce przede wszystkim podczas ceremonii rozpoczęcia i zakończenia.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Festiwal Mimozy.

Zimowe wydarzenia w Czarnogórze organizowane w regionie górskim

Miłośnicy czarnogórskich, zimowych pejzaży, którym niestraszny jest chłód – odnajdą atrakcje w górach. Tam zdecydowanie bardziej niż z turystami, mogą uczestniczyć z lokalnymi mieszkańcami. Zapaleni narciarze i snowboardziści czasem też muszą odpocząć, choćby na jednej z górskich imprez, które oferuje Czarnogóra.

Festiwal Filmowy

Festiwale filmowe nie dają o sobie zapomnieć o żadnej porze roku. Jeden z nich już po raz 13. odbywa się w miejscowości Berane. Jego tematyka to przede wszystkim prawa człowieka, a jego nazwa brzmi „Ubrzaj”. W roku 2022 trwa przez 2 dni – 13 i 14 grudnia. Jego wyjątkowość polega właśnie na tym jakie tematy poruszają twórcy w przedstawianych swoich dziełach. To pierwsza tego rodzaju impreza w kraju i dotychczas jedyna.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe Festiwal Filmowy.

Zimowy Festiwal Sztuki

Sztuka może się podobać także zimą. Kolašin oferuje w okresie zimowym Winter Art Festival, który w roku 2022 przypadał na daty 14-17 stycznia. Całość odbyła się w Centrum Kultury właśnie w tym pięknym, narciarskim mieście.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowy Festiwal Sztuki.

Zimowe Wyścigi Samochodowe

Wielbiciele motoryzacji, sportów zimowych i adrenaliny z pewnością zainteresują się Montenegro Winter Cup odbywającym się w górach Durmitoru. Wyścigi samochodowe w zasypanych śniegiem górach są z całą pewnością wydarzeniem naprawdę porywającym. Wydarzenie odbywa się w miejscowościach takich jak Pljevlja czy Šavnik jednak ostatni wyścig prowadził, aż do Lovćen. W roku 2022 rozpoczął się 23 stycznie i trwał do 20 lutego.

Zimowe wydarzenia i imprezy w Czarnogórze.
Zimowe wyścig samochodów.

Zimowa Czarnogóra, czy warto ją odwiedzać?

My jesteśmy wielkimi fanami połączenia światełek i czerwonych kokard na palmach przy kawie, a godzinę później białej scenerii na nartach i grzanej rakii. Zima w Czarnogórze potrafi być magiczna i napisaliśmy o tym artykuł. Zapraszamy do lektury i tego, abyście sami odkryli zimę w Czarnogórze. Dodatkowo kuszące są połączenia lotnicze Ryanair, bezpośrednie z Krakowa w piątki i niedzielę. Artykuł o lotach z Polski znajdziesz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here