Strona główna Komunikacja Dojazd z lotniska Podgorica

Dojazd z lotniska Podgorica

12315
20
Dojazd z lotniska Podgorica.
Dojazd z lotniska Podgorica.

Dojazd z lotniska Podgorica będzie wyglądał podobnie jak z lotniska Tivat. Nie mamy tutaj dużo opcji do wyboru. Najszybszą są taksówki, które jednocześnie należą do najdroższych, a najtańszą będzie pociąg.

Dojazd z lotniska Podgorica samochodem

Czas dojazdu z lotniska Podgorica samochodem do najpopularniejszych kurortów, wygląda łatwiej niż z drugiego portu lotniczego. W wysokim sezonie wszędzie zdarzają się korki, ale tutaj położenie daje nam trochę więcej możliwości, niż w przypadku dojazdu z lotniska Tivat.

Najwygodniejsza opcją przemieszczanie się po Czarnogórze jest samochód, gdzie nie jesteśmy zależni od nikogo. Jedna z możliwości jest wynajęcie auta z wypożyczalni na lotnisku, gdzie znajdziemy szeroką ofertę. Trzeba mieć świadomość, że ceny takich usług będą wyższe niż w innych miejscach, dlatego warto rezerwować wcześniej samochód przez internet lub skorzystać z polecanej przez nas wypożyczalni.

Każdy kierowca powinien zapoznać się za zasadami funkcjonowania ruchu drogowego i infrastruktury w Czarnogórze. W wielu miejscach nie ma możliwości rozbudowy dróg ze względu na ukształtowanie terenu. Trzeba pamiętać o GPS i dobrym przygotowaniu do jazdy samochodem.

Poniżej tabela z przybliżonym czasem dojazdu z lotniska Podgorica do najpopularniejszych miast w Czarnogórze.

Miasto Czas dojazdu z lotniska Podgorica (normalne warunki, niski sezon)
Tivat ok. 110 min. / 89 km
Kotor ok. 100 min.  / 86 km
Herceg Novi ok.  160 min.  / 110 km
Budva 80 min. / 65 km (prze Cetynie)

80 min. / 65 km (prze tunel)

Petrovac 50 min. / 47 km
Sutomore 40 min. / 38 km
Bar 60 min. / 46 km
Ulcinj 90 min. / 72 km
Žabljak ok. 180 min. / 170 km

 

Jak widzimy w powyższej tabeli często krótki dystans pokonujemy w dłuższym czasie niż moglibyśmy zakładać. Jest to spowodowane dość krętymi, wąskimi drogami, gdzie nie ma możliwości rozwinięcia szybkich prędkości.

Dodatkowo wzdłuż wybrzeża występuje tylko jedna główna droga:
• krajowa E 80 od Kotoru do Sutomore (gdzie odbija na Podgorice).
• krajowa E 851 od Sutomore do Ulcinj

Liczne autobusy na lotnisku Podgorica realizują transfery tylko zorganizowanych grup biur turystycznych i hoteli.
Liczne autobusy na lotnisku Podgorica realizują transfery tylko zorganizowanych grup biur turystycznych i hoteli.

Dojazd z lotniska Podgorica autobusem

Za dużego wyboru tutaj nie mamy, bo na lotnisku Podgorica nie funkcjonuje komunikacja publiczna. Nie ma przystanków autobusowych i trzeba przygotować się, że podjeżdżające autokary są przeznaczone na zorganizowany transfer klientów biur turystycznych i hoteli. Nie ma możliwości skorzystania z takiego przejazdu, nawet za dopłatą.

Najbliższa stacja autobusowa znajduje się w stolicy Czarnogóry, oddalona od lotniska o 12 km. Do Podgoricy z portu lotniczego, możemy się dostać jedynie taksówką.

Z lotniska Podgorica najszybciej pojedziemy do hotelu taksówką.
Z lotniska Podgorica najszybciej pojedziemy do hotelu taksówką.

Dojazd z lotniska Podgorica taksówką

Wydostanie się z lotniska Podgorica do hotelu wybierając taksówkę może okazać się kosztowne. Położenie lotniska z dala od wybrzeża powoduje że najpopularniejsze kurortu oddalone są min. 40 km.

Ceny taksówek na lotnisku Podgorica są z góry ustalone i niezmienne, bo realizowane przez firmy Royal Taxi Podgorica i Lider Taxi. Tylko te dwie firmy mogą legalnie świadczyć swoje usługi, mając na wyłączność podpisaną umowę z portem lotniczym.

Pozostałe taksówki, które można spotkać na parkingu są zamawiane wcześniej przez podróżnych, albo przywiozły wylatujących turystów. Kierowcy nie mogą oferować jawnie swoich usług i parkują pośród pozostałych samochodów, a nie na postoju dla taksówek. Jak chcemy skorzystać z ich usług to musimy do nich podejść i ustalić jakąś cenę, często niższa od tych oficjalnych.

Dojazd taksówką z lotniska Podgorica.
Dojazd taksówką z lotniska Podgorica.

Najczęściej wybieraną opcją jest wzięcie taksówki do centrum Podgoricy, gdzie na głównej stacji możemy wybrać autobus lub pociąg. Koszt taksówki wynosi od ok. 10-12 euro do centrum miasta.

Jest jeszcze jeden sposób. Wychodzą poza teren lotniska, wzdłuż drogi ok. 5 min idąc pieszo, można zauważyć czekające taksówek na poboczu. Po przywiezieniu pasażerów na lotnisku, tutaj oczekują na klientów w drogę powrotną, aby nie płacić za oczekiwanie na parkingu. Z kierowcami można negocjować cenę, proponuję z góry ustalić za ile kierowca zawiezie nas na główny dworzec, jak się uda to dobra cena wyniesie ok. 5/6 euro.

Organizując dojazd z lotniska Podgorica, warto uwzględnić pociąg.
Organizując dojazd z lotniska Podgorica warto uwzględnić pociąg.

Dojazd z lotniska Podgorica pociągiem

Zdecydowanym plusem wyboru pociągu jako dojazd z lotniska Podgorica jest cena biletów. Niewątpliwie okazuje się to najtańsza opcja, jeżeli wakacje spędzamy w mieście w którym zatrzymuje się pociąg i jest ono naszym celem.

W stronę wybrzeża przystanki są praktycznie w każdej miejscowości. W Czarnogórze są tylko dwie nitki kolejowe łączące Belgrad (ostatnia stacja po stornie czarnogórskiej to Bijelo Polje) – Bar oraz NikšićPodgorica, dlatego wcześniej warto przygotować się i sprawdzić, czy akurat w naszym przypadku pociąg to będzie dobry wybór.

Pociąg kursuje 10 razy dziennie i przed wyborem tego środka transportu, powinniśmy sprawdzić czy czas odjazdu pociągu zgrywa się z naszym lotem. Bilet do Podgoricy to koszt 1,20 euro, czas jazdy 7 min. Do miasta Bar zapłacimy 2 euro i spędzimy ok. 50 min w pociągu.

Cały rozkład ze wszystkimi stacjami pośrednimi można sprawdzić na stornie.

Poniżej wrzucam tabele z rozkładem z lotniska do Podgoricy i Baru.

Rozkład jazdy pociągów z lotniska do miasta Podgorica.
Rozkład jazdy pociągów z lotniska do miasta Podgorica.
Rozkład jazdy pociągów z lotniska Podgorica do miasta Bar.
Rozkład jazdy pociągów z lotniska Podgorica do miasta Bar.

Przystanek kolejowy znajduje ok. 15 min spacerem od lotniska. Trzeba się kierować w dół głównej drogi w kierunku Podgoricy. Po lewej stronie tuż przed mostem, szutrową drogą dojdziemy na miejsce. Stacja nazywa się Aerodrom.

Stacja kolejowa niedaleko lotniska Podgorica.

Będąc na platformie od razu zrozumiałam dlaczego w informacji na lotnisku wszyscy odradzali korzystanie z tego punktu. Stacja nie wygląda zachęcająco. Żadnego rozkładu, brak kładki, żeby przejść po torach na druga stronę. Ewidentnie nie wygląda to jak „oficjalna” przystanek kolejowy, którą mógłby nosić nazwę Aerodrom. Stacja jest i jak najbardziej można uwzględnić pociąg jako alternatywę dojazdu z lotniska Podgorica, tylko luksusów nie należy się spodziewać.

Dotarcie do hotelu z lotniska w Podgoricy z pewnością nie będzie dla nas problem, jak wcześniej rozważymy wszystkie możliwości i wybierzemy najdogodniejszą dla naszego portfela i godzin lotu. Z tego portu lotniczego mamy trochę szerszy wybór, bo pojawia się dodatkowo forma komunikacji jaką jest pociąg. Mimo narzekania na standard, nie da się zaprzeczyć, że jest to ekonomiczne rozwiązanie, co w podsumowaniu daję nam możliwość wyboru.

Poprzedni artykułCzarnogóra Lotnisko Tivat
Następny artykułDojazd z lotniska Tivat
Czy moja miłość do Czarnogóry była od pierwszego wejrzenia? Oj przyznam szczerzę, że tak! Od początku byłam zauroczona i żartowała, że muszę znaleźć tutaj męża, aby zamieszkać na dłużej. Na szczęście znalazłam inny sposób na trwałe związanie się z tym krajem... założyłam bloga. W tamtym momencie nie zdawałam sobie sprawy, że już wszystkie ścieżki w moim życiu, będą prowadzić w jednym kierunku. Będzie mi miło jak podzielisz się w komentarzu, od kiedy towarzyszysz mi w tej Czarnogórskiej podróży :)

20 KOMENTARZE

 1. Hej, mam pytanie czy na stacji Aerodrom zawsze zatrzymują się pociągi? Jedziemy z lotniska Podgorica do Utjeha, najpierw musimy dostać się do Baru i nie wiem czy lepiej jechać taksówką do Podgoricy na dworzec główny czy ryzykować i zaczekać na Aerodromie. Czy za walizkę płaci się dodatkowo w pociągu/ busie/taksówce?
  Dzięki za wspaniały panel i wiele użytecznych informacji.

  • Justyna,
   nie ma specjalnych opłat za bagaż. W linku podanym w artykule można sprawdzić dokładnie godziny, który pociąg zatrzymuje się na stacji Aerodrom – http://zpcg.me/search – wystarczy wpisać Aerodrom – Bar i konkretną datę.
   Dzięki za miłe słowo 🙂
   Pozdrawiam

 2. Cześć,
  Czy miałaś okazję jechać taxi inną niż te z lotniska, którą polecasz?
  I czy można wcześniej kupić bilety na autobus z podgorica do budvy?
  Pozdrawiam
  Ps. Bardzo przydatne informacje!! Świetny blog

  • Witam,
   jeju jak miło czyta się takie komentarze, dziękujemy bardzo! 🙂
   Co do pytań:
   Bilet kupuje się na dworcu, nie ma możliwości kupić wcześniej.
   Taxi można spróbować złapać poza terenem lotniska. Nie polecę konkretnej firmy, bo z pojedynczych kursów korzystaliśmy z różnych firm, można też wcześniej zamówić prze internet niektóre. Jednak polecamy wypożyczamy samochód od razu.
   Pozdrawiam 🙂

 3. Witam,
  jak się dostać z lotniska Podgorica do Dobrej Vody? Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję 🙂

  • Pani Anito,
   zapraszam na spokojnie jeszcze raz do przeczytania artykułu.
   Opisaliśmy w nim wszystkie dostępne sposoby dojazdu z lotniska i wszystkie wymienione w nim dotyczą, też Dobrej Vody. Najłatwiej będzie taksówką, ale i najdrożej. Jest opcja jeszcze pociągu i autobusu min. z dworca w Podgoricy.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Dziękujemy za dużo przydatnych informacji… Mam pytanie. Czy dojeżdżając pociągiem ze stacji Aerodrom do Sutomore, możemy liczyć na to, że na stacji w Sutomore będą taksówki, żeby dojechać do pensjonatu?

 5. Czy na przystanku autobusowym na glownej M2/E80 za rondem kolo lotniska Podgorica i za mostem nad rzeka Cem zatrzymuja się wszystkie autobusy z Podgoricy w kierunku wybrzeża ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here