Strona główna Komunikacja Dojazd z lotniska Tivat

Dojazd z lotniska Tivat

5254
0
Samolot nad główną droga jadąc z lotniska Tivat to częsty widok.
Samolot nad główną droga jadąc z lotniska Tivat to częsty widok.

Dojazd z lotniska Tivat do hotelu to nie łatwe zadanie z którym muszą sobie poradzić turyści. Po wylądowaniu okazuję się, że nie mamy wielu opcji do wyboru, dlatego szybko przyjdzie nam podjąć decyzję. Wystarczy przemyśleć jaki jest nasz budżet i oczekiwania co do komfortu jazdy.

Dojazd z lotniska Tivat samochodem

Czas dojazdu samochodem z lotniska Tivat jest zależny tak naprawdę od okresu w, którym podróżujemy. W wysokim sezonie (od połowy lipca do końca sierpnia) należy przygotować się na wzmożony ruch na drogach i korki, które potrafią wydłużyć czas jazdy nawet dwukrotnie (sic!).

Dodatkowo infrastruktura drogowa w Czarnogórze może zaskoczyć nie jednego kierowcę. W wielu miejscach nie ma możliwości rozbudowy dróg ze względu na ukształtowanie terenu. Trzeba pamiętać o GPS i dobrym przygotowaniu do jazdy samochodem.

Poniżej tabela z przybliżonym czasem dojazdu z lotniska Tivat do najpopularniejszych miast w Czarnogórze.

Miasto Czas dojazdu z lotniska Tivat
(normalne warunki)
Tivat ok. 10 min  / 4 km
Kotor ok. 20 min. / 9 km – droga przez tunel
ok.  50 min. / 23 km droga wzdłuż zatoki
Herceg Novi ok. 60 min. / 23 km
(w tym przeprawa promem)
Budva ok. 30 min. / 21 km – droga przez tunel
ok.  30 min. /20 km – droga przy Aquaparku
Petrovac ok. 50 min. / 38 km
Sutomore ok. 70 min. / 51 km
Bar ok. 90 min. / 60 km
Ulcinj ok. 110 min. / 85 km
Podgorica ok. 90 min. / 84 km (przez Cetynie)
ok.  110 min. / 91 km
Žabljak ok. 180 min. / 170 km

Jak widzimy w powyższej tabeli, często krótki dystans pokonujemy w dłuższym czasie niż moglibyśmy zakładać. Jest to spowodowane dość krętymi, wąskimi drogami, gdzie nie ma możliwości rozwinięcia szybkich prędkości.

Wzdłuż wybrzeża, (czyli dojazd z lotniska Tivat przez Budvę do Ulcinj), występuje tylko jedna główna trasa:
• droga krajowa E 80 od Kotoru do Sutomore (gdzie odbija na Podgorice)
• droga krajowa E 851 od Sutomore do Ulcinj

Skutkuje to tym, że w sytuacji korku lub wypadku na drodze nie ma możliwości objazdu. W wysokim sezonie wjazd do miasta Budva i Bar są tak utrudniony, że dodatkową godzinę trzeba przeznaczyć na stanie na zakorkowanej ulicy. Istnieje jedna alternatywna droga, która ułatwi pokonanie pierwszego korku do Budvy.

Montenegro Express to jedna z linii komunikacji publicznej w Czarnogórze.
Montenegro Express to jedna z linii komunikacji publicznej w Czarnogórze.

Dojazd z lotniska Tivat autobusem

Transport publiczny z / do lotniska Tivat niestety nie istnieje. Tutaj należy rozróżnić autobusy komunikacji publicznej z autobusami, które prawdopodobnie zobaczycie na lotnisku. Licznie pojawiające się autokary nie są to publiczne linie, tylko przeznaczone na zorganizowane transfery grupowe do hoteli i biur turystycznych. Nie ma możliwości przejazdu takim autobusem nawet za dopłatą.

Na lotnisku w Tivacie nie ma publicznych środków transportu, a najbliższy dworzec autobusowy znajduje się ok. 1,5 km od lotniska w stronę miasta Tivat. Istnieją przystanki autobusowe wzdłuż drogi „Jadranska magistrala” najbliższy ok. 400 m, ale nie wszystkie autobusy się na nich zatrzymują, część odjeżdża tylko z dworca autobusowego. Średnio co godzinę kursuje autobus między Tivatem i Budvą, ale nie kursują w nocy.
Czas podróży wynosi od 30 do 40 minut, cena biletu ok. 2 – 4 euro za osobę.

Utrudnienie pojawi się w momencie, gdy mamy ze sobą duży bagaż. Niby 1 km, ale z obciążeniem spacer 15 min. w wysokich temperaturach, to nie jest najatrakcyjniejszy pomysł. Warto wziąć pod uwagę opcję taksówki, jako kompromisowe wyjście na dojazdu z lotniska Tivat i pojechać na dworzec autobusowy, koszt ok. 5 euro.

Taksówki to jedyna bezpośrednia opcja, aby wydostać się z lotniska Tivat.
Taksówki to jedyna bezpośrednia opcja, aby wydostać się z lotniska Tivat.

Dojazd z lotniska Tivat taksówką

Najtańszym sposobem dotarcia do Budvy jest z pewnością autobus. Taksówki i transfery prywatne to dobra, ale i dość droga opcja. Polecana dla wszystkich, którzy podróżują z małymi dziećmi, mają dużo bagażu lub nie chcą chodzić do przystanku autobusowego. Taksówkę, można wynająć na miejscu lub wcześniej zarezerwować.

Zwykłe ceny za transfer między lotniskiem Tivat, a Budva wynoszą od 20 do 40 euro w zależności od firmy i poziomu jakości oferowanych usług. Istnieje, też opcja rezerwacji minibusa dla większej grupy. Są firmy taksówkowe, które mają ustaloną cenę 15/18 euro, co uważam za uczciwe. W każdym przypadku lepiej wcześniej sprawdzić ustaloną cenę, aby uniknąć rozczarowania.

Niewątpliwie dojazd z lotniska Tivat może być dla nas sporym wyzwaniem lub rozczarowaniem. Dlatego lepiej sprawdzić wszystkie dostępne opcję wcześniej, aby nie rozpoczynać urlopu od niepotrzebnego zdenerwowania. Najłatwiej mają osoby, które decydują się na wakacje zorganizowane, w których zawsze zawarty jest transfer z lotniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj