Punkt widokowy na Jezioro Piva.
Punkt widokowy na Jezioro Piva.

Spontaniczna podróż samochodem z Polski do Czarnogóry? Nie wiem czy to odwaga czy szaleństwo, ale z pewnością bez odpowiedniego przygotowania można wiele stracić po drodze.

Niezbędnik kierowcy w drodze z Polski do Czarnogóry samochodem

Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części jaką jest wybór widoków podczas podróży, musimy odpowiednio się przygotować od strony formalnej. Najistotniejszą kwestią podczas podróży do Czarnogóry jest fakt, że opuszczamy strefę Schengen i Unię Europejską, co wiąże się z  ważnymi procedurami wjazdowymi.  Poza kwestiami formalnymi niezbędna będzie duża ostrożność przy zderzeniu z czarnogórską infrastrukturą drogową i kierowcami.

Zielona Karta

Polskie ubezpieczenie OC akceptowane jest w całej Unii Europejskiej a w pozostałych krajach wymaga się zielonej karty. Zielona karta to międzynarodowy dokument potwierdzający ubezpieczenie samochodu w kraju zarejestrowania. Bez niego w wielu miejscach przekroczenie granicy jest wręcz niemożliwe, a nawet jeśli się uda wjechać, to w sytuacji wypadku samochodowego będziemy mocno żałować braku tego dokumentu. U posiadaczy zielonej karty w momencie kolizji lub wyrządzenia jakiejś szkody to ubezpieczyciel pokrywa koszta z tym związane. Bez zielonej karty sami musimy zapłacić za wszelkie naprawy. Jadąc do Czarnogóry samochodem jest to podstawowy wymagany dokument i skrupulatnie sprawdzany na przejściach granicznych. WAŻNE – na zielonej karcie musi być kod Czarnogóry MNE lub ME, bez tego oznaczenia dokument nie jest uznawany w kraju.

Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie obowiązuje zielona karta, a gdzie wystarczy OC.
Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie obowiązuje zielona karta.

Zieloną kartę można zamówić poprzez zgłoszenie telefoniczne lub w punkcie sprzedaży u przedstawiciela.

Koszt wydania dokumentu zależy od firmy ubezpieczeniowej. Wiele z nich wydaje dokument bezpłatnie, ale niektóre pobierają opłatę w wysokości ok. kilkunastu złotych. Istnieje opcja zakupu zielonej karty na większych przejściach granicznych, ale tam zapłacimy za nią więcej – od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Zielona karta działa tak jak polisa OC, czyli wypłaca odszkodowanie osobom przez nas pokrzywdzonym. Pozostałe wydatki związane min. z naprawą naszego samochodu musimy pokryć sami. Dlatego podczas takiej podróży przyda się dodatkowa polisa działająca poza granicami kraju.

Winiety i ceny autostrad

Oprócz kosztów związanych z paliwem czy gazem podczas jazdy czekają nas opłaty drogowe, ponieważ w większości krajów Europy autostrady i drogi ekspresowe są płatne.

Winiety zazwyczaj można kupić na stacjach benzynowych. W krajach, gdzie obowiązuje elektroniczny pobór opłat (Słowacja i Węgry), istnieje opcja zakupu internetowego. Podajemy wtedy numer rejestracyjny pojazdu i system automatycznie sprawdza czy wykupiliśmy wcześniej winietę.

Strony online, gdzie można wykupić winiety:

Słowacja (strona dostępna również w języku polskim)
https://www.eznamka.sk/selfcare/home/

Węgry (płatność kartą)
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Strony, gdzie można sprawdzić cenę za przejazd autostradą w Chorwacji:

http://www.hak.hr/info/cestarine/

W tabela poniżej przedstawia ceny winiet i opłat drogowych w krajach, przez które będziemy przejeżdżać jadąc z Polski do Czarnogóry.

Czarnogóra samochodem koszty.
Koszt związane z podróżą z Polski do Czarnogóra samochodem.

 

Trasa autostradami przez Dubrownik

Polska – Czechy / Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Czarnogóra (przejście graniczne Karasovići)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Trasa bardzo popularna dla osób, które cenią sobie komfort jazdy i chcą dotrzeć do Czarnogóry szybko. Wyjeżdżając z Polski do wyboru mamy przejazd przez Czechy lub Słowację. Głównie droga wiedzie przez autostrady i płatne drogi szybkiego ruchu, dlatego ta opcja jest najdroższa. Plusem z pewnością są towarzyszące widoki i możliwość zwiedzenia dużych miast, takich jak Bratysława, Wiedeń czy Zagrzeb lub Dubrownik.

Trasa autostradami bez Dubrownika

Polska – Czechy/Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina (przejście graniczne Vraćenovići – Deleuša)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Ten wariant dojazdu z Polski do Czarnogóry samochodem jest alternatywą dla osób, które chcą jechać przez Chorwację, ale pominąć Dubrownik. Droga jest taka sama jak w poprzednim wariancie z różnicą tylko przy końcowym odcinku, gdzie odbijamy na Bośnię i Hercegowinę. W wysokim sezonie przejazd przez Dubrownik może okazać się strzałem w kolano, ponieważ ilość turystów wpływa mocno na korki (jak ominąć korki w Czarnogórze), co skutkuje długim staniem na przejściu granicznym. W takich okolicznościach alternatywnym rozwiązaniem jest małe przejście graniczne w Bośni i Hercegowinie. Trasa z górskimi i krętymi drogami bez barierek może być dużym wyzwaniem dla niewprawionego kierowcy. Zdecydowanie kiepskim pomysłem będzie przejazd tą trasą nocą. Natomiast warto ją wziąć pod uwagę w wysokim sezonie. Dodatkowo wybierając ten wariant będziemy mieli okazję podziwiać przepiękną Zatokę Kotorską, której widoki z pewnością wynagrodzą stres po niełatwym przejeździe w Bośni.

Trasa przez Bośnię i Hercegowinę, wjazd do Czarnogóry od północy

Polska (kierunek Chyżne ) Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne w Scepan Polje)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Podczas tej trasy można zaoszczędzić trochę pieniędzy –  nadrabiając przy tym dodatkowymi kilometrami – ponieważ w wielu miejscach możliwe jest ominięcie płatnych autostrad. Droga w Bośni i Hercegowinie prowadząca do Sarajewa jest górska i trzeba tam uważać, gdyż bywa zatłoczona. Do Czarnogóry wjeżdżamy przez przejście graniczne w Scepan Polje. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej malowniczych dostępnych tras. Droga pełna tuneli z widokiem na Jezioro Pivsko, uznawana jest za jedną z piękniejszych w całej Czarnogórze. Wiele osób wybiera tę drogę właśnie ze względu na walory krajobrazowe. Przejazd przez Czarnogórę w kierunku morza, będzie zdecydowanie szybszy i łatwiejszy – kierując się na Nikšić, Podgoricę, dalej na Budvę  jedziemy już zdecydowanie łatwiejszymi w prowadzeniu drogami.

Trasa przez całą Bośnię i Hercegowinę, wjazd do Czarnogóry bliżej wybrzeża

Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne Vraćenovići)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Trasa jest trochę zmodyfikowaną opcją poprzedniej propozycji. W wielu miejscach pozwala na ominiecie autostrad, dlatego będzie to dobry wybór w momencie, gdy chcemy trochę zaoszczędzić. Przejazd praktycznie przez całą Bośnię i Hercegowinę będzie w wielu miejscach bardzo widowiskowy. Wybierając tę opcję możemy zwiedzić po drodze Sarajewo czy Mostar. Trasa ta należy do jednej z krótszych, dlatego jak nic nie wydarzy się po drodze to jest szansa szybkiego dojazdu do celu. Należy przestrzegać prędkości podczas jazdy w Bośni i można też zatankować tam paliwo, ze względu na niższe ceny. W tym wariancie przekraczamy granicę bliżej wybrzeża, dlatego warto wziąć ją pod uwagę jeśli nie chcemy przejeżdżać przez całą Czarnogórę.

Trasa ekonomiczna przez Serbię

Polska – Słowacja – Węgry –Serbia– Czarnogóra (przejście graniczne kierunek Bijelo Polje)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Ostatnia propozycja trasy z Polski do Czarnogóry samochodem, której początek pojawia się we wcześniejszych wariantach. Przejazd przez Węgry, a dalej już przez całą Serbię. Drogi w Serbii są bezpłatne oprócz odcinka Subotica — Belgrad, co pozwoli nam znów zaoszczędzić. Z pewnością jest to wersja ekonomiczna, ale drogi w Serbii mogą spowolnić dojazd, bo mimo tego, że są monotonne to w wielu miejscach są też kręte. Wybierając tę opcję przejeżdżamy samochodem przez całą Czarnogórę, dlatego będzie to najlepszy wybór dla osób, które chcą zobaczyć coś więcej niż tylko wybrzeże. Zwiedzanie można zacząć już od północy kraju i zostać na kilka dni w górskim regionie.

Podsumowanie trasy z Polski do Czarnogóry samochodem

Dla wytrwałych nie ma przeszkód i samochodem potrafią dojechać wszędzie. Nieważne ile kilometrów, gdyż przy dobrym powodzie (a urlop niewątpliwie do nich należy) można spędzić wiele godzin za kierownicą. Istnieją kraje bardziej lub mniej popularne na wakacje z własnym dojazdem, a do tych bardziej popularnych niewątpliwie zaliczamy kraje bałkańskie.

Na dojazd z Polski do Czarnogóry samochodem mamy do dyspozycji kilka dróg. Wybór trasy okazuję się istotny ze względu na takie czynniki jak komfort jazdy czy opłaty towarzyszące podczas wyprawy. Jest kilka wariantów, które zasługują na uwagę i zostały szczegółowo opisane w tym artykule.

Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

• Czy chcemy mieć nocleg po drodze? Czy decydujemy się na dojazd bez dłuższej przerwy?
• Czy umiejętności kierowcy będą odpowiednie na kręte, górskie drogi, zwłaszcza w nocy?
• Co jest dla nas istotniejsze: mniejsze opłaty podczas jazdy, skutkujące dłuższa trasę, czy szybszy dojazd do celu płatnymi drogami?
• Czy bierzemy pod uwagę wybór trasy ze względu na walory krajobrazowe towarzyszące podczas jazdy?
• Czy chcemy skorzystać z możliwości zwiedzenia jakiegoś dużego miasta po drodze?

Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać odpowiednią trasę pod względem budżetu i naszych oczekiwań.

Niezbędnik kierowcy po przekroczeniu granicy Czarnogóry

Jak już bezpiecznie przekroczymy granicę Czarnogóry to pamiętaj, że na miejscu obowiązuje Cie lokalne prawo, więc warto zaczerpnąć kilka informacji.

Poprzedni artykułKiedy jechać do Czarnogóry na wakacje
Następny artykułJak ominąć korki w Czarnogórze
Czy moja miłość do Czarnogóry była od pierwszego wejrzenia? Oj przyznam szczerzę, że tak! Od początku byłam zauroczona i żartowałam, że muszę znaleźć tutaj męża, aby zamieszkać na dłużej. Na szczęście znalazłam inny sposób na trwałe związanie się z tym krajem... Założyłam bloga. W tamtym momencie nie zdawałam sobie sprawy, że już wszystkie ścieżki w moim życiu, będą prowadzić w jednym kierunku. Będzie mi miło jak podzielisz się ze mną w komentarzu, od kiedy towarzyszysz mi w tej czarnogórskiej podróży :)

22 KOMENTARZE

 1. Małe sprostowanie co do mapy i sąsiedniego kraju – w Kosowie zielona karta nie jest ważna. Tak tylko wspominam, bo może ktoś chce przy okazji zobaczyć…
  Co do trasy przez BiH warto przed mostem na Pivsko skręcić na Durmitor – super trasa, piękne widoki! Wtedy można zaliczyć też, Żabljak, Tarę oraz przejechać tymi fajnymi kanionami na Podgoricę. To cały dodatkowy dzień, ale warto, jeśli miało się gdzieś nocleg np. w Sarajewie tak jak my.

 2. Jeszcze jedno małe sprostowanie. Choć w sumie mało ważne. Jadąc przez Serbię są dwa płatne odcinki – 160 i 630 dinarów – 6 i 24 PLN. Przez BiH autostrada kosztuje 6KM czyli ok. 3 euro. Wszędzie można płacić kartą.

 3. Czarnogóra, piękny kraj. Dla mnie tylko własnym samochodem, niezapomniane widoki i przeżycia, aczkolwiek wymagana umiejętność jazdy w takim terenie(żeby po jednym zjeździe z górki mieć jeszcze hamulce). Byliśmy z żoną dwa razy. Pierwsza trasa przez Czechy, Słowację, Węgry(nocleg), Serbię i Kosowo(odwiedziny u cioci) do Ulcinja. Druga trasa przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację(nocleg w Plitvickich), kawałek BiH do Buljaricy. Jako, że lubię jeździć samochodem(mamy busa, więc widoczność zdecydowanie lepsza od normalnej osobówki) to staram się nie jeździć tymi samymi drogami(nawet jeśli trzeba nadrobić sporo kilometrów). Pokonać trasę z Kotoru do Cetynii(dobra droga, zabezpieczona grubymi murkami i wrażenie, że jedziesz ku niebu), a później z Virpazar wzdłuż jeziora Szkoderskiego do granicy albańskiej(droga szutrowa, czasami kawałek asfaltu a na zakrętach tylko większe kamienie dla bezpieczeństwa) z przystankiem na zwiedzenie cerkiewek położonych na wysepkach jeziora – to wszystko niezapomniane przeżycia. W przyszłym roku planujemy trzecią wyprawę, tym razem na północ od Podgoricy. Najchętniej odłożyłbym już to pisanie, wsiadł w samochód i już jechał. Pozdrawiam Was i wszystkich zakochanych w Czarnogórze.

  • A która droga jest bezpieczniejsza przez Serbię czy Bośnię i Hercegowinę? Wybieramy się w tym roku ale z 3 dzieci. Jedziemy z Augustowa i zależy mi najbardziej na bezpieczeństwie. Chorwacja odpada bo chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe. Pozdrawiam.

   • Witamy, my nie korzystaliśmy z trasy przez BiH. Droga przez Serbię (autostrada) jest bardzo dobra, gorzej od miejscowości Cacak aż na północ Czarnogóry. Duża ilość zakrętów i jedzie się przez górki (wszędzie asfalt i po jednym pasie).

 4. JA będę jechał w Sierpniu busem do miejscowości Dobra Voda. 4 dorosłych i czworo dziec 3-7 lat. Czyli wiadomo, że zależy na najszybszej trasie. Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja… no i ? To będzie wysoki sezon więc chyba rozsądnie będzie ominąć Dubrownik. Google maps prowadzą na przejście Nova Sela, później w Bośni drogą M6 , następnie R412 aż do przejścia granicznego Deleusa. Później Czarnogóra już kierunek Niksic, Podgorica, i Bar aż do Dobra Voda. Wyjeżdżam z centralnej Polski w piątek rano-przed południem, w okolicy Chorwacja okolice granicy z BiH-BOśnia-Czarnogóra będzie to wczesny ranek – godziny dopołudniowe w sobotę. Ma ktoś jakieś sugestie? Coś zmienić ? Lepiej (szybciej ) przez Dubrovnik?

 5. Wybieramy się w sierpniu . Byliśmy 3 lata temu jechaliśmy przez Słowację Węgry i Serbię. Ale przez przejście niedaleko Suboticy . Nie pamieram jak się nazywało ale bez kolejek. W tym roku też raczej wybieramy się ta trasą. Może odcinek między Cacak a Czarnogóra nie jest rewelacją ale przejezdna. Wyjazd 14 sierpnia Jeśli ktoś się wybiera w tym okresie możemy razem lecieć.Jadę z żoną i 2 dzieci więc nie będę wariowal na trasie . Bez postoju

 6. My jedziemy z Poznania 4 sierpnia do Utjeha , powrót 16 sierpnia. Do Czarnogóry jedziemy pierwszy raz. Trasę jaką obrałem to Słowacja , Węgry , Serbia. Nocleg zarezerwowany w Nowym Sadzie ( Serbia ). Boję się tylko , bo na chwilę obecną na terenie Serbii można przebywać tylko 12 godzin. Mam nadzieję , że do sierpnia obostrzenia zostaną złagodzone.

 7. Zmieniłem zdanie pisałem wyżej że CZ,AT,SLO,CRO i kawałek BiH. Skłaniam się jednak żeby SK, H przez Serbię i Czarnogóra. mam jakieś 280km mniej. Jedyne co to to akurat w nocnych godzinach będę jechał przez Serbię górami. To samo zresztą po stronie Czarnogóry, chociaż już wtedy powinno być widno. Busem 9 osobowym przejadę bez problemu? Jechał ktoś ? Jakieś uwagi na co zwrócić uwagę ?

 8. To w zasadzie nie odpowiedź ale prośba o info. 10 lipca startujemy do Czarnogóry. Już tam byłem i przekraczałem granicę w Stjepan Polje. Droga do przejścia na półce skalnej, wąsko a asfalt spłukany przez deszcze. Brak barierek, tylko zatoczki do wymijania a po prawej niezła przepaść. Czy coś się zmieniło??? Poza tym planuję nocleg w motelu Gajić, Doboj Śeślije. Czy coś wiadomo o cenach za pokój dwuosobowy? Czy w BiH zapłacę za paliwo kartą, czy muszę wymienić na marki??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here