Punkt widokowy na Jezioro Piva.
Punkt widokowy na Jezioro Piva.

Spontaniczna podróż samochodem z Polski do Czarnogóry? Nie wiem czy to odwaga czy szaleństwo, ale z pewnością bez odpowiedniego przygotowania można wiele stracić po drodze.

Niezbędnik kierowcy w drodze z Polski do Czarnogóry samochodem

Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części jaką jest wybór widoków podczas podróży, musimy odpowiednio się przygotować od strony formalnej. Najistotniejszą kwestią podczas podróży do Czarnogóry jest fakt, że opuszczamy strefę Schengen i Unię Europejską, co wiąże się z  ważnymi procedurami wjazdowymi.  Poza kwestiami formalnymi niezbędna będzie duża ostrożność przy zderzeniu z czarnogórską infrastrukturą drogową i kierowcami.

Zielona Karta a karta Czarnogóra

Polskie ubezpieczenie OC akceptowane jest w całej Unii Europejskiej a w pozostałych krajach wymaga się zielonej karty. Zielona karta to międzynarodowy dokument potwierdzający ubezpieczenie samochodu w kraju zarejestrowania. Bez niego w wielu miejscach przekroczenie granicy jest wręcz niemożliwe, a nawet jeśli się uda wjechać, to w sytuacji wypadku samochodowego będziemy mocno żałować braku tego dokumentu. U posiadaczy zielonej karty w momencie kolizji lub wyrządzenia jakiejś szkody to ubezpieczyciel pokrywa koszta z tym związane. Bez zielonej karty sami musimy zapłacić za wszelkie naprawy. Jadąc do Czarnogóry samochodem był to podstawowy wymagany dokument i skrupulatnie sprawdzany na przejściach granicznych. Wiele się zmieniło 2.08.2021 od tego dnia bez zielonej karty, a jedynie z polskim OC nasi zmotoryzowani mogą wjeżdżać na terytorium Czarnogóry. Czy to oznacza, że zupełnie z tej karty rezygnować? Niekoniecznie.

Po pierwsze nigdy nie wiadomo czy wszyscy czarnogórscy policjanci zapoznali się z nowo obowiązującymi przepisami, a po drugie chcąć odwiedzić kraje graniczące z Czarnogórą taka karta może być potrzebna, np. BiH, Albania.

Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie obowiązuje zielona karta, a gdzie wystarczy OC.
Mapa z zaznaczonymi krajami, gdzie obowiązuje zielona karta.

Zieloną kartę można zamówić poprzez zgłoszenie telefoniczne lub w punkcie sprzedaży u przedstawiciela.

Koszt wydania dokumentu zależy od firmy ubezpieczeniowej. Wiele z nich wydaje dokument bezpłatnie, ale niektóre pobierają opłatę w wysokości ok. kilkunastu złotych. Istnieje opcja zakupu zielonej karty na większych przejściach granicznych, ale tam zapłacimy za nią więcej – od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Zielona karta działa tak jak polisa OC, czyli wypłaca odszkodowanie osobom przez nas pokrzywdzonym. Pozostałe wydatki związane m.in. z naprawą naszego samochodu musimy pokryć sami. Dlatego podczas takiej podróży przyda się dodatkowa polisa działająca poza granicami kraju.

Winiety i ceny autostrad

Oprócz kosztów związanych z paliwem czy gazem podczas jazdy czekają nas opłaty drogowe, ponieważ w większości krajów Europy autostrady i drogi ekspresowe są płatne.

Winiety zazwyczaj można kupić na stacjach benzynowych. W krajach, gdzie obowiązuje elektroniczny pobór opłat (Słowacja i Węgry), istnieje opcja zakupu internetowego. Podajemy wtedy numer rejestracyjny pojazdu i system automatycznie sprawdza czy wykupiliśmy wcześniej winietę.

Strony online, gdzie można wykupić winiety:

Słowacja (strona dostępna również w języku polskim)
https://www.eznamka.sk/selfcare/home/

Węgry (płatność kartą)
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Strony, gdzie można sprawdzić cenę za przejazd autostradą w Chorwacji:

http://www.hak.hr/info/cestarine/

W tabela poniżej przedstawia poglądowe ceny winiet i opłat drogowych w krajach, przez które będziemy przejeżdżać jadąc z Polski do Czarnogóry.

Czarnogóra samochodem koszty.
Koszt związane z podróżą z Polski do Czarnogóra samochodem.

Trasa autostradami przez Dubrownik

Polska – Czechy / Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Czarnogóra 

Czarnogora samochodem
link do mapy

Trasa bardzo popularna dla osób, które cenią sobie komfort jazdy i chcą dotrzeć do Czarnogóry szybko. Wyjeżdżając z Polski do wyboru mamy przejazd przez Czechy lub Słowację. Głównie droga wiedzie przez autostrady i płatne drogi szybkiego ruchu, dlatego ta opcja jest najdroższa. Plusem z pewnością są towarzyszące widoki i możliwość zwiedzenia dużych miast, takich jak Bratysława, Wiedeń czy Zagrzeb lub Dubrownik.

Trasa autostradami bez Dubrownika

Polska – Czechy/Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina

Czarnogora samochodem
link do mapy

Ten wariant dojazdu z Polski do Czarnogóry samochodem jest alternatywą dla osób, które chcą jechać przez Chorwację, ale pominąć Dubrownik. Droga jest taka sama jak w poprzednim wariancie z różnicą tylko przy końcowym odcinku, gdzie odbijamy na Bośnię i Hercegowinę. W wysokim sezonie przejazd przez Dubrownik może okazać się strzałem w kolano, ponieważ ilość turystów wpływa mocno na korki (jak ominąć korki w Czarnogórze), co skutkuje długim staniem na przejściu granicznym. W takich okolicznościach alternatywnym rozwiązaniem jest małe przejście graniczne w Bośni i Hercegowinie. Trasa z górskimi i krętymi drogami bez barierek może być dużym wyzwaniem dla niewprawionego kierowcy. Zdecydowanie kiepskim pomysłem będzie przejazd tą trasą nocą. Natomiast warto ją wziąć pod uwagę w wysokim sezonie. Dodatkowo wybierając ten wariant będziemy mieli okazję podziwiać przepiękną Zatokę Kotorską, której widoki z pewnością wynagrodzą stres po niełatwym przejeździe w Bośni.

Trasa przez Bośnię i Hercegowinę, wjazd do Czarnogóry od północy

Polska (kierunek Chyżne ) Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne w Scepan Polje)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Podczas tej trasy można zaoszczędzić trochę pieniędzy –  nadrabiając przy tym dodatkowymi kilometrami – ponieważ w wielu miejscach możliwe jest ominięcie płatnych autostrad. Droga w Bośni i Hercegowinie prowadząca do Sarajewa jest górska i trzeba tam uważać, gdyż bywa zatłoczona. Do Czarnogóry wjeżdżamy przez przejście graniczne w Scepan Polje. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej malowniczych dostępnych tras. Droga pełna tuneli z widokiem na Jezioro Pivsko, uznawana jest za jedną z piękniejszych w całej Czarnogórze. Wiele osób wybiera tę drogę właśnie ze względu na walory krajobrazowe. Przejazd przez Czarnogórę w kierunku morza, będzie zdecydowanie szybszy i łatwiejszy – kierując się na Nikšić, Podgoricę, dalej na Budvę  jedziemy już zdecydowanie łatwiejszymi w prowadzeniu drogami.

Trasa przez całą Bośnię i Hercegowinę, wjazd do Czarnogóry bliżej wybrzeża

Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne Vraćenovići)

Czarnogora samochodem
link do mapy

Trasa jest trochę zmodyfikowaną opcją poprzedniej propozycji. W wielu miejscach pozwala na ominiecie autostrad, dlatego będzie to dobry wybór w momencie, gdy chcemy trochę zaoszczędzić. Przejazd praktycznie przez całą Bośnię i Hercegowinę będzie w wielu miejscach bardzo widowiskowy. Wybierając tę opcję możemy zwiedzić po drodze Sarajewo czy Mostar. Trasa ta należy do jednej z krótszych, dlatego jak nic nie wydarzy się po drodze to jest szansa szybkiego dojazdu do celu. Należy przestrzegać prędkości podczas jazdy w Bośni i można też zatankować tam paliwo, ze względu na niższe ceny. W tym wariancie przekraczamy granicę bliżej wybrzeża, dlatego warto wziąć ją pod uwagę jeśli nie chcemy przejeżdżać przez całą Czarnogórę.

Trasa ekonomiczna przez Serbię

Polska – Słowacja – Węgry –Serbia– Czarnogóra 

Czarnogora samochodem
link do mapy

Ostatnia propozycja trasy z Polski do Czarnogóry samochodem, której początek pojawia się we wcześniejszych wariantach. Przejazd przez Węgry, a dalej już przez całą Serbię. Drogi w Serbii są bezpłatne oprócz odcinka Subotica — Belgrad, co pozwoli nam znów zaoszczędzić. Z pewnością jest to wersja ekonomiczna, ale drogi w Serbii mogą spowolnić przejazd, bo mimo tego, że są monotonne to w wielu miejscach są też kręte. Wybierając tę opcję przejeżdżamy samochodem przez całą Czarnogórę, dlatego będzie to najlepszy wybór dla osób, które chcą zobaczyć coś więcej niż tylko wybrzeże. Zwiedzanie można zacząć już od północy kraju i zostać na kilka dni w górskim regionie.

Podsumowanie trasy z Polski do Czarnogóry samochodem

Dla wytrwałych nie ma przeszkód i samochodem mogą dojechać wszędzie. Nieważne ile kilometrów, gdyż przy dobrej motywacji (a urlop to dobra motywacja) można spędzić wiele godzin za kierownicą. Istnieją kraje bardziej lub mniej popularne na wakacje z własnym dojazdem, a do tych bardziej popularnych niewątpliwie zaliczamy kraje bałkańskie.

Na dojazd z Polski do Czarnogóry samochodem mamy do dyspozycji kilka dróg. Wybór trasy okazuję się istotny ze względu na takie czynniki jak komfort jazdy czy opłaty towarzyszące podczas wyprawy. Jest kilka wariantów, które zasługują na uwagę i zostały szczegółowo opisane w tym artykule.

Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

• Czy chcemy mieć nocleg po drodze? Czy decydujemy się na dojazd bez dłuższej przerwy?
• Czy umiejętności kierowcy będą odpowiednie na kręte, górskie drogi, zwłaszcza w nocy?
• Co jest dla nas istotniejsze: mniejsze opłaty podczas jazdy, skutkującą dłuższą trasą, czy szybszy dojazd do celu płatnymi drogami?
• Czy bierzemy pod uwagę wybór trasy ze względu na walory krajobrazowe towarzyszące podczas jazdy?
• Czy chcemy skorzystać z możliwości zwiedzenia jakiegoś dużego miasta po drodze?

Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać odpowiednią trasę pod względem budżetu i naszych oczekiwań.

Niezbędnik kierowcy po przekroczeniu granicy Czarnogóry

Jak już bezpiecznie przekroczymy granicę Czarnogóry to pamiętaj, że na miejscu obowiązuje Cię lokalne prawo, więc warto zaczerpnąć kilka informacji.

45 KOMENTARZE

  1. Małe sprostowanie co do mapy i sąsiedniego kraju – w Kosowie zielona karta nie jest ważna. Tak tylko wspominam, bo może ktoś chce przy okazji zobaczyć…
    Co do trasy przez BiH warto przed mostem na Pivsko skręcić na Durmitor – super trasa, piękne widoki! Wtedy można zaliczyć też, Żabljak, Tarę oraz przejechać tymi fajnymi kanionami na Podgoricę. To cały dodatkowy dzień, ale warto, jeśli miało się gdzieś nocleg np. w Sarajewie tak jak my.

  2. Jeszcze jedno małe sprostowanie. Choć w sumie mało ważne. Jadąc przez Serbię są dwa płatne odcinki – 160 i 630 dinarów – 6 i 24 PLN. Przez BiH autostrada kosztuje 6KM czyli ok. 3 euro. Wszędzie można płacić kartą.

  3. Czarnogóra, piękny kraj. Dla mnie tylko własnym samochodem, niezapomniane widoki i przeżycia, aczkolwiek wymagana umiejętność jazdy w takim terenie(żeby po jednym zjeździe z górki mieć jeszcze hamulce). Byliśmy z żoną dwa razy. Pierwsza trasa przez Czechy, Słowację, Węgry(nocleg), Serbię i Kosowo(odwiedziny u cioci) do Ulcinja. Druga trasa przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację(nocleg w Plitvickich), kawałek BiH do Buljaricy. Jako, że lubię jeździć samochodem(mamy busa, więc widoczność zdecydowanie lepsza od normalnej osobówki) to staram się nie jeździć tymi samymi drogami(nawet jeśli trzeba nadrobić sporo kilometrów). Pokonać trasę z Kotoru do Cetynii(dobra droga, zabezpieczona grubymi murkami i wrażenie, że jedziesz ku niebu), a później z Virpazar wzdłuż jeziora Szkoderskiego do granicy albańskiej(droga szutrowa, czasami kawałek asfaltu a na zakrętach tylko większe kamienie dla bezpieczeństwa) z przystankiem na zwiedzenie cerkiewek położonych na wysepkach jeziora – to wszystko niezapomniane przeżycia. W przyszłym roku planujemy trzecią wyprawę, tym razem na północ od Podgoricy. Najchętniej odłożyłbym już to pisanie, wsiadł w samochód i już jechał. Pozdrawiam Was i wszystkich zakochanych w Czarnogórze.

    • A która droga jest bezpieczniejsza przez Serbię czy Bośnię i Hercegowinę? Wybieramy się w tym roku ale z 3 dzieci. Jedziemy z Augustowa i zależy mi najbardziej na bezpieczeństwie. Chorwacja odpada bo chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe. Pozdrawiam.

      • Witamy, my nie korzystaliśmy z trasy przez BiH. Droga przez Serbię (autostrada) jest bardzo dobra, gorzej od miejscowości Cacak aż na północ Czarnogóry. Duża ilość zakrętów i jedzie się przez górki (wszędzie asfalt i po jednym pasie).

  4. JA będę jechał w Sierpniu busem do miejscowości Dobra Voda. 4 dorosłych i czworo dziec 3-7 lat. Czyli wiadomo, że zależy na najszybszej trasie. Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja… no i ? To będzie wysoki sezon więc chyba rozsądnie będzie ominąć Dubrownik. Google maps prowadzą na przejście Nova Sela, później w Bośni drogą M6 , następnie R412 aż do przejścia granicznego Deleusa. Później Czarnogóra już kierunek Niksic, Podgorica, i Bar aż do Dobra Voda. Wyjeżdżam z centralnej Polski w piątek rano-przed południem, w okolicy Chorwacja okolice granicy z BiH-BOśnia-Czarnogóra będzie to wczesny ranek – godziny dopołudniowe w sobotę. Ma ktoś jakieś sugestie? Coś zmienić ? Lepiej (szybciej ) przez Dubrovnik?

  5. Wybieramy się w sierpniu . Byliśmy 3 lata temu jechaliśmy przez Słowację Węgry i Serbię. Ale przez przejście niedaleko Suboticy . Nie pamieram jak się nazywało ale bez kolejek. W tym roku też raczej wybieramy się ta trasą. Może odcinek między Cacak a Czarnogóra nie jest rewelacją ale przejezdna. Wyjazd 14 sierpnia Jeśli ktoś się wybiera w tym okresie możemy razem lecieć.Jadę z żoną i 2 dzieci więc nie będę wariowal na trasie . Bez postoju

  6. My jedziemy z Poznania 4 sierpnia do Utjeha , powrót 16 sierpnia. Do Czarnogóry jedziemy pierwszy raz. Trasę jaką obrałem to Słowacja , Węgry , Serbia. Nocleg zarezerwowany w Nowym Sadzie ( Serbia ). Boję się tylko , bo na chwilę obecną na terenie Serbii można przebywać tylko 12 godzin. Mam nadzieję , że do sierpnia obostrzenia zostaną złagodzone.

    • Hej! 10.09 rozpoczynam trasę do Czarnogóry. Zamierzam wyruszyć samochodem około 18:00 z Górnego Śląska w kierunku miejscowości Jajce (Bośnia i Hercegowina) i zaliczyć pierwszy nocleg na Słowacji lub Węgrzech. Martwi mnie trochę sytuacja z covid-19, data ważności mojego certyfikatu ozdrowieńca to właśnie 10.09, będę zmuszony testować się na trasie. Drugi nocleg to właśnie miejscowość Jajce. Następnego dnia planuję zobaczyć Mostar i wodospady na południu, a po zwiedzaniu kierunek miejsce do wloqe czyli Czarnogóra. Jeśli ktoś podróżował podobną trasą proszę o wskazówki! Pozdrawiam

  7. Zmieniłem zdanie pisałem wyżej że CZ,AT,SLO,CRO i kawałek BiH. Skłaniam się jednak żeby SK, H przez Serbię i Czarnogóra. mam jakieś 280km mniej. Jedyne co to to akurat w nocnych godzinach będę jechał przez Serbię górami. To samo zresztą po stronie Czarnogóry, chociaż już wtedy powinno być widno. Busem 9 osobowym przejadę bez problemu? Jechał ktoś ? Jakieś uwagi na co zwrócić uwagę ?

  8. To w zasadzie nie odpowiedź ale prośba o info. 10 lipca startujemy do Czarnogóry. Już tam byłem i przekraczałem granicę w Stjepan Polje. Droga do przejścia na półce skalnej, wąsko a asfalt spłukany przez deszcze. Brak barierek, tylko zatoczki do wymijania a po prawej niezła przepaść. Czy coś się zmieniło??? Poza tym planuję nocleg w motelu Gajić, Doboj Śeślije. Czy coś wiadomo o cenach za pokój dwuosobowy? Czy w BiH zapłacę za paliwo kartą, czy muszę wymienić na marki??

  9. Jedziemy z rodziną w najbliższych dniach. Skuszony malowniczością chcę spróbować drogi przez Słowację, Węgry i Serbię. Jakieś rady odnośnie tej trasy?
    Powiedzcie proszę, jak sobie radzicie w podróży z internetem. Wiadomo, że Roaming to droga impreza. Kupujecie sim karty w każdym z krajów, przez które przejeżdżacie? czy jest jakaś karta międzynarodowa?

  10. Witam , krótka podpowied na temat warunków w miarę aktualnych bo akurat jesteśmy w czarnogórze , jechaliśmy przez Serbię i na wjeździe do serbii za segedynem staliśmy ponad 3.5h i to o 2 w nocy więc jak ktoś się tamtędy wybiera to radzę wcześniej zatankować samochód bo widzieliśmy sporo osób pchających samochody do przejścia.

    • Bo jak z Hu wjazd na SRB to tylko i wyłącznie przez Tompa bądz Hercegszántó .
      Röszke to kara przebijać sie przez to przejście.
      Wiem bo jezdze często zawodowo i ta granica to tylko poza sezonem i to w porach popołudniowych.

  11. Witam. Mam pytanie do osób wjeżdżających do Czarnogóry po 2 sierpnia. Pytają jeszcze o zieloną kartę na granicy ? Jadę we wrześniu nieraz słyszałem ,że nowe przepisy ,które wchodzą w życie celnicy respektują z pewnym opóżnieniem.

  12. Czy ktoś wie, jak wygląda sprawa przyjazdu z psem do Czarnogóry? Chciałbym pojechać tam na miesiąc i zastanawiam się, jak bardzo inne będzie życie z psem w tym miejscu. W Polsce można prawie wszędzie zabierać psa, łącznie z niektórymi plażami.

    • Dzień dobry, kilkukrotnie temat piesków był poruszany na naszym forum. Jeżeli piesek jest nieduży to poza sezonem nie będzie problemów. Poza sezonem mam na myśli, wrzesień-październik. W sezonie psy często nie są wpuszczane na plaże, ale jest kilka kąpielisk oznaczonych w Czarnogórze dla psów. Natomiast to dopiero początek, kąpieliska dla psów nie są jeszcze mocno popularne.

  13. witam. zastanawiam się nad następnym sezonem (2022). czy ktoś może wybierał sie do Czarnogóry z przyczepą? choć mam doświadczenie z Chorwacją i drogą nad Adriatykiem (Chorwacka Jardanka) to opisy krętych dróg trochę hamują moje zapędy… zestaw osobówka + DMC 1350

  14. Witam wybieramy się do Czarnogóry w lipcu . Trasa przez Serbie . Dzieci maja Paszporty , a my dorośli musimy mieć? Czy przejedziemy na dowód osobisty ? Na stronie gov.pl piszą za Tak . Pytanie moje kieruje do osób które tak przekraczały granice z Serbia?

  15. Trochę aktualizacji: autoput Subotica – Beograd kosztuje 630RSD i dalej Beograd – Cacak 440RSD – razem całość 1070RSD (1EUR ok. 117RSD).
    Dalej dość kręta i bardzo zatloczona droga do przejść Jabuka lub Gostun.
    Od lipca 22 jest otwarta autostrada Matesevo – Podgorica. 42km za 3.5EUR one way ale pozwala to ominąć trudną i niebezpieczną szosę przez kanion Moraca.

    Granicę serbską da się przekroczyć na dowód osobisty. Nikogo ani Serbów ani Czarnogórców nie interesuje żadna zielona karta, chociaż Serbowie potrafią żądać do wglądu dowód rej samochodu.
    Byłem w Czarnogórze kilkanaście razy i nigdy nikt nie rejestrował mojego pobytu na Policji, choć jest taki obowiązek przy noclegu w hotelu/pensjonacie – powinni to zrobić.
    W Serbii hotel robi to automatycznie, wydając odpowiednie zaświadczenie o rejestracji pobytu ale nigdy nikt na granicy (drogowej lub lotnisko w Belgradzie) o to nie pytał. Bylem w Serbii wiele razy…
    Veliki pozdrav!!

  16. Odnośnie przejścia granicznego w Scepan Polje warto dodać, że droga prowadząca do niego od Brod jest mocno „atrakcyjna”. Tzn na długości ok 20 km przed przejściem (jadąc od strony Sarajewa) asfalt pojawia się tam w ilościach losowych i tylko na jednym pasie. Drugi na sporej długości jest cały „zaorany”. Co powoduje niewielkie problemy przy samochodach jadących z naprzeciwka (które często chcą korzystać właśnie z tego jednego pasa jadąc „pod prąd”).

  17. Proszę o informacje o kempingach w górach
    Planuje trasę na weekend majowy zaczynajac od Zabijak , Park Narodowy Durmitor , potem Biogradska Góra , Podgorica i zjazd w kierunku wybrzeża
    Czy przejście graniczne Jabuka i gdzie można kupic kartę sim wjeżdżając od tego przejścia
    Będę wdzięczny za porady dotyczące tramping w tym okresie w Czarnogórze
    Janek

  18. Witam:) razem z córeczka marzy nam się czarnogórska wspinaczka górska (jesteśmy amatorkami, ale mamy już zdobytych kilka tatrzanskich 2-tysięczników:) Może któś podziela naszą pasję i udzieli wskazówek, zarówno odnośnie dojazdu, jak i praktycznych górskich wskazówek…
    Pozdrawiam, Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj