Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zwiedzanie samochodem daje najlepszą możliwość dotarcia do wyjątkowych miejsc. W takich warunkach nasuwa się wniosek, że jak chcemy porządnie zwiedzić kraj, to mamy dwie opcję: przyjechać własnym autem z Polski lub wynająć samochód w Czarnogórze.

Co warto wiedzieć przed wynajęciem samochodu w Czarnogórze

Każdy kierowca, który wsiada za kierownicę powinien odpowiednio przygotować się do jazdy. Możemy wskazać listę rzeczy, które według nas są niezbędne, aby podczas jazdy nacieszyć oko pięknymi widokami i zminimalizować wszelkie stresujące czy niebezpieczne sytuację.

Przepisy prawne 

Czarnogóra nie jest w UE i wiele kwestii prawnych, może wyglądać trochę inaczej. Będąc w obcym kraju, pamiętaj że obowiązkiem jest znajomość prawa, a wsiadanie za kierownicę bez minimalnej wiedzy ogólnej może przysporzyć kłopotów.

Droga wokół Zatoki Kotorskiej.
Droga wokół Zatoki Kotorskiej.

Infrastruktura drogowa 

W tak górzystym kraju infrastruktura drogowa będzie wyglądać inaczej niż w Polsce. Znajdziemy tutaj m.in. więcej tunelów, mostów, a np. mniej linii kolejowych. Przygotuj się wcześniej i sprawdź jakich elementów w infrastrukturze możesz się spodziewać na miejscu. To pomoże wybrać odpowiedni samochód i przygotować się do jazdy.

Drogi i ich specyfika 

Stan i rozlokowanie dróg jest bardzo mocno uzależnione od ukształtowania terenu. Z jednej strony będzie to minus bo może utrudnić jazdę, ale z drugiej strony atut w postaci pięknych widoków. Nie pozwól, aby przez niewiedzę ominąć najpiękniejsze jej odcinki i spektakularne punkty widokowe.

W Czarnogórze w wiele miejsc wjedziemy tylko z napędem 4x4.
W Czarnogórze w wiele miejsc wjedziemy tylko z napędem 4×4.

Jazda w górach

Serpentyny są tym, czego wielu zagranicznych kierowców się boi. Wijące się drogi w górach są wąskie i kręte. Widoczność w większości z nich jest ograniczona, a w górzystym terenie jest niewiele lamp drogowych. To znacznie komplikuje prowadzenie samochodu w ciemności.

Chcielibyśmy podkreślić, że jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności na górskich drogach, lepiej wybierz transport publiczny. W kraju jest wiele autobusów wycieczkowych oraz taksówek. Lokalni kierowcy są wystarczająco doświadczeni i znają drogi bardzo dobrze.

Dla taksówek nie ma przeszkód w Czarnogórze ;)
Dla taksówek nie ma przeszkód w Czarnogórze 😉

Mapa

Wyruszając na samochodową wycieczkę, podstawą okazuje się GPS i dobra mapa, ale w tym przypadku nie warto polegać tylko na GPS-ie. W górach możemy mieć z tym problem, bo brak internetu (nie podziewajmy się super zasięgu w tym regionie) pokrzyżuje nam plany. Polecam ściągnąć mapę offline i niezawodną, wręcz najlepszą aplikację jaką do tej pory znaleźliśmy – MAPS.ME. Świetnie uaktualniona, bardzo dokładna, nie tylko samochodowe trasy, ale przede wszystkim szlaki i ścieżki na wyjścia trekkingowe.

Gdzie pojechać

Czarnogóra ma wiele do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale w tydzień ciężko będzie zobaczyć wszystko. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić, które konkretnie miejsca najbardziej nas interesują. Na szczęście większość z nich zdobędziemy przy pomocy samochodu.

Droga przez Park Narodowy Durmitor.
Droga przez Park Narodowy Durmitor.

Parkingi 

Wynajmując samochód w Czarnogórze, musisz doliczyć opłaty za parkowanie. Oczywiście miejsca publiczne nikogo nie dziwią, ale UWAGA, większość hoteli ma płatne miejsca parkingowe, nawet dla swoich gości. Nie zapomnij uwzględnić tego w swoim budżecie.

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód w Czarnogórze

Wynajmując samochód wszędzie na świecie znajdziemy wspólne zasady tych usług. Uzgadniamy cenę, kaucję, sposób zwrotu, wybór samochodu, na końcu płatność i podpisujemy umowę z przedstawicielem danej firmy.  Jak widać w powyższej kolejności podpisanie dokumentów jest ostatnim etapem, nie bez powodu. Po pierwsze i najważniejsze, musimy być świadomi zasad wynajmu.

Problem pojawia się niestety, gdy nie mówimy w języku angielskim, bo wtedy podpisujemy tak naprawdę umowę w ciemno. Wszelkie tłumaczenia, że miało być pełne ubezpieczenie się nie liczą. Nie wynajmujemy samochodu na słowo. Nie ma znaczenia co obiecywał przedstawiciel, w przypadku kolizji obowiązuje nas tylko i wyłącznie umowa, którą własnoręcznie podpisaliśmy. Dlatego tak istotne jest znać jej warunki.

W wielu miejscach na świecie, można trochę scharakteryzować warunki funkcjonowania wypożyczalni samochodów. Na co wyjątkowo zwrócić uwagę, żeby dobrze wynająć samochód w Czarnogórze?

Ubezpieczenie

Staraliśmy się przybliżyć warunki drogowe w Czarnogórze, po to właśnie, żeby mieć świadomość, że najważniejszym jest zadbanie o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nie wyobrażam sobie na wakacjach codziennie stresować się jazdą samochodem. Mając taką presję, nie zrelaksujemy się i urlop będzie mniej przyjemny.

Pełne ubezpieczenie, daje spokój i możliwość w pełni korzystania z uroków zwiedzania samochodem. Są to rzeczy, na których  nie warto oszczędzać. Jak widzę wypożyczalnię samochodów, która oferuję pełne ubezpieczenie i zamraża środki na karcie kredytowej, to już mi coś nie pasuję. Skoro jest pełne ubezpieczenie to po co ta kaucja? No właśnie, dlatego że bardzo rzadko zdarza się ubezpieczenie, które pokrywa 100%.

Wynajmując samochód w Czarnogórze ubezpieczenie:

 • NIGDY nie działa, kiedy jesteś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
 • ZAWSZE potrzebny jest raport policyjny w przypadku, dużej kolizji lub wypadku samochodowym – tylko wtedy ubezpieczenie pokryje szkody. Raport jest płatny u policji.

Najszerszy pakiet jaki znaleźliśmy obejmował wszystko oprócz opon (koszt. ok. 50e/szt.). Żadna nam znana wypożyczalnie nie ma tego w swojej ofercie. Pierwszy raz wynajmując samochód w Czarnogórze wybraliśmy trochę droższą wypożyczalnię i z powodzeniem współpracujemy z nią do dziś. Jak szukasz polecanej przez nas wypożyczalni to zapraszamy do artykułu Rekomendowana wypożyczalnia samochodów w Czarnogórze.

Kaucja

Wiele lokalnych wypożyczalnie będzie zabezpieczać się w postaci kaucji w gotówce ok. 200-300 euro, albo zamrażając środki na karcie kredytowej nawet 300-1000 euro. W moim odczuciu zawsze depozyt jest powiązany z ubezpieczeniem. Jak nie ma „pełnego” pakietu to wtedy pojawia się kaucja. Zazwyczaj te wypożyczalnie mają niższą cenę, powiedzmy ok. 30 euro / dzień.  Jaka jest wtedy realna cena wynajmu samochodu w Czarnogórze? Cena 30 euro + depozyt, bo jak coś się stanie to zazwyczaj tracimy całą kaucję. Dlatego przed wynajęciem samochodu warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy ryzykować różnicę 15-20 euro?

Jak odpowiednio wypożyczyć samochód w Czarnogórze.
Uwaga, w Czarnogórze znajdziemy wiele takich okazów 😉

Wybór samochodu

Oczywiści tutaj dochodzą preferencje indywidualne. Istotne jest, aby samochód był w dobrym stanie. Jak już na początku widzimy wysłużony samochód, lepiej od razy go wymienić. Zaczynając jeździć samochodem w Czarnogórze nie miałam doświadczenia w jeździe ze skrzynią automatyczną, 10 lat tylko i wyłącznie manualna. Wow, to było bardzo duże utrudnienie dla mnie… ale tylko na początku. Okazało się, że taki górzysty teren jest idealny do jazdy w automacie. Na początku może być ciężko się przestawić, ale po godzinie docenimy komfort jazdy. Warto wziąć pod lupę półautomat – też przerabialiśmy, w dużym powodzeniem.

Dodatkowe opłaty

W budżecie na wynajem samochódu w Czarnogórze, oprócz ceny podstawowej należy doliczyć:

 • Paliwo
 • Parkingi
 • Bardzo często GPS
 • Fotelik dla dziecka
 • Zieloną Kartę – niezbędny dokument, aby móc przekroczyć granicę

Wiele wypożyczalni robi tzw. pakiety promocyjne np. 3 dni w niższej cenie – warto przemyśleć taka opcje. Wynajmując auto na dłuższy okres, cena auta za dobę będzie niższa.

Zwrot samochodu

Tutaj lokalne wypożyczalnie okazuje się, że mają niezawodny system. Najczęściej kluczyki zostawia się na recepcji – jak nocujemy w wynajętym noclegu lub w hotelu, które bez problemu ułatwiają zwrot. Bez względu na wypożyczalnię, takie rzeczy jak zwrot samochodu zawsze są ustalane na początku przed podpisaniem umowy. Wynajmując auto na lotnisku, można je również tam oddać.

Czy warto wynajmować samochód w Czarnogórze

Wielu turystów, którzy przyjeżdżają na Bałkany, chcą zobaczyć region na własną rękę. Teren nie należy do najłatwiejszych, a jazda w po takich drogach może być zbyt dużym wyzwaniem dla wielu z nas. Z pewnością niedzielny kierowca sobie tutaj nie poradzi. Oczywiście będziemy zachęcać do wynajmu samochód w Czarnogórze, zwiedzania indywidualnego, ale TYLKO po przemyślanej decyzji, opartej na  odpowiednim przygotowaniu.

Rezerwacja samochodu z naszego polecenia

Jeżeli chciałbyś skorzystać z naszego doświadczenia, nie znasz języka angielskiego i obawiasz się podpisywać umowę, której warunków nie do końca rozumiesz, możemy pomóc przy rezerwacji samochód dla Ciebie, po prostu napisz do nas w tej sprawie.

FORMULARZ REZERWACJI SAMOCHODU

29 KOMENTARZE

 1. Witam, bardzo konkretny artykuł 🙂 Jak mogę zarezerwować samochód z Waszej polecanej wypożyczalni? Już przyjmijcie rezerwację na sezon 2020?
  Pozdrawiam

  • Pani Beato, proszę napisać maila ze szczegółami na kiedy i jaki samochód jest potrzebny. Tak, już przyjmujemy rezerwację na rok 2020. Pozdrawiamy 🙂

 2. Witam czy jest możliwość wynajmu auta z kierowcą chcemy w 7 osob dojechać z podgoricy w góry albanii miejscowosc plav pozdrawiam serdecznie Sawicki Przemysław

 3. Dzień dobry, ja z kolei mam następujące pytanie: planujemy wylądować w Podgoricy i tam wynająć auto.jednak wrócić do PL chelibysmy z Albanii.Czy istnieje możliwość wynajmu auta w Czarnogórze a zwrotu w Albanii? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Witam,
   z naszą wypożyczalnią nie ma takiej możliwości. Albania jest na liście, gdzie wjazd może być tylko tranzytem, lub trzeba mieć negatywny test. W takich warunkach będzie ciężko znaleźć kogokolwiek, kto pojedzie odebrać samochód w Albanii.
   Pozdrawiam

 4. Witam, czy obecnie wynajmujać samochodu w Podgoricy można bez problemu poruszac się po całym kraju? Mozna np pojechac na chorwacje? Czy życie juz wróciło do normy?

  • Panie Marcinie,
   życie wróciło do normy – w rzeczywistości covida… Nasze samochody mają zieloną kartę i można przekeraczać granicę. Teraz do Bośni, Albanii i Serbii nie można pojechać ze względu na sytuację epidemiologiczną. Na tę chwilę do Chorwacji nie ma problemów.
   Pozdrawiam

 5. Dzien dobry pani Natalio chcialbym zapytac jak sytuacja w Chorwacji czy sa potrzebne testy i kwarantanna i czy moge przyleciec na dowod ososbisty i auto wynajac tez na dowod
  Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

 6. Chcielibyśmy wypożyczyć samochód z pełnym ubezpieczeniem w terminie 1.08-8.08.2023 dla czterech osób.

 7. Cześć!
  Czy wypozyczając auto w Podgoricy mozna bez dodatkowych oplat pojechac nim do Albani? (zwrot auta rowniez w Podgoricy)

  • Dzień dobry.
   To zależy od wypożyczalni. Aby przekroczyć granicę trzeba się zaopatrzyć w Zieloną Kartę. 😉 Wypożyczalnia, z którą my współpracujemy, oferuje ją już w cenie, więc spokojnie można wyjechać poza granice Czarnogóry. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj