Urlop w Czarnogórze jest świetnym wyborem ze względu na kilka aspektów. Osoby, które od lat jeżdżą po Bałkanach często wracają tutaj co roku, ciągle nienasyceni i oczarowani niesamowitym klimatem tego kraju.

Przed wyjazdem istotne jest zaczerpnięcie podstawowych informacji tak, aby zorganizować niezapomniane wczasy w Czarnogórze. Nawet jak przez nieuwagę wybierzemy złą lokalizację lub zakwaterowanie to jedno jest pewne. Na miejscu wszystko zostanie nam wynagrodzone.

Urlop w Czarnogórze brzmi egzotycznie

Czarnogóra (serb. Crna Gora, ang. Montenegro) dla wielu wciąż brzmi dziko. Całe Bałkany jako była Jugosławia, wciąż kojarzą nam się z niebezpiecznymi terenami. Jaka jest współczesna Czarnogóra? Daleko odbiega od tych stereotypowych opinii, ale o tym mam nadzieję przekonacie się sami.

Dziewicza (nie mylić dzika) i piękna, to epitety w pełni oddające jej urok. Warto wiedzieć, że leży nie tak daleko, bo na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Adriatyckim. Miedzy Serbią, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Albanią i Kosowem. Cała jej egzotyka polega na tym, że przez wielu jeszcze nie została odkryta.

Turystyka w Czarnogórze miała kiepski okres po wojnie w Jugosławii. Jednak ten czas, kraj ma dawno za sobą, a ustabilizowana sytuacja polityczna dała odpowiedni fundament na budowanie nowej turystyki. Od kilku lat ten sektor rozwija się  intensywnie i turyści z całego świata zaczynają doceniać ten skrawek ziemi.

Punktem zwrotnym okazał się rok 2006 kiedy Czarnogóra ogłosiła niepodległość. Zaczęto budować infrastrukturę drogową i nowe obiekty w sektorze hotelarstwa.

Widok z wyspy Sveta Nedelja.
Widok z wyspy Sveta Nedelja.

Bezpieczeństwo podczas urlopu w Czarnogórze

Czarnogóra pod względem bezpieczeństwa nie odbiega w żaden specjalny sposób od innych turystycznych krajów. Tak jak wszędzie gdzie mamy duże skupiska ludzi, bardziej jesteśmy narażeni na kradzieże czy oszustwa. Pod kątem kryminalnym czy politycznym, Czarnogóra nie znajduję się w grupie krajów o podwyższonym ryzyku niebezpieczeństwa. Duże skupiska ludzi najczęściej minimalizują poważniejsze wykroczenia, ale jak wszędzie są nie lada atrakcją dla drobnych złodziejaszków.

Najczęstszym problem z jakim borykamy się podczas urlopu są złodzieje i kieszonkowcy. Kradzież portfela z pieniędzmi i wszystkimi dokumentami skutecznie może zepsuć wypoczynek, a wizyta w polskiej ambasadzie w Czarnogórze z pewnością nie jest na liście atrakcji turystycznych tego kraju. Pozostałe nieprzyjemne sytuacje jakie mogą nam się zdarzyć, to najczęściej drobne oszustwa lub naciąganie niezorientowanych turystów.

Zdecydowanie polecam być bardzo ostrożnym i czujnym we wszystkich sytuacjach z komunikacją. Czarnogórscy kierowcy bywają nieobliczalni, a infrastruktura drogowa nie ułatwia szybkiego przemieszczania się po kraju. Trzeba uważać na nieoznakowane taksówki, które potrafią być kilkakrotnie droższe od standardowych. Czujność musimy zachować również na stacjach benzynowych, gdzie przy płaceniu zdarza się usłyszeć wyższą kwotę niż wskazywał dystrybutor paliwa.

Jak w każdej podróży wskazane jest ubezpieczenie. W Czarnogórze uznawana jest karta EKUZ, ale tylko w drobnych zdarzeniach medycznych. Warto ją mieć ze sobą, aby móc skorzystać ze zwrotu poniesionych kosztów leczenia w Polsce po powrocie. Chcąc skorzystać z takiej pomocy, należy opłacić pobyt w szpitalu i wraz z dokumentami złożyć wniosek o zwrot do właściwego urzędu w Polsce. Ważne jest natomiast by zadbać o dodatkowe pełne ubezpieczenie zdrowotne i OC, które w razie potrzeby skorzystania z pomocy medycznej nie uszczupli mocno naszego portfela.

Wyspa Bogurodzica Skalna z malutkim kościołem katolickim. Znajduje się w Zatoce Kotorskiej na wysokości miasteczka Perast.
Wyspa Bogurodzica Skalna z malutkim kościołem katolickim. Znajduje się w Zatoce Kotorskiej na wysokości miasteczka Perast.

Co możemy odkryć podczas urlopu w Czarnogórze

Jednego możemy być pewni, wypoczynek w kraju nazywanym Bałkańską Perła nie może rozczarować. Tutaj dostrzeżemy mieszankę dzikiej przyrody, rozsianej między oznakami cywilizacji, która wraz z koktajlem doznań kulinarnych i alkoholowych staje się esencją bałkańskiej atmosfery.

Kultura
Czarnogóra to kraj z długą tradycją, gdzie spotykały się różne kultury i religie. Zarówno w architekturze jak i sztuce zauważymy wpływy prawosławnego Wschodu i katolickiego Zachodu. Czarnogóra dzisiaj jest środowiskiem wieloetnicznym i funkcjonującym w doskonałej harmonii. Znajdziemy tu kościoły katolickie i prawosławne ulokowane w różnych ciekawych miejscach, czy starówki miast nasiąknięte włoską architekturą wąskich uliczek.

Kuchnia
Jedzenie to ważna sfera życia dla wielu z nas, również i w niej Czarnogóra sprawdzi się na medal. Szeroki wybór lokalnie przygotowanych przysmaków, serów, szynek czy miodów na długo pozostanie w pamięci naszego podniebienia. Przepyszne wyroby piekarnicze (chleb kukurydziany, burek) po raz pierwszy spowodowały u mnie rozważania, czy naprawdę polski chleb jest najlepszy? Miłośnicy mocnych trunków będą mieli w czym wybierać. W górskich terenach można zakupić od lokalnych mieszkańców wino jagodowe, czy smakowe odmiany rakii.

Czarne Jezioro położone jest w Parku Narodowym Góry Durmitor.
Czarne Jezioro położone jest w Parku Narodowym Góry Durmitor.

Plażowanie
Wypoczynek na plaży jest obowiązkowym punktem w Czarnogórze. Plaże żwirowe docenią osoby nie lubiące wpadającego wszędzie piasku, a piaszczyste (np. w Ulcinj) miłośnicy długiego opalania na miękkim gruncie. Turyści mają do dyspozycji, aż 14 km drobnego piasku pochodzenia wulkanicznego. Każdy znajdzie to coś dla siebie.

Aktywny wypoczynek
Sportowe i aktywne wczasy to mocny punkt turystyki w Czarnogórze. Najpopularniejszy jest rafting, czyli spływ na gumowym pontonie rzeką Tarą w cudownych okolicznościach przyrody. Do listy aktywnego wypoczynku dochodzą rowery, trekkingi po górach, kit surfing, kajaki, wędkowanie oraz liczne rejsy statkami po słodkich i słonych wodach bałkańskiej krainy.

Życie nocne
Nocne życie i dobra dyskoteka to najlepsze podsumowanie dobrze spędzonego dnia. W tej kwestii numerem jeden jest zdecydowanie Budva. Mamy do wyboru kilka klubów pod gołym niebem, największy z widokiem na całe miasto Top Hill, czy imprezową plażę Ploce. Dla fanów większych imprez muzycznych dobrym terminem na urlop w Czarnogórze będzie połowa lipca, gdzie organizowany jest festiwal muzyczny SeaDance.

Ile kosztuje urlop w Czarnogórze

Koszty podróżowania są najczęściej kwestia indywidualną, bo to ile wydajemy na urlopie zależy tylko od nas. Czarnogóra z roku na rok staje się popularniejsza i ceny powoli wzrastają, ale mimo wszystko nadal jest bardzo konkurencyjna w stosunku do swojej uroczej sąsiadki Chorwacji.

Ceny zmieniają się w zależność od okresu wakacji, terminu rezerwacji. Wiadomo, że w wysokim sezonie wszystko będzie kilkakrotnie droższe. Najbardziej popularne miejsca takie jak Kotor i Budva, należą do najdroższych i warto pamiętać o tym przy wyborze noclegu w Czarnogórze. 

Ceny w sklepach są podobne do polskich, mimo iż płacimy w euro. Spokojnie możemy znaleźć restauracje, których ceny nie wpłyną drastycznie na stan naszego portfela. Popularną praktyką jest wybór menu dnia, gdzie za pełny obiad zapłacimy od 7-10 euro.

Komunikacja publiczna nie należy do najdroższych, a przy 2 osobach często opłaca się korzystać z taksówek, których standardowa cena wynosi 1 euro za kilometr. Warto przeliczyć sobie wcześniej koszty transportu, bo najlepszą opcją zwiedzania Czarnogóry jest wynajęcie samochodu, którego koszt wynosi ok. 30 euro za dobę.

Podczas wakacji ważne są także ceny atrakcji turystycznych, ale te również nie będą zawrotnie wysokie w Czarnogórze.

Most nad rzeką Tarą, której kanion jest najgłębszy w Europie.
Most nad rzeką Tarą, której kanion jest najgłębszy w Europie.

Najlepsza pora na zwiedzanie Czarnogóry

Wybór terminu na urlop w Czarnogórze w większości będzie uzależniony od pogody, preferowanej przez nas formy spędzania czasy wolnego i tolerancji wysokich temperatur. Warto zastanowić się czego oczekujemy od wypoczynku przed podjęciem ostatecznej decyzji i przemyśleć dokładnie kiedy jechać na urlop do Czarnogóry.

Ogólnie sezon możemy podzielić na letni i zimowy. Okres wakacyjny w Czarnogórze jest stosunkowo krótki, bo wybrzeże jest atrakcyjne pod względem temperatur od maja do końca września. Kwiecień i październik jest dobrą opcją dla osób ceniących spokój i niższe temperatury, ale tutaj przeszkodą może okazać się brak połączeń lotniczych z Polski. W tym czasie opcją jest dojazd do Czarnogóry samochodem, albo loty z przesiadkami.

Poza sezonem wakacyjnym Czarnogóra staje się turystycznie „uśpiona”, żeby nie nazywać od razu „martwa”. Koniec lata, a co za tym idzie sezonu, widać na każdym praktycznie kroku. Od połowy września imprezowa oblicze Budvy gaśnie z dnia na dzień. Wiele pubów i dyskotek pod gołym niebem jest zamykane ze względu na przelotne deszcze.

W czasie trwania zimy jak najbardziej północna część kraju sprawdzi się na aktywny narciarski wypoczynek, a zwiedzanie wybrzeża zdecydowanie warto przełożyć na miesiące letnie.

Na jak długo jechać na urlop do Czarnogóry

Na atrakcje krajobrazowe czy ich różnorodność nie da się narzekać, jedyne co może nam stać na przeszkodzie do fantastycznych wczasów to ich zła organizacja. Zaskoczeniem dla wielu osób okazuje się wielkość kraju. Zakładanie z góry, że wszystko jest blisko bo mamy mały obszar zwiedzania, niekoniecznie sprawdzi się w rzeczywistości. W trzy dni Czarnogóry nie zobaczymy!

Tygodniowe wakacje, zarówno samochodem jak i samolotem, w praktyce często skracają się do 5 dni. Z reguły pierwszy i ostatni przeznaczony jest na podróż do i z miejsca docelowego. Jak chcemy odpocząć i poleżeć na plaży, to wtedy odpadają dalekie wyprawy w głąb kraju. W takim wypadku najlepiej zobaczyć mniej i trochę bardziej zrelaksować się podczas urlopu. Poznanie górzystej części kraju, kiedy stacjonujemy nad wybrzeżem, to dość męczące wycieczki. Bardziej opłacalne jest przenocowanie chociaż jedną noc i poznanie więcej, bo dojazd zajmie nam ok. 3 godzin w jedną stronę.

Charakter urlopu w Czarnogórze, także wpłynie na wybór odpowiedniej ilości dni. Jak chcemy poznawać odkładnie kraj, spędzić czas bardziej aktywnie i skorzystać z różnorodnych atrakcji to zdecydowanie odpowiednie będą 10 dni lub 14 dni.

Z mojego punktu widzenia kilka miesięcy, które udało mi się spędzić w tej bajkowej krainie to wciąż za mało, ponieważ lista rzeczy do zrobienia/zobaczenia w Czarnogórze jest długa i niesłychanie wciągająca…

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj