Czarnogóra to kraj nieduży, ale o ogromnych możliwościach i kontrastach. Wszystkie atrakcje turystyczne Czarnogóry dzieli kilka godzin jazdy samochodem. Z jednej strony majestatyczne góry Durmitor, z drugiej wybrzeże i Zatoka Kotorska. Na tym niewielkim terenie napotkamy na kaniony, równiny, jeziora i średniowieczne miasta. Poniżej zaprezentujemy Wam te atrakcje turystyczne Czarnogóry, które pod różnymi względami są… naj!

Poniżej czekają na Was nasze krótkie porady, czyli hvalaRADA. To dodatkowe informacje, o czym warto pamiętać, żeby w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Usiądźcie wygodnie i zacznijcie już dziś planować swój urlop!

Naj… większą atrakcją turystyczną Czarnogóry jest Kotor

Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie południowej, nazywany „perłą Czarnogóry”. W 1979 roku nawiedziło go potężne trzęsienie ziemi. Zniszczone miasto trzeba było jak najszybciej odbudować. Było to głównym powodem, do wpisania Kotoru na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jeszcze tego samego roku. Dziś urzeka nas swoim niepowtarzalnym charakterem i widokami.

hvalaRADA: Kotor warto odwiedzić nocą, gdy stare miasto, mury obronne i cała zatoka jest pięknie oświetlona.

Naj… większe jezioro na całych Bałkanach

Skadarsko Jezero (Jezioro Szkoderskie) to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Położone na granicy Czarnogóry i Albanii, ma zmienną powierzchnię w zależności od pory roku: latem wynosi 390 km2 , a zimą 540 km2. Jest jednym z czterech czarnogórskich parków narodowych. Awifauna Jeziora Szkoderskiego to ok. 300 gatunków ptaków, czyli połowa wszystkich występujących w Europie! Do tego ryby: karpie, karasie, węgorze i ukleje. Na jeziorze znajduje się około 50 wysepek. Można wybrać się w rejs, czas trwania zależy od typu trasy. Od 1h do 3h.

hvalaRADA: Koniecznie wybierz się na punkt widokowy Pavlova Strana niedaleko miejscowości Rijeka Crnojevića.

Naj… głębszy kanion w Europie

Kanion rzeki Tara jest najgłębszym w Europie i jednym z najgłębszych na świecie (po Wielkim Kanionie Kolorado w USA). Ciągnie się przez około 80 km, a miejscami jego ściany osiągają 1300 m wysokości. Leży na terenie Parku Narodowego Durmitor. Pod ochroną UNESCO od 1980 roku. Symbolem kanionu jest spektakularny Most Djurdjevića. Przed odwiedzeniem tego miejsca warto obejrzeć film „Komandosi z Navarony” z młodym Harrisonem Fordem, gdzie zobaczymy most wraz z kanionem!

hvalaRADA: Będąc na moście Djurdjevića warto zjechać na tyrolce. Zipl-line prowadzi nas nad dnem kanionu, a pod nogami mamy… 200 metrową przepaść. Brzmi groźnie, ale atrakcja nie ma limitu wiekowego!

Naj… starszy las w Europie

Biogradska Gora (Biogradska Góra) to jeden z 3 dziewiczych lasów Europy i kolejny z parków narodowych w Czarnogórze. Flora liczy ponad 2000 gatunków roślin, a w lasach występują: sarny, jelenie, wydry, wilki, lisy. Najcenniejszym elementem przyrody jest kompleks pierwotnych lasów o powierzchni 1600 ha! Najbardziej zjawiskową atrakcją dla oka są jeziora polodowcowe. Największe i najpiękniejsze z nich to Jezioro Biogradskie.

hvalaRADA: Wielkość jezior jest zależna od pory roku. Starajcie się unikać takich miesięcy jak: sierpień, wrzesień i październik, wtedy wody będzie najmniej, a jeziora prawie wyschnięte.

Naj… dłuższa plaża w Czarnogórze

Velika Plaza (Wielka Plaża) to najdłuższa piaszczysta plaża w Czarnogórze, jej długość to niespełna 13 km. Równolegle do plaży, nieco w głąb lądu ciągnie się trasa prowadząca na wyspę Ada Bojana. Samo wybrzeże, to jedno z najlepszych miejsc nad Adriatykiem do uprawiania kitesurfingu. Idealne warunki, żeby zacząć przygodę z tym sportem to koniec sierpnia, wrzesień, październik.

hvalaRADA: Bliskość granicy z Albanią powoduje, że okolica i charakter miejsca będzie bardziej muzułmański, niż w pozostałej części kraju.

Największe atrakcje Czarnogóry.
Dla miłośników opalania największą atrakcją turystyczną Czarnogóry będzie plaża w Ulcinj.
Największe atrakcje Czarnogóry.
Velika Plaza jest jedną z niewielu, gdzie znajdziemy piasek.

Naj… nowsza atrakcja turystyczna w Czarnogórze

Lipska Pećina (Jaskinia Lipa) to jedyna jaskinia w Czarnogórze udostępniona do zwiedzania. Cały podziemny kompleks został otwarty w lipcu 2015 roku. Długość tras to 2,5 km. W ciągu pierwszych trzech lat od jej otwarcia, jaskinia została odwiedzona przez ponad 50 tysięcy osób, a w samym 2018 roku – przez ponad 20 tysięcy. Atrakcję polecamy, także rodzicom z dziećmi. Najmłodsi będą zachwyceni ciuchcią, która dowozi gości z parkingu, w stronę jaskini.

hvalaRADA: Mimo, że na zewnątrz będzie gorąco, to w jaskini przez cały rok mamy od 8 do 12 stopni Celsjusza. Pamiętajcie o ciepłych ubraniach. Dla zapominalskich obok punktu z biletami można wynająć kocyk lub ciepłe poncho.

Naj… mniejsza stolica w Europie

W roku 1878 decyzją kongresu berlińskiego, malutkie Cetinje stało się stolicą niepodległego Królestwa Czarnogóry. Podczas tego okresu to była najmniejsza stolica w Europie, a do dziś jest symbolem państwowości czarnogórskiej i stolicą historyczną (aktualnie stolicą jest Podgorica). Po II wojnie światowej miasteczko zamieszkiwało niespełna 10.000 osób, dziś zamieszkuje je około 13.000. Głównymi atrakcjami Cetinje są: Bilardówka (siedziba byłego władyki Petra II Petrovicia-Njegosza), Monastyr Cetyński, Niebieski Pałac (siedziba prezydenta).

hvalaRADA: Odwiedzając Monastyr Cetyński lub Cerkiew na Ćipuru, trzeba zakryć gołe ramiona i mieć długie spodnie.

Naj… większa plantacja winorośli w Europie

Plantaze to największa winnica na obszarze jednego pola w Europie. Obecnie powierzchnia wynosi nieco ponad 2310 ha. Leży pomiędzy Rzekami Moraca i Cijevina w pobliżu stolicy Podgoricy. Rozpoczęcie działalności winnicy Plantaze, datuje się na lata 70. XX wieku. Produkowane są tutaj wina ze szczepów międzynarodowych, jak: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cebernet Sauvignon, Merlot. Z lokalnych odmian mamy Vranac i Krstac. W całej ofercie znajdziemy około 25 gatunków wina i kilka gatunków rakiji.

hvalaRADA: Czarnogórskie wina: Vranac (Czarny koń) to crno vino, czyli wino czerwone. Krstac to bijelo vino, wino białe. Jako dodatki do wina, polecamy: njeguski prsut i njeguski sir. Więcej o czarnogórskich specjałach znajdziesz tutaj.

Największe atrakcje Czarnogóry.
Winnica Plantaže.
Największe atrakcje Czarnogóry.
Smakosze wina mogą spokojnie jechać do Czarnogóry.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Czarnogórze

Jeżeli wydaje się Wam, że o czymś zapomnieliśmy to macie i nie macie racji! Atrakcje Czarnogóry można podzielić na kilka kategorii:

W tym artykule przeczytaliście o tych NAJ…! Jak już wiecie, wybraliśmy je dlatego, że są charakterystyczne z jakiegoś powodu. A co z pozostałymi? Na nie, też przyjdzie pora. Już niedługo dowiecie się o tym, jakie atrakcje są najbardziej popularne w Czarnogórze.

Jeżeli podoba Ci się forma w jakiej opowiadamy na blogu o Czarnogórze i chciałbyś zwiedzać ten kraj w naszym towarzystwie to jest nam bardzo miło! Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Jak poszukujesz pilota turystycznego lub polskiego przewodnika w Czarnogórze, to również możemy zorganizować taką pomoc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

6 KOMENTARZE

  1. Jak zawsze dużo przydatnych informacji u Was, za co bardzo dziękuję 🙂 Świetne te zestawienie! Zaskoczona jestem tym rozmiarem winnicy Plantaze.

  2. W Kotorze zostałam uświadomiona, jak na Bałkanach mówi się na kota 🙂 Byłam pewna że jakoś podobnie jak u nas (w końcu to grupa języków słowiańskich), a że nazwa miasta Kotor pochodzi właśnie od kotów. Uświadomiono mnie, że etymologia nazwy miasta jest zupełnie inna, a kot to
    mačka. 😉

    Natomiast jeśli chodzi o plażę w Ulcinj, to właśnie wizyta na niej uświadomiła mi, dlaczego jednak wolę plaże kamieniste niż piaszczyste 😀 Podobno piasek na plaży w Ulcinj ma właściwości odmładzające 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj