Podatek turystyczny w Czarnogórze.
Podatek turystyczny w Czarnogórze.

Podatek turystyczny w Czarnogórze to nic innego jak właśnie opłata klimatyczna czy obowiązek meldunku. Różne nazwy tej samej, ale bardzo ważnej czynności – rejestracji legalnego pobytu turystycznego w kraju.

Każda osoba ma obowiązek rejestracji swojego pobytu w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy.
Czas 24 godzin jest wydłużony do 48 godzin w przypadku przyjazdu w niedziele, bo punkty rejestracji są tego dnia nieczynne.

Podatek turystyczny w Czarnogórze – kto za to odpowiada?

W interesie turysty jest zgłoszenie swojego legalnego pobytu. To, czy właściciel obiektu rejestruje swoich klientów (wiąże się to też z legalnością jego pracy i płaceniem podatków – co jest inną kwestią), zależy od typu zakwaterowania.

Rejestracji dokonuje, w zależności od obiektu:

  • Hotelarz – jeżeli zakwaterowanie jest w zorganizowanym obiekcie typu hotele, pensjonat. W takiej sytuacji przy zakwaterowaniu (check in) mogą zeskanować, skserować dokument tożsamości (który okazywaliście na granicy) LUB przetrzymać na 1 dobę, w celu wypełnienia odpowiednich dokumentów – najczęściej tak to wygląda w dużych hotelach, ze względu na czasochłonny proces wpisywania danych.
  • Turysta – gdy nocleg wynajmuje od prywatnej osoby – najczęściej są to mieszkania, pokoje, prywatne domy.

SAMODZIELNA REJESTRACJA:

Rejestracji dokonuje się w punktach informacji turystycznej. Niezbędne jest skserowanie, zeskanowanie dowodu bądź paszportu – lub w punkcie spisują dane. Trzeba podać imię i nazwisko gospodarza lub adres noclegu.

Ile wynosi podatek turystyczny w Czarnogórze

Cena różni się w zależności od regionu i tego, czy uwzględniono w niej ubezpieczenie (może tak być w większych obiektach).

  • 1 euro / osoba dorosła / dobę
  • 0,50 euro / młodzież w wieku 12-17 lat / dobę
  • bezpłatnie / dzieci do 12 lat
  • + 0,50 euro / dobę – tyle może wynosić ubezpieczenie

Zawsze wydane musi być potwierdzenie opłaty, bez względu na to czy rejestracji dokonuje ktoś na recepcji w hotelu, czy sami rejestrujemy swój pobyt w informacji turystycznej.

Czy trzeba płacić ten podatek i się rejestrować?

Tak! Takie są przepisy prawne. Czy ktoś to sprawdza? Oczywiście! Coraz częściej słyszymy o wyrywkowych kontrolach, zarówno po stronie hotelarzy, jak i turystów. Pamiętajmy, że ta opłata (dlatego takie ważne jest potwierdzenie) jest niezbędna do okazania służbom w jakichkolwiek zdarzeniach: medycznych, policyjnych, stłuczce samochodowej, kradzieży itp. Jest to potwierdzenie, że przebywacie w kraju legalnie.

Porównanie: Czy ograniczeń prędkości na drogach wszyscy przestrzegają? Nie. Czy wszyscy, którzy ich nie przestrzegają, są kontrolowani i dostają mandat? Też nie. Czy każdy kierowca ma szczęście i unika mandatu? Również nie. Proste, tak to już jest z prawem, zasadami i ich przestrzeganiem.

Na naszym blogu zawsze znajdziesz informacje o tym, aby przestrzegać prawa.

Nie znajdziesz tutaj porad – jak uniknąć opłat, zaoszczędzić kilka euro i łamać prawo. Znajdziesz wiele innych, przydatnych wskazówek. Zacznij od artykułu o ogólnych i ważnych informacjach o Czarnogórze.

#hvalaRada: Wyjeżdżając z Biurem Podróży, sprawdź dokładnie w umowie, czy ta opłata jest już w cenie. Zdarza się, że wiele biur „ukrywa” podatek turystyczny już w całym pakiecie i turyści nie są potem świadomi istnienia takiej opłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj