Zwiedzanie z polskim przewodnikiem Czarnogóry jest świetnym pomysłem dla indywidualnych klientów, rodzin z dziećmi czy dla zorganizowanych grup. Nie da się zaprzeczyć, że zwiedzanie z kimś lokalnym to najlepsza opcja na poznanie kraju. Pytanie tylko, czy na pewno potrzebujemy przewodnika, albo pilota wycieczek czy po prostu współpracy przy organizacji wyjazdu? Odpowiedź na to pytanie, musi być poprzedzona minimalną wiedzą jaka jest różnica między tymi podobnymi, ale różnymi zawodami.

Pilot, rezydent czy polski przewodnik w Czarnogórze

Coraz częściej piszecie do mniej w sprawie współpracy (co mnie bardzo cieszy), a jeszcze częściej już na etapie korespondencji wychodzi problem z określenie, kogo tak naprawdę potrzebujecie. Wszystko jest wrzucone pod jedno hasło magicznego zawodu „polski przewodnik w Czarnogórze”, a nie zawsze to właśnie ta osoba jest Wam potrzebna.

Zawody występujące w turystyce, niestety są nagminnie mylone. Przeciętny turysta nie ma pojęcia jaka różnica jest między przewodnikiem turystycznym, a pilotem wycieczek. Do tego kramu dochodzi jeszcze rezydent i konsultant czy sprzedawca wycieczek… Wspólnym jest sektor pracy czyli turystyka, ale różnicą jest zakres obowiązków.

Tak jak mylne oczekiwania turystów, aby te zawody zamiennie wykonywały swoją pracę, jest powiedzmy „męczące”, tak prawnie wygląda, to już bardziej poważnie. Kwestia ta dotyczy branży całej turystyki, nie tylko Czarnogóry. Łukasz na swojej stronie bardzo szczegółowo opisał różnice między przewodnikiem, a pilotem wycieczek,  artykuł ułatwia zrozumienie tej pracy. Sytuację opisał na przykładzie Tajlandii, ale legalność pracy i problemy z myleniem tych zawodów dotyczą turystyki na całym świecie.

Polski przewodnik w Czarnogórze

Jest to osoba, która zajmuje się oprowadzaniem wycieczek i grup zorganizowanych (indywidualnych, małych i dużych) po Czarnogórze. Wykonywanie tego zawodu jest możliwe tylko po uzyskaniu licencji państwowej, którą zdobywa się po przebytym kursie i zdanym egzaminie. Przewodnicy są to osoby z obszerną wiedzą, szczegółową i historyczną na temat danego kraju, miasta czy muzeum. Jest z grupą z ograniczeniem czasowym – oprowadzając po mieście, czy realizując dany programu zwiedzania.

Z powodu braku dużej ilości licencjonowanych polskich przewodników w Czarnogórze (na cały kraj jest tylko kilka takich osób) bardzo często piloci wycieczek czy rezydenci występują w roli tłumacza – co praktykuje się w turystyce na całym świecie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Z grupą jest obecny lokalny licencjonowany przewodnik, a pilot czy rezydent tłumaczy jego słowa. W praktyce zazwyczaj licencjonowany przewodnik tzw. silent guide (ang. cichy przewodnik) nie odzywa się wcale, a wycieczkę prowadzi polskojęzyczna osoba.

Pilot wycieczek w Czarnogórze

Ważną rolę w zwiedzaniu krajów bałkańskich, odgrywają rolę piloci wycieczek. Stosunkowo bliska odległość powoduję, że bardzo popularne są wycieczki autokarowe, gdzie jedziemy autobusem z Polski lub tzw. objazdówki, gdzie zwiedzamy kilka krajów podczas jednego wyjazdu. Pilot wycieczek towarzyszy grupie cały czas, jedzie od początku z Polski lub odbiera grupę na lotnisku. Pilot zajmuję się realizowaniem program wyjazdu, a podczas zwiedzania danych miejsc – towarzyszy mu przewodnik. Warto wiedzieć, że pilot nie musi posiadać wiedzy na temat danego kraju, bo jego obowiązkiem jest organizacyjna cześć wyjazdu.

Rezydent w Czarnogórze

Rezydent jest przedstawicielem biura podróży, który zajmuje się wypełnieniem warunków umowy podpisanych z firmą. Jest to najbardziej nierozpoznany zawód w świecie turystyki, ale to temat na oddzielny artykuł. Ważne jest to, żeby wiedzieć co wcześniej opisałam – dlaczego czasami rezydenci jeżdżą na wycieczki i pracują w roli tłumacza przewodnika.

Dostępność polskiego przewodnika w Czarnogórze

W tak szybko rozwijającej się turystyce, dostępnej dla coraz szerszego grono nie sposób było uniknąć problemu, gdzie popyt jest większy niż podaż. Dochodzą trendy i popularność danych kierunków wakacyjnych i mamy problem ilością wykwalifikowanych osób w branży turystycznej.

Polski przewodnik w Czarnogórze to wciąż zawód pożądany. Wąskie grono licencjonowanych osób, jest uzupełniane przez pilotów czy rezydentów. Przy takim zapotrzebowaniu na zwiedzanie po polsku nie ma innego sposobu. Warto jednak zadbać o to, żeby osoba oprowadzająca grupę miała odpowiednią wiedzę. W wysokim sezonie wszyscy pracują bardzo intensywnie, często bez dnia wolnego. Dlatego jak planujesz wyjazd grupy zorganizowanej, albo indywidualnie chciałbyś poznać kraj w polskojęzycznym wydaniu nie zwlekaj i odzywaj się wcześniej. Organizując zwiedzanie warto, też przemyśleć opcję zwiedzania Kotoru z polskim przewodnikiem. 

UWAGA!

Zapisy na sezon w roku 2020 już są otwarte.
Wszystkich chętnych do współpracy z nami zapraszamy do kontaktu. 

5 KOMENTARZE

 1. Jeju napiszę szczerzę, że nie miałam pojęcia czym te zawody się różnią 😉 Od kiedy przyjmujecie zapisy na sezonu 2020 ?

  • Oj to cieszymy się bardzo, że trochę rozjaśniliśmy kwestię zawodów 😉
   Zapisy przyjmujemy cały rok i już zbieramy zlecenia na sezon 2020. Jak jest Pani zainteresowana to zapraszamy do kontaktu mailowego, w celu ustalenia szczegółów.
   Pozdrawiam 🙂

  • Hahaha to nam bardzo miło, ale niestety nie jest już Pan pierwszy 😉
   Powoli nam się kalendarz zapełnia.
   Zapraszam do kontaktu mailowego, ustalimy szczegóły.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Czytam Waszego bloga od dłuższego czasu i przyznam szczerze, że widać jaka to jest Wasza pasja! To się bardzo ceni i jak zwiedzać Czarnogórze to tylko z Wami! Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj