Zwiedzanie Czarnogóry samochodem to zdecydowanie najlepsza opcja na poznawanie tego kraju. Wszystkim, którzy chcą zobaczyć najpopularniejsze atrakcje turystyczne jak i te mniej znane, polecamy właśnie ten sposób. Niewątpliwie do takiej przejażdżki należy się odpowiednio przygotować. Ostatnia rzecz jakiej kierowca potrzebuje podczas urlopu to dać się zaskoczyć czarnogórskiej infrastrukturze drogowej lub rozwiązywać problemy z wypożyczalnią samochodów.

Zwiedzanie Czarnogóry samochodem daje niezależność

Jest wiele plusów przemawiających na korzyść zwiedzania Czarnogóry samochodem. Dla nas najważniejszym jest niezależność podczas spędzania czasu wolnego. Nie musimy się dostosowywać do punktów programu zorganizowanych wycieczek czy pilnować czasu odjazdu autobusów.

Nieograniczony czas na zwiedzanie nowego kraju podczas wakacji jest bardzo istotny, aby przeżyć go w oryginalny i wyjątkowy sposób. Dopiero zatrzymując się tam gdzie chcemy i na jak długo, możemy powiedzieć, że to był nasz wymarzony, indywidualny wyjazd. Są miejsca, gdzie warto posiedzieć dłuższą chwilę, wypić kawę czy zjeść obiad z przepięknym widokiem.

Jednym z takich punktów jest wzgórze z mała cerkwią Sveti Sava, skąd możemy podziwiać wyspę Sveti Stefan i prawie całą Riwierę Budvańską – popularne miejsce na ślubne sesje zdjęciowe i w dodatku bardzo rzadko odwiedzane przez turystów.

Widok na wyspę Sveti Stefan.

Zwiedzanie Czarnogóry samochodem, a brak komunikacji publicznej

Kolejnym argumentem przemawiającym za zwiedzaniem Czarnogóry samochodem jest po prostu brak innej możliwości. Do wielu wyjątkowych miejsc nie dojedziemy komunikacją publiczną. Alternatywą są zorganizowane wycieczki, ale tu również liczne punkty będą niemożliwe do zwiedzania przez utrudnienia, jakim są gabaryty autokaru. Jak już się zdecydujemy na zwiedzanie Czarnogóry samochodem, to koniecznie trzeba odwiedzić miejsca, do których nie dojedziemy autobusem.

Pewną opcją jest wynajęcie taksówki i dogadania się z kierowcą, który nas zawiezie na konkretne miejsce zwiedzania. Takie podróżowanie niestety będzie bardzo kosztowne, chyba że chcemy zobaczyć tylko jedno miejsce blisko naszego zakwaterowania. Taksówką możemy dojechać m.in. z Podgoricy nad wodospad – który otrzymał wdzięczną nazwę Niagara i jest magiczną atrakcją Czarnogóry.

Wodospad Niagara w Czarnogórze.

Kolejnym miejscem gdzie przyda się Wam auto jest teren Narodowego Parku Lovćen. Górskie drogi będą wymagały od Was dokładniejszego przygotowania i ostrożnej jazdy. Podczas kierowania samochodem może podskoczyć adrenalina i poziom stresu, ale widoki towarzyszące rekompensują wszystko.

Będąc już na terenie parku Lovćen, numerem jeden jest Mauzoleum Piotra Njegosza. Zapierający dech w piersiach widok aż na 80% całego kraju! Przy dobrej widoczności powietrza z tego wzgórza widzimy: Góry Durmitor, Jezioro Szkoderskie i Zatokę Kotorska. Wersja dla leniwych – jeden punkt i 80% Czarnogóry zaliczone 😉

Widok z mauzoleum Njegosa.
Punkt widokowy z Mauzoleum Piotra Njegosza

Punkty widokowe podczas zwiedzania Czarnogóry samochodem

Kolejnym mocnym argumentem przemawiającym za zwiedzaniem Czarnogóry samochodem są niesamowite punkty widokowe. Górzyste ukształtowanie terenu daje możliwość podziwiania kraju z imponujących wysokości. Miłośnicy zdobywania punktów widokowych będą tutaj w raju. Są miejsca, gdzie bez problemu dojedziemy samochodem – m.in. punkt widokowy Pavlova Strana z rzeką Crnojevića lub na twierdzę Gorazda, skąd widać Tivat i Kotor.

Zwiedzanie Czarnogóry "świerszczem" okazało się idealnym pomysłem.
Durmitor. Zwiedzanie Czarnogóry „świerszczem”, autorka: Agnieszka Płatek

Czarnogórę samochodem objechaliśmy wzdłuż i wszerz. Miejsca, które uważaliśmy za niemożliwe do zdobycia, gdyż obawialiśmy się drogi – później odwiedziliśmy nawet kilka razy. Jak się przygotować do takiej jazdy? Najważniejsze to uzbroić się w duże pokłady spokoju, cierpliwości i szacunku do natury, która tak ukształtowała ten kraj i jej mieszkańców. Od nich możemy nauczyć się wielu rzeczy – bo oprócz tego, że jeżdżą jak szaleńcy po turystycznych miejscowościach, to jednak zasługują na medal kierując wielkimi autokarami po wąskich drogach czy agrafkach Kotorskich.

Jak już zdecydujemy się na zwiedzanie Czarnogóry samochodem, to warto wybrać odpowiednią wypożyczalnię samochodów i zaczerpnąć kilku informacji na temat infrastruktury drogowej. 

9 KOMENTARZE

  1. Witaj, Co masz na myśli odpowiednia wypożyczalnie samochodów, bywają nieodpowiednie? Czy możesz jakaś wypożyczalnie polecić?

  2. Zdecydowanie Hvala ma rację. Zwiedzanie i własny transport to wielki komfort. W dwa tygodnie miałem okazję zobaczyć wiele miast jak Budva, Kotor, Tivat, Herceg, Cetynia, Ulcinj, Stary Bar oraz wiele pięknych widoków. W każdej chwili można było się zatrzymać na chwilę zachwytu, zadumy. Serpentyna wokół Szkoderskiego wspaniała, wymagająca a swobodnie rosnące po drodze owoce dawały wiele radości w ich słodkości. Za Rok Montenegro I Albania oraz przystanek w Ulcinj u sympatycznych ludzi z Gran Sasso.

    • Dzień dobry, droga do mauzoleum jest asfaltowa i bez problemu da się dojechać. Można w Czarnogórze spotkać taksiarzy, którzy oferują swoje usługi na „dłuższe” trasy. Najczęściej można spotkać ich w okolicach dworców autobusowych.

  3. Blog wspaniały, ale samym artykułem jestem zawiedziony gdyż klikałem na hiperlinka pt: „Gdzie warto pojechać samochodem” a wv artykule wymienione jest zaledwie jedno miejsce – Mauzoleum Piotra Njegosza. Myślę że znalazłyby się coś więcej?

    • Dziękujemy za informację, chyba coś nie działa – bo artykuł jest bardziej rozbudowany – ale to prawda, niektóre artykuły musimy rozbudować, odświeżyć. Zimą czeka nas dużo pracy.
      Pozdrawiamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj