Najpopularniejsze atrakcje w Czarnogórze – ten artykuł dedykujemy osobom, które po raz pierwszy wybierają się do tego kraju, albo tym, które jeszcze nie zdążyły w całości odkryć jej piękna. Wskażemy takie miejsca, gdzie poczujecie, że warto będzie tutaj jeszcze kiedyś wrócić.

Atrakcje w Czarnogórze są bardzo różnorodne, niełatwo Wam będzie zdecydować od czego zacząć. Część z nich kusi klimatycznymi starówkami, kilka niesamowitymi widokami, a jedna ogromnym przepychem i nowoczesnością. Każdy znajdzie coś dla siebie. Postaramy się pokazać, co w tym niedużym kraju jest najpiękniejsze i mamy nadzieję, że uzyskacie nieco informacji, których darmo szukać w przewodnikach po Czarnogórze.

Najpopularniejsze atrakcje w Czarnogórze nad wybrzeżem – część północna

Zatoka Kotorska

Lokalni mieszkańcy używają nazwy Boka, co z języka włoskiego oznacza „usta”. Kiedy przyjrzymy się zatoce z lotu ptaka, faktycznie przypomina ona lekko rozchylona wargi. Boka zaczyna się niedaleko granicy z Chorwacją w miejscowości Igalo, w jej skład wchodzą 4 zalewy. Nazwy pochodzą od najważniejszych miast nad nimi położonych: Zalew Hercegnovski (Herceg Novi), Zalew Tivatski (Tivat), Risanski (Risan) i Zalew Kotorski (Kotor). Pełną urodę Boki poznamy przemieszczając się autem z miasteczka do miasteczka, delektując się po drodze widokiem gór i wód Adriatyku. Zachęcamy, żeby robić częste przerwy na zdjęcia oraz kawę. Smacznym kulinarnym przystankiem mogą być miejsca, gdzie kupimy świeże małże, które są hodowane w zatoce. Na trasie od miejscowości Bijela do Kotoru napotkacie ich kilka. Zatoka Kotorska to miejsce, które wciąż urzeka klimatem Republiki Weneckiej. Dla nas nie ma bardziej zachwycającego symbolu Czarnogóry. Ze względu na naszą miłość do Boki, jeszcze nie raz, będziemy pisać o jej zakątkach.

hvalaRADA: Objechanie Zatoki Kotorskiej autem stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ trasa jest dość wąska, zwłaszcza odcinek Kotor – Prcanj. Mimo to, droga jest tak zachwycająca, że wszystkim ją polecamy. Wracając, aby nie powtarzać drugi raz całej trasy , można skorzystać z połączenia promowego z Kamenari do Lepetane. Przydatny szczególnie tym osobom, które chcą ominąć Kotor i przedostać się do Tivatu.

Zatoka Kotorska.
Zatoka Kotorska.

Perast

Jadąc wybrzeżem od Herceg Novi, mijamy Risan i po kilku chwilach docieramy na miejsce. Położony w Zatoce Kotorskiej u podnóża góry Kason, Perast jest bardzo dobrym przykładem architektury barokowej. Jego największy rozkwit przypada na czas rządów Republiki Weneckiej (1420 – 1797), tu również działała słynna szkoła morska Marko Martinovicia. Niegdyś wizytówką były barokowe pałace, stocznia, a dziś kusi turystów głównie klimatycznymi restauracjami i kawiarniami skupionymi przy jednej nadbrzeżnej uliczce. Oprócz niesamowitego klimatu, nieodzownym elementem zwiedzania Perastu jest rejs na malutką wyspę Matki Boskiej ze Skały. Tam znajduje się słynny kościółek z niebieską kopułą i Muzeum Zatoki Kotorskiej. Wysepka jest dobrze widoczna z drogi Risan – Perast. Koniecznie zróbcie przerwę na zdjęcia i wybierzcie się na zwiedzanie zatoki, również w nocy. Osobiście lubimy spacerować tam po zmroku, kiedy miasteczko jest udekorowane blaskiem świeczek stojących na stolikach, które bardzo zachęcają na lampkę białego wina. Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej urokliwe miasto w Boce Kotorskiej, to bilibyśmy się z myślami „Kotor czy Perast?”. Wybierzcie się nad Zatokę Kotorską to sami zdecydujecie!

hvalaRADA: Najpiękniejszy widok na miasteczko, wyspę i całą zatokę mamy z kościoła św. Mikołaja. Wejście kosztuje tylko 1 euro. UWAGA: schody są wąskie, kręte i pewnie nie spełniają żadnych europejskich norm, ale my własnie za to m.in. uwielbiamy Czarnogórę. Wchodzą trzeba uważać na głowę, bo nad dzwonnicą ptaki mają swoje gniazda… Jakby coś się wydarzyło, to pamiętajcie, że przysłowie mówi, że to na szczęście 😉

Perast jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Czarnogórze.
Perast jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Czarnogórze.

Porto Montenegro w Tivacie

„Świątynia luksusu”, „Adriatyckie Monako” to tylko niektóre określenia, które najlepiej pasują do Porto Montenegro. Inwestycja kanadyjskiego biznesmena Petera Munka, robi piorunujące wrażenie. Stworzona z myślą o najbogatszych na świecie marina, jest w stanie pomieścić około 700 jachtów, co czyni ją jedną z najbardziej luksusowych na świecie. Apartamentowce, ekskluzywny hotel Regent, restauracje, drink-bary, butiki, to wszystkie znajdziecie w Porto Montenegro. Mimo, że wszystko pachnie nowością to jest, też coś do zwiedzania – Kolekcja Dziedzictwa Morskiego. To właśnie na dzisiejszym terenie Porto Montenegro w 1899 r. powstała baza marynarki wojennej Austro-Węgier. Jest to dobry pomysł na spacer z dziećmi, gdzie można odwiedzić prawdziwą łódź podwodna, którą nawet odwiedził sam Pan Robert Makłowicz… na szczęście w niej nie gotował.

hvalaRADA: Spacerując po marinie i wchodząc do restauracji w Porto Montenegro trzeba być gotowym na nieco większy wydatek. Chciałoby się krzyknąć: „Marian, tu jest jakby luksusowo!”. Osobiście polecamy przepyszne specjały, ciasta, bułeczki, koktajle, które można kupić na wynos za ok. 1 euro, w sklepie ze zdrową żywnością Bonella Green Bazar. W spokoju można usiąść na ławce i podziwiać cały ten luksus, bez wydawania dużej gotówki.

Port Montenegro w Tivacie.
Port Montenegro w Tivacie.

Budva

To miasto, które jako pierwsze nam się kojarzy z Czarnogórą w kontekście wakacji. To prawdziwe centrum czarnogórskiej turystyki z kilkoma piaszczysto-żwirowymi plażami, nowymi hotelami, restauracjami i klubami. My skupimy się na jej historycznych walorach. Podobnie jak Kotor, Budva została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku. Stare miasto znajduje się na cypelku, który otaczają mury miejskie i nazywane jest małym Dubrovnikiem. Brama Główna prowadzi nas do świata średniowiecza, lub jak kto woli do włoskich miasteczek, będących tłem dla komedii romantycznych. Cały obręb starego miasta jest zabytkiem kulturalno-historycznym m.in. cerkiew Św. Sawy, cerkiew Św. Trójcy oraz kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie od lipca do sierpnia są msze w j. polskim. Po przyjemnym spacerze po starówce warto się wybrać na Slovenską Plaze, skąd z daleka możemy podziwiać mury miejskie. Z uwagi na swoją renomę, Budvę odwiedzają tłumy turystów, dlatego weźmy pod uwagę, że w sezonie stare miasto i Slovenska Plaza, będą bardzo zatłoczone.

hvalaRADA: „Parostatkiem w piękny rejs…”, rejs na wyspę Sveti Nicola. Położona na wprost Budvy wysepka, wyglądem i krajobrazem przypomina Hawaje (zdj. tytułowe artykułu). Nazwę zawdzięcza znajdującej się na niej malutkiej cerkvi św. Mikołaja. Można na nią popłynąć (wodną taxi ok. 3 euro w dwie strony), zrobić zdjęcia i pochwalić się rodzinie. Nikt nie musi wiedzieć, że to Czarnogóra, a nie Hawaje ????

Stare Miasto w Budvie.
Stare Miasto w Budvie.

Sveti Stefan

Chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja Czarnogóry. Tutaj nazwa, też pochodzi od cerkwi, w tym przypadku imienia Św. Stefana, najstarszej jaka znajduje się na wyspie. Sveti Stefan połączony jest z lądem groblą (niestety, tym razem rejsu nie będzie). Wyspa ma za sobą burzliwą historię, początkowo była to wioska rybacka, z czasem stawała się miejscem wypoczynku i zaczęto na niej budować ekskluzywne wille. Niestety, wojna w Jugosławii spowodowała, że o wyspie zapomniano. Swoje nowe życie otrzymała w roku 2007. Firma Aman Resorts wydzierżawiła wyspę i stopniowo przywracała ją do ładu. Ogromne nakłady finansowe spowodowały, że Sveti Stefan jest tak naprawdę jednym ogromnym hotelem pięciogwiazdkowym. W tej chwili wyspa jest niedostępna dla gości z zewnątrz.

hvalaRADA: Wyspę można podziwiać z kilku punktów widokowych (opisaliśmy je bardziej w innym artykule). Z miejscowości Sveti Stefan można wybrać się na bardzo przyjemny spacer w cieniu drzew przez Miločer, aż do miejscowości Pržno.  

Wyspa Sveti Stefan przekształcona w prywatny hotel.
Wyspa Sveti Stefan przekształcona w prywatny hotel.

Najpopularniejsze atrakcje w Czarnogórze nad wybrzeżem – część południowa

Ulcinj

Przy granicy z Albanią rządzi charakterystyczny wschodni bałagan, gwar krętych uliczek i straganów. Ulcinj posiada miano drugiego kurortu turystycznego, tuż za Budvą. Niewątpliwą zaletą jest długa piaszczysta plaża (Velika Plaza) i niższe ceny niż w Budvie, czy Kotorze. Miejsce to przyciąga gości swoim orientalizmem, oraz masą kawiarenek i restauracji. Pamiętajmy o tym, że Ulcinj ma klimat typowo muzułmański. Pisaliśmy o tym w artykułach o rekomendowanych hotelach w Ulcinj. Nie napotkamy już tutaj na zabytki Republiki Weneckiej. Z kolejnej plaży (Mala Plaza), możemy zobaczyć stare miasto, niestety blado wypada przy konkurencji starówek z okolic Zatoki Kotorskiej.

hvalaRADA: Ulcinj to gniazdo piratów. Tutejsi piraci siali postrach na wodach całego Morza Adriatyckiego. Niejednokrotnie statki Republiki Weneckiej pojedynkowały się z korsarzami, broniąc zasobów Zatoki Kotorskiej. Wy także, będąc na urlopie miejcie oczy dookoła głowy, tłumy na plaży w Ulcinj sprzyjają dzisiejszym „korsarzom”, którzy są szczególnie aktywni w lipcu i sierpniu. RRrrrr!!!

Ulcinj należy do najpopularniejszych miast Czarnogóry.
Ulcinj należy do najpopularniejszych miast Czarnogóry.

Stary Bar

W odległości 3 kilometrów od morza, pod górą Rumija (polecamy fantastyczną trasę na trekking) położony jest Stari Bar. Podobnie jak w Ulcinj, doświadczymy tutaj orientalnego klimatu. W 1443 r. miejscowość weszła w skład Republiki Weneckiej. W 1571 r. najazd wojsk osmańskich spowodował, że Stari Bar zmienił swój charakter na bardziej turecki. Do dziś jest otoczony potężnymi murami obronnymi. Ważnym punktem zwiedzania jest Cytadela, z której patrzymy na akwedukt z XVIII w. Spacer warto kontynuować w stronę kościoła św. Jana, katedry św. Grzegorza i wieży zegarowej. Może to nasze subiektywne odczucie, ale Stari Bar wydaje nam się nieco mało turystycznym miejscem, nigdy nie natrafiliśmy tutaj na tłumy zorganizowanych wycieczek, ale za każdym razem jesteśmy pod wrażeniem… jedzenia! O tak! To właśnie tutaj są nasze ulubione restauracje ze sloow food! W tym miejscu powinni stołować się  wegetarianie, których rozczarowała ilością mięsa w tradycyjnej kuchni czarnogórskiej.

hvalaRADA: Jeżeli planujecie wakacje pod koniec września, lub w październiku na Waszej trasie musi być Stari Bar. Świeżo wyciskany sok z granatów, który tam dostaliśmy w 100% zrekompensował nam różnice poziomów podczas spaceru po starówce. Smacznego!

Stari Bar należy do najpopularniejszych atrakcji Czarnogóry.
Stari Bar należy do najpopularniejszych atrakcji Czarnogóry.

Religijne atrakcje w Czarnogórze

Monastyr Ostrog

Naszym zdaniem jeden z trzech najważniejszych klasztorów prawosławnych, o ile nie najważniejszy. Podium dzieli z Monastyrem w Cetinje i Monastyrem Moraca. Pierwszą ciekawostką jest to, że widać go nawet z odległości kilku kilometrów. Dlaczego? Dlatego, że jest wykuty w skale i znajduje się kilkaset metrów nad poziomem morza. Jego biała barwa zdecydowanie odznacza się na piaskowych skałach. Drugą ciekawostką jest to, że do Ostrogu pielgrzymują nie tylko prawosławni, ale także katolicy i muzułmanie. To za sprawą Św. Bazylego, którego relikwie znajdują się w kompleksie. Według pielgrzymów i mnichów tam mieszkających, modlitwa przy jego relikwiach jest w stanie wyleczyć z wielu nieuleczalnych chorób. Niech nie zdziwi Was ilość koców na ziemi, pielgrzymi przybywający zostają tu bardzo często na noc. Wiele osób lokalnych rekomendowało nam takie wyjątkowe doświadczenie duchowe.

hvalaRADA: Niewątpliwie trasa do klasztoru spowoduje, że ciśnienie Wam podskoczy. Jest wąsko, ledwo mogą się minąć dwa samochody osobowe. Na pewno nie pomoże fakt, że jedzie się wzdłuż bloków skalnych kilkaset metrów n.p.m. Naszą radą jest to, że do Św. Bazylego można się modlić już na dole, a na górze poprosić, żeby również udało się cało i zdrowo zjechać!

Klasztor wykuty w skale Ostrog.
Klasztor wykuty w skale Ostrog.

Najpopularniejsze czy najważniejsze atrakcje w Czarnogórze?

Naturalną rzeczą jest, że przed każdym urlopem musimy się przygotować do wyjazdu. Szacujemy, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na błogie lenistwo, a ile na zwiedzanie najpopularniejszych atrakcji. Podczas tygodniowego wyjazdu, ciężko jest zobaczyć wszystkie miejsca, bo powyższa lista to nie koniec miejsc do zwiedzania. Tutaj pojawia się ważna kwestia na która kładziemy spory nacisk i staramy się Wam ciągle przypominać, a mianowicie  chodzi o odpowiedni wybór miejsca na zakwaterowanie. Jak może zwróciliście uwagę, większość atrakcji jest ulokowana w rejonie północnej części wybrzeża. W tym przypadku, choć tańszy region Ulcinj nie jest przez nas rekomendowany jako baza wypadowa na intensywne zwiedzanie samochodem, a o komunikacji publicznej to już w ogóle lepiej nie wspominać.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie o najpopularniejszych atrakcjach w Czarnogórze pomoże Wam w odpowiednim wyborze miejsc do odwiedzenia podczas urlopu. W celu uzupełnienia tej wiedzy, zapraszamy do artykułu o naj… bardziej wyróżniających się turystycznych atrakcjach. W przygotowaniu jest, również artykuł o mniej znanych, naszych ulubionych i przyrodniczych punktach do zwiedzania.

Jeżeli podoba Ci się forma w jakiej opowiadamy na blogu o Czarnogórze i chciałbyś zwiedzać ten kraj w naszym towarzystwie to jest nam bardzo miło! Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Jak poszukujesz pilota turystycznego lub polskiego przewodnika w Czarnogórze, to również możemy zorganizować taką pomoc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

PS: Chcielibyście poczytać o czymś konkretnym do zwiedzania? Pamiętajcie, że czekamy na Wasze sugestie w komentarzach pod artykułem. Już nie raz zainspirowaliście nas do pisania, za co zawsze jesteśmy bardzo wdzięczni!

27 KOMENTARZE

  1. witam! Wasza strona jest cudowną inspiracją do planowania naszego wyjazdu do Czarnogóry w lipcu 2020:) Chciałabym poczytać aktualne info o Parku Lovcen, tzn czy dobrym pomysłem będzie wjazd od Cetinji do Mauzoleum a powrót przez serpentyny do Kotoru (z krótkim pobytem na degustację szynki w Njegusi)?

    • Pomysł jest bardzo dobry. Zjazd serpentynami z Njegusi do Kotoru robi niesamowite wrażenie. Dodatkowo proszę spróbować w Njegusi serów i miodów. Obowiązkowym przystankiem na serpentynach jest punkt widokowy ( 25 zakręt z żółtymi barierkami). Prosimy również o ostrożną jazdę.
      Dziękujemy za komentarz, w razie pytań zapraszamy do kontaktu email.
      Pozdrawiamy

    • Panie Kamilu, jak zwiedzać Czarnogórę z dziećmi to tylko wygodnym autem. Proszę nas śledzić, na pewno przygotujemy informację o rodzinnym zwiedzaniu.
      Dziękuję i Pozdrawiam.

  2. Super artykuł. Wracają wspomienia z wyjazdów. Napiszcie kiedyś jeszcze więcej o Zatoce Kotoskiej. W samej Boce mozna spedzic 10 dni i się nie nudzic:)

        • Oj zgadzam się, o Prcanj chyba musi być oddzielny artykuł! Najlepiej z samymi zdjęciami 😀 Nic więcej nie potrzeba!
          PS: bardzo chętnie wrzucimy Pana zdjęcia, będziemy się odzywać 🙂
          Pozdrawiam serdecznie 😀

  3. już po ..nastu odwiedzinach CG subiektywnie ? obstawiam:
    Persat jako jedynka – tak !!
    ale dwójka to Herceg Novi ☀️
    reszta listy wg uznania ?

    • Dziękujemy za komentarz:) Cóż…ciężko jest czasami się zdecydować. Niewątpliwie Perast, Herceg Novi i Kotor są w „czubie” 😉 Zdecydowanie miejsce na podium powinna mieć Gospa od Skrpjela, ale podium jest zbyt małe:D
      Pozdrawiamy!

  4. Bardzo konkretnie wszystko opisane …chcialbym wiedziec gdzie w Montenegro sa najladniejsze plaże z czysta wodą

    • Dziękujemy za komentarz. Na czystość wody w całej Czarnogórze nie możemy narzekać. Będą się różnić natomiast plaże kamienisto-żwirowe od piaszczystych w okolicy Ady Bojany. Tam gdzie będzie żwirowo dno będzie przejrzystsze, tam gdzie piasek będzie wrażenie, że woda nie jest tak czysta. Tak naprawdę, to im dalej w stronę Albanii tym jest więcej plaż piaszczystych. Boka Kotorska głównie kamieniste plaże.

  5. Będąc w Czarnogórze warto też wybrać się na rejs statkiem po Jeziorze Szkoderskim 🙂 W Czarnogórze wspaniałe jest to, że jest to mały kraj, więc gdzie się nie zatrzymamy, to praktycznie wszędzie mamy blisko i podczas jednego urlopu możemy zwiedzić naprawdę sporą część kraju. Mnie osobiście miejscowość Ulcinj nie urzekła jakoś specjalnie, ale fakt im bliżej do granicy z Albanią, tym taniej. Także porównując ceny w Kotorze a w Ulcinj to jednak wygrywa to drugie.

  6. Mega inspiracje tutaj znajduje??? dzięki że się tyle dzielicie?
    Czy dojazd do agrafki nr 25 i do mauzoleum w parku jest asfaltowy?
    Czy aby dojechać do parku to muszę przejechać przez Njegusi i Cetynię?

    • Droga jest asfaltowa. Proszę zerknąć na mapę – ciężko wytłumaczyć czy trzeba przejechać przez Njegusi czy Cetijne – zależy skąd będzie Pan jechał.

  7. Świetny blog! Skorzystamy z wynajmu samochodu i mam nadzieję, że uda nam się pojechać na jakąś wycieczkę z hvala 🙂 jedziemy do Czarnogóry na 2 tyg przełom lipca sierpnia. Chcielibyśmy odwiedzić góry przeklęte, durmitor, jezioro szkoderskie, kotor, budvę, spędzić parę dni na plaży. Lądujemy w Podgoricy, czy moglibyście doradzić jaka jest najlepsza kolejność odwiedzenia tych miejsc? Myślałam o Podgorica-Durmitor-Biogradska Gora- Góry Przeklęte- Jezioro Szkoderskie- Plaża/Budva- Kotor-Podgorica. Czy to za dużo, albo jakąś inną kolejność ma większy sens. Będę mega wdzięczna za radę! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj