Strona główna Kultura Bałkany. Podróż w mniej znane – recenzja

Bałkany. Podróż w mniej znane – recenzja

1224
5
Bałkany podróż w mniej znane - książka idealna do czytania na naszej ulubionej plaży
Bałkany podróż w mniej znane - książka idealna do czytania na naszej ulubionej plaży

Tegoroczne lato nie było zbyt łaskawe, jeśli chodzi o swobodne podróżowanie po świecie, jednak w takich chwilach zawsze z pomocą przychodzą nam książki. W naszym kąciku literackim proponujemy Wam road trip po południowej części Europy z tytułem Bałkany. Podróż w mniej znane.

Autorka książki, Aleksandra Zagórska-Chabros, podróżuje po Bałkanach już od dziesięciu lat. Jeżdżąc po Bośni i Hercegowinie, Macedonii Północnej, Słowenii, Czarnogórze, Chorwacji, Albanii, Serbii, Rumunii czy Bułgarii przemierzyła tysiące kilometrów. Swoją pasją, doświadczeniem i miłością do regionu dzieli się z czytelnikami na blogu Bałkany Według Rudej, który jest prawdziwym kompendium wiedzy. Nie powinno zatem dziwić, że Olka napisała i współtworzyła kilkanaście przewodników po krajach byłej Jugosławii. Niedawno w księgarniach pojawiło się jej w pełni autorskie dzieło.

Bałkany podróż w mniej znane

Podróż w mniej znane – samochodem po bałkańskich bezdrożach

Książka „Bałkany. Podróż w mniej znane” jest swego rodzaju pamiętnikiem z wielokrotnych wojaży autorki po Półwyspie Bałkańskim. Może być prawdziwą inspiracją nie tylko dla tych, którzy chcą poznawać region za pomocą własnego samochodu, ale i tych, którzy na Bałkany dotrą np. samolotem.

W książce nie brakuje wspomnień autorki m.in. z pierwszych wyjazdów i wędrówek po pasmach Riły i Pirynu w Bułgarii. Noclegów na dziko pod namiotem z widokiem na dolinę Lotru w Rumunii, czy nad jeziorem Prespa w Macedonii. Każdemu krajowi poświęcony jest osobny rozdział. Oprócz opisywanych dróg i wielu zdjęć znajdują się w nich także cenne informacje praktyczne. W „praktykaliach” poznacie takie szczegóły jak specyfika trasy i poziom jej trudności, długość i czas przejazdu. Dowiecie się, czy i gdzie są stacje benzynowe, restauracje, miejsca noclegowe i warte odwiedzenia punkty.

Ola i Marerk, pasjonaci zakochani w Bałkanach.
Ola i Marek, pasjonaci zakochani w Bałkanach.

Czarnogóra w książce Bałkany. Podróż w mniej znane

To, co najbardziej interesujące z punktu widzenia czytelników tego bloga, to czarnogórskie drogi. Wśród nich znalazła się oczywiście najbardziej popularna i chętnie odwiedzana trasa z Boki Kotorskiej do Cetynii. Chyba każdy, kto planuje swoje wakacje w Czarnogórze, na listę punktów do zobaczenia wpisuje słynne kotorskie agrafki. Nie ma się czemu dziwić, bo widoki, jakie oferuje przejazd serpentynami nad zatoką, są fenomenalne.

Razem z Rudą przejedziecie się też ciekawą, a jeszcze niezbyt znaną, drogą wokół Kority, poprowadzoną w regionie Kuči. Można z niej odbić nad Bukomirsko jezero, czy wybrać się do punktu widokowego Grlo Sokolovo, z którego zobaczycie panoramę gór Prokletije. A kiedy już o górach mowa, to oczywiście nie można pominąć Parku Narodowego Durmitor i szosy P14 łączącej kanion rzeki Pivy z Žabljakiem. Trasa ta jest jedną z najwyżej położonych dróg w kraju i dzięki temu obfituje w niezwykłe widoki.

Książka dotarła w tym roku do Czarnogóry!
Książka dotarła w tym roku do Czarnogóry!

Zobacz to, czego w książce nie widać

Znakomitym uzupełnieniem opisywanych tras są krótkie filmiki przygotowane przez Marka, męża Oli. Dzięki półtoraminutowym materiałom można niemal dosłownie przenieść się do Albanii, Bośni, Czarnogóry, Słowenii czy Rumunii. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Pascal AR i zeskanować nią oznaczone specjalnym symbolem strony. Już po chwili będziecie podziwiać piękne górskie krajobrazy oraz szutrowe i asfaltowe drogi. Lasy i jeziora, panoramy wsi i miasteczek, a nawet stado odważnych osiołków próbujących zaprzyjaźnić się z aparatem. Jedyny minus jest taki, że filmiki te dostępne są wyłącznie w papierowej wersji książki.

Bałkany. Podróż w mniej znane

Książka Oli Zagórskiej-Chabros jest świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnych przewodników. Na ponad 350 stronach znajdziecie mnóstwo pomysłów na podróże. Będziecie mogli wybrać tak znane miejsca, jak np. rumuńska trasa Transfogaraska, czy droga wzdłuż słoweńskiej Doliny Soczy. Szukając mniej oczywistych punktów traficie na drogę z Podgoricy do Kority. Każdy, bez względu na stopień bałkańskiego zaawansowania, znajdzie tu coś dla siebie.

Książkę można zamówić na stornie link: Bałkański Sklep, gdzie znajdziecie, również pozostałe przewodniki autorstwa Aleksandry. Dla naszych czytelników autorka przygotowała specjalną zniżkę: 20%
Wystarczy wpisać w miejsce ‚kod kuponu’: HVALA

Zniżka 20 % dla naszych czytelników
Zniżka 20 % dla naszych czytelników

Bałkańska biblioteczka i czwartki z #hvalakultura

Recenzja książki Bałkany. Podróż w mniej znane jest kolejną pozycją, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

Moja bałkańska biblioteczka.
Moja bałkańska biblioteczka.

PS: Nie, to nie jest link afiliacyjny. Zniżka jest dla Was 🙂

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here