Recenzja książki "Koncert"
Recenzja książki "Koncert"

Koncert U2 w Sarajewie, który odbył się 23 września 1997 roku, uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii muzyki rockowej. Powieść Muharema Bazdulja jest opisem emocji i nadziei towarzyszących temu muzycznemu spektaklowi.

Koncert ulubionej grupy dla każdego fana jest niezwykłym przeżyciem. Dla mieszkańców Bośni i Hercegowiny, ale też pozostałych ex-jugosłowiańskich republik, występ irlandzkiej grupy tuż po zakończeniu krwawej wojny miał wyjątkowe znaczenie.

Krótka historia Miss Sarajevo

W 1993 r. w umęczonym wojną mieście zorganizowany został nietypowy konkurs piękności – Miss Opkoljenog Sarajeva. Wybory Miss Oblężonego Sarajewa wg zwyciężczyni były desperacką próbą wprowadzenia odrobiny normalności do brutalnej codzienności. Gala finałowa odbyła się w piwnicy, gdyż obawiano się ataków snajperskich. Kandydatki do tytułu pokazały na scenie transparent z napisem „Nie pozwólcie im nas zabić”. Zwyciężczyni, Inela Nogić, zapytana o plany na przyszłość odpowiedziała, że nie sądzi, aby dożyła kolejnego dnia…

Wydarzenie było obserwowane przez 23 ekipy telewizyjne, 41 fotoreporterów i 52 dziennikarzy, głównie z zagranicy. Na podstawie zarejestrowanego materiału, Bill Carter, amerykański dziennikarz, stworzył w 1995 r. film dokumentalny „Miss Sarajevo”. Tytułową piosenkę napisał Bono. Zespół U2 nagrał ten utwór z Luciano Pavarottim.

Muzycy z U2 angażowali się w pomoc Bośni również w inny sposób. Podczas trasy Zoo Tv Tour, dzięki łączom satelitarnym, pokazywali Europejczykom zdjęcia z wojennego frontu.

Koncert pełen emocji

Na stadionie, który w 1984 roku gościł sportowców z całego świata podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, zaś w czasie wojny pełnił rolę cmentarza, odbyło się niezwykłe wydarzenie. Koncert U2 na stadionie Koševo w 1997 roku był pierwszym znaczącym występem zagranicznej gwiazdy po zakończeniu wojny. Występ irlandzkiej grupy przyciągnął na stadion niemal 50 000 fanów.

„Koncert” Muharema Bazdulja to bardzo krótka opowieść pełna emocji jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Choć opisani bohaterowie są fikcyjni, z łatwością możemy wczuć się w ich nastroje i wyobrazić sobie, co przeżywali podczas muzycznego show.

U2 symbolicznie łączy zwaśnione narody

Tego dnia do Sarajewa zjechali się ludzie ze wszystkich byłych republik Jugosławii. Nastolatkowie, którzy nie chcieli przegapić ciekawego wydarzenia, choć twórczości U2 praktycznie nie znali oraz prawdziwi wielbiciele, śpiewający wszystkie utwory z pamięci. Starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, żołnierze i księża. Chorwaci, Bośniacy, Serbowie.

W powieści pojawiają się tacy bohaterowie jak m.in. Marko, największy fan U2 w całym mieście, dla którego koncert był przeżyciem niemal mistycznym. Amra i Ksenia, maturzystki z Dubrownika, które dla koncertu zrezygnowały ze szkolnej wycieczki do Pragi. Bośniaczka Azra, która kupiła na koncert dwa bilety – jeden dla siebie, a drugi dla brata, który zginął podczas wojny. Sejo, Damir, Merima i Tin, Ivan, Mirso i Roba. Każdy z innego powodu kupił bilet i każdy po swojemu chłonął atmosferę muzycznego spektaklu.

Koncert to opowieść o sile muzyki

Muharem Bazdulj kreśli portrety skrajnie odmiennych ludzi, których wbrew pozorom wiele łączy. Każdy z nich podczas kilkugodzinnego koncertu pragnie zapomnieć o dotychczasowym bólu i huku bomb. Każdy z nich, choć inaczej odbiera twórczość U2, pragnie zachować dobre wspomnienia.

„Koncert” to króciutka opowieść pełna dźwięków i uczuć. Ekscytacji, poruszenia, obawy, ale i nadziei. Lekko napisana, wciągająca historia o niezwykłym, przełomowym wydarzeniu, które na zawsze pozytywnie wpisało się w pamięci tysięcy mieszkańców Bałkanów.

Moja bałkańska biblioteczka.
Moja bałkańska biblioteczka.

Bałkańska biblioteczka i czwartki z #hvalakultura

Recenzja książki Koncert jest kolejną pozycją, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

3 KOMENTARZE

  1. Poruszająca historia z tymi wyborami miss i jakże wymowny tekst piosenki. Sama książka też wydaje się być ciekawa.

  2. Jako nastolatka byłam fanką U2, ale odkąd poznałam historię wyborów miss Sarajewa ich piosenka wzbudza jeszcze większe emocje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj