Szczęściarz z Sarajewa - recenzja książki.
Szczęściarz z Sarajewa - recenzja książki.

„Goran Bregović. Szczęściarz z Sarajewa”, to nasza nasza najnowsza propozycja w kąciku literackim, a przy okazji mała zapowiedź tego, o co prosiliście podczas ostatniego spotkania live na naszych kanałach w mediach społecznościowych – muzycznych inspiracji z Półwyspu Bałkańskiego.

Goran Bregović jest jednym z najbardziej rozpoznawanych bałkańskich artystów. Urodził się 22 marca 1950 roku w Sarajewie, a pierwsze muzyczne doświadczenia zaczął zdobywać jako nastolatek – przez dwa lata grał na gitarze w niewielkiej kafanie w miasteczku Konjic, co pozwoliło mu obyć się ze sceną i publicznością. Po latach spędzonych na prowincji i powrocie do stolicy trafił do grupy Kodeksi, jednak największą popularność zyskał wraz z grupą Bijelo Dugme, która powstała w 1974 r. Zaledwie po dwóch latach i dwóch albumach sprzedanych w setkach tysięcy egzemplarzy w Jugosławii zapanowała prawdziwa „Dugmemania”, która trwała, aż do rozpadu zespołu na początku lat 90.

W świadomości polskich odbiorców Bregović trwale zapisał się w roku 1999, kiedy to nagrał płytę z Kayah – bałkańskie przeboje w polskich aranżacjach do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością i chyba nie ma osoby, która nie kojarzy takich utworów jak np. „Prawy do lewego” i „Śpij kochany, śpij”. Ubiegłoroczna, jubileuszowa trasa koncertowa artystów przyciągnęła do sal koncertowych tysiące fanów i chyba to jest najlepszym wyznacznikiem sławy muzyka.

Książka „Goran Bregović. Szczęściarz z Sarajewa” nie jest typową biografią, zresztą z takiego założenia wyszedł jej autor, Grzegorz Brzozowicz. Dziennikarz muzyczny, który jako dziecko mieszkał w latach 70. w Belgradzie, przeplata opisy etapów kariery Bregovicia nie tylko z jego cytatami dotyczącymi kolegów z zespołu, muzyki, życia w trasie, relacji z kobietami czy sytuacji politycznej, ale również swoimi wspomnieniami. Dzięki temu zabiegowi poznajemy najważniejsze momenty w twórczości Bregi, na tle historii kraju, którego już nie ma. Przez osobiste zaangażowanie autora, który od lat przyjaźni się z Goranem, możemy poznać również wiele anegdot czy zakulisowych informacji np. z przebiegu współpracy Kayah i Bregovicia, a także dowiedzieć się nieco więcej o bałkańskiej mentalności czy zwyczajach.

A wy, lubicie Gorana Bregovicia? A może byliście na jego koncercie? Koniecznie dajcie znać w komentarzu i napiszcie, o czym chcielibyście poczytać w naszym muzycznym kąciku.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here