Kotor ma przepiękne położenie. fot. Bałkany Rudej
Kotor ma przepiękne położenie. fot. Bałkany Rudej

Co można robić w Kotorze, jak zaplanować zwiedzanie miasta i okolicy? Po artykule co można robić w Budvie, przenosimy się do kolejnego symbolu Czarnogóry. Lokalne legendy mówią, że przy budowie Kotoru pomagała wróżka Alkima. Miała ona wskazać teren dzisiejszego Kotoru jako miejsce idealne do zamieszkania. Faktycznie, w mieście wszystko jest jak niczym z bajki.

Kotor – miasto, które musisz odwiedzić

Chociaż Kotor stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich kilku lat, nie został opanowany przez turystów. Jego położenie w wąskiej części zatoki ogranicza liczbę statków wycieczkowych, które mogą tu zakotwiczyć, a pobliskie atrakcje, takie jak Perast, wyspę Matki Boskiej Skalnej czy Park Narodowy Lovćen, pomagają rozproszyć tłumy. Kotor nie jest miastem, które opuścili lokalni mieszkańcy, w momencie przybycia turystów, lecz udało się tutaj osiągnąć pewną równowagę. Czarnogórcy nadal tu mieszkają, przyjeżdżają robić interesy, a co najważniejsze, wciąż przychodzą napić się kawy i spotkać się z przyjaciółmi na starym mieście.

Widok na starówkę z murów.
Widok na starówkę z murów.
Ozdoby po festiwalu w Kotorze.
Ozdoby po festiwalu w Kotorze.

Kotor jest żywym świadkiem historii i życia mieszkańców Zatoki Kotorskiej. Najlepszym przykładem są fortyfikacje twierdzy świętego Jana, których budowa ruszyła już za czasów Ilirów w III wieku p.n.e. Ukończone zostały dopiero przez Wenecjan 1700 lat później. Miasto w trakcie trwania Republiki Weneckiej było potężnym portem handlowym. Skrzydlaty lew wenecki, symbol Republiki Weneckiej, dumnie widnieje przy wejściu do miasta. Po Wenecjanach Kotorem rządzili Francuzi.

Widok z twierdzy św. Jana.
Widok z twierdzy św. Jana.

Dowody krótkiego panowania Napoleona to m.in. w teatr miejski z 1810 roku. Z najnowszej historii ważnym elementem są słowa komunistycznego marszałka Jugosławii Josipa Broza Tito, które widnieją nad Bramą Główną (Bramą Morską z 1555 r.) Sentencja głosi:

Tuđe Nećemo, Svoje Ne Damo – Nie chcemy nic co należy do innych, a to co jest nasze, tego nie oddamy nikomu.

Miasto zostało całkowicie zrujnowane podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. I choć większość została odbudowana, niektóre części Kotoru pozostają nieodbudowane, co czyni miasto jeszcze bardziej autentycznym. Kotor to żywe i oddychające miasto z duszą, pewnie dlatego odwiedzający wciąż zakochują się w tej niezwykłej atmosferze. Wędrówka ulicami sprawi, że głowa będzie się Wam co chwile obracać, próbując podziwiać malownicze piękno dawnych pałaców, zabytkowych kościołów i kamienic, które pokazują, jak kiedyś mieszkały potężne rodziny kupieckie. Podczas eksploracji znajdziemy dziesiątki ciekawych zakamarków, które pozwolą Wam zrobić ciekawe zdjęcia.

Co robić w Kotorze na starym mieście

Powyżej wspominaliśmy już o Bramie Głównej, to właśnie tutaj najlepiej zacząć zwiedzanie. Wewnątrz murów naszym oczom ukaże się wieża zegarowa z początku XVII w. Przy wieży znajduje się „pręgierz”, miejsce gdzie kary odbywali mieszkańcy, którzy mieli coś na sumieniu. Kierując się wzdłuż przepięknego pałacu namiestnika Wenecji, warto skręcić w pierwszą uliczkę w prawo, prowadząca nas w głąb starówki. Po kilku minutach natraficie na cerkiew św. Mikołaja.

Stare miasto w Kotorze.
Stare miasto w Kotorze.

Cerkiew Sveti Nikola

Sveti Nikola (św. Mikołaj) to serbska cerkiew prawosławna, która dominuje na Placu św. Łukasza (Trg Svetog Luka). Poznacie ją po bliźniaczych wieżach i serbskiej fladze, która wisi na środku. Jest to stosunkowo nowy budynek, ukończony w 1909. W środku można znaleźć prawosławne ikony z XV do XIX wieku. Wchodząc zobaczycie cztery ogromne portrety ewangelistów Marka, Łukasza, Mateusza i Jana. Są to prezenty od rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Wstęp: bezpłatny

Cerkiew św. Mikołaja.
Cerkiew św. Mikołaja.

Zaraz obok na placu znajduje się kolejna cerkiew.

Cerkiew Sveti Luka

Sveti Luka (św. Łukasz) jest stosunkowo mało imponującym budynkiem, ale jest jednym z najważniejszych w Kotorze.
Kościół, został zbudowany w 1195 roku, a wewnątrz można zobaczyć niektóre z oryginalnych fresków z czasu jego budowy. Niestety ze względu na prace konserwatorskie obiekt często pozostaje zamknięty. Pierwotnie Sveti Luka był kościołem katolickim, ale został przekształcony w cerkiew prawosławną w 1657 r. Aż do 1812 r. zachował ołtarz katolicki, w którym odprawiano zarówno msze katolickie, jak i prawosławne. Mieszkańcy Zatoki Kotorskiej wciąż uważają, że Sveti Luka to symbol drogi czarnogórskiej do wolności religijnej i tolerancji.

Wstęp: bezpłatny

Największe atrakcje Czarnogóry.
Cerkiew św. Łukasza

Opuszczając plac najlepiej odwrócić się plecami do cerkwi św. Mikołaja i ruszyć przed siebie najszerszą z możliwych uliczek. Wiedzie ona w stronę Muzeum Morskiego.

Muzeum Morskie

Muzeum mieści się w dawnym pałacu Grgurina, które naprawdę jest warte odwiedzenia (głównie dla wielbicieli historii).
Trzy piętra muzeum wypełnione są pięknymi przykładami morskiej historii tego regionu, w tym odzieżą, bronią i meblami. Kolekcja eksponatów została stworzona przez Wspólnotę Morską Zatoki Kotorskiej w 1880 roku, a muzeum zostało otwarte dla publiczności w 1900 roku.

Godziny otwarcia: 

 • poniedziałek: sobota 8:00 – 18:00
 • niedziela: 10:00 – 16:00

Wstęp: 5 € dla dorosłych, 1 € dzieci i studenci

Muezum Morskie w Kotorze.
Muezum Morskie w Kotorze.

Kontynuując spacer wcześniej wybraną uliczką po kilku chwilach natrafimy na najważniejszą świątynię w całym Kotorze.

Katedra Svetog Tripuna

Katedrala Svetog Tripuna (Katedra św. Tryfona) została zbudowana w 1166 roku, na planie znajdującego się tutaj kościółka z IX wieku. Święty Tryfon jest patronem miasta i jest czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych.
Niestety dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi, jedno w 1667 r. a drugie w 1979 r. zniszczyły większość oryginalnych fresków w katedrze. Co ciekawe, dzwonnice, które zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, udało się odbudować. Jednak z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wieża lewej dzwonnica nigdy nie została ukończona i pozostaje o dwa metry krótsza niż prawa.

Wstęp: 2,50 €

Katedra św. Tryfona.
Katedra św. Tryfona.

Co robić w Kotorze, poza starym miastem

Zwarte stare miasto ma kształt trójkąta, otoczone jest z dwóch stron szafirową wodą, a wsparte na imponującej górze o szmaragdowej zieleni.

Kościół Matki Bożej od Zdrowia znajduje się na murach kotorskich.
Kościół Matki Bożej od Zdrowia znajduje się na murach kotorskich.

Mury miasta

Przy zboczu widać kamienne mury zygzakowato idące w górę do rozpadających się ruin twierdzy świętego Jana. Wejścia na twierdzę są dwa. Fortyfikacje twierdzy św. Jana całkowicie otaczają zabytkową część Kotoru, a ich łączną długość 4,5 kilometra. Mają od 2 do 15 metrów grubości i do 20 m wysokości w niektórych miejscach. Jak już wspomnieliśmy budowa została rozpoczęta przez Ilirów w II wieku p.n.e dopiero w XV wieku Wenecjanie w końcu ukończyli fortyfikacje. To dziś w Kotorze jest takie weneckie powiedzenie

Tu me costi come i muri de Cattaro. – „Kosztowałeś mnie tyle, co ściany Kotoru”.

Wstęp: 8 € dorośli, dzieci do 12 lat bezpłatnie

HvalaRADA: ostrzegamy, że ta 1355-stopniowa wędrówka o długości 1,2 km nie jest łatwa, szczególnie w okresie od lipiec – sierpień kiedy w Czarnogórze są wysokie temperatury. Warto to zrobić, ale wyposaż się w wygodne buty, kapelusz i kilka butelek wody.

Za tą bramą, dale znajduje się wejście na mury kotorskie.
Za tą bramą,  znajduje się wejście na mury kotorskie.
Wejście na mury schodami.
Wejście na mury schodami.

Dla tych, którzy mają więcej czasu, Drabina Kotorska jest dłuższą, ale łatwiejszą wędrówką do pozostałości twierdzy.
Stara ścieżka wojskowa to seria kilkunastu zakrętów, które za każdym razem prowadzą do coraz bardziej oszałamiających widoków. Więcej na temat szczegółów zdobywania murów kotorskich dowiedzie się z oddzielnego artykułu.

Stara droga tzw. drabina kotorska.
Stara droga tzw. drabina kotorska.

Plaże niedaleko Kotoru

Kotor ze względu na swoje położenie nie jest znany ze zbyt wielu plaż. Jeżeli podróżujecie wynajętym autem, albo jesteście gotowi na pieszą wycieczkę to mamy dla Was kilka propozycji. Kilka minut spacerem wzdłuż wybrzeża i dotrzemy do Dobroty, gdzie znajdują się małe żwirowe plaże i betonowa promenada, gdzie przy mniejszych tłumach możemy znaleźć kawałek miejsca, żeby rzucić ręcznik i się wykąpać.

W Kotorze nie znajdziemy plaż.
W Kotorze nie znajdziemy plaż.

Pozostałe propozycje wymagają już podróży samochodem:

Bajova Kula – plaża z płatnym leżakami i restauracji. Ok. 15 min od Kotoru.

Morinj – bezpłatna, piaszczysta plaża z kilkoma restauracjami w okolicy, w tym piękną restauracją Ćatovica Mlini. Woda w Morinj jest zimniejsza niż gdzie indziej w zatoce z powodu kilku źródeł słodkowodnych. Około 25 min od Kotoru.

Donji Stoliv – zdecydowanie nasza ulubiona plaża. Mimo, że wąska, to pływanie w tej części zatoki robi niesamowite wielkie wrażenie. Imponują zwłaszcza wielkie statki wycieczkowe i góry dookoła. Wejście na plażę jest na wprost sklepu Aroma, znajdują się tam nawet prowizoryczne prysznice i przebieralnie.

hvalaRADA: może być problem z parkowaniem, dlatego od Prcanj można szukać miejsca i kawałek się przejść.

Plaża w Donji Stoliv.
Plaża w Donji Stoliv.
Pływanie w Zatoce Kotorskiej robi wrażenie.
Pływanie w Zatoce Kotorskiej robi wrażenie.

Co robić w Kotorze i okolicach Zatoki Kotorskiej

Nad wybrzeżem mamy zawsze duży wybór wycieczek morskich, z których zdecydowanie najczęściej korzystają rodziny z dziećmi. W Zatoce Kotorskiej na szczęście to nie jedyna propozycja na wycieczkę jednodniową, czy chociaż kilkugodzinną. Teren i położenie zatoki sprzyja wszelkim sportom wodnym. Znajdziemy tutaj propozycje dla grup i indywidualnych klientów w różnym wieku.

Rejsy po Zatoce Kotorskiej

Niezależnie od tego, jak długo planujecie pozostać w Kotorze to warto się wybrać na wycieczkę statkiem po Zatoce Kotorskiej i zobaczyć więcej najważniejszych atrakcji Czarnogóry takich jak, Wyspę Matki Boskiej Skalnej, dalej Herceg Novi czy Błękitną grotę. Rejsy po Zatoce Kotorskiej to jedna z popularniejszych form zwiedzania tego terenu. Jak świeci słońce nie ma chyba przyjemniejszej formy odpoczynku, niż opalanie z powiewem delikatnego wiatru, gdzie stale możemy podziwiać otaczające nas góry.

Cena: tutaj wachlarz cenowy jest bardzo szeroki, w zależności czy decydujemy się na wycieczkę z grupą, czy indywidualnie wynajmujemy łódkę z kapitanem. Są piętrowe statki, które organizują kilkugodzinne wycieczki po całej zatoce z przystankami w najważniejszych atrakcjach ok. 15 – 30 €. Można, też się wybrać na krótki rejs np. z Perastu na Wyspę Maski Boskiej Skalnej ok. 5 €. Prywatnie można wynająć yacht czy nawet katamaran, tutaj ceny nie mają górnej granicy.

Rejsy w Zatoce Kotorskiej są bardzo popularne.
Rejsy w Zatoce Kotorskiej są bardzo popularne.

Wycieczki autokarem HopOn HopOff

Kotor ma również w swojej ofercie wycieczkę autobusem typu hop-on hop-off, którą turyści znają z wielu miejsc w Europie. Jest ona bardzo popularna wśród pasażerów statków wycieczkowych, bo daje nam możliwość odwiedzenia kilka miejsc, zaczerpnąć trochę informacji bez zwiedzania z dużą grupą. Polega ona na przejechaniu wzdłuż części Zatoki Kotoskiej, aż do miejscowości Risan. Na trasie znajdują się 4 przystanki, jeden przy plaży Bajova Kula, gdzie można się wykąpać.

Cena: ok. 18 € dorośli, ok. 10 € dzieci (6-14 lat), do lat 5 za darmo

Atrakcję hop-on hop-off znajdziemy, też w Czarnogórze.
Atrakcję hop-on hop-off znajdziemy, też w Czarnogórze.

Tuk Tuk Montenegro

TukTuki w Czarnogórze? Tak! Głównie kojarzą się nam oczywiście z azjatyckimi ulicami, ale od niedawna pojawiły się i w Czarnogórze. Białymi samochodzikami, ładowanymi elektrycznie można objechać całą zatokę i trochę okolicy. Do wyboru są 4 wycieczki, z piknikiem lub pięknym zachodem słońca. Jest to świetna opcja, ekologiczna, mniej komercyjna i przede wszystkim dla osób, które lubią zwiedzać w mniej oklepany i popularny sposób. Nie wiem jak Wy, ale nas oczarowała ta opcja.

Cena: w zależności od wycieczki ok. 30 €.

Słynne TukTuki od niedawna są w Czarnogórze.
Słynne TukTuki od niedawna są w Czarnogórze.

Autokar HopOn HopOff i TukTuki nie mają niestety w ofercie polskiej wersji językowej swoich wycieczek. Do dyspozycji mamy język angielski, niemiecki i francuski. Jeżeli szukacie zwiedzania Kotoru w języku polskim to zapraszamy Was do naszego artykułu.

Co robić w Kotorze wieczorem

Zawsze polecamy zwiedzać miasto 2 razy, za dnia i w nocy. To jak zmienia się wygląd miejsca w zależności od pory dnia to coś niesamowitego. Tak samo jest w przypadku Kotoru i całej Zatoki Kotorskiej.

Zatoka Kotorska nocą.
Zatoka Kotorska nocą.

Nocne życie

Kotor jest miastem tętniącym życiem dzień i noc, a po zmroku znajdziecie wiele miejsc do wyjścia. W miesiącach letnich w barach i restauracjach w centrum można znaleźć muzykę na żywo,  gdzie można posłuchać tradycyjnych utworów. Najlepiej się słucha przy lampce czarnogórskiego wina Vranac lub Krstac lub innych lokalnych alkoholi.

Klub Maximus 

Klub nocny Maximus jest uśpiony w ciągu dnia, ale wieczorem, gdzie ponad 4000 osób może cieszyć się niesamowitym systemem dźwiękowym i dudniącą muzyką dyskotekową, zaczyna swoje nocne życie. Osobom, które chcą potańczyć polecamy wizytę  w tym klubie. Umieszczony jest w murach miejskim nad rzeką Škurda, a występują w nim regionalne gwiazdy popu i muzyki tanecznej. Jest to największy i najpopularniejszy klub w Kotorze.

Godziny otwarcia: 20:00 do rana
Wstęp: do północy ok. 5 €, po północy ok. 8 €

Klub Maximus znajduje się w murach miasta.
Klub Maximus znajduje się w murach miasta.

Bar Lektrika

Druga opcja to Lektrika – ulubione miejsce wśród obcokrajowców, również nasze. Jest to kawiarnia, która wieczorem zamienia się  bar, gdzie grają lokalni DJ-e. Ulokowany jest w wąskich uliczkach, które zamieniają się w parkiet pod gołym niebem. Bardzo oryginalne dekoracje z lampek, do tego przyjazna i troskliwa obsługą. Można tutaj znaleźć szeroki wybór napojów, serwują także śniadania, lunche i kolacje.

Godziny otwarcia: 8:00 – 1:00

Uliczki Kotoru warto odwiedzić, też nocą.
Uliczki Kotoru warto odwiedzić, także nocą.

Kotor najpopularniejsze i najdroższe miejsce w Czarnogórze

Może niejednogłośnie, ale przez większość osób Kotor uznawany jest za najpiękniejszą atrakcję turystyczną w całym kraju. Co za tym idzie, jest jednym z najdroższych miejsc nad wybrzeżem. Tutaj zdecydowanie więcej zapłacimy za nocleg, jedzenie w restauracjach czy nawet w sklepach. Z pewnością przydadzą się informacje, gdzie warto jeść, żeby trochę przyoszczędzić i które miejsca na zakwaterowanie warto rozważyć. Seria artykułów na naszym blogu już niebawem.

Kotor jest nie tylko miejscem ważnym dla turystyki, ale również dla lokalnej społeczności. My także doceniamy jego atmosferę, szyk i klimat. Pijąc kawę przed murami miejskimi i patrząc na zacumowane jachty mamy nieodparte wrażenie, że to właśnie Kotor i jego zatoka jest miejscem idealnym na wypoczynek. Nic tak nas nie relaksuje jak zapach i smak kawy o poranku, gdy dookoła nas życie w Boce dopiero nabiera rozpędu…

8 KOMENTARZE

 1. Będąc w Kotorze ograniczyłam się tylko do spacerów na starówce. Miasto piękne, ale właśnie niestety wszystko drożej niż w innych miejscach Czarnogóry. Na pewno nie chciałabym spędzić tam dłuższego czasu, jeden dzień, maks. dwa, w zupełności wystarczą – tylko zwiedzić, poczuć miejsce i ruszyć dalej. 🙂 Bardzo spodobał mi się Perast, gdzie trochę pospacerowałam a potem wybrałam się na rejs na Wyspę Matki Boskiej na Skale.

  • Czyli wielka 3 Boki Kotorskiej zaliczona. Kotor, Perast i Gospa od Skrpjela. Przy kolejnym pobycie polecamy chociaż na chwilę wejść na mury obronne Kotoru. Dziękujemy za komentarz:)

  • Na płatnym parkingu – jest problem ze znalezieniem miejsca i wlepiają mandaty. Parkingi są wzdłuż portu, przed bramą-nie będzie problemu ze znalezieniem.

  • Dzień dobry,
   tak nie ma problemów z komunikacją publiczną – Budva i Kotor to najbardziej skomunikowane miasta na wybrzeżu.
   Pozdrawiamy

 2. Pomocny artykuł. A czy dojadę komunikacją miejską z Kotoru do Perast i Dobroty?
  Autobusy zatrzymują się na żądanie czy tylko na przystankach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj