Popularność Czarnogóry rośnie z roku na rok. Kraj nazywany Perłą Adriatyku w niedługim okresie funkcjonowania jako niepodległe państwo odświeżył swój blask i skupił uwagę nie tylko zagranicznych milionerów. Coraz więcej osób decyduję się na wczasy w Czarnogórze, a grono jej fanów zwiększa się z szybkim tempie.

Popularność Czarnogóry i trendy wakacyjne

Współczesna turystyka daje możliwości podróżowania dostosowanego do każdej kieszeni. Dodatkowo zwiększa się grono świadomych klientów, którzy w bardziej przemyślanym sposób podejmują decyzję o wyborze miejsca na wakacje. Przeznaczając 1 – 2 tygodnie w roku na odpoczynek chcemy mieć pewność, że będzie to trafiona wybór warty swoich pieniędzy.

Co przemawia na korzyść i zwiększoną popularność Czarnogóry?

Odpowiedzieć na to pytanie najlepiej uzyskać, po analizie czym ogólnie kierujemy się przy wyborze miejsca na urlop. Po chwili zastanowienia, możemy wyznaczyć 4 najważniejsze aspekty:

 • Bezpieczeństwo
 • Czas podróży
 • Cena
 • Atrakcje danego miejsca

Nie zostaje nam nic innego jak tylko wziąć Czarnogórę pod lupę i rozpatrzyć w zgodzie z powyższymi wytycznymi.

Jezioro Szkoderskie jest największym na całych Bałkanach.
Jezioro Szkoderskie jest największym na całych Bałkanach.

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

Biorąc pod uwagę wydarzenia areny politycznej ostatnich kilku lat, dla wielu z nas bezpieczeństwo będzie priorytetem przy wyborze wakacji. Oczywiście, nie można wskazać miejsc w 100% bezpiecznych, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyznacza kraje o zwiększonym ryzyku ataków terrorystycznych i niepewnej sytuacji politycznej.

Najczęstsze pytanie jakie słyszę odnośnie Czarnogóry. Czy tam jest bezpiecznie?

Wiele osób jeszcze patrzy na Czarnogórę przez pryzmat byłej Jugosławii i czasu jej rozpad. Ten ciężki okres jest w pamięci mieszkańców, ale nie żyją nim na co dzień. Czarnogóra nie jest wyznaczana jako kraj o zwiększonym ryzyku ataków terrorystycznych.  Od 2006 roku  jest niepodległym państwem i od tamtego czasu intensywnie się rozwija w spokoju. Sytuacja polityczna jest ustabilizowana, a atmosfera i nastroje wśród mieszkańców można uznać za normalne czy wręcz typowe dla przeciętnego kraju na świcie. Narzekanie na aktualny rząd i polityków jest jakby elementem każdego społeczeństwa. Z perspektywy społecznej idealnie nigdy nie będzie, ale najważniejsze jest ogólne bezpieczeństwo, brak zamieszek czy otwartej wojny.

Trekking w Górach Przeklętych.
Trekking w Górach Przeklętych to jedna z opcji aktywnego wypoczynku.

Krótki przelot przemawia za wyborem Czarnogóry

Gdy na urlop możemy przeznaczyć tylko 1 tydzień w roku każdy dzień okazuje się na wagę złota. Nie unikniemy przelotu do danego kraju czy dojazdu do hotelu, a na to czasami możemy stracić pierwszy i ostatni dzień wakacji. W najgorszym scenariuszu spowoduje to, że z 7 dni na odpoczynek zostanie nam tylko 5. W tej perspektywie dalekie i egzotyczne kierunki, gdzie lecimy kilka/kilkanaście godzin okazują się stratą czasu.

Czarnogóra jest oddalona od Polski ok. 1800 tysiąca kilometrów. Taki dystans możemy pokonać w dobę, dlatego sporo osób decydują się na wczasy w Czarnogórze jadąc samochodem z Polski. Lot samolotem jest jednym z największych atutów tego miejsca, bo zajmuje mniej niż 2 godzin. Kraj jest mały, co również skraca czas dojazdu z lotniska do hotelu. Wynosi on od ok. 10 min do maksymalnie ok. 2 godzin z lotnisk czarnogórskich do najpopularniejszych kurortów turystycznych.

Nad wybrzeżem w Czarnogórze mamy do wybory wiele plaż żwirowych i piaszczystych.
W Czarnogórze mamy do wybory wiele plaż żwirowych i piaszczystych.

Czarnogóra jest w strefie euro, ale nie dajmy się tym odstraszyć

Przy takim wyborze ofert turystycznych jakie mamy na rynku, często to cena jest głównym czynnikiem decydującym, gdzie spędzimy urlop. Turystyka jest branżą podatną na trendy, które co kilka lat się zmieniają. Kraje stają się mniej lub bardziej popularne, co uzależnione jest to od wielu aspektów min. mody na dany kraj, lokalnej waluty czy sytuacji politycznej.

Zwiększa się popularność Czarnogóry i ewidentnie krajem jest w okresie intensywnie rozwijającej się turystyki. Jeszcze nie nastąpił taki bum jak w Chorwacji, ale pewnie niebawem to nastąpi. Za wakacje w biurze turystycznym zapłacimy mniej, niż za Hiszpanię czy Grecję. Walutą jest euro, ale ceny są zdecydowanie niższe niż w Chorwacji czy innych bardziej popularnych miejscach basenu Morza Śródziemnego. W końcowym rozrachunku, wczasy w Czarnogórze nie należą do najdroższych. Jeszcze, ponieważ wraz z rosnąca popularnością bałkańskich krajów pewnie będzie się to zmieniało, a ceny z czasem będą wyższe.

W Zatoce Kotorskiej mamy góry, morze i palmy na jednym obrazku
W Zatoce Kotorskiej mamy góry, morze i palmy w jednym miejscu.

Czarnogóra to mały kraj, o wielkim potencjale

Dla każdego ważna jest jakość i różnorodność spędzanego czasu wolnego. Jak już odpoczniemy i wyleżymy się nad basenem czy plażą, to warto zrobić coś więcej. Istotne okażą się możliwości na kulturowe zwiedzanie w ciągu dnia i niezapomnianą imprezę wieczorem. Znaczące jest również podczas urlopu, coś wyróżniającego dane miejsce na tle innych. W końcu mają to być niezapomniane wakacje z przepięknymi zdjęciami na pamiątkę.

Czarnogóra jest krajem kontrastów powalających na kolana nie jednego podróżnika. W jednym miejscu mamy góry, morze i na dodatek drzewa palmowe. Taki obrazek znajdziemy w Zatoce Kotorskiej, ale to nie jedyny punkt na mapie Czarnogóry do zwiedzania. Lista atrakcji jest długa i różnorodna. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę na spędzanie czasu wolnego, aby przeżyć niezapomniane i jak się okazuje w Czarnogórze. Warto jednak pamiętać że najwięcej jest tam krajobrazowych walorów. Miłośnicy architektury czy muzeów mogą być rozczarowani, dlatego najlepiej wybrać inny kierunek wakacyjny, jeżeli jest to dla nas istotne.

Wyspa Sveti Stefan przekształcona w prywatny hotel.
Wyspa Sveti Stefan została przekształcona w prywatny hotel.

Największe atrakcje w Czarnogórze to zdecydowanie przyroda

Znajdziemy tutaj bardzo dużo różnorodnych naturalnych atrakcji turystyczny, które z jakiegoś powodu wyróżniają się na tle regionu lub nawet całej Europy. Z nich utworzyliśmy oddzielnie listę atrakcji NAJ… z jakiegoś powodu, największe, najgłębsze itp. Zaliczają się do nich m.in.:

 • Pięć Parków Narodowych, jeden wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (Park Narodowy Durmitor)
 • Rzekę Tara z najgłębszym kanionem w Europie
 • Park Narodowy Biogradska Gora, który jest jednym z 3 dziewiczych lasów w Europie
 • Plażę Ada Bojana z piaskiem o właściwościach leczniczych
 • Jezioro Szkoderskie, które jest największe na Bałkanach

Nie tylko przyrodnicze atrakcje zasługują na uwagę w Czarnogórze

Zdecydowanie więcej atrakcji turystycznych jest przyrodniczych, co nie oznacza, że w ogóle nie ma innych. Znajdziemy tutaj kilka zabytkowych starówek i zaskoczy nas nowoczesność połączona z luksusem. Jak się okazuję, to właśnie te miejsca są najbardziej popularne wśród turystów m.in.:

 • Budva, centrum rozrywki i nocnego życia
 • Stare miasto w Kotorze, wpisane na listę światowego dziewictwa UNESCO
 • Prywatną Wyspę Sveti Stefan przekształconą w hotel
 • Port Montenegro w Tivacie, jeden z najbardziej luksusowych na świecie

Rosnąca popularność Czarnogóry, alternatywa na udane wakacje

Jeżeli ktoś jeszcze ma wątpliwości co do tego, że Czarnogóra jest bardzo dobrym pomysłem na urlop, to z pewnością wszystkie zostaną rozwiane na miejscu. Bo oprócz krótkiego lotu, niewysokich cen, bezpiecznych warunków czy atrakcji turystycznych, dochodzą taki elementy jak sympatia do Polaków czy zbliżony język, które tworzą niesamowitą atmosferę podczas wakacji. Podobna kultura, mowa i usposobienie mieszkańców powoduję, że od razu czujemy się tam mile widziani i szybko nawiązujemy przyjacielskie kontakty. Dodatkowo urlop w Czarnogórze nadal brzmi egzotycznie i trochę dziko. Nie robią już wrażenia wakacje na Kanarach czy w Grecji, ale spędzone na Bałkanach z pewnością wzbudzają większe zainteresowanie. W roku 2020 doszedł kolejny aspekt…

Bezpieczne miejsce w czasach epidemii

Świat się zatrzymał, a raczej wstrzymał go wirus i cała turystyka stoi pod znakiem zapytania. Jak będą wyglądały nasze przyszłe wakacje? Czy w ogóle będziemy okazje spędzić je zagranicą? Od kilku dni temat rozgrzał wokół Czarnogóry za sprawą niemieckich gazet, w których pojawił się artykuł, że to właśnie ten mały kraj przywraca nadzieję, na urlop. Wszystko za sprawą bardzo małej ilości zachorować na koronawirusa tutaj, ale też i na całych Bałkanach. Biorąc pod uwagę czynniki zdrowotne, to nic dziwnego, że region mniej dotknięty pandemią, będzie kojarzył się jako bezpieczne miejsce. Sytuację relacjonujemy na bieżąco, bo przeprowadziliśmy się do Budvy, dlatego jak jesteście zainteresowani to zapraszamy do śledzenia nas w social media.

1 KOMENTARZ

 1. Chorwacja miała swoje 5 min. teraz czas na Czarnogóra 🙂 My jedziemy w tym roku pierwszy raz i bardzo przydaje się nam Wasz blog. Dzięki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj