Czarnogóra jest pierwszy krajem w Europie wolnym od koronawirusa.
Czarnogóra jest pierwszy krajem w Europie wolnym od koronawirusa.

Oficjalnie Czarnogóra jest wolna od koronawirusa – ogłosił 24 maja 2020 roku Instytut Zdrowia Publicznego (IJZCG). Po 68 dniach walki z wirusem, w kraju wyzdrowiał ostatni zakażony pacjent. Oznacza to, że Czarnogóra jest pierwszym krajem europejskim, który pokonał Covid-19.


Koniec epidemii COVID-19 może być ogłoszony 2 czerwca

W dniu wczorajszym (24.05.2020) laboratorium IJZCG zakończyło analizę 140 próbek, wśród których nie było żadnych nowych przypadków zakażenia wirusem. Ponadto w Czarnogórze nie ma już zarażonych pacjentów, bo ostatnia osoba wyzdrowiała- możemy przeczytać w oświadczeniu. Od 4 maja 2020 roku nie ma nowych przypadków zakażenia Covid-19.

„Jeśli do 2 czerwca nie wystąpi przypadek koronawirusa, możemy powiedzieć, że zakończyliśmy tę epidemię” – powiedział Dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Boban Mugoša.
 


Dyrektor IJZCG ostrzega, że wygraliśmy pierwszą połowę walki z epidemią, ale obywatele muszą zaakceptować, że nie wszystko minęło i muszą przestrzegać obowiązujących środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Ci, którzy przyjadą do Czarnogóry, również będą musieli przestrzegać tych środków. Dyrektor IJZCG Mugoša powiedział, że koniec epidemii koronawirusa w Czarnogórze będzie można ogłosić na początku czerwca – jeżeli nie będzie żadnych nowych przypadków zakażeń.

Czarnogóra wolna od koronawirusa – jak przebiegała tutaj epidemia

Czarnogóra była ostatnim europejskim krajem w którym zdiagnozowali Covid-19, było do 17 marca 2020 roku. Zanim jednak został wykryty pierwszy przypadek, rząd wprowadził dość restrykcyjne przepisy. W obawie przed epidemią, szkoły, restauracje, bary, komunikacja publiczna i wiele innych sektorów została zamknięta jeszcze przed pierwszym zdiagnozowanym przypadkiem.

Dodatkowo godziny policyjna, brak możliwości przemieszczania się między regionami, czy odcięcie całej dzielnicy, która była ogniskiem wirusa – to tylko niektóre przykłady sposobów na walkę z wirusem, które wprowadził rząd i służba zdrowia. Od początku epidemii bardzo jawnie były przekazywanie informacje o ilości wykonanych testów na stronie internetowej poświęconej tematowi koronawirusa w Czarnogórze. Więcej na temat przebiegu całej epidemii, możesz przeczytać w oddzielnym artykule.

PS: Rząd Czarnogóry ogłosi zasady podróżowania i terminy otwarcia granicy, węcej może przeczytać tutaj. Już niedługo zrobimy LIVE na Facebooku, dlatego zapraszamy do śledzenia nas w social media.

PS2: Słowenia ogłosiła „pierwsza” koniec epidemii mając nadal chorych… (na dzień 25.05.2020 mają wciąż nowe zachorowania i nadal 16 aktywnych przypadków). Zadziałała „nagłówkowa” reklama, sądząc po ilości wiadomości od Was. Eh… dlatego dementujemy plotki.

Aktualizacja – nowe przypadki zakażeń

16 czerwca po 43 dniach bez nowych zachorowań, instytut zdrowia potwierdził nowy przypadek. Osoba przez Bośnię, wróciła z Serbii, gdzie sytuacji wygląda nie najlepiej. Po kilku dniach, zlokalizowano kolejny importowany przypadek, również związane z Serbią. Na tą chwilę, granice z Bośnią, Serbią i Albanią są bardzo mocno kontrolowane – rezydenci tych krajów mogą wjeżdżać tylko po okazaniu negatywnego testu, a osoby z UE mogą wjechać do Czarnogóry tylko używając tych krajów jako tranzyt.

Wszystkie informacje związane z koronawirusem w Czarnogórze – ustawy, wyniki testów, terminy przywracania gospodarki, aktualizowane codziennie znajdziesz na stornie internetowej: www.coronainfocg.me

2 KOMENTARZE

 1. Hej, czy wiesz może kiedy Czarnogóra otworzy granice dla turystów?:) Czy zostło już coś może oficjalnie ogłoszone w tej sprawie? Mam lot na 20 czerwca i bardzo liczę na to, że moje wakacje dobiegną do skutku:))

  Pozdrawiam!

  Patrycja

  • Cześć Patrycja,
   codziennie coś się nowego pojawia dlatego zapraszam do śledzenia nas na social media – wszystko na bieżąco wrzucamy. Wczoraj była pierwsza konferencja, od 1 czerwca Czarnogóra otwiera granice dla kilku krajów, jest w nich Polska.
   Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj