Lotnisko Tivat położone jest na wybrzeżem Morza Adriatyckiego.
Lotnisko Tivat położone jest na wybrzeżem Morza Adriatyckiego.

Porty lotnicze na całym świecie funkcjonują w ten sam sposób. Wiemy co znajduje się obowiązkowo na każdym lotnisku, czego spodziewać się przed podróżą, a czego po wylądowaniu. Pozostałe aspekty ruchu lotniczego związane są już ze specyfiką konkretnego portu lotniczego. Charakterystyczne walory lepiej poznać przed podróżą, żeby nie dać się zaskoczyć, zwłaszcza jak wybieramy się na lotnisko Tivat w Czarnogórze.

Lotnisko Tivat lokalizacja

Lotnisko Tivat (TIV) położone jest w północnej części wybrzeża Czarnogóry. Znajduje się 3 km na południe od centrum Tivatu, 8 km od centrum Kotoru i 20 km na północny-zachód od Budvy. Port lotniczy leży nad Morzem Adriatyckim, a jego jedyny pas startowy kończy się 88 m od linii brzegowej Zatoki Kotorskiej. Niezapomniany widok możemy podziwiać z pokładu samolotu.

Lądowanie na lotnisku Tivat może potrząsnąć

Położenie portu lotniczego można uznać za jego zaletę i wadę jednocześnie. Sceneria jest bardzo urokliwa, można podziwiać z samolotu Budvę i wybrzeże w otoczeniu wzgórz. Dla pasażerów może to być niezapomniana atrakcja, a dla pilotów spore wyzwanie. Bliska lokalizacja gór i boczne wiatry wymagają wysokich umiejętności oraz koncentracji od pilotów. W międzynarodowej klasyfikacji ICAO lotnisko ma przypisaną kategorię 4D, czyli zaliczane jest do trudnych podczas lądowania.

Lotnisko Tivat położone jest nad Zatoką Kotorską.
Lotnisko Tivat położone jest nad Zatoką Kotorską.

Loty z lotniska Tivat

Port lotniczy Tivat ma zdecydowanie mniejszy ruch w ciągu roku. Prawie 80% wszystkich lotów, realizowanych jest sezonowo w okresie wakacyjnym.

Całoroczne połączenia lotnicze 

Ruch lotniczy poza sezonem wakacyjnym koncentruje się na lotnisku Podgorica przy stolicy kraju. Z portu lotniczego nad wybrzeżem przez cały rok ma stałe połączenia tylko z Belgradem i Moskwą.

Poniżej w tabeli połączenia lotnicze realizowane do Tivatu w ciągu całego roku.

Całoroczne połączenia lotnicze do Tivat.
Całoroczne połączenia lotnicze do Tivat.

Sezonowe połączenie lotnicze 

Ruch lotniczy na lotnisku funkcjonuje sezonowo, zwiększa się zdecydowanie od kwietnia do października przez loty czarterowe, ale i nie tylko. Większość linii lotniczych otwiera połączenia z wieloma europejskimi miastami w okresie wakacyjnym.

Poniżej w tabeli kierunki i linie lotnicze latające tylko sezonowo do Tivatu.

Sezonowe połączenia lotnicze do Tivat.
Sezonowe połączenia lotnicze do Tivat.  

Strefa bezcłowa, sklep i bary na lotnisku Tivat

Strefa bezcłowa jest proporcjonalna do lotniska Tivat, czyli mała. Można w niej kupić podstawowe rzeczy tj. perfumy, produkty spożywcze, pamiątki czy alkohol. Nie znajdziemy jednak ciepłych napojów i posiłków. Jak chcemy coś zjeść to trzeba pomyśleć o tym przed kontrolą dokumentów i skorzystać ze strefy gastronomicznej przed wejściem na halę odlotów. Tutaj przydatne okażą się przepisy odnośnie bagażu podręcznego, które obowiązują na wszystkich lotniskach Czarnogóry i dają spore udogodnienia podróżnym. Robiąc zakupy dobrze jest pamiętać, że w Czarnogórze obowiązuje zwrot podatku VAT.

Na całym terenie lotniska znajduje się, tylko jeden sklep Tabacco Shop. Bardziej to przypomina mały kiosk, także nie liczmy na szeroki asortyment, bo znajdziemy tutaj podstawowe artykuły.

W obrębie lotniska Tivat znajdują się dwa bary:

LifeStyle Caffe znajdujący się na terenie parkingu, a nie w bezpośrednim obszarze lotniska. Miejsca do siedzenia są na zewnątrz i w środku, niestety bez klimatyzacji. Do wyboru napoje ciepłe, zimne, alkohol i kanapki. Największym plusem tego miejsca są ceny, sporo niższe niż w barze na terenie lotniska.

Ceny:
– kawa z mlekiem / herbata ok. 2 euro
– piwo 0,33 l min. 3,00 euro
– kanapka ok. 2 euro

Kawiarnia LifeStyle znajdująca się na parkingu obok lotniska.
Kawiarnia LifeStyle znajdująca się na parkingu obok lotniska.

Cafe Negro jest to lokal znajdujący się bezpośrednio na terenie terminalu przy głównym holu. Stolik możemy wybrać na zewnątrz lub w środku, gdzie jest klimatyzacja. Kupimy tutaj ciepłe i zimne napoje, drinki, alkohol, przekąski i ciasta. Do jedzenia znajdziemy tutaj kanapki, tosty również w wersji ciepłej, czy naleśniki.

Ceny dość wysokie:
– kawa z mlekiem/herbata ok. 3,50 euro
– piwo 0,33 l min. 3,50 euro
– ciepła kanapka ok. 8 euro

Brak nocnych lotów na lotnisku Tivat

Lotnisko Tivat nie obsługuje nocnych lotów ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia pasa startowego. Samoloty mają czas na wylądowanie/wystartowanie do godziny 20.00, a wszystkie opóźnione loty są przekierowywane na lotnisko Podgorica. W sezonie zimowym warunki do lądowania są jeszcze bardziej utrudnione, bo około godziny 16.00 robi się ciemno. Dlatego lotnisko czynne jest bardzo krótko w tym okresie.

Moje wspomnienia z pierwszego lądowania w Tivacie nie zaliczyłabym do najprzyjemniejszych. Lecąc nie wiedziałam o tych utrudnieniach związanych z położeniem i dojazdem do hotelu, więc byłam totalnie zaskoczona. Teraz zupełnie inaczej, jakby to nazwać „podchodzę do lądowania” na tym lotnisku. Czasami warto przygotować się odpowiednio i nie panikować kiedy trochę potrząśnie samolotem, a transfer z lotniska lepiej wcześnie zaplanować. Szczerze polecam skupić się na pięknych widokach za oknem i zapomnieć o wszelkich utrudnianiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj