Latanie dronem w Czarnogórze. fot. Marek Bałkany Rudej
Latanie dronem w Czarnogórze. fot. Marek Bałkany Rudej

Urlop i latanie dronem w Czarnogórze? To już nikogo nie dziwi. Co raz więcej osób czy to zawodowo czy amatorsko, podróżuje z dronem i kwestie prawne są w tym przypadku dla nich bardzo ważne. Czy można swobodnie pośmigać i porobić piękne ujęcia? Czy trzeba rejestrować swojego drona? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

Ogólne zasady latania dronem w Czarnogórze 

Według krajowego organu ds. Lotnictwa Czarnogóry, Urzędu Lotnictwa Cywilnego Czarnogóry (CAA), latanie dronem jest legalne w Czarnogórze. Zalecane jest zapoznanie się z poniższymi przepisami dotyczącymi dronów i ich przestrzeganie.

Jeśli chcesz skontaktować się z CAA bezpośrednio przed podróżą w sprawie jakichkolwiek pytań, oto ich dane kontaktowe:

Adres: Josip Broza Tito bb, 81000 Podgorica, Montenegro
Telefon: +382 20 625 507, +382 20 625 506
Fax: +382 20 625 517
E-mailacv@caa.me
Strona internetowa: www.caa.me
Facebookhttps://www.facebook.com/ACVCrnaGora/

Rejestracja dronów w Czarnogórze

Dron nie musi być zarejestrowany w Czarnogórze, jeżeli nie jest w stanie osiągnąć energii kinetycznej większej niż 79 dżuli lub waży mniej niż 500 gramów i nie może latać z prędkością większą niż 20 m / s, w odległości większej niż 15 metrów lub wyższej niż 10 metrów.

Drony, które ważą ponad 500 gramów i mogą odlecieć na odległość większą niż 15 metrów i wyżej niż 10 metrów, powinny zostać zarejestrowane w Czarnogórze. Formularz wniosku Oświadczenie zgodne z rozporządzeniem w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) należy przesłać do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) pocztą lub pocztą elektroniczną.

Najważniejsze zasady dla operatorów dronów

 • Każdy lot drona w Czarnogórze, zarówno urządzenie i pilot, muszą zostać zatwierdzone przez CAA przed operacją. Wniosek o zatwierdzenie lotu i pilota, można znaleźć na stronie CAA: tutaj.
 • Operatorzy dronów muszą mieć co najmniej 16 lat.
 • Wymagane jest ubezpieczenie od odpowiedzialności dla wszystkich dronów działających w Czarnogórze.
 • Drony mogą być obsługiwane tylko w ciągu dnia.
 • Drony muszą utrzymywać odległość nie mniejszą niż 30 metrów między ludźmi, zwierzętami, obiektami, pojazdami, statkami, innymi samolotami, drogami, koleją, drogami wodnymi lub kablami wysokiego napięcia.
 • Nie można latać dronami w promieniu 45 metrów od tłumu.
 • Pomiędzy operatorem a dronem musi być utrzymany kontakt wzrokowy.
 • Nie można latać w odległości większej niż 500 metrów od operatora.
 • Nie można latać na odległość większą niż 150 metrów w pionie.
 • Operatorzy dronów muszą prowadzić rejestr lotów.
 • Drony nie mogą ważyć więcej niż 20 kilogramów.

Klasyfikacja stref do latania i dronów w Czarnogórze

W Czarnogórze potencjalne strefy do lotów są podzielone na cztery kategorie:

 1. Obszar niezabudowany bez jakichkolwiek budynków i osób; z wyjątkiem pilotów i personelu wymaganego do latania.
 2. Niezamieszkany obszar z obiektami komercyjnymi lub konstrukcjami, które nie są przeznaczone do stałego pobytu osób, w których nie ma ludzi; z wyjątkiem pilotów i personelu latającego.
 3. Obszar zamieszkały z budynkami lub obiektami przeznaczonymi głównie do zamieszkania, pracy lub rekreacji (domy, szkoły, biura, boiska sportowe, parki itp.).
 4. Strefy miejskie (śródmieście, osady itp.).

Jako prywatny pilot możesz latać dronem tylko w kategorii I i II.

Drony w Czarnogórze podzielone są na 4 klasy wagowe:

Tabela z podziałem na kategorie wagowe i strefy do latania dronów w Czarnogórze.

Aby móc latać w kategorii A, musisz wypełnić oświadczenie i wysłać je do Urzędu Lotnictwa. W przypadku lotów kategorii B potrzebujesz również instrukcji operacyjnej do manewrów. Loty śmigłowcowe w kategorii D można wykonywać wyłącznie za zgodą CAA.

Inspiracje, gdzie warto latać dronem w Czarnogórze

Sami nie mamy (jeszcze) drona, ale doskonale rozumiemy frajdę z latania i co najważniejsze niesamowite zdjęcia oraz filmy z takimi ujęciami. Jak chcesz wcześniej sprawdzić jakie miejsca warto odwiedzić to zerknij do naszego artykułu o atrakcjach mniej znanych, punktach widokowych i przede wszystkim do wpisu o wirtualnym zwiedzaniu 360°. Dodatkowo polecamy zerknąć na profil najpopularniejszego „droniarza” w Czarnogórze DroNegro, a jak interesuje Cię nawiązanie konkretnej współpracy to z pewnością przyda się strona dronemontenegro.com

1 KOMENTARZ

 1. Mam Pytanie:
  Jak jade do Albani i mam Drona w samochodzie, nie bede go uzywal w Czarnogorze, spotkaja mnie jakies nieprzyjemnosci na granicy?
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj