Twierdza Sv. Andrij (fot. DroNegro)
Twierdza Sv. Andrij (fot. DroNegro)

Atrakcje mniej znane w Czarnogórze i takie których nie znajdziemy w przewodnikach. Na ten artykuł czekało wiele osób, dlatego z jeszcze większą przyjemnością zapraszamy Was do lektury pierwszego artykułu, o mniej popularnych miejscach do zwiedzania. Jest to wstęp do działu, który będziemy rozbudowywać, bo wciąż odkrywamy nowe miejsca w Czarnogórze. Kto nas obserwuje w Social Media, ma okazję na bieżąco zwiedzać nowe miejsca z nami.

Atrakcje mniej znane w Czarnogórze – bez samochodu ani rusz

Ważną kwestią w poznawaniu mniej znanych atrakcji turystycznych będzie dojazd do nich. Jak sama nazwa wskazuje, mniej znane atrakcje turystyczne, nie są na utartych szlakach i głównych drogach. Są to te miejsca, gdzie trzeba samemu dotrzeć. Dla fanów komunikacji publicznej mamy złą wiadomość, bo praktycznie do większości tych miejsc nie dojeżdża transport publiczny.

Do tych miejsc trzeba dojechać samochodem osobowym. Trzeba mieć świadomość i nastawić się, że nie będą to główne drogi. Wcześniej trzeba przygotować plan dojazdu, sprawdzić mapę i co najważniejsze odpowiednio wynająć auto lub skorzystać z naszej wypożyczalni. W grę wchodzi tak naprawdę wynajęcie samochodu osobowego lub dojazd taksówkami, ale to zwiększy koszt zwiedzania. W tym roku zainspirowani Waszymi wiadomościami udostępniamy możliwość wynajęcia auta z kierowcą – czyli tzn. TAXI wycieczki. Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie jak do tych miejsc dojechać.

Kolejnym dosyć istotnym aspektem jest to, że większość tych atrakcji będzie związane poniekąd z aktywnością sportową. Główne punkty widokowe czy miejsca, gdzie możemy dojechać samochodem, wyglądają raczej tak, że w pewnym momencie droga się kończy i wtedy musimy podejść kawałek do ukrytego punktu.

Wodospad Njagara (fot. DroNegro)
Do wodospadu Njagara dojedziemy tylko samochodem osobowym (fot. DroNegro)

Atrakcje z przewodnika, których nikt nie odwiedza

Część atrakcji opisywanych w przewodnikach wielu turystów nie odwiedza, właśnie ze względu na utrudnienia z dojazdem. Wielokrotnie pytaliśmy się naszych klientów, kto z grupy kilkuset osób dotarł w te miejsca – okazało się, że docierali nieliczni. Zaliczają się do nich:

  • Mauzoleum Piotra Njegosa – na terenie Parku Narodowego Lovcen. Najwyżej położone mauzoleum w Europie. Rozpościera się stąd niesamowity widok na prawie 80% całego kraju.
  • Monastyr Ostrog – klasztor wykuty w skale. Cel pielgrzymek prawosławnych, uznawane za miejsce cudotwórcze. Przepięknie położony.
  • Jaskinia Lipska – udostępniona do zwiedzania dla turystów dopiero od 2015 roku. Świetny pomysł na deszczowy dzień i atrakcje dla dzieci.
Mauzoleum Njegosa (fot. DroNegro)
Mauzoleum Njegosa (fot. DroNegro)
Klasztor wykuty w skale Ostrog.
Klasztor wykuty w skale Ostrog.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.

Przyrodnicze atrakcje mniej znane w Czarnogórze

  • Oko Skakavice – Oko konika polnego – nie, nie chodzi tutaj o zwierzę 😉 Jest to źródło krasowe ulokowane na terenie gór Przeklętych. Dzięki krystalicznie czystej wodzie można zobaczyć dno. Najgłębszy punkt ma nawet 8 metrów.
  • Nijagara – wodospad i klimatyczna knajpka niedaleko lotniska w Podgoricy. Poziom wody w rzece zmienia się w raz z porą roku. Najpiękniej jest wiosną i wczesnym latem.
  • Rezerwat Solila i Movida Beach – rezerwat przyrody położony niedaleko Tivatu, a obok plaża z przejrzystą czystą wodą.
  • Źródlane drzewo – wiek drzewa określa się na około 100 – 150 lat. Wyrosło na źródełku, więc kiedy spadnie deszcz, to z drzewa tryska woda. Niespotykany widok, niedaleko Podgoricy we wsi Dinoša.

Jeziora mniej znane w Czarnogórze

Nie tylko Jezioro Szkoderskie i Czarne jest warte podziwiania. Głównie do tych punktów organizowane są wycieczki przez lokalne biura podróży. Powodem jest bezproblemowy dojazd i infrastruktura dla większych grup. Kraj o tak górzystym terenie, powoduje, że potrzeba dużo czasu, żeby odwiedzić wszystkie zakątki, zwłaszcza te mniej znane w Czarnogórze. Dlatego poniżej wrzuciliśmy listę jezior mniej znanych, które odwiedziliśmy oraz te, które wciąż są na naszej liście.

  • Slansko – jezioro słone tylko z nazwy! Znajduje się na trasie do miasta Nikšić. Pełne uroczych zakątków.
  • Biogradsko – położone na terenie Parku Narodowego Biogradska Gora, w jeziorze odbija się pięknie dziwiczy las, który je otacza. Ważne, żeby odwiedzić w odpowiedniej porze roku, w gorące lato wysycha.
  • Pivsko – niestety tutaj fanów piwa musimy rozczarować. Nie, nie wzięła się nazwa od piwa. Pivsko Jezero jest sztucznym zbiornikiem powstałym z wybudowania tamy na rzecze Piva. Jego wysokość wynosi 675 metrów nad poziomem morza i jest najbardziej wzniesionym sztucznym zbiornikiem wodnym na świecie.
  • Skadarsko – jezioro jest tak wielkie, że sposobów na jego podziwianie znajdziemy co najmniej kilkanaście. Karuč i Murići – są to miejscowości, które trzeba odwiedzić, aby podziwiać ten park, nie tylko z punktu widokowego Pavlova Strana i miejscowości Virpazar.
Jezioro Biogradsko (fot. DroNegro)
Jezioro Biogradsko (fot. DroNegro)
Pivsko Jezero (fot. DroNegro)
Pivsko Jezero (fot. DroNegro)
Miejscowość Karuc położona nad Jeziorem Szkoderskim.

Na naszej liście do odkrycia wciąż mamy:

  • Jezioro Bukomirsko
  • Kapetanovo
  • Rikavacko
  • Vrazje
  • Skrcko
  • Šiško
  • Trnovačko
Jezioro Kapetanowo (fot. DroNegro)
Jezioro Kapetanowo (fot. DroNegro)

Punkty widokowe i twierdze mniej znane w Czarnogórze

  • Čelobrdo – punkt widokowy i wieś położona niedaleko miejscowości Sveti Stefan. Przepiękny widok na wyspę, wybrzeże i Budvę.
  • Sveti Ilija – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Zatokę Kotorską. Znajduje się na półwyspie Vrmac. Można wchodzić z poziomu morza pieszo cała trasę lub podjechać samochodem i przejść się ok. 45 min.
Kotor ma przepiękne położenie. fot. Bałkany Rudej
Widok z punktu Sveti Ilija. fot. Bałkany Rudej

Atrakcje turystyczne mniej znane w Czarnogórze – twierdze

  • Twierdza Mogren – twierdza znajduje się przed Budvą od strony Tivatu. Mamy niesamowity widok z niej na Stare Miasto i wyspę Sveti Nikola. Miejsce przyciągało coraz więcej turystów, dlatego bardzo nas cieszy, że w tym roku został wylany asfalt do twierdzy i postawiono barierki zabezpieczające klif.
  • Twierdza Kosmac – na drodze między Budvą, a Cetinje. Fort, z którego jest rewelacyjna panorama na Budwańską Riwierę. Z Twierdzy prowadzi szlak treckkingowy do Sveti Stefan.
  • Twierdza Gorazda – chyba nie ma lepszego miejsca na zachód słońca. Z twierdzy widać Tivat z pasem startowym lotniska i Zatokę Kotorską. Dla droniarzy obowiązkowy punkt do owiedzenia.
  • Twierdza Vrmac – opuszczona twierdza ulokowana między drzewami, z pozoru nic specjalnego. Ale stąd prowadzi stara ścieżka po zboczu wzgórza w dół do morza od strony Zatoki Kotorskiej, widoki po drodze na Kotor, rewelacja!
  • Twierdza Sveti Andrija – chyba nie umiem wybrać, z którego punktu jest piękniejszy widok na Zatokę Kotorską. Z twierdzy sv. Andrija czy z punktu Sveti Ilija? Tutaj niestety nie da się podjechać samochodem, trzeba wejść od strony Perastu w jedną stronę ok. 2 godziny, od strony Orahovac ok. 3 godziny.
  • Twierdza Španjola – to twierdza hiszpańska – pamiątka po krótkim okresie panowania Hiszpanów w Herceg Novi. W planach jest przekształcenie tej twierdzy w galerię i centrum kulturowe.
  • Twierdza Mamula i Arza – obie twierdze znajdują się na półwyspie Lustica. Mamula ostanimi laty jest dość popularna ze względu na kontrowersyjny projekt budowy 5* hotelu na jej terenie… twierdza w przeszłości była obozem koncentracyjnym. Prace zostały wstrzymane przez protesty.
  • Twierdza Oštro – najbardziej wysunięty cypelek Zatoki Herceg Novskiej – należy do Chorwatów, bo twierdza leży już po drugiej stronie zatoki. Trzeba przekroczyć granicę, żeby tam pojechać.
Twierdza Kosmac (fot. DroNegro)
Twierdza Kosmac (fot. DroNegro)
Fort Gorazda (fot. DroNegro)
Fort Gorazda (fot. DroNegro)
Widok na Kotor z półwyspu Vrmac.
Widok na Kotor z twierdzy Vrmac.
Twierdza Sv. Andrij (fot. DroNegro)
Twierdza Sv. Andrij (fot. DroNegro)
Twierdza Spanjola (fot. DroNegro)
Twierdza Spanjola (fot. DroNegro)
Twierdza Mamula i Arza (fot. DroNegro)
Twierdza Mamula i Arza (fot. DroNegro)

Religijne miejsca, kościoły i klasztory

  • Cerkiew Sveti Sava – malutki kościółek wybudowany na wzgórzu z widokiem na wyspę Sveti Stefan. Popularny punkt ślubnych sesji fotograficznych.
  • Cerkiew Sveti Ilija – mała cerkiew położona na granicy chorwacko – czarnogórskiej.
  • Monastyr Rustovo – klasztor żeński, położony powyżej Čelobrdo. Na teren klasztoru można wejść i podziwiać wnętrze znajdujących się tam cerkwi. W klasztorze napotkacie bardzo rodzinną atmosferę, tutaj w jednej z cerkwi modlą się pary starające się o dziecko. Podobno z tych modlitw urodziło się już 60 dzieci. Monaster warto potraktować jako alternatywne miejsce mniej znane w Czarnogórze do zwiedzania z dziećmi.
  • Rumija – góra położona niedaleko Baru, skąd rozpościera się fenomenalny widok. Z jednego miejsca widzimy Jezioro Szkoderskie i Adriatyk. Na szczycie stoi mała metalowa cerkiew.
Punkt widokowy na wyspę Sveti Stefan.
Widok na wyspę Sveti Stefan ze wzgórza.
Cerkwia Sv. Ilija (fot. DroNegro)
Cerkwia Sv. Ilija (fot. DroNegro)
Na szczycie Rumija fot. Bałkany Rudej
Na szczycie Rumija fot. Bałkany Rudej

Dla prawdziwych koneserów atrakcji mniej znanych w Czarnogórze – pomniki z czasów Jugosławii

Atrakcja niezbyt oczywista, jednak na długo zapadająca w pamięć. Podróż szlakiem pomników pozwoli nam zapoznać się z historią, a także fantazją osób, które za te projekty odpowiadają. W większości są to postumenty o sporych rozmiarach, niebagatelnych kształtach. Co więcej, często składają się kliku pomniejszych pomników, a nawet wraz ze ścieżkami spacerowymi mogą zajmować kilkaset metrów kwadratowych.

  • Barutana
  • Golubovci
  • Jastreb
  • Nikšić – Trebjesa
  • Lazereti
  • Danilovgrad
  • Obadov Brijeg
Barutana (fot. DroNegro)
Barutana (fot. DroNegro)

Najpopularniejsze atrakcje w wersji mniej znanej

Zanim przejdziemy do konkretnych miejsc, to chcemy Was bardziej wprowadzić w temat odkrywania Czarnogóry bez ciągłego wertowania przewodnika. Po pierwsze, dlaczego w ogóle chcemy odwiedzać mało popularne atrakcje? Powodami, które uważamy za istotne są:

  • Chęć odkrywania czegoś nowego, przez osoby które już tutaj były.
  • Unikanie tłumów. Spędzanie czasu w ciszy i spokoju.
  • Niecodzienne zainteresowania i różnego rodzaju pasje.

Na stronach naszego bloga staramy się pokazywać, Wam różne wersje na zwiedzanie tych samych miejsc. To, że coś jest popularne nie powinno być przez nas ominięte szerokim łukiem. Najlepszym połączeniem, jest przeplatywanie tych flagowych atrakcji z mniej znanymi punktami, a te najpopularniejsze dostosowane do formy jaka do nas najbardziej pasuje. Wycieczki autokarami to nie jedyna forma na odkrywanie Czarnogóry. Poniżej dajemy Wam przykład ze zwiedzania Kotoru.

Zatoka Kotorska

Od razu chcielibyśmy obalić mit, że zawsze i wszędzie na najpopularniejszych atrakcjach są tłumy. Nie do końca tak jest… Trzeba być trochę zagłębionym w temacie, a wtedy to i Kotor da się zwiedzić chodząc po pustych uliczkach. Kwestię „natężenia” turystów bardzo często generują lokalne wycieczki dużych grup. Jak kilkanaście autokarów przyjeżdża w podobnym czasie, to odechciewa się zwiedzania. Wystarczy wybrać się na zwiedzanie wczesnym rankiem lub po południu. Pomocne może okazać, się również sprawdzenie wcześniej o jakiej godzinie wpływają do zatoki wielkie statki wycieczkowe.

Możliwości zwiedzania Zatoki Kotorskiej są tak wielkie, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kotor może i odwiedza każdy turysta, ale gwarantujemy Wam, że mało kto ogląda go z najpiękniejszych punktów widokowych. Zjazd po serpentynach rowerem, pływanie kajakiem po zatoce, zjazd na tyrolce, przejażdżka TukTukiem? To tylko kilka pomysłów na oryginalne poznawanie najbardziej „oklepanego” miejsca.

PS: Użyte w artykule zdjęcia z drona są ze strony DroNegro – do której Was bardzo serdecznie zapraszamy, ujęcia pierwsza klasa!

5 KOMENTARZE

  1. Muszę przyznać rewelacyjny blog!! Gratulacje!!
    Znalazłem przypadkowo…
    Większość przedstawionych miejsc widziałem, poza pomnikami i jeziorami.
    Mam pytanie – wiecie może jak i którędy dojechać do Haj Nehaj Fortress – twierdza na wzgórzu pomiędzy Sutomore a drogą do Podgoricy przez tunel Sozina? Da się „normalnym” samochodem?

    • Heyka ,chcemy pierwszy raz do montenegro .nie interesują nas miejsca pelne turystów, tylko jak najmniejsza ilość ludzi i możliwość zwiedzania,gdzie najlepiej pojechać i przez co bukować apartament lub miejsce kampingowe. Cieszyłabym się na odpowiedź.

      • Dzień dobry,
        pisze Pan komentarz w artykule: Atrakcje mniej znane… Jak bardziej możemy pomóc i odpowiedzieć na to pytanie, niż pisząc cały artykuł?
        Zapraszamy do przejrzenia naszego bloga i social mediów.
        Pozdrawiamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj