Korki w Czarnogórze mogą być pierwszą „atrakcją” podczas urlopu. Na wiele rzeczy niestety nie mamy wpływu. Nie zmienimy opóźnionego samolotu, a kierowca autobus będzie czekał na drodze, jeżeli jest to jedyna opcja dojazdu. Sytuacja ma się znacznie lepiej, kiedy podczas wakacji podróżujemy własnym samochodem lub mamy auto z wypożyczalni. Wtedy mamy możliwość skorzystać z alternatywnych rozwiązań i ominąć zakorkowane drogi, pełne rozwścieczonych turystów.

Droga wzdłuż wybrzeża

W Czarnogórze infrastruktura drogowa jest mocno zależna od ukształtowania terenu. Drogi często są wąskie, a dodatkowo problem z komunikacją jest efektem natężonego ruchu drogowego i faktu, że do nadmorskich miast prowadzi tylko jedna droga wzdłuż wybrzeża – Jadranska Magistrala (Magistrala Adriatyka).

W normalnych warunkach czas dojazdu z lotniska Tivat do Budvy wynosi ok. 30 min. W wysokim sezonie lub w sytuacji zdarzenia drogowego drugie tyle możemy stać w korku, który zaczyna się już przez tunelem. W takich okolicznościach najlepiej jest obserwować lokalnych mieszkańców i podążać za nimi. Często dla turystów nieznane ścieżki okazują się najlepszym rozwiązaniem, szczególnie gdy ryzykujemy rozpoczęcie urlopu od stania w korku.

Poniżej mapa głównej trasy z lotniska Tivat do Budvy, którą spokojnie możemy wybrać w niskim sezonie.

Głowna droga do Budvy
Głowna droga do Budvy. link do mapy

Korek do Budvy, alternatywna droga – pierwsza opcja

Po wylądowaniu na lotnisku Tivat pierwszą „atrakcją” w wysokim sezonie może okazać się niestety korek do Budvy. Jest to pierwsze miasto w kierunku południowego wybrzeża oraz najpopularniejszy wybór na pobyt wakacyjny, co powoduje, że jest to najbardziej zakorkowane miejsce nad całym czarnogórskim wybrzeżem. Niestety, aby pojechać dalej najpierw musimy ominąć tą przeszkodę. Warto być przygotowanym na takie zdarzenie i mieć alternatywę w zanadrzu. Mamy dwie możliwości.

Poniżej wyznaczona jest trasa, z której możemy skorzystać w przypadku dużego obciążenia na drodze.

Alternatywna droga do Budvy.
Alternatywna droga do Budvy. link do mapy

Kierując się na Budvę musimy skręcić przed zjazdem na plażę Jaz, z głównej ulicy w lewą stronę, obok sklepu Idea. Wjeżdżając w drogę Topliski Put kierujemy się na Aqua Park i klub Top Hill. Są to dwa bardzo charakterystyczne miejsca ulokowane na wzgórzu z widokiem na całe miasto. Warto znać tę lokalizację, ponieważ są to popularne atrakcje turystyczne.

Poniżej zdjęcia drogi Topliski Put. 

Droga alternatywna na Aquapark jak chcemy ominąć korek do Budvy.
Droga alternatywna na Aquapark jak chcemy ominąć korek do Budvy.

Droga ta jest mniej uczęszczana, gdyż wybierają ją głównie lokalni mieszkańcy. Infrastruktura drogowa, ze względu na górzyste ukształtowanie powierzchni, jest specyficzna dla czarnogórskich terenów. Warunki jazdy można zaliczyć do dobrych: asfaltowa – trochę kręta trasa, zabezpieczona jest barierkami w newralgicznych miejscach. Dużego ruchu tutaj nie ma, ale i tak trzeba zachować ostrożność.

Poniżej zdjęcie przedstawiające stan jezdni drogi Topliski Put.

Droga alternatywna na Aquapark jak chcemy ominąć korek do Budvy.
Droga alternatywna na Aquapark jak chcemy ominąć korek do Budvy.

Wybierając tę opcję nie tylko omijamy największy korek do Budvy, ale poznajemy też miasto z innej perspektywy. Wjeżdżając z tej strony mamy okazję zrobić kilka fajnych zdjęć z widokiem na miasto –  przy drodze znajdziemy miejsca, aby zatrzymać samochód a tuż obok Aquaparku dodatkowo znajduje się duży parking.

Korek do Budvy, alternatywna droga – druga opcja

Wjazd główną droga do miasta zaczyna się czasami blokować tuż przed tunelem. Jest to miejsce z którego możemy jeszcze wybrnąć i zawrócić, aby nie tracić czas na czekanie w korku do Budvy.

Poniżej wyznaczona droga z druga trasą z ominięciem pierwszego zjazdu.

Druga alternatywna droga do Budvy.
Druga alternatywna droga do Budvy. link do mapy

Przed tunelem (ok. 1 km) możemy odbić w lewą stronę (ostry zakręt pod górkę) w osiedlową drogę i przejechać przez wzgórze. Wyjedziemy naprzeciwko Aquaparku, czyli dojedziemy na ulicę Topliski Put (pierwsza alternatywna droga na ominięcie korku do Budvy.)

Poniżej zdjęcie przedstawiające stan drogi prowadzącej przez wzgórze.

Droga alternatywna przez wzgórze, jak chcemy ominąć korek do Budvy.
Droga alternatywna przez wzgórze, jak chcemy ominąć korek do Budvy.

Jest to droga dojazdowa dla mieszkańców osiedla znajdującego się na wzgórzu, dlatego możemy mieć pewne zastrzeżenia co do jej standardu. Wystarczy odpowiednio się przygotować wybierając tę opcję, a mianowicie być świadomym, że droga jest wąska, kręta i z kilkoma wzniesieniami. Stan nawierzchni miejscami jest w kiepskim stanie, wybrakowany i brakuje połowy szerokości asfaltu.

Niedzielny kierowca może mieć trudności, ale pozostali z pewnością sobie poradzą. Wielokrotnie wybieraliśmy tę trasę jak zapomnieliśmy skręcić przed Jazem. Decydując się na tę opcję, mimo gorszej jakości jezdni i tak mamy pewność, że dojedziemy szybciej do celu.

Na zdjęciu przedstawiony jest stan nawierzchni drogi prowadzącej przez wzgórze.

Droga alternatywna jak ominąć korek do Budvy.
Droga alternatywna jak ominąć korek do Budvy.

Korki w Czarnogórze, a transfer na lotnisko

Jeżeli decydujemy się na zorganizowane wakacje w Czarnogórze, to warto pamiętać o trudnościach związanych z dojazdem na lotnisko. Transfer autokarów zawsze zaplanowany jest z uwzględnieniem możliwych korków na drodze. Priorytetem jest dotarcie na czas odprawy samolotowej, dlatego wyjazd z hotelu w wysokim sezonie będzie dużo wcześniej niż normalnie (nawet ok. godziny).

W pierwszy dzień urlopu jesteśmy bardziej podatni na zdenerwowanie i irytację. Długo wyczekiwany relaks chcemy rozpocząć jak najszybciej i najlepiej jak wszystko odbywa się płynnie, tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Chyba nie ma nic gorszego niż rozpoczęcie wypoczynku od opóźnionego samolot lub korku na drodze do hotelu… a już w najgorszym przypadku jak przydarzą nam się obie te sytuacje. Jedyne co możemy wtedy zrobić to mieć nadzieję, że w recepcji przy zakwaterowaniu nie będzie 3 autokarów zorganizowanych wycieczek, a nasz pokój będzie przygotowany od ręki.

No dobrze, właściwie to wiem co jest gorsze od takiego rozpoczęcia urlopu: spotkanie z osobą, która dopiero co tak zaczyna swoje wakacje… hmmm coś wiem na ten temat 😉

Co możemy zrobić w takich sytuacjach podczas wakacji? Wiele. Konkretnie to uzbroić się w cierpliwość i nie pozwolić, aby jakiekolwiek trudności, korek czy opóźnienie samolotu, przekreśliły cały tak długo wyczekiwany urlop. Będąc w Czarnogórze warto zastanowić się więc nad wynajęciem samochodu i pamiętać jak ominąć korek do Budvy.

3 KOMENTARZE

  1. Witam,
    przyznam szczerze że dopiero od 2 dni Was śledzę i nie mogę przestać?. Wczoraj do drugiej w nocy przeglądałam waszego Instagrama.
    9 sierpnia wybieramy się z dzieciakami na camping Maslina (mam nadzieję że znajdzie się dla nas miejsce).
    Będzie to nasze pierwsze spotkanie z Czarnogórą i po tym co tu opisujecie myślę że niezapomniane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj