Opłaty telefoniczne w Czarnogórze.

Podczas korzystania z internetu i telefonu w Czarnogórze musimy włączyć naszą czujność. Kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen, a walutą jest EURO, co wywołuje pewnego rodzaju zdezorientowanie wśród turystów.

Zniesiony roaming w Europie a opłaty telefoniczne w Czarnogórze

W 2017 roku zostały zniesione opłaty roamingowe w całej Europie. Ta wiadomość ucieszyła miliony europejczyków, którzy swobodnie mogą korzystać z telefonu podczas podróży. Zmiany nie objęły krajów poza Unią Europejską czyli min. Czarnogóry.

Nagłaśniana informacja o zniesionym roamingu spowodowała, że wielu turystów zapominało wyłączyć transfer danych internetowych i korzystało do bez ograniczeń z telefonu w Czarnogórze. Dla przypomnienia – opłaty telefoniczne wahają się od 5-8 zł/min za połączenia do Polski z Czarnogóry w zależności od oferty danego operatora. Niestety setki osób oprócz ze wspaniałymi wspomnieniami z wakacji wróciło także z wysokim rachunkiem telefonicznym.

Roaming w Czarnogórze
Ustawa o zniesionym roamingu w Europie nie objęła Czarnogóry.

Zrównanie opłat telefonicznych na Bałkanach

Kolejnym punktem zwrotnym w kwestii zniesionego roamingu okazał się projekt wyrównania cen opłat telefonicznych z resztą Europy. Bałkańskie gazety publikowały informację z konferencji, na której przyjęto program partnerski dla tych krajów – co ucieszyło tysiące osób. Nowa umowa, już w sezonie wakacyjnym w 2018 roku, miała objąć następujące państwa: Czarnogóra, Serbia, Macedonia oraz Bośnia i Hercegowina.

Turyści planujący wakacje na Bałkanach szybko ucieszyli się z tej wiadomości. Niestety zbyt wcześnie. Program nie został wcielony jeszcze w życie i powodując kolejną dezorientującą sytuację. Najpierw zniesiony roaming, którym nie została objęta Czarnogóra, teraz plan zrównania cen, który jeszcze nie wszedł w życie.

Kiedy to nastąpi? Nie wiemy. Do póki umowa partnerska nie zostanie uaktywniona, każdy turysta powinien mieć się na baczności, zwłaszcza w kwestii korzystania z internetu podczas wakacji.

W Czarnogórze najlepiej korzystać z lokalnych sieci komórkowych.
W Czarnogórze najlepiej korzystać z lokalnych sieci komórkowych.

Telefon w Czarnogórze – wybór sieci

Jak chcemy korzystać z internetu i telefonu w Czarnogórze bez ograniczeń, to najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie lokalnej karty SIM.

W każdym punkcie operatora telefonicznego i w wielu kioskach możemy kupić kartę SIM. Niezbędne jest jej zarejestrowanie, dlatego musimy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Polecam zakup w firmowym punkcie, gdzie obsługa sprawnie pomaga uaktywnić wszelkie niezbędne pakiety tak, żeby można było od razu korzystać z telefonu w Czarnogórze.

Telenor jest jedną z popularniejszych sieci komórkowych w Czarnogórze.
Telenor jest jedną z popularniejszych sieci komórkowych w Czarnogórze.

Najpopularniejszy pakiet oferuje Telenor, który w swojej ofercie ma specjalnie przygotowaną promocję dla turystów. Karta prepaid

5 euro/100 GB internetu ogólnego (ważny przez 5 dni) i 10 GB na aplikacje ważne przez okres 15 dni 

10 euro/200 GB internetu ogólnego (ważny przez 15 dni) i 10 GB na aplikacje ważne przez okres 15 dni. 

Tak nie wiele trzeba, aby bez stresu korzystać z telefonu w Czarnogórze.

T-mobile w Czarnogórze, również oferuje pakiet dla turystów.
T-mobile w Czarnogórze, również oferuje pakiet dla turystów.

T-mobile także oferuje pakiet specjalnie przygotowany dla turystów. Karta prepaid za 5 euro/100 GB internetu na 3 dni.

M:tel to kolejna sieć komórkowa w Czarnogórze.
M:tel to kolejna sieć komórkowa w Czarnogórze.

M:tel jest kolejnym operatorem u którego możemy wykupić kartę SIM, aby używać bez ograniczeń telefonu w Czarnogórze. Karta prepaid za 5 euro/10 GB internetu na 15 dni.

Na niewiedzy oraz gapiostwie możemy stracić i wrócić do domu z wysokim rachunkiem telefonicznym. Oprócz opłat związanych z użytkowaniem telefonu w Czarnogórze jest jeszcze kilka innych aspektów, które warto znać przed podróżą. Głównie związane są one z faktem, że kraj nie jest w UE, co w rezultacie daje pewne plusy dla turystów, zwłaszcza podczas zakupów lub w kwestiach bagażu podręcznego.

20 KOMENTARZE

 1. T-Mobile sprzeda kartę na sam dowód osobisty ( miałem nowy e-dowód, nie wiem czy na zwykły by sprzedali ), natomiast Telenor tylko na paszport. T-Mobile oferuje teraz taryfe turystyczną 500GB za 5 euro na 10dni , ale nie martwcie się, na pewno nie wykorzystacie tego pakietu, bo internet jest słaby a o 4G można w zasadzie zapomnieć.

 2. Hej,
  dzięki za info. Szukając po sieci dodatkowo znalazłem info, że obecnie (wakacje 2019) T-mobile Czarnogóra ma ofertę turystyczną prepaid na pakiet danych 500GB na 15 dni za 5EUR lub 1000GB także na 15 dni za 10EUR.
  Nie wiem niestety czy uda mi się kupić tę kartę na lotnisku w Podgoricy

  • Adamie,
   nie mam aktualnych informacji jakie są opłaty za połączenia do Polski – te pakiety głównie nastawione są na internet. Warto z tego korzystać i dzwonić z aplikacji internetowych: Skype, WhatsApp, Viber.
   Pozdrawiam

 3. Witam, może mam głupie pytanie, ale czy na pewno to jest 500GB na 15 dni ? Tzn. czy to jest na pewno GIGA, czy przypadkiem nie MEGA ? Przecież 500GB to jest potworna ilość danych i nie chce mi się wierzyć, że takie pakiety są tylko za 5 euro. W Polsce jak w ofercie jest 20-30GB na miesiąc to jest to całkiem niezły pakiet.

  • Tak, pakiety mają taką pojemność 🙂 Jak wiele innych osób, też potwierdzało w komentarzach, takie są pakiety turystyczne. Proszę pamiętać, że to jest opcja na ok. 2 tyg. i ten internet nie działa w wielu miejscach z najwyższą prędkością.

 4. Czy może ktoś potwierdzić, że na lotnisku w Podgoricy bez problemu kupię i zarejestruję kartę sim z pakietem internetu? Którego operatora polecacie najbardziej jeżeli chodzi o zasięg, bo ceny i pakiety są do siebie bardzo zbliżone 🙂

  • Panie Tomaszu,
   my dziękujemy za miłe słowo!
   Zapraszamy do naszych artykułów jeszcze przed wyjazdem, będziemy aktualizować przed sezonem.
   Min. artykuły o cenach atrakcji turystycznych, pakietach internetu będziemy wrzucać z dopiskiem 2020, tak jak ostatnio zaktualizowany artykuł o lotach:
   https://hvala.pl/lot-polska-czarnogora/
   Pozdrawiamy serdecznie i fantastycznego urlopu życzymy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here