Opłaty telefoniczne w Czarnogórze.
Opłaty telefoniczne w Czarnogórze.

Czy telefon w Czarnogórze może być normalnie używany, tak jak w Polsce? Niestety nie, tutaj należy włączyć naszą czujność. Kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen, a walutą jest EURO, co wywołuje pewnego rodzaju zdezorientowanie wśród turystów. Zapraszamy Was do artykułu przydatnego dla każdego turysty przed urlopem.

ARTYKUŁ ZAKTUALIZOWNY 30 kwietnia 2022 roku

Zniesiony roaming w Europie

W 2017 roku zostały zniesione opłaty roamingowe w całej Europie. Ta wiadomość ucieszyła miliony europejczyków, którzy swobodnie mogą korzystać z telefonu podczas podróży. Zmiany nie objęły krajów poza Unią Europejską czyli m.in. Czarnogóry.

Nagłaśniana informacja o zniesionym roamingu spowodowała, że wielu turystów zapominało wyłączyć transfer danych internetowych i korzystało bez ograniczeń z telefonu w Czarnogórze. Dla przypomnienia – opłaty telefoniczne wahają się od 5-8 zł/min za połączenia do Polski z Czarnogóry w zależności od oferty danego operatora. Niestety setki osób, oprócz ze wspaniałymi wspomnieniami z wakacji wróciło także z wysokim rachunkiem telefonicznym.

Roaming w Czarnogórze
Ustawa o zniesionym roamingu w Europie nie objęła Czarnogóry.

Zrównanie opłat telefonicznych na Bałkanach

Kolejnym punktem zwrotnym w kwestii zniesionego roamingu okazał się projekt wyrównania cen opłat telefonicznych z resztą Europy. Bałkańskie gazety publikowały informację z konferencji, na której przyjęto program partnerski dla tych krajów – co ucieszyło tysiące osób. Nowa umowa, już w sezonie wakacyjnym w 2018 roku, miała objąć następujące państwa: Czarnogóra, Serbia, Macedonia oraz Bośnia i Hercegowina.

Turyści planujący wakacje na Bałkanach szybko ucieszyli się z tej wiadomości. Niestety zbyt wcześnie. Program nie został wcielony jeszcze w życie i powodując kolejną dezorientującą sytuację. Najpierw zniesiony roaming, którym nie została objęta Czarnogóra, teraz plan zrównania cen, który jeszcze nie wszedł w życie.

Kiedy to nastąpi? Nie wiemy. Do póki umowa partnerska nie zostanie uaktywniona, każdy turysta powinien mieć się na baczności, zwłaszcza w kwestii korzystania z internetu podczas wakacji.

W Czarnogórze najlepiej korzystać z lokalnych sieci komórkowych.
W Czarnogórze najlepiej korzystać z lokalnych sieci komórkowych.

Internet w Czarnogórze wybór sieci

Jak chcemy korzystać z internetu i telefonu w Czarnogórze bez ograniczeń, to najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie lokalnej karty SIM. Jak się okazuje w 2022 roku wszystkie sieci mają takie same ceny i ilości GB w turystycznych pakietach Internetu (w poprzednich latach się one różniły).

W każdym punkcie operatora telefonicznego, i w wielu kioskach możemy kupić kartę SIM. Niezbędne jest jej zarejestrowanie, dlatego musimy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Polecam zakup w firmowym punkcie, gdzie obsługa sprawnie pomaga uaktywnić wszelkie niezbędne pakiety tak, żeby można było od razu korzystać z telefonu w Czarnogórze. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno karty SIM po na lotnisku w Podgoricy, od razu po wylądowaniu.

hvalaRADA: na lotnisku w Podgoricy można kupić kartę w dwóch kioskach TABACCO, czynne są do godziny 22.00. 

Sieć ONE – do 2022 roku był to Telenor

Pakiety do wyboru:

 • 10 euro/ 500 GB ważny przez 15 dni
 • 15 euro/ 500 GB ważny przez 30 dni

Tak nie wiele trzeba, aby bez stresu korzystać z telefonu w Czarnogórze.

Sieć Telekom

T-mobile w Czarnogórze, również oferuje pakiet dla turystów.
Kiedyś T-mobile, teraz Telekom
 • 10 euro/ 500 GB ważny przez 15 dni
 • 15 euro/ 500 GB ważny przez 30 dni

Sieć m:tel

Pakiety do wyboru:

 • 10 euro/ 500 GB ważny przez 15 dni
 • 15 euro/ 500 GB ważny przez 30 dni
M:tel to kolejna sieć komórkowa w Czarnogórze.
M:tel to kolejna sieć komórkowa w Czarnogórze.

Internet i telefon w Czarnogórze 2022 roku

Na tą chwilę nic się nie zmieniło w kwestii opłat telefonicznych i internetowych w Czarnogórze. Nadal są wysokie opłaty i nie zapowiada się, żeby coś w tej kwestii się zmieniło w najbliższej przyszłości.

Na niewiedzy oraz gapiostwie możemy stracić i wrócić do domu z wysokim rachunkiem telefonicznym. Oprócz opłat związanych z użytkowaniem telefonu w Czarnogórze jest jeszcze kilka innych aspektów, które warto znać przed podróżą. Głównie związane są one z faktem, że kraj nie jest w UE, co w rezultacie daje pewne plusy dla turystów, zwłaszcza podczas zakupów lub w kwestiach bagażu podręcznego.

Poprzedni artykułJak ominąć korki w Czarnogórze
Następny artykułZakupy w Czarnogórze
Czy moja miłość do Czarnogóry była od pierwszego wejrzenia? Oj przyznam szczerze, że tak! Od początku byłam zauroczona i żartowałam, że muszę znaleźć tutaj męża, aby zamieszkać na stałe. Na szczęście znalazłam inny sposób na trwałe związanie się z tym krajem... Założyłam bloga. W tamtym momencie nie zdawałam sobie sprawy, że już wszystkie ścieżki w moim życiu, będą prowadzić w jednym kierunku. Będzie mi miło jak podzielisz się ze mną w komentarzu, od kiedy towarzyszysz mi w tej czarnogórskiej podróży :)

69 KOMENTARZE

 1. T-Mobile sprzeda kartę na sam dowód osobisty ( miałem nowy e-dowód, nie wiem czy na zwykły by sprzedali ), natomiast Telenor tylko na paszport. T-Mobile oferuje teraz taryfe turystyczną 500GB za 5 euro na 10dni , ale nie martwcie się, na pewno nie wykorzystacie tego pakietu, bo internet jest słaby a o 4G można w zasadzie zapomnieć.

  • Sprawdzaliśmy w kilku punktach, nie było problemu z kupnem na dowód. Może to kwestia nowego dokumentu, albo tego, że w Czarnogórze nie ma dowodów osobistych (dlatego min. był kiedyś problem z dziećmi podróżującymi na dowodzie osobistym) i po prostu obsługa była źle poinformowana.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Hej,
  dzięki za info. Szukając po sieci dodatkowo znalazłem info, że obecnie (wakacje 2019) T-mobile Czarnogóra ma ofertę turystyczną prepaid na pakiet danych 500GB na 15 dni za 5EUR lub 1000GB także na 15 dni za 10EUR.
  Nie wiem niestety czy uda mi się kupić tę kartę na lotnisku w Podgoricy

 3. Witam, może mam głupie pytanie, ale czy na pewno to jest 500GB na 15 dni ? Tzn. czy to jest na pewno GIGA, czy przypadkiem nie MEGA ? Przecież 500GB to jest potworna ilość danych i nie chce mi się wierzyć, że takie pakiety są tylko za 5 euro. W Polsce jak w ofercie jest 20-30GB na miesiąc to jest to całkiem niezły pakiet.

  • Tak, pakiety mają taką pojemność 🙂 Jak wiele innych osób, też potwierdzało w komentarzach, takie są pakiety turystyczne. Proszę pamiętać, że to jest opcja na ok. 2 tyg. i ten internet nie działa w wielu miejscach z najwyższą prędkością.

 4. Czy może ktoś potwierdzić, że na lotnisku w Podgoricy bez problemu kupię i zarejestruję kartę sim z pakietem internetu? Którego operatora polecacie najbardziej jeżeli chodzi o zasięg, bo ceny i pakiety są do siebie bardzo zbliżone 🙂

  • Panie Tomaszu,
   my dziękujemy za miłe słowo!
   Zapraszamy do naszych artykułów jeszcze przed wyjazdem, będziemy aktualizować przed sezonem.
   Min. artykuły o cenach atrakcji turystycznych, pakietach internetu będziemy wrzucać z dopiskiem 2020, tak jak ostatnio zaktualizowany artykuł o lotach:
   https://hvala.pl/lot-polska-czarnogora/
   Pozdrawiamy serdecznie i fantastycznego urlopu życzymy 🙂

 5. Milo jest poczytac wartosciowe informacje wsrod smiecia jakie zamieszcza internet. Tez w maju lece do Podgoricy na majowke i te informacje bardzo sie przydadza. Dziekuje

  • Dziękujemy bardzo! Świetny wybór jak na majówkę.
   Zapraszam przed wyjazdem jeszcze raz do artykułu, będziemy uaktualniać pakiety 🙂
   Pozdrawiam serdecznie !

 6. Dziekuje za tę informacje. Jade do Was we wrześniu. Bez telefonu jak bez ręki. Chociażby kontakt z rezydentem. 😄

 7. Dzień dobry!
  Jakiekolwiek mam wątpliwości przed nadchodzącym wylotem na wakacje w Czarnogórze zawsze znajdę solidne i dobrze podane informacje u Was! Dziękuję.

  W związku z kartami SIM chciałabym dopytać czy na lotnisku w Tivacie również kupię taką kartę?

  Z góry dziękuję!

 8. Cześć, odświeżę trochę temat.

  Orientujecie się czy wykupując te pakiety np. 500GB za 10EUR w Telekom, bądź któryś inny, czy jest w nich też możliwość wykorzystania chociażby tego 10EUR później na internet w innym kraju np. Hiszpanii, czyli czy idzie albo te pozostałe saldo tak wykorzystać, albo wykupić jakiś pakiet internetu za granicą Czarnogóry?

 9. Który z operatorów będzie miał najlepszy zasięg i najszybszy internet?
  W zeszłym roku w Chorwacji wybrałem T-mobile i bardzo dobrze działał.

 10. Pani Agato, czy jak wykupimy pakiet internetu to będziemy mogli dzwonić np. przez Messengera lub WatsUpa do Polski bez dodatkowych opłat? Bo nam najbardziej zależy na rozmowach – wyjeżdżamy sami a musimy mieć kontakt z dziećmi 🤔
  Pozdrawiam

 11. Pani Agato, a orientuje się Pani, czy swobodnie będę mógł korzystać z tej karty również w sąsiadującej Albanii, bo planuję na2-3 dni turystycznie przenieść się na chwilę z Czarnogóry do tego państwa.

  • Wyłączając sieć komórkową straci Pani możliwość łączenia się z Internetem z satelity. Wi-Fi działa niezależnie od tego, więc nie będzie problemu 🙂
   Żeby obsłużyć aplikacje typu Whatsapp, internet oczywiście jest potrzebny, więc przy wyłączonej sieci komórkowej będą działały tylko na Wi-Fi

 12. Pytanie natury technicznej.. Czy po włożeniu do telefonu karty SIM jest problem z konfiguracją?? Czy wszystko odbywa się automatycznie.. ?? Pozdrawiam

 13. Dzień dobry,
  Jak wygląda aktualna sytuacja w kwestii kart sim? Z tego co widzę nie ma już sieci Telenor tylko 1 (one), a interesowałby mnie taki 7 dniowy pakiet 1000 GB za 5euro. Czy jest aktualnie coś podobnego i w jakiej sieci? Czy kupię kartę na lotnisku?

 14. Witam 😉
  Czy jadąc autem, taką kartę sim można również kupić na stacji benzynowej ? Czy raczej szukać kiosków ?
  Pozdrawiam

 15. Hej,
  Może głupie pytanie ale w ogóle się nie orientuję w tej kwestii. Czy po upływie 15 dni trzeba udać się do punktu aby wyrejestrować/zrezygnować z karty aby uniknąć ewentualnych opłat wynikających z jej posiadania, czy po tym okresie karta staje się po prostu nieważna i zapominamy o sprawie? Z góry dzięki za odpowiedź!

 16. Tyle cennych informacji,przekazanych w dostępny sposób. Bardzo to cieszy i pozwoli dobrze zaplanować swój urlop w Czarnogórze.Bez zbędnych,nie koniecznie miłych niespodzianek.

 17. Dzień dobry, czy orientuje się Pani lub ktoś z czytelników, czy kartę do internetu da się kupić na dworcu autobusowym w Podgoricy? Na lotnisku mam zamówiony transfer i boję się, że tam nie zdążę kupić i zarejestrować.

 18. Ja się wybieram samochodem przez bośnię i tam chyba też trzeba mi będzie zakupić kartę bo bez nawigacji będzie kiepsko dojechać… czy ktoś się orientuje gdzie można taką kartę nabyć zaraz po przekroczeniu granicy??

 19. Dzień dobry,
  Słyszałem, że jest coś takiego jak „bałkańska” karta SIM, czyli karta obejmująca swoim zakresem kilka krajów.. Czy to prawda? Chciałbym nabyć kartę SIM w Serbii i korzystać z niej również w Czarnogórze podczas tegorocznego urlopu 🙂

 20. A co w sytuacji jeżeli do Czarnogóry jedzie się samochodem? Nie kupię karty na lotnisku, a potrzebuję mieć stały dostęp do internetu, ponieważ potrzebuję do nawigacji? 🙂

  • Dzień dobry,
   internet nie jest niezbędny do nawigacji – w wielu aplikacjach można pobrać mapy offline. Polecamy MAPS.ME
   Kartę z pakietem turystycznym można kupić w wielu sklepach, a nawet na stacji benzynowych.
   Pozdrawiam

   • Dokładnie. Nawet Google Maps daje możliwość pobrania danego obszaru do pamięci telefonu i korzystania w trybie offline. My właśnie jesteśmy w Ulcinj. Szukamy sklepu operatora i mega polecamy czarnogore !!!! A trasa samochodem wzdłuż wybrzeża jak z bajki.

 21. Chyba mam głupie pytanie 🙂 czy kupując karte sim musze wyjąc swoja i automatycznie nie korzystam ze swojego dotychczasowego numeru telefonu? tylko z nowego z zakupionej karty sim?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here