Rekomendowane wille w Sveti Stefan.
Rekomendowane wille w Sveti Stefan.

Decydującym czynnikiem udanego urlopu będzie odpowiednio wybrany nocleg w Czarnogórze. Istnieją ogólnie przyjęte kryteria wyboru zakwaterowania w podróżowaniu tj. budżet czy upodobania, jednak w tym przypadku dochodzą inne równie istotne kwestie. Przed decyzją, gdzie będziemy spać polecam przyjrzeć się min. mapie kraju, rozmieszczeniu atrakcji turystycznych czy sieci komunikacyjnej.

Czym się kierować przy wyborze noclegu w Czarnogórze

Dobrze wybrany nocleg może być warunkiem udanych wakacji. Wydaje się to mało istotna kwestia, ale bardzo często to od niej zależy czy urlop spędzimy w dobrych nastrojach. Wybór, który nie jest wcale taki prosty i może sprawić wielu osobom niemały kłopot. W największej wyszukiwarce z noclegami zarejestrowanych jest ponad 8 tys. obiektów.

Jak widać, jest w czym wybierać. Niestety dla wielu z nas, przeglądanie ofert, okaże się bardzo czasochłonnym zadaniem.  Dla ułatwienia należy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania związane z naszym urlopem, co pozwoli nam zawęzić obszar szukania i podjęcie ostatecznej decyzji.

 • Jakim budżetem dysponujemy?
 • Z jakiego środka transportu będziemy korzystać?
 • Gdzie ulokowane są atrakcje turystyczne, które chcemy odwiedzić?
 • Jaki charakter ma mieć nasz wypoczynek? Aktywny czy raczej spokojny?
 • Jaką formę noclegu preferujemy? Hotel czy może wynajęte mieszkanie?

Dodatkowo ważna jest to czy na wyjazd decydujemy się z biurem podróży czy prywatnie. Znajdziemy zwolenników zarówno jednej jak i drugiej formy, dlatego polecam zreflektować się chwilę i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Ciężko zaprzeczyć, że wybierając wyjazd zorganizowany jedziemy praktycznie na gotowe. Prywatnie natomiast, musimy poświęcić sporo czasu na sprawdzenie wszystkiego i rezerwację. Jednak tutaj najmocniejszym argumentem okazuje się niezależności podczas wypoczynku.

Kryterium finansowe, a nocleg w Czarnogórze

Najczęściej determinującym kryterium wyboru noclegu podczas wakacji jest nasz budżet. Najszybciej jest określić ile chcemy, czy możemy wydać na zakwaterowanie i w sumie sprawa zakończona. W tym przypadku najszybciej, nie znaczy najlepiej.

Ograniczenia finansowe oczywiście nie podlegają dyskusji, każdy dysponuje innymi zasobami pieniężnymi. Jednak warto przekalkulować sobie inne, późniejsze wydatki, których nie unikniemy na miejscu. Wybór tańszego zakwaterowania często nie oznacza oszczędności, zwłaszcza w Czarnogórze. Koszty komunikacji publicznej czy wynajęcie samochodu mogą dużo bardziej obciążyć nasz portfel, niż wybór apartamentu bliżej atrakcji turystycznych, które planujemy odwiedzić.

Plaża w Sutomore.
W Sutomore będzie taniej, ale dalej do innych atrakcji.

Ceny noclegów w Czarnogórze

W całej turystyce ceny zakwaterowania rządzą się tymi samymi prawami. W okresie wysokiego sezonu (lipiec-sierpień) są kilkakrotnie wyższe. W zależności od standardu i czasu rezerwacji ceny mogą się znacznie różnic, dlatego trudno określić średni koszt noclegu w Czarnogórze. Są okresy, w których ceny zdecydowanie podskakują do góry. Oprócz sezonu są to duże imprezy tj. Festiwal Sea Dance jedno z większych muzycznych wydarzeń na całych Bałkanach. W tym czasie, ciężko będzie znaleźć wolne pokoje, nie wspominając już o tanich.

Na mapie Czarnogóry można wyznaczyć 3 regiony klimatyczne, które wpływają na pogodę. W ten sam sposób da się wyznaczyć 3 sektory turystyczne z różnymi przedziałami cenowymi.

 • Region wybrzeża – najbardziej turystyczny i najdroższy
 • Region centralny – środkowy przedział cenowy
 • Region północny – najmniej popularny i najtańszy
Miasto Tivat.
W Tivacie poczujemy luksus i spokój, za który trzeba będzie więcej zapłacić.
Port Montenegro w Tivacie.
Port Montenegro w Tivacie.

Najdroższe noclegi w Czarnogórze

Biorąc pod uwagę cały kraj, najdrożej jest nad wybrzeżem. Ten region dodatkowo dzieli się wewnętrznie pod względem cen noclegów. Wzdłuż całego wybrzeża cenowo góruje Kotor, Tivat i Budva, gdzie również najbardziej jest rozwinięta turystyka luksusowa. Hoteli 5* znajdziemy tutaj bardzo dużo. W tym regionie zdecydowanie więcej zapłacimy za nocleg i wyżywienie, niż w okolicach południa (Ulcinj) czy północy (Zatoka Kotorska). Nadmorskie miejscowości bliżej Albanii, okażą się tańsze pod kątem zakwaterowania, cen w sklepach i restauracjach, taka sama sytuacja ma miejsce w okolicach Herceg Novi.

Dla porównania: najtańszą ofertę jaką znalazłam na booking.com za pokój 2 os./1 noc w lipcu musimy zapłacić ok. 30 euro w Kotorze, a 16 euro w Ulcinj (sprawdzane w lutym). Czyli jak widzimy ceny noclegów mogą być bardzo rozbieżne.

Bez znaczenia w jakim regionie turystycznym szukamy noclegu w Czarnogórze, zawsze dysponujemy opcjami do wyboru droższymi i bardziej ekonomicznymi. Jak chcemy koniecznie zostać nad wybrzeżem to niższe ceny znajdziemy wynajmując prywatne mieszkania.

hvalaRada: nad wybrzeżem zdecydowanie lepiej jest rezerwować zakwaterowanie z dużym wyprzedzeniem. Zerknij na rekomendowane hotele w Czarnogórze.

 
Widok na plażę w Ulcinj.
W Ulcinj urlop będzie zdecydowanie tańszy.

Najtańsze noclegi w Czarnogórze

Najtaniej będzie w centralnej i północnej części kraju. Środkowy region jest dobrym kompromisem, jak chcemy sporo zwiedzać i zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Północny, górski region jest najmniej turystyczny i najtańszy.

W górskich miasteczkach możemy spać w drewnianych domkach już za 5 euro za noc. Przeżycie niesamowite i polecam każdemu, kto decyduje się poznać bardziej górskie zakątki. W domku najczęściej znajduje się tylko materac do spania, dający możliwość pomieścić dwie osoby. Jest to najbardziej uproszczona forma noclegu, idealnie się sprawdzi dla osób, które planują dużo chodzić po górach. Najczęściej nie znajdziemy tych obiektów na booking.com, dlatego wrzucam zdjęcie jak wygląda taki drewniany domek, a tutaj macie wersja trochę rozbudowaną i droższą, którą już możemy wyszukać na stornie.

Z roku na rok powstaje coraz więcej takich miejsc z różnym, także wyższym standardem, za które wiadomo trzeba więcej dopłacić. W 2017 spaliśmy w drewnianym najprostszym domku, bo po całym dniu chodzenia po górach nie mieliśmy więcej wymagań jak tylko materac do spania. Bardziej przypadła nam do gustu ta drewniana „budka” niż pokoje w pensjonatach, których jest sporo w tym regionie.

W 2018 zaskoczyła nas rozszerzona forma tego zakwaterowania i tak wybraliśmy nowo powstałe domki w Plužine, gdzie w standardzie jest już łazienka, lodówka itp. Idealny kompromis na dłuży wypoczynek z zachowaniem charakter górskiego domku i większymi udogodnieniami. Dla mnie idealne połączenie i cenowo ok. 30 euro za domek to świetny wybór. Warto wiedzieć, że przy elementami infrastruktury takich miejsc są najczęściej restauracje, gdzie lokalne jedzenie zasługuje na gwiazdkę Michelin. Jak interesuje Cię taki zakwaterowanie to koniecznie sprawdź Eko Wioski w Czarnogórze.

hvalaRada: poza sezonem, nie ma potrzeby rezerwacji domków z wyprzedzeniem. Tutaj warto przeżyć spontaniczny wyjazd i zostać na noc tam, gdzie nas góry porwą 🙂

Domki noclegowe w Parku Narodowym Durmitor.
Domki noclegowe w Parku Narodowym Durmitor.
Domki drewniane do spania.
Domki drewniane do spania w Parku Narodowym Biogradska Gora.

Komunikacja, a wybór noclegu w Czarnogórze

Planując wakacje najczęściej wybieramy miasto, hotel czy apartament. Sprawdzamy udogodnienia, basen, standard, ale bardzo często zapominamy o jednej z podstawowych kwestii. Z jakiego środka transportu chcemy korzystać na urlopie? Jest to jedno z podstawowych kryteriów wyboru noclegu w Czarnogórze.

Ukształtowanie terenu mocno odgrywa rolę w komunikacji i infrastrukturze drogowej w Czarnogórze. Wiele dróg jest wąskich, krętych, czasami bez pobocza, a to zdecydowanie wydłuża czas przejazduEeee górki to nie problem – jak mówi przeciętny turysta. No to spójrz na mapę Czarnogóry i wyobraź sobie ten teren w rzeczywistości. Zaufaj tylko GPS-owi i… Powodzenia!

Brak świadomości o ukształtowaniu ternu i realnych możliwości na drogach, zaskoczy niejednego kierowcę, który sprawdza tylko ilość kilometrów do przejechania na GPS. Dlatego w Czarnogórze pojawia się istotny wpływ górzystego terenu na zwiedzanie kraju, a co za tym idzie na wybór zakwaterowania. W takim trenie zaleca się wynajem samochodu z pełnym ubezpieczeniem od sprawdzonych wypożyczalni.

Mapa przedstawiająca ukształtowanie terenu Czarnogóry.
Ten zielony obszar przy Podgoricy to głównie Jezioro Szkoderskie.

Wynajęcie samochodu jest najlepszą formą do zwiedzania. Istnieją miejsca, gdzie nie jeździ komunikacja publiczna i można dojechać tam tylko samochodem osobowym, a w większości są to najpiękniejsze zakątki kraju. Plusem jazdy samochodem jest, też zdecydowanie większa możliwość odwiedzenia wyjątkowych punktów widokowych.

Jak się nie czujemy na siłach, aby kierować w obcym kraju to lepiej wybrać miejsce blisko skupiska najpopularniejszych atrakcji turystycznych (rejon Budvy), gdzie wystarczy nam komunikacja publiczna i taksówki. W tych popularnych resortach zapłacimy więcej za nocleg, ale będziemy mieli łatwiejszy dostęp do autobusów. Zaoszczędzony czas na przemieszczaniu się podczas urlopu, okaże się cenniejszy niż pieniądze.

Atrakcje turystyczne, a nocleg w Czarnogórze

Nie wątpliwie przeciętny turysta chce coś więcej zobaczyć podczas urlopu, niż hotel i teren wokół basenu. Jak już wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje to wypadało by coś zwiedzić. Znacznie mniejszą grupą są osoby preferujące bierny wypoczynek, którym do szczęścia wystarczy tylko basen lub plaża. W takiej sytuacji, najważniejszy będzie wybór odpowiedniego hotelu, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wakacjach all inclusive w Czarnogórze.

Czarnogóra daje ogrom różnorodnych atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu czy chcemy tylko jeden dzień poświecić na zwiedzanie czy cały pobyt. Stworzenie odpowiedniej trasy zwiedzania poszczególnych atrakcji jest czasochłonne, ale bez tego możemy stracić możliwość poznania prawdziwej Czarnogóry. Na mapie poniżej przedstawione są punkty turystyczne, które są tak naprawdę rozproszone po całym kraju. Wybór tych które chcemy odhaczyć na liście powinien sporo ułatwić nam decyzje o noclegu w Czarnogórze.

Mapa przedstawiająca lokalizację miast i głównych atrakcji Czarnogóry.
Mapa przedstawiająca lokalizację miast i głównych atrakcji Czarnogóry.

Bardziej należy przeanalizować nocleg na południa wybrzeża (Ulcinj). Jest to idealny wybór jak chcemy spędzić cały tydzień na opalaniu, koniecznie z piaskiem pod tyłkiem. Gorzej jak zdecydujemy się na tę lokalizację, a będziemy chcieli pozwiedzać kraj. W normalnych warunkach drogowych (poza zakorkowanym sezonem i bez wypadku na drodze) czas przejazdu Ulcinj – Kotor zajmuje ok. 2 godzin. Niby 87 km, ale tutaj pojawia się kwestia infrastruktury drogowej. W wysokim sezonie trzeba doliczyć min. 1 godzinę stania w korkach (jak ominąć największy korek zapraszam do oddzielnego artykułu) i takim sposobem, aby odwiedzić Kotor (atrakcję turystyczną numer jeden) musimy przeznaczmy 3 godziny jazdy w jedną stronę.

Charakter urlopu, a nocleg w Czarnogórze

W tym małym kraju z pewnością zaskoczy nas szeroki wachlarz atrakcji do zwiedzania. Ich klasyfikacja czy chcemy je odwiedzić, może okazać się niezastąpiona podczas decyzji o wyborze noclegu w Czarnogórze.

Zwiedzanie
Na aktywny wypoczynek, gdzie chcemy jak najwięcej zobaczyć dobrym punktem będą okolice Budvy. Beccici to kompromisowym rozwiązaniem blisko miasta, ale w nocy mniej imprezowe. Spokojniejsze okolice, ale nadal dobre jako lokalizacja wypadowa na zwiedzanie, będą w regionie Petrovac, Sutomore. Jak nie chcemy się decydować na wynajęcie samochodu, tam najłatwiej będzie z komunikacją publiczną.

Imprezy
Budva jest centrum turystyki i życia nocnego w Czarnogórze, dlatego osoby szukające nocnych wrażeń tutaj będą zadowolone. Nie rozczaruje nas szeroki wybór barów i przed wszystkim największy klub Top Hill na wzgórzu z widokiem na miasto. Blisko znajdują się imprezowe plaże: Ploce (popularne imprezy w basenach min. piana party), Kamenovo czy popularna Jaz.

Plaża Ploce to raj dla imprezowiczów.
Plaża Ploce to raj dla imprezowiczów.
Widok z Aquaparku w Budvie.
W Budvie znajduje się Aquapark.

Plażowanie
Warto podzielić miłośników opalania na dwie grupy.

 • Dla fanów piasku decyzja jest prosta – Ulcinj, to niejedyne miejsce z piaszczystymi plażami, ale niezaprzeczalnie największe i najpopularniejsze. Zdecydowanie najlepszy wybór dla miłośników opalania. Warto, wtedy wybrać na hotel bezpośrednio przy plaży z opcją all inclusive.
 • Jak nie lubimy piasku wpadającego, gdzie popadnie, to idealnie odnajdziemy się w północnej części wybrzeża. Tam znajdują się głównie plaże żwirowe i kamieniste. Zerknij na hotel w Zatoce Kotorskiej.

Jak ktoś chce przeznaczyć jeden dzień na opalanie, to nie będzie problemu z wynajęciem leżaka na żwirowych plażach. W praktycznie całej Zatoce Kotorskiej czy Tivacie mamy średnie zejścia do morza, zazwyczaj są to betonowe schody. Natomiast nic nie może konkurować z takimi zakątkami jak plaża w Prčanj, Plavi Horizont czy Movida Beach, gdzie w tym rejonie znajdziemy, sporo apartamentów z prywatnym zejściem do morza.

Piaszczysta Plaża w Ulcinj.
Piaszczysta Plaża w Ulcinj.
Niezapomniany widok z plaży w Prčanj.
Niezapomniany widok z plaży w Prčanj.

Aktywnie
Środkowa i północna cześć kraju to idealny propozycja dla osób ceniących spokój oraz naturę. Tłumów tutaj nie będzie nawet w wysokim sezonie, natomiast szeroki wybór wszelkiego rodzaju sportowych aktywności jak np. chodzenie po górach. Pomysł na aktywne wakacje, najłatwiej wyjdzie nam zorganizować w tej części kraju, bo zaoszczędzimy czas na dojazd z wybrzeża (w jedną stronę ok. 3 godziny). Jak lubimy sportowe i ekstremalne doznania to warto w tej części poszukać noclegu w Czarnogórze.

Hotel czy apartament jako nocleg w Czarnogórze

Do pełnego zrozumienia istoty wyboru noclegu, warto zaczerpnąć kilka informacji na temat całej turystyki w Czarnogórze. Jest to mały kraj, co za tym idzie z małą ilością miejsc noclegowych. Jest tutaj ograniczona możliwość pojemności turystów, czyli w skrócie: w wysokim sezonie najnormalniej w świecie brakuje łóżek. Jak chcemy apartament z ładnym widokiem, w dobrej lokalizacji, z basenem lub blisko plaży, radzę nie czekać z podejmowaniem decyzji, bo może być za późno. Wcześniej sprawdź koniecznie na co zwrócić uwagę rezerwując hotel.

W takiej proporcji ilości turystów do miejsc w hotelach, nie spodziewajmy się dużego wyboru ofert last minut. Rekomendowane hotele i tak w normalnych cenach, bez żadnych promocji szybko się zapełniają, a oferta hoteli oferujących formę all inclusive będzie szokująco mała.

Mając ten fakt na względzie zdecydowanie rekomenduję rezerwację zakwaterowania z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeżeli mamy dość mocno sprecyzowane oczekiwania. Liczba zarejestrowanych obiektów na najpopularniejszym portalu wynosi 8544, ale tylko 475 z nich to hotele. Dla porównania Majorka z powierzchnią prawie 4-krotnie mniejszą, ma prawie 2 razy więcej hoteli, przy podobnej ilości wszystkich obiektów noclegowych.

Pozostałe miejsca to głownie prywatne wille, apartamenty czy  mieszkania (często nazywane kwaterami) które również mają ograniczoną ilość przyjęcia turystów i nie będą najlepszą opcją dla wielu z nich. Tutaj musimy mieć na względzie, że nie każde lokum będzie spełniało nasze wymagania. W okresie najwyższych temperatur taki luksus jak klimatyzacja, basen, taras czy balkon okazują się podstawą, a nie każdy apartament będzie w to wyposażony. Dlatego warto zarezerwować wcześniej godny polecenia nocleg z takimi udogodnieniami.

W Czarnogórze znajdziemy wiele apartamentów z basenem.
W Czarnogórze znajdziemy wiele apartamentów z basenem i pięknym widokiem.

Czy wybór noclegu jest, aż tak ważny?

Dla wielu turystów bardzo istotną kwestią są atrakcje turystyczne i krajobrazowe, a kwestia zakwaterowania spada na drugie miejsce. Niestety w przypadku Czarnogóry są to kwestie powiązane, bo jak chcemy zwiedzać, to musimy mądrze wybrać bazę noclegową i pomyśleć o wynajęciu auta. Kolejnym znaczącym kryterium wyboru noclegu jest charakter naszego urlopu. Są regiony zdecydowanie lepsze na aktywy wypoczynek czy plażowanie. Jednak dla większości najważniejsza jest kwestia pieniędzy. Kierując się budżetem przy wyborze noclegu w Czarnogórze, warto uwzględnić pozostałe koszta związane z wypoczynkiem.

Jest to wyjątkowy tydzień lub dwa spośród całego roku, dlatego warto wykorzystać ten czas w pełni i wyeliminować wszelkie utrudnienia. Przydatne okazują się wskazówki od czego zacząć i jak zaplanować udany wypoczynek. Jeżeli potrzebujesz takich informacji to zerknij na oddzielnie przygotowany artykuł Jak zorganizować wczasy w Czarnogórze.

Znajdź najlepszy nocleg dla siebie

Booking.com

UWAGA:
Rekomendowane przeze nas hotele i inne noclegi zawierają tzw. link afiliacyjny. Klikając w niego nic to Ciebie nie kosztuje, a nam może pomóc. Jak dokonasz rezerwacji, to dostaniemy z tego drobną prowizję. Uczciwie o tym piszemy, żebyś miał tego świadomość. Polecamy te miejsca, które znamy i które sami byśmy wybrali. Cały blog prowadzimy z pasji do Czarnogóry i jeżeli artykuły okazują się przydatne dla Ciebie, to pamiętaj że w ten sposób możesz okazać nam małą wdzięczności. Mała pomoc dla nas, żebyśmy mogli pisać dalej, za co z góry bardzo dziękujemy !

Hvala puno ! 🙂 

4 KOMENTARZE

 1. Natalio, bardzo dziękuję za wszystkie informacje! Są świetnie przemyślane, skompletowane i w sam raz dla osoby panującej swój pierwszy wyjazd do Czarnogóry (typu DIY). Zaglądam tu co rusz i zawsze z łatwością znajduję odpowiedź na swoje pytanie albo wskazówki, gdzie jej szukać.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj