Urlop 2021 w Czarnogórze bez testów
Urlop 2021 w Czarnogórze bez testów

Aktualizacja z dnia 16.07.2021 następna konferencja będzie 30.07.2021

Artykuł o obostrzeniach w Czarnogórze piszemy prosto z Budvy, bazując tylko na potwierdzonych i oficjalnych komunikatach czarnogórskich stron rządowych.

Wjazd do Czarnogóry BEZ TESTÓW

od 5 czerwca m.in. obywatele UE mogą przekraczać granice Czarnogóry BEZ TESTÓW

Sytuacja w Czarnogórze jest stabilna i nic nie wskazuje, żeby w trakcie wakacji, nagle zostały zmienione zasady. Jak oznajmia ministerstwo zdrowia, jest delikatny przyrost dziennych nowych przypadków covid – ale podkreśla, że w grupie testowanych jest bardzo dużo turystó, którzy korzystają z darmowych testów. Nadal średnia aktywnych przypadków covid wynosi ok. 300 osób – dokładnie 327 w dniu 16.07.2021. Konferencje są co 14 dni – w stanie ogłoszonej epidemii, trzeba wciąż na bieżąco monitorować sytuację.

W języku czarnogórskim możesz przeczytać tutaj. ZRÓDŁO: www.covidodgovor.me

W języku angielskim możesz przeczytać tutaj. ZRÓDŁO: www.gov.me

Urlop 2021 w Czarnogórze bez testów
Urlop 2021 w Czarnogórze bez testów

Obywatele sąsiednich krajów mogą wjeżdżać bez testów

Bez testu wjazd do Czarnogóry mają obywatele i rezydenci UE oraz sąsiednich krajów tj. Chorwacja, Serbia, Bośni, Albania, Kosowo, Macedonia, oraz Rosja, Ukraina i Izrael, USA i Kanady.

W języku czarnogórskim możesz przeczytać tutaj. ZRÓDŁO: www.gov.me

Czarnogóra zapłaci za test PCR

12 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało Instytutu Zdrowia i wszystkie przychodnie w Czarnogórze, że od Czwartku 13 maja będą BEZPŁATNIE wykonywać test PCR wszystkim turystom (w publicznych przychodniach), którzy potrzebują zrobić test, aby wrócić do swojego kraju. Należy zarejesrować się wcześniej w przychodni na konkretny dzień wykonania testy – do rejestracji niezbedne jest okazanie potwerdzenia rejestracji w apartamencie/hotelu i opłaty klimatycznej tzn. tourist tax.

Należy jednak pamiętać, że polski rząd nie akceptuje testów zrobionych poza UE i poza strefą Schengen.

W języku czarnogórskim możesz przeczytać tutaj. ZRÓDŁO: www.gov.me


Gdzie szukać informacji o aktualnych obostrzeniach w Czarnogórze

Wszystkie informacje o obostrzeniach w Czarnogórze – ustawy, wyniki testów, ilość zachorowań, aktualizowane codziennie znajdziesz na stornie internetowej:

Storna poświęcona koronowirusowi: www.covidodgovor.me (tylko w języku czarnogórskim)

Storna Instytutu Zdrowia: www.ijzcg.me

Strona rządowa: www.gov.me/en

W Czarnogórze nie ma już prawie żadnych obostrzeń

Maseczki

Od początku pandemii jest nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych takich jak: sklepy, komunikacja publiczna, urzędy, banki, poczty, hotele. Ten przepis jest bardzo przestrzegany. Nie znaleźliśmy żadnego przypisu o osobach, które mogą być z tego zwolnione np. z powodów zdrowotnych. NIE MA NAKAZU noszenia maseczki w otwartej przestrzeni, jeżeli możliwe jest zachowanie dystansu społecznego.

Restauracje, bary i kawiarnie oraz sklepy

Nad wybrzeżem wszystkie bary, restauracje i kawiarnie są otwarte. Obsługa chodzi w maseczkach, wszędzie dostępne są preparaty do dezynfekcji (na stolikach, przy wejściu). Restauracje, bary i kawiarnie są otwarte do 00.00. Muzyka na żywo w ogródkach od 20:00-23:00. Sklepy są otwarte bez ograniczeń czasowych.

Hotele i apartamenty

Wszystkie obiekty noclegowe nad wybrzeżem są otwarte. Muszą przestrzegać reżimu sanitarnego, poruszanie się we wspólnej przestrzeni zamkniętej w maseczce, punkty do dezynfekcji.

W Czarnogórze nie ma godziny policyjnej, nie ma zakazu przemieszczania się.

Gdzie można wykonać test

Jeśli masz objawy, skontaktuj się z lokalną kliniką COVID, gdzie lekarz przeprowadzi badanie i ocenę do testów. Lekarz zdecyduje, czy przeprowadzić badanie na miejscu, czy skierować do lokalnej służby epidemiologicznej. Możesz również wykonać testy PCR w lokalnej służbie epidemiologicznej w celu przyjęcia do szpitala, leczenia lub procedury diagnostycznej. Możesz także samodzielnie przetestować się w prywatnych laboratoriach zgodnie z procedurami określonymi dla siebie przez każde laboratorium (szybkie testy antygenowe, testy PCR, testy serologiczne).

Miasto Nazwa punktu Kontakt
Aba MedicaUlcinj068 885 556
abamedicalab@gmail.com
Krapovic MedicalBudva068 025 006
krapovicmedical@t-com.me
Milmedika BudvaBudva033 452 187
budva@milmedika.com
Poliklinika Dr VuksanovićBar030 315 900
mvlab@t-com.me
PZU „Dr Zejnilović”Bar069 295 333
labzejnilovic@gmail.com
Analitika Herceg NoviHerceg Novi067 640 955
analitika@t-com.me
MB LabHerceg Novi067 838 047
pzumb@t-com.me
Milmedika TivatTivat067 335 236
milmedikativat@gmail.com
Milmedika NikšicNikšić040 213 740
niksic@milmedika.com
BONA-LAB prima PodgoricaPodgorica020 218 628
bonalabprima@gmail.com
In Vitro LaboratorijaPodgorica020 231 822
invitrolaboratorija@gmail.com
In Vitro plusPodgorica020 656 900
invitrolaboratorija@gmail.com
Milmedika PodgoricaPodgorica020 220 190
milmedika@yahoo.com
Moj labPodgorica067 335 236
adis.martinovic@mojlab.me
DIAGNOSTICAPodgorica020 269 269
diagnostica@t-com.me
Ars MedicaPodgorica020 227 227
laboratorija@arsmedica.me
CodraPodgorica069 114 642
codra.uniqa@gmail.com
Poliklinika FilipovićPodgorica067 395 439
info@poliklinikafilipovic.com
Lista laboratoriów, gdzie można zrobić test

Jak wygląda przestrzeganie obostrzeń w Czarnogórze

Na bieżąco wszystko relacjonujemy na Facebooku i Instagramie. Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że być może kilku dniach publikacji coś się znowu zmieni. O tym, też Was poinformujemy.

Poprzedni artykułChorwacka przystań – recenzja
Następny artykułBałkańskie przeboje w polskich wersjach – część 2
Czy moja miłość do Czarnogóry była od pierwszego wejrzenia? Oj przyznam szczerzę, że tak! Od początku byłam zauroczona i żartowałam, że muszę znaleźć tutaj męża, aby zamieszkać na dłużej. Na szczęście znalazłam inny sposób na trwałe związanie się z tym krajem... Założyłam bloga. W tamtym momencie nie zdawałam sobie sprawy, że już wszystkie ścieżki w moim życiu, będą prowadzić w jednym kierunku. Będzie mi miło jak podzielisz się ze mną w komentarzu, od kiedy towarzyszysz mi w tej czarnogórskiej podróży :)

25 KOMENTARZE

 1. Hej Natalio,
  na początku maja planuję przylecieć do Dubrovnika i od razu przemieścić się do Czarnogóry na około 2 tygodnie zwiedzania transportem publicznym i tu zaczyna się problem. Mianowicie, nie mogę znaleźć (w popularnych wyszukiwarkach) w tym okresie żadnych połączeń autobusowych na trasie Dubrovnik – Herceg Novi, tylko oferty prywatnych transferów.
  Czy połączenia autobusowe pomiędzy Chorwacją a Czarnogóra zostały zawieszone z powodu covid-sars-2? Czy masz może wiedzę na ten temat?

  Pozdrawiam,
  Monika

 2. Siemka! Widze ze aktualizacja artykulu byla doslownie wczoraj(23.04), ale widniejace na tej stronie obostrzenia byly wazne do 17.03, gdzies na forum fly4free wyczytalem ze obecne restykcje mialy obowiazywac do 19.04. Jak to wyglada obecnie? Jest jakas zmiana czy wjazd dalej tylko z testem pcr badz antygenowym?

  Pozdrawiam 🙂

  • Artykuł jest aktualny. Jak coś się zmienia to dopisujemy itp. te obostrzenia obowiązują do 30.04, kiedy będzie znów konferencja. Co tydzień są ogłaszane nowe zasady.

 3. Dzień Dobry 😁

  Czy test serologiczny IgG musi mieć poświadczenie w j.angielskim? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. W przychodniach, też twierdzą, że w j. angielskim nie wydają wyników
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witamy,
   wynik testu musi być w języku angielskim. Jeżeli nie robią w przychodni to wtedy trzeba przetłumaczyć u tłumacza. Pozdrawiamy

 4. Hej, czy orientujecie się co się dzieje w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR? Chcielibyśmy skorzystać z opcji darmowego testu przed wyjazdem do domu, ponieważ chcemy zahaczyć jeszcze o Chorwację, która aktualnie wymaga testu. Czy jeśli otrzymamy pozytywny wynik testu możemy opuścić Czarnogórę (jesteśmy autem) i wrócić do domu, unikając nałożenia kwarantanny? Czy jest ona w jakiś sposób nakładana automatycznie i jesteśmy uziemieni w wyznaczonym miejscu? Czy jesteśmy pozostawieni sami sobie? Nigdzie niestety nie możemy znaleźć takich informacji.

 5. Hej.

  Na stronie MSZ widnieje zapis o ozdrowieńcach. Nie do końca potrafię zrozumieć ten zapis. Czy ozdrowieńcy mogą wlatywać do Czarnogóry bez konieczności testów? Wielka prośba o pomoc bo po obejrzeniu Waszych materiałów chciałbym spędzić tam urlop w czerwcu. Dziękuje za pomoc

  • Panie Arturze, w artykule podajemy źródła i linki do rozporządzeń rządowych Czarnogóry. Nie odpowiadamy za informacje na MSZ. We wszystkich dostępnych dokumentach nie ma informacji, żeby ozdrowieńcy mogli wjechać na podstawie zaświadczenia – jedynie to test serologiczny na przeciwciała igg lub pozytywny test PCR zrobiony min. 14 dni wcześniej nie starszy niż 90 dni – czyli taki dowód, że już się przebyło chorobę.
   Pozdrawiamy

 6. Witam. Na IKP pojawił się do wydrukowania Certyfikat Ozdrowieńca czy ktos próbował na takim kwicie wjechać do Czarnogóry . Jest ważny 180 dni i jest w języku angielskim.

  • W przypadku ozdrowieńców – Czarnogóra wymaga test serologiczny na przeciwciała Igg. Nie słyszeliśmy, żeby inne zaświadczenie pozwoliło na przekroczenie granicy.
   Pozdrawiamy

  • Konferencje są co tydzień, robimy aktualizacje zawsze po konferencji. Pozdrawiamy
   PS: Czarnogóra za 2/3 lata ma wejść do UE, raczej nie będzie się oglądać na Albanię 🙂

 7. Dzień dobry,
  chcemy przyjechać na wakacje do Czarnogóry w lipcu, obecnie można nawet bez testów wjechać, nie wiadomo, jak to będzie dalej. Mam w związku z tym pytanie: jak byli traktowani zaszczepieni? Czy wcześniej honorowano to, czy również musieli robic test. Podejrzewam, że jeśli zaostrzą zasady, to powrócą do wcześniejszych restrykcji. Będę wdzięczna za pomoc.

  • Pani Joanno, w Czarnogórze proszę się nie martwić na zapas. Nie zapowiada się, żeby cofnęli otwarcie granic, bo w Czarnogórze powoli wszyscy zdrowieją. Wcześniej osoby zaszczepione nie musiały robić testów.
   Pozdrawiam

 8. Jak wygląda aktualnie dojazd przez Czechy Austria, Słowenia, Chorwacja ? Czy wystarczy na granicy powiedzieć że tranzyt czy oczekują jakiś dokumentów ?

  PS. Pani Natalio ostatnio na Live wspomniała Pani o dobrej i bardzo taniej restauracji z pstrągiem nad Jeziorem Szkoderskim – można zdradzić jej nazwę i lokalizację ?

  • Panie Wojtku, restauracja nazywa się Grill House Rostiljijada. Jeżeli chodzi o przejazd to wciąż jest możliwy tranzyt bez testów – ale proszę na bieżąco to monitorować, sytuacja się wciąż zmienia.
   Pozdrawiam 🙂

 9. No i nasz kochany Rząd uwalił mi urlop jednym rozporządzeniem. Po powrocie 10 dni kwarantanny i test możliwy po 7 dniach.
  Nie jestem szczepiony ani nie jestem ozdrowieńcem. Czy ktoś ma jakiś sposób na ominiecie tego ? >

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here