Informacje o koronawirusie w Czarnogórze
Informacje o koronawirusie w Czarnogórze

Aktualizacja z dnia 26.08.2022

Artykuł o obostrzeniach w Czarnogórze piszemy prosto z Budvy, bazując tylko na potwierdzonych i oficjalnych komunikatach czarnogórskich stron rządowych.

Przekracznie granic Czarnogóry

Dnia 11.03.2022 Instytut Zdrowia Czarnogóry podjął decyzję o zniesieniu paszportów covidowych przy wjeździe do kraju!
Bez testów, szczepionek, kwarantanny!
Sytuacja zdrowotna jest bardzo dobra, wszystko wskazuje na to, że nowe zasady będą przedłużane.

Powyższe zasady obowiązują od 11.03.2022. Mogą zostać przedłużone w zależności od decyzji podjętych przez Instytut Zdrowia.

Czarnogóra otworzyła granice w 2022.
Czarnogóra otworzyła granice w 2022.

Gdzie szukać informacji o aktualnych obostrzeniach w Czarnogórze

Wszystkie informacje o obostrzeniach w Czarnogórze – ustawy, wyniki testów, ilość zachorowań, aktualizowane codziennie znajdziesz na stornie internetowej:

Storna poświęcona koronowirusowi: www.covidodgovor.me (tylko w języku czarnogórskim)

Storna Instytutu Zdrowia: www.ijzcg.me

Strona rządowa: www.gov.me/en

Dokument w języku angielskim znajdziesz tutaj.

Obostrzenia w Czarnogórze

Sytuacja w Czarnogórze jest dobra, a od kilkudziesięciu dni obserwuje się spadek zachorowań.

Maseczki

NIE MA NAKAZU noszenia maseczki, jeżeli możliwe jest zachowanie dystansu społecznego. Zaleca się używnie w przypadku dużych skupisk ludzi oraz dla osób przewlekle chorych i osób starszych.

Sklepy i galerie handlowe

Sklepy są otwarte bez dodatkowych ograniczeń.

Przy wejściu nie obowiązują paszporty covidowe.

Restauracje i kawiarnie

Wszystkie restauracje i kawiarnie są otwarte bez dodatkowych ograniczeń.

Przy wejściu nie obowiązują już paszporty covidowe.

Kluby, bary i dyskoteki

Wszystkie kluby nocne i dyskoteki są otwarte bez dodatkowych ograniczeń.

Hotele i apartamenty

Wszystkie obiekty noclegowe są otwarte bez dodatkowych ograniczeń.

Przy wejściu nie obowiązują już paszporty covidowe.

W języku angielskim możesz przeczytać na stronie: www.gov.me


Gdzie można wykonać test

Jeśli masz objawy, skontaktuj się z lokalną kliniką COVID, gdzie lekarz przeprowadzi badanie i ocenę do testów. Lekarz zdecyduje, czy przeprowadzić badanie na miejscu, czy skierować do lokalnej służby epidemiologicznej. Możesz również wykonać testy PCR w lokalnej służbie epidemiologicznej w celu przyjęcia do szpitala, leczenia lub procedury diagnostycznej. Możesz także samodzielnie przetestować się w prywatnych laboratoriach zgodnie z procedurami określonymi dla siebie przez każde laboratorium (szybkie testy antygenowe, testy PCR, testy serologiczne).

Miasto Nazwa punktu Kontakt
Aba MedicaUlcinj068 885 556
abamedicalab@gmail.com
Krapovic MedicalBudva068 025 006
krapovicmedical@t-com.me
Milmedika BudvaBudva033 452 187
budva@milmedika.com
Poliklinika Dr VuksanovićBar030 315 900
mvlab@t-com.me
PZU „Dr Zejnilović”Bar069 295 333
labzejnilovic@gmail.com
Analitika Herceg NoviHerceg Novi067 640 955
analitika@t-com.me
MB LabHerceg Novi067 838 047
pzumb@t-com.me
Milmedika TivatTivat067 335 236
milmedikativat@gmail.com
Milmedika NikšicNikšić040 213 740
niksic@milmedika.com
BONA-LAB prima PodgoricaPodgorica020 218 628
bonalabprima@gmail.com
In Vitro LaboratorijaPodgorica020 231 822
invitrolaboratorija@gmail.com
In Vitro plusPodgorica020 656 900
invitrolaboratorija@gmail.com
Milmedika PodgoricaPodgorica020 220 190
milmedika@yahoo.com
Moj labPodgorica067 335 236
adis.martinovic@mojlab.me
DIAGNOSTICAPodgorica020 269 269
diagnostica@t-com.me
Ars MedicaPodgorica020 227 227
laboratorija@arsmedica.me
CodraPodgorica069 114 642
codra.uniqa@gmail.com
Poliklinika FilipovićPodgorica067 395 439
info@poliklinikafilipovic.com
Lista laboratoriów, gdzie można zrobić test

Jak wygląda przestrzeganie obostrzeń w Czarnogórze

Na bieżąco wszystko relacjonujemy na Facebooku i Instagramie. Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że być może kilku dniach publikacji coś się znowu zmieni. O tym, też Was poinformujemy.

40 KOMENTARZE

 1. Hej Natalio,
  na początku maja planuję przylecieć do Dubrovnika i od razu przemieścić się do Czarnogóry na około 2 tygodnie zwiedzania transportem publicznym i tu zaczyna się problem. Mianowicie, nie mogę znaleźć (w popularnych wyszukiwarkach) w tym okresie żadnych połączeń autobusowych na trasie Dubrovnik – Herceg Novi, tylko oferty prywatnych transferów.
  Czy połączenia autobusowe pomiędzy Chorwacją a Czarnogóra zostały zawieszone z powodu covid-sars-2? Czy masz może wiedzę na ten temat?

  Pozdrawiam,
  Monika

 2. Siemka! Widze ze aktualizacja artykulu byla doslownie wczoraj(23.04), ale widniejace na tej stronie obostrzenia byly wazne do 17.03, gdzies na forum fly4free wyczytalem ze obecne restykcje mialy obowiazywac do 19.04. Jak to wyglada obecnie? Jest jakas zmiana czy wjazd dalej tylko z testem pcr badz antygenowym?

  Pozdrawiam 🙂

  • Artykuł jest aktualny. Jak coś się zmienia to dopisujemy itp. te obostrzenia obowiązują do 30.04, kiedy będzie znów konferencja. Co tydzień są ogłaszane nowe zasady.

 3. Dzień Dobry ?

  Czy test serologiczny IgG musi mieć poświadczenie w j.angielskim? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. W przychodniach, też twierdzą, że w j. angielskim nie wydają wyników
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witamy,
   wynik testu musi być w języku angielskim. Jeżeli nie robią w przychodni to wtedy trzeba przetłumaczyć u tłumacza. Pozdrawiamy

 4. Hej, czy orientujecie się co się dzieje w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR? Chcielibyśmy skorzystać z opcji darmowego testu przed wyjazdem do domu, ponieważ chcemy zahaczyć jeszcze o Chorwację, która aktualnie wymaga testu. Czy jeśli otrzymamy pozytywny wynik testu możemy opuścić Czarnogórę (jesteśmy autem) i wrócić do domu, unikając nałożenia kwarantanny? Czy jest ona w jakiś sposób nakładana automatycznie i jesteśmy uziemieni w wyznaczonym miejscu? Czy jesteśmy pozostawieni sami sobie? Nigdzie niestety nie możemy znaleźć takich informacji.

 5. Hej.

  Na stronie MSZ widnieje zapis o ozdrowieńcach. Nie do końca potrafię zrozumieć ten zapis. Czy ozdrowieńcy mogą wlatywać do Czarnogóry bez konieczności testów? Wielka prośba o pomoc bo po obejrzeniu Waszych materiałów chciałbym spędzić tam urlop w czerwcu. Dziękuje za pomoc

  • Panie Arturze, w artykule podajemy źródła i linki do rozporządzeń rządowych Czarnogóry. Nie odpowiadamy za informacje na MSZ. We wszystkich dostępnych dokumentach nie ma informacji, żeby ozdrowieńcy mogli wjechać na podstawie zaświadczenia – jedynie to test serologiczny na przeciwciała igg lub pozytywny test PCR zrobiony min. 14 dni wcześniej nie starszy niż 90 dni – czyli taki dowód, że już się przebyło chorobę.
   Pozdrawiamy

 6. Witam. Na IKP pojawił się do wydrukowania Certyfikat Ozdrowieńca czy ktos próbował na takim kwicie wjechać do Czarnogóry . Jest ważny 180 dni i jest w języku angielskim.

  • W przypadku ozdrowieńców – Czarnogóra wymaga test serologiczny na przeciwciała Igg. Nie słyszeliśmy, żeby inne zaświadczenie pozwoliło na przekroczenie granicy.
   Pozdrawiamy

  • Konferencje są co tydzień, robimy aktualizacje zawsze po konferencji. Pozdrawiamy
   PS: Czarnogóra za 2/3 lata ma wejść do UE, raczej nie będzie się oglądać na Albanię 🙂

 7. Dzień dobry,
  chcemy przyjechać na wakacje do Czarnogóry w lipcu, obecnie można nawet bez testów wjechać, nie wiadomo, jak to będzie dalej. Mam w związku z tym pytanie: jak byli traktowani zaszczepieni? Czy wcześniej honorowano to, czy również musieli robic test. Podejrzewam, że jeśli zaostrzą zasady, to powrócą do wcześniejszych restrykcji. Będę wdzięczna za pomoc.

  • Pani Joanno, w Czarnogórze proszę się nie martwić na zapas. Nie zapowiada się, żeby cofnęli otwarcie granic, bo w Czarnogórze powoli wszyscy zdrowieją. Wcześniej osoby zaszczepione nie musiały robić testów.
   Pozdrawiam

 8. Jak wygląda aktualnie dojazd przez Czechy Austria, Słowenia, Chorwacja ? Czy wystarczy na granicy powiedzieć że tranzyt czy oczekują jakiś dokumentów ?

  PS. Pani Natalio ostatnio na Live wspomniała Pani o dobrej i bardzo taniej restauracji z pstrągiem nad Jeziorem Szkoderskim – można zdradzić jej nazwę i lokalizację ?

  • Panie Wojtku, restauracja nazywa się Grill House Rostiljijada. Jeżeli chodzi o przejazd to wciąż jest możliwy tranzyt bez testów – ale proszę na bieżąco to monitorować, sytuacja się wciąż zmienia.
   Pozdrawiam 🙂

 9. No i nasz kochany Rząd uwalił mi urlop jednym rozporządzeniem. Po powrocie 10 dni kwarantanny i test możliwy po 7 dniach.
  Nie jestem szczepiony ani nie jestem ozdrowieńcem. Czy ktoś ma jakiś sposób na ominiecie tego ? >

 10. Jeśli chodzi o przesiadkę w Chorwacji w celu uniknięcia kwarantanny, czy obowiązują restrykcje dla przyjezdnych, czy przesiadkowiczów obowiązują inne zasady? Czy ktoś wie?

 11. Niestety w nowym dokumencie w j. angielskim nie znalazłam informacji o tym, że zakaz wstępu dla nieszczepionych do wnętrza restauracji dotyczy restauracji w hotelach… Wiadomo, czy obejmuje gości hotelowych, czy można skorzystać ze śniadania w cenie itp.?

  • Jak do tej pory nie słyszeliśmy o tym, żeby gdziekolwiek to sprawdzali. Branża mocno strajkuje i widać, że sezon jest w pełni – bez żadnych utrudnień.

 12. Od jakiego wieku Osoby (dziecka) obowiązują obostrzenia Covidowe obowiązujące od 24 sierpnia 2021r. ? Nic nie o tym w komunikacie ?

 13. Dzień dobry! Czy ogródki restauracyjne również objęte są obowiązkiem okazania ww dokumentów? Czy dotyczy to tylko wejścia do środka restauracji?

 14. Proszę o informację, bo zbieram w necie sprzeczne dane. Czy jeśli jestem zaszczepiona 3 dawkami, to test muszę robić? W artykule jest wyraźne 'lub’ na stronach rządowych jest 'i’. ?

  • Pani Kasiu,
   nie odpowiadamy za informacje na stornach rządowych. Podajemy źródło, żeby można było sprawdzić na jakiej postawie piszemy artykuł – nie trzeba robić testu, jeżeli jest zaświadczenie o szczepieniu. W rządowych dokumentach jest napisane, że nie może minąć 6 miesięcy od zalecanej ilości szczepionki.
   Pozdrawiamy

 15. czy w obecnej sytuacji wojny na ukrainie czarnogora i budva sa bezpieczne? czy turysci pochodzenia rosyjskiego moga czuc sie bezpiecznie? lot zaplanowany na 2.03.2022. uprzejmie prosimy o odpowiedz.

  • Dzień dobry. Poza protestami pod rosyjską ambasadą w Podgoricy pierwszego dnia nie zauważyliśmy nic szczególnego. W Budvie również nie zaobserwowaliśmy nic co by dotyczyło wydarzeń na Ukrainie. Budvę zamieszkują Rosjanie i również Ukraińcy. Możemy powiedzieć, że wszyscy nasi znajomi Rosjanie to osoby, które przeprowadziły się do Czarnogóry właśnie ze względu na sytuację polityczną w Rosji, z którą się nie zgadzają. Pewnie jak w całej Europie, tutaj to też teraz temat numer jeden. Do dzisiaj nic natomiast niepokojącego się nie wydarzyło. Aktualne wydarzenie w Czarnogórze można śledzić na portalu vijesti.me

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj