Informacje o koronawirusie w Czarnogórze
Informacje o koronawirusie w Czarnogórze

Aktualizacja z dnia 12.05.2021 (następna 20.05.2021)

Artykuł o obostrzeniach w Czarnogórze piszemy prosto z Budvy, bazując tylko na potwierdzonych i oficjalnych komunikatach czarnogórskich stron rządowych.

Wjazd do Czarnogóry

Wjazd (w tym dla obywateli Polski) z ujemnym wynikiem testu PCR na obecność nowego koronawirusa (SARS). -CoV-2), wystawionym przez zarejestrowane laboratorium i nie starszym niż 72 godzin LUB z pozytywnym wynikiem testu serologicznego – przeciwciała IgG, wystawionym przez zarejestrowane laboratorium i nie starszym niż 30 dni LUB z potwierdzeniem, że zostały zaszczepione co najmniej siedem dni przed wjazdem do Czarnogóry drugą dawką  szczepionki na koronawirusa, wydanym przez uprawnioną do tego placówkę służby zdrowia.

Dzieci do lat 5-ciu są zwolnione z obowiązku przedstawienia testu.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej z powyższych kryteriów wyłączone są niektóre kategorie osób niezbędnych do normalnego funkcjonowania podstawowych usług oraz osoby reprezentujące wyraźny interes gospodarczy:
* pracownicy służby zdrowia, badacze zdrowia i naukowcy;
* osoby wykonujące lub zapewniające przewóz osób i towarów;
* dyplomaci akredytowani w Czarnogórze, personel organizacji międzynarodowych, personel wojskowy i pracownicy pomocy humanitarnej w wykonywaniu swoich funkcji;
* określone kategorie pasażerów w tranzycie;
* osoby potrzebujące ochrony międzynarodowej lub przybywające do Czarnogóry z innych przyczyn humanitarnych;
* zagraniczni marynarze w tranzycie zaokrętowani lub wyokrętowani w portach Bar, Budva, Kotor, porcie Kumbor-Portonovi i Tivat;
* cudzoziemcy, którzy kierują pojazdami mechanicznymi przewożącymi towary, ze specjalnymi środkami kontroli zdrowia.

Bez testu wjazd do Czarnogóry mają obywatele i rezydenci: sąsiednich krajów tj. Serbia, Bośni, Albania, Kosowo, Macedonia, Rosja, Białoruś i Ukraina.

W języku czarnogórskim możesz przeczytać tutaj. ZRÓDŁO: www.gov.me

Czarnogóra zapłaci za test PCR

12 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało Instytutu Zdrowia i wszystkie przychodnie w Czarnogórze, że od Czwartku 13 maja będą BEZPŁATNIE wykonywać test PCR wszystkim turystom, którzy potrzebują zrobić test, aby wrócić do swojego kraju.

Należy jednak pamiętać, że polski rząd nie akceptuje testów zrobionych poza UE i poza strefą Schengen. Jedynie w tej sytuacji najważniejsze jest podejście czarnogórskiego rządu, który ewidentnie próbuje zachęcić do urlopu. Na miejscu wszyscy mówią, że następnym krokiem będzie zniesienie testów przy przylocie. Czekamy na te dobre informacje.


Gdzie szukać informacji o aktualnych obostrzeniach w Czarnogórze

Wszystkie informacje o obostrzeniach w Czarnogórze – ustawy, wyniki testów, ilość zachorowań, aktualizowane codziennie znajdziesz na stornie internetowej:

Storna poświęcona koronowirusowi: www.covidodgovor.me (tylko w języku czarnogórskim)

Storna Instytutu Zdrowia: www.ijzcg.me

Strona rządowa: www.gov.me/en

Obostrzenia w Czarnogórze – maseczki

Obowiązek noszenia maseczki

Od początku pandemii jest nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych takich jak: sklepy, komunikacja publiczna, urzędy, banki, poczty, hotele. Ten przepis jest bardzo przestrzegany. Nie ma szansy, aby wejść do sklepu bez maseczki – nie wpuści nas ochrona, ani obsługa. Nie mam tutaj miejsca na dyskusję czy ktoś się z tym zgadza, uznaje zasadność noszenia maseczki. Nie znaleźliśmy żadnego przypisu o osobach, które mogą być z tego zwolnione np. z powodów zdrowotnych.

Otwarta przestrzeń

Od sierpnia 2020 roku został wprowadzony nakaz noszenia maseczki w otwartej przestrzeni publicznej. W tym przypadku, nie jest on respektowany. W przeciwieństwie do zamkniętych przestrzeni – mało osób stosuje się do tego. Na ulicach widujemy pojedyncze osoby i raz zdarzyło się nam usłyszeć od policji w miejscu zatłoczonym i bardziej popularnym np. Kotor. Nie znamy osoby i nie słyszeliśmy, aby ktokolwiek dostał mandat za brak maseczki.

Obostrzenia w Czarnogórze – restauracje i hotele

Restauracje, bary i kawiarnie oraz sklepy

Nad wybrzeżem wszystkie bary, restauracje i kawiarnie są otwarte. Zamknięte natomiast w regionie górskim. Przy stoliku (w środku) mogą siedzieć max. 4 osoby dorosłe. Obsługa chodzi w maseczkach, wszędzie dostępne są preparaty do dezynfekcji (na stolikach, przy wejściu). Restauracje, bary i kawiarnie są otwarte do 23.00. Muzyka na żywo w ogródkach od 19:00-22:00. Sklepy są otwarte do 22:00.

Hotele i apartamenty

Wszystkie obiekty noclegowe nad wybrzeżem są otwarte. Muszą przestrzegać reżimu sanitarnego, poruszanie się we wspólnej przestrzeni zamkniętej w maseczce, punkty do dezynfekcji.

Gdzie można wykonać test

Jeśli masz objawy, skontaktuj się z lokalną kliniką COVID, gdzie lekarz przeprowadzi badanie i ocenę do testów. Lekarz zdecyduje, czy przeprowadzić badanie na miejscu, czy skierować do lokalnej służby epidemiologicznej. Możesz również wykonać testy PCR w lokalnej służbie epidemiologicznej w celu przyjęcia do szpitala, leczenia lub procedury diagnostycznej. Możesz także samodzielnie przetestować się w prywatnych laboratoriach zgodnie z procedurami określonymi dla siebie przez każde laboratorium (szybkie testy antygenowe, testy PCR, testy serologiczne).

Miasto Nazwa punktu Kontakt
Aba MedicaUlcinj068 885 556
abamedicalab@gmail.com
Krapovic MedicalBudva068 025 006
krapovicmedical@t-com.me
Milmedika BudvaBudva033 452 187
budva@milmedika.com
Poliklinika Dr VuksanovićBar030 315 900
mvlab@t-com.me
PZU „Dr Zejnilović”Bar069 295 333
labzejnilovic@gmail.com
Analitika Herceg NoviHerceg Novi067 640 955
analitika@t-com.me
MB LabHerceg Novi067 838 047
pzumb@t-com.me
Milmedika TivatTivat067 335 236
milmedikativat@gmail.com
Milmedika NikšicNikšić040 213 740
niksic@milmedika.com
BONA-LAB prima PodgoricaPodgorica020 218 628
bonalabprima@gmail.com
In Vitro LaboratorijaPodgorica020 231 822
invitrolaboratorija@gmail.com
In Vitro plusPodgorica020 656 900
invitrolaboratorija@gmail.com
Milmedika PodgoricaPodgorica020 220 190
milmedika@yahoo.com
Moj labPodgorica067 335 236
adis.martinovic@mojlab.me
DIAGNOSTICAPodgorica020 269 269
diagnostica@t-com.me
Ars MedicaPodgorica020 227 227
laboratorija@arsmedica.me
CodraPodgorica069 114 642
codra.uniqa@gmail.com
Poliklinika FilipovićPodgorica067 395 439
info@poliklinikafilipovic.com
Lista laboratoriów, gdzie można zrobić test

Jak wygląda przestrzeganie obostrzeń w Czarnogórze

Na bieżąco wszystko relacjonujemy na Facebooku i Instagramie. Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że być może kilku dniach publikacji coś się znowu zmieni. O tym, też Was poinformujemy.

Poprzedni artykułChorwacka przystań – recenzja
Następny artykułBałkańskie przeboje w polskich wersjach – część 2
Czy moja miłość do Czarnogóry była od pierwszego wejrzenia? Oj przyznam szczerzę, że tak! Od początku byłam zauroczona i żartowałam, że muszę znaleźć tutaj męża, aby zamieszkać na dłużej. Na szczęście znalazłam inny sposób na trwałe związanie się z tym krajem... Założyłam bloga. W tamtym momencie nie zdawałam sobie sprawy, że już wszystkie ścieżki w moim życiu, będą prowadzić w jednym kierunku. Będzie mi miło jak podzielisz się ze mną w komentarzu, od kiedy towarzyszysz mi w tej czarnogórskiej podróży :)

6 KOMENTARZE

 1. Hej Natalio,
  na początku maja planuję przylecieć do Dubrovnika i od razu przemieścić się do Czarnogóry na około 2 tygodnie zwiedzania transportem publicznym i tu zaczyna się problem. Mianowicie, nie mogę znaleźć (w popularnych wyszukiwarkach) w tym okresie żadnych połączeń autobusowych na trasie Dubrovnik – Herceg Novi, tylko oferty prywatnych transferów.
  Czy połączenia autobusowe pomiędzy Chorwacją a Czarnogóra zostały zawieszone z powodu covid-sars-2? Czy masz może wiedzę na ten temat?

  Pozdrawiam,
  Monika

 2. Siemka! Widze ze aktualizacja artykulu byla doslownie wczoraj(23.04), ale widniejace na tej stronie obostrzenia byly wazne do 17.03, gdzies na forum fly4free wyczytalem ze obecne restykcje mialy obowiazywac do 19.04. Jak to wyglada obecnie? Jest jakas zmiana czy wjazd dalej tylko z testem pcr badz antygenowym?

  Pozdrawiam 🙂

  • Artykuł jest aktualny. Jak coś się zmienia to dopisujemy itp. te obostrzenia obowiązują do 30.04, kiedy będzie znów konferencja. Co tydzień są ogłaszane nowe zasady.

 3. Dzień Dobry 😁

  Czy test serologiczny IgG musi mieć poświadczenie w j.angielskim? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. W przychodniach, też twierdzą, że w j. angielskim nie wydają wyników
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witamy,
   wynik testu musi być w języku angielskim. Jeżeli nie robią w przychodni to wtedy trzeba przetłumaczyć u tłumacza. Pozdrawiamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here