Strona główna Kultura #Zostańwdomu i odwiedź online muzeum w Czarnogórze

#Zostańwdomu i odwiedź online muzeum w Czarnogórze

1191
2
Pałac Króla Mikołaja.
Pałac Króla Mikołaja.

Zwiedzanie online muzeum w Czarnogórze? Kto by pomyślał. Nie ma co się oszukiwać, muzea tutaj są proporcjonalne do rozmiaru kraju – małe, ale za to z bogatą historią. Nie mają co się równać ze światowymi obiektami, które udostępniają wirtualne zwiedzanie. Jednak my niesamowicie doceniamy samą inicjatywę, że ktoś wpadł na taki pomysł i przygotował odpowiednie materiały. Właśnie teraz, gdy w czasach wirusa, spędzamy tyle czasu w domu, warto skorzystać z bezpłatnej formy i obejrzeć eksponaty czarnogórskiej historii.

Muzeum sztuki w Cetinje.
Muzeum sztuki w Cetinje.

Online muzeum w Czarnogórze, które robi wrażenie

Muzeum Króla Mikołaja zostało założone w 1926 roku w rezydencji ostatniego władcy Czarnogóry Nikoli I Petrovica Njegoša, jako rozszerzenie tradycji zbierania i starannego przechowywania materialnych dowodów przeszłości Czarnogóry. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1863 roku i została ukończona około 1867 roku. W dawnej rezydencji, a dzisiejszym muzeum, możemy zobaczyć jak wyglądało pałacowe życie. Meble i całe wyposażenie z tamtego okresu niezmiennie znajduje się w kilkunastu salach. W środku niezliczona liczba eksponatów przenosi nas do XIX wieku. Jest to muzeum, które możemy z czystym sumieniem polecić jak w końcu będziecie mogli tutaj dotrzeć!

Adres: Dvorski Trg, Cetinje

Normalny bilet wstępu: 5 euro

Link do wirtualnego zwiedzania: Muzeum Króla Mikołaja w Cetinje

Muzeum Króla Mikołaja.
Muzeum Króla Mikołaja.
Pałac Króla Mikołaja.
Pałac Króla Mikołaja.

Narodowe muzeum w Czarnogórze

Obiekt, znajdujący się w historycznym centrum Cetinje, też można odwiedzić w ramach zwiedzania online muzeum w Czarnogórze. W tym miejscu, przechowywane są najważniejsze materialne i duchowe ślady istnienia Czarnogóry i innych ludów zamieszkujących terytorium. Muzeum Narodowe to bardziej instytucja, niż wolno stojący budynek. Złożone jest z czterech specjalnych jednostek muzealnych – historycznego, sztuki, archeologicznego i etnograficznego.

Adres: Novice Cerovića, Cetinje

Normalny bilet wstępu: 4 euro

Link do wirtualnego zwiedzania: Muzeum Sztuki w Cetinje 

Adres: Novice Cerovića

Normalny bilet wstępu: 3 euro

Link do wirtualnego zwiedzania: Muzeum Historyczne w Cetinje 

Historyczne muzeum w Czarnogórze.
Historyczne muzeum w Czarnogórze.
Muzeum w Czarnogórze.
Muzeum w Czarnogórze.

„Bilardówka” też w wersji online

Bilardówka to dawna rezydencja Petara II Pietrovića Njegoša, zbudowana w 1838 r. Jest miejscem, w którym odwiedzający może właściwie na własnej skórze poczuć okoliczności i warunki, w których mieszkał, rządził i tworzył wielki czarnogórski władyka. Petar II był duchowym władcą, poetą i filozofem. Stworzył wiele ważnych dzieł. Największym jego utworem jest Górski wieniec. Akcja utworu rozgrywa się w ostatnich latach XVII w. Władyka czarnogórski Daniło ubolewa nad potęgą turecką, którą utożsamia z siłami szatańskimi. Wspomina bitwę na Kosowym Polu i późniejsze walki z Turkami, konkludując, iż Czarnogóra jest jedyną siłą na Bałkanach, która może stawić opór Turkom. Przynależność gatunkowa Górskiego wieńca budzi kontrowersje wśród literaturoznawców, którzy klasyfikują dzieło jako epos, dramat lub jako utwór jedyny w swoim rodzaju, niemożliwy do jednoznacznego zaklasyfikowania.

W muzeum można zobaczyć kilka wydań wspomnianego dzieła. Do tego dochodzą meble, prywatne rzeczy Petara II takie jak np. stół bilardowy, od którego obiekt wziął nazwę. Koniecznie zapytajcie polskiego przewodnika o historie związaną z tym stołem. Wartymi obejrzenia salami jest m.in. biblioteka wraz z całą zawartością. To co może zauroczyć to kamienny charakter tego miejsca oraz bliskość Monastyru Cetinjskiego. Obiekt, który darzymy największym sentymentem. To pierwsze miejsce w Cetinje kompleksowo przez nas obejrzane, dlatego cieszymy się bardzo, że jest ujęte w projekcie online muzeum w Czarnogórze i wiele osób, może zrobić sobie przedsmak zwiedzania.

Adres: Dvorski Trg

Normalny bilet wstępu: 3 euro

Link do wirtualnego zwiedzania: „Bilardówka” czyli muzeum Piotra II Petrovića Njegoša 

Bilardówka w Cetinje.
Bilardówka w Cetinje.

Zwiedzanie online muzeum w Czarnogórze

Taki online sposób poznawania dziedzictwa czarnogórskiego może Wam pomóc w tym, co będziecie chcieli zobaczyć będąc już tutaj na miejscu w Czarnogórze. Zobaczcie podczas tych spacerów online co Wam się podoba, a co wygląda na kolejną zwykłą wizytę w muzeum. To taki przedsmak tego, jak można spędzić czas w Cetinje zwiedzając miasto z polskim przewodnikiem. W czasie pandemii ruszył kolejny projekt wirtualnego zwiedzania Narodowego Muzeum w Czarnogórze, bardziej przygotowany min. z podkładem muzycznym.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj