Polski przewodnik w Budvie to kontynuacja naszego opowiadania o zwiedzaniu Czarnogóry pod okiem lokalnego eksperta. Zdecydowaliśmy się połączyć oba miasta ze względu na niewielki dystans, który je dzieli, podróż autem czy autokarem zajmuje około 30 minut. Tym razem również pochylimy się nad tym co możecie zrobić na „własną rękę”, a kiedy warto skorzystać z pomocy polskiego przewodnika.

Zaczniemy od Budvy, nazywanej stolicą turystyki czarnogórskiej, a potem przyjrzymy się temu co warto zrobić w Cetinje.

Polski przewodnik w Budvie

Budva to najpopularniejsza nadmorska miejscowość wypoczynkowa w Czarnogórze. Stare miasto, które liczy 2,5 tys. lat, kilometry plaż prowadzące do lśniącego morza, bujne nocne życie, to tylko kilka powodów, dla których to miejsce odwiedza prawie każdy turysta.

Zwiedzanie z polskim przewodnikiem jest na pewno niezbędną opcją dla grup. W sezonie 2020 powinien stanąć punkt informacji turystycznej (jeszcze go nie ma), gdzie będzie przyjmowana opłata za zwiedzanie zorganizowanych grup, m.in. tak samo jak przy zwiedzaniu z przewodnikiem w Kotorze. Opłata ok. 1,50 euro od osoby, nie obowiązuje osób indywidualnych. Na teren starego miasta może każdy wejść bezpłatnie.

Cenną wskazówką dla grup jest informacja, że poruszanie się z przewodnikiem po starówce czy wspólne wejście na cytadelę nie jest możliwe, ze względu na brak wystarczającej przestrzeni. Dlatego, opowieść o mieście najlepiej przekazywać na placu przed główną bramą, lub przed cytadelą. Może to podstawowe rzeczy, które każdy przewodnik powinien wiedzieć, ale nie raz widzieliśmy jak wąskie uliczki były zablokowane przez duże grupy, bo przewodnik robił pauzy na opowiadanie.

Zwiedzanie starówki z polskim przewodnikiem w Budvie, nie zajmie więcej niż 1 godzinę. Dlatego idealnie jest takie zwiedzanie połączyć z innymi atrakcjami, my polecamy wizytę w Cetynie, dlatego połączyliśmy te miejsca w jednym artykule. Dobry przewodnik opowie nie tylko o historii obu miast, ale nawiąże do całej Czarnogóry.  Podczas takiego zwiedzania możemy naprawdę uzyskać wiele niezwykłych informacji.

Widok na stare miasto.
Najsłynniejsza tancerka w Budvie.

Zwiedzanie Budvy na własną rękę

Lokalizacja Budvy oznacza również dobrą bazę wypadową do odkrywania Czarnogóry. Jest ona dobrze skomunikowana i łatwo można stąd zwiedzić najważniejsze atrakcje Czarnogóry wynajętym samochodem.  Budva jest świetnym wyborem jeżeli ktoś chce dużo zwiedzać podczas urlopu i warto właśnie tutaj wybrać odpowiednie zakwaterowanie.

Bardzo dobry pomysłem jest całodniowe zwiedzanie Budvy i skorzystanie z kilku atrakcji turystycznych dostępnych na miejscu. Warto wybrać się na spacer po starym mieście, zwiedzić cytadelę i zaczerpnąć trochę historii, a  pozostały czas można wykorzystać na kilka sposobów:

  • Plażowanie i pływanie. Do wyboru mamy Slovenka Plaza i plaża Mogren.
  • Rejs na wyspę Sveti Nikola – tzw. wyspa Hawajska, widoczna z prawie każdego miejsca w mieście. Idealna na nurkowanie i podziwianie Budvy od strony morza. Wodne taksówki kosztują ok. 3 euro w obie strony.
  • Wizyta w Aquaparku, będzie to świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Wejście 15 euro – dzieci, 18 euro – dorośli.
  • Spacer wzdłuż wybrzeża przez tunel do Becići i dalej, aż do plaży Kamenovo. Trasa ok. 5 kilometrów (od starego miasta z Budvy).

hvalaRada: Wybierając się na jeden dzień do Budvy, przygotuj się na problem z parkowaniem. Od razu polecamy skorzystać z płatnych parkingów. Szkoda tracić czas na szukanie bezpłatnych miejsc, bo czasami ciężko nawet jest znaleźć te płatne. Najwięcej miejsc będzie przy centrum handlowym TQ Plaza. 

W tle wyspa Sveti Nicola tzw. Hawaii Island.
W tle wyspa Sveti Nicola tzw. Hawaii Island.

Zwiedzanie z polskim przewodnikiem w Cetinje

Cetinje to kolebka czarnogórskiej kultury i państwowości, a dodatkowo główne centrum religijne. Do roku 1945 było również stolicą kraju. Położone jest u podnóża masywu Lovćen, a zamieszkuje je około 13.000 mieszkańców. Choć liczba mieszkańców nie powala na kolana, to Cetinje ma wiele do zaoferowania.

To tutaj możemy zobaczyć pałace książęce, cerkwie oraz jeden z najważniejszych monastyrów w kraju – Monastyr Cetyński. Do miasta można dojechać dobrą trasą z Budvy około 30 minut jazdy autem, lub ekstremalną trasą P1 łącząca Kotor i Cetinje. Wtedy czas podróży wydłuża się do co najmniej 1,5 h. O miejsca parkingowe w centrum jest bardzo łatwo, kiedy będziecie się kierować autem na opisane poniżej atrakcję, traficie na duży parking dla aut osobowych i autokarów. Na parkingu jest także kilka straganów z pamiątkami. Tutaj: kubki, koszulki, magnesy i pozostałe pamiątki będą nieco tańsze niż np. w Kotorze czy Budvie. Parking to koszt 2 euro, bez limitu czasowego.

W Cetynie można odpocząć od tłumów turystów.
W Cetinje można odpocząć od tłumów turystów.

Największy rozkwit miasta przypada na czas rządów władyki Petra II Petrovicia-Njegosza. To za jego władania dochodzi do rozbudowy i urbanizacji miasta. W 1838 roku, Njegosz wznosi tu swój pałac zwany „Bilardówką”. Pałac jest dostępny do zwiedzania dla grup zorganizowanych, a także dla pojedynczych osób. W środku przewodnik opowie Wam nie tylko o początkach państwowości i o samym władyce, ale także o tym jak wyglądało życie w „Bilardówce”. Bilet to koszt około 3 euro za osobę.

Niedaleko znajduje się kolejny z pałaców, dokładniej należący do jedynego króla Czarnogóry, króla Mikołaja I. O kilkadziesiąt lat młodszy od pałacu Njegosza, (wybudowany w latach 1863 – 1867), posiada bardzo dobrze zachowane wnętrza, a jedną z ciekawostek związanych z życiem króla Mikołaja I, jest to, że spłodził… siedem córek! Bilet to koszt około 5 euro za osobę.

Dodatkowymi atrakcjami w Cetinje są: Cerkiew na Ćipurze (miejsce spoczynku prochów króla Mikołaja), błękitny Pałac Prezydencki oraz Monastyr Cetyński, najważniejszy klasztor na terenie Czarnogóry. To w nim uczył się władyka Petar II Petrović-Njegosz. Monastyr kilkukrotnie był niszczony. Ważną datą w jego historii jest rok 1692, kiedy to mnisi z Cetinje wysadzili swój klasztor w powietrze. Dlaczego? Powodem była armia Imperium Osmańskiego, która zbliżała się do miasta. Mnisi woleli podłożyć proch pod monastyr niż oddać go w ręce muzułmanów.

Jak już wiecie to miejsce bardzo historyczne, jeżeli chcecie w pełni wykorzystać drzemiące w nim możliwości, to tutaj naprawdę przyda się pomoc polskiego przewodnika.

Pałac prezydencki w Cetynie.
Pałac prezydencki w Cetinje.

Polski przewodnik w Budvie, plusy ze zwiedzania

W każdym artykule staramy się przedstawić Wam propozycję zwiedzania indywidualnego i w towarzystwie polskojęzycznego przewodnika. Poznawanie nowego kraju daje nam pełny obraz z jego tłem historycznym, kulturowym i religijnym. Dlatego warto wybrać się chociaż na jedną wycieczkę z takim lokalnym ekspertem, wybierzcie tylko w jakim miejscu chcecie więcej dowiedzieć się o tym pięknym kraju, w Budvie czy w Kotorze?

Pomysłów na indywidualne zwiedzanie jest pełno na naszym blogu, przed urlopem wystarczy poczytać i poszaleć przy planowaniu wyjazdu. Jak organizacyjne rzeczy stanowią dla Ciebie kłopot to zawsze możesz się z tym zgłosić do nas.

No i odwieczny dylemat… Kotor czy Budva? Co Was bardziej urzekło? Gdzie planujecie się wybrać na urlop? Piszcie w komentarzach, bo jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.

15 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobry artykuł , dużo cennych wskazówek i wiedzy . Bardzo profesjonalny blog , wybierając się do Czarnogóry odezwę do państwa bo będę potrzebować przewodnika ?pozdrawiam

    • Pani Aniu,
      taki uśmiech mam na twarzy po Pani komentarzu 🙂 Dziękujemy bardzo!
      Oczywiście zapraszamy do Czarnogóry i kontaktu z nami.
      Pozdrawiam i miłego dnia życzę 😀

  2. Dzięki za ten blog i fantastyczne opisy. Akurat na początku czerwca wybieramy się z żoną do Budvy, jako miejsca wypadowego do zwiedzania tego kraju. Będziemy tam po raz pierwszy 🙂
    Dziękuję więc jeszcze raz za wszystkie wskazówki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj