Wodospad Niagara w Europie? Tak, a dokładnie w Czarnogórze. Jest to jeden z kilku wyjątkowych czarnogórskich wodospadów, miejsce które wyróżnia się na tle innych znikających atrakcji turystycznych.

Wodospad Niagara w Czarnogórze

Czarnogóra, jak już zdążyliśmy przywyknąć, zaskakuje na każdym kroku. Jeśli znudzi nam się europejski klimat to możemy wybrać się na Hawaje, albo –  jak w tym przypadku – podziwiać wodospad Niagara.

Wodospad Niagara w Czarnogórze.
Wodospad Niagara w Czarnogórze.

To wdzięcznie nazwane miejsce znajduje się na rzece Cem niedaleko Podgoricy. Oddalony od lotniska o 7 km, a od centrum stolicy 9 km punkt, jest idealnym pomysłem, żeby się zrelaksować np. w sytuacji opóźnienia na lotnisku Podgorica.

Jest to jedna z wielu atrakcji turystycznych Czarnogóry, gdzie można tylko dojechać samochodem. Nie ma możliwości dojazdu komunikacją publiczną, dlatego w grę wchodzi auto lub wynajęta taksówka.

Wodospad Niagara w Czarnogórze.
Wodospad Niagara w Czarnogórze.

Nad rzeką znajduję się restauracja – o nazwie takiej samej jak wodospad. W tak urokliwym otoczeniu przy dźwiękach wody możemy delektować się kawą lub lokalnymi specjałami. Mamy do wyboru stoliki na zewnątrz – praktycznie przy samej linii brzegowej lub w środku lokalu. Dodatkowo do dyspozycji jest wielka sala, w której jest możliwość zorganizowania przyjęć i większych uroczystości.

Restauracja nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.
Restauracja nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.

Całe koryto rzeki Cem znajduje się w malowniczej okolicy. Rozsiane dookoła pola z winoroślami i równiny, to widok niespotykany w Czarnogórze. Płaski teren to wyjątkowy widok w kraju o 70% pokryciu górami. Wzdłuż nitki wodnej niejednokrotnie zachwycimy się dziełami matki natury.

Rzeka Cem nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.
Rzeka Cem na której znajduję się wodospad Niagara.

Warto, również tutaj wspomnieć o inwencji twórczej człowieka idealnie wkomponowującej się w otoczenie. Czasami trzeba się zatrzymać lub wytężyć bardziej wzrok, żeby zobaczyć w oddali hobbitowe domy wbudowane w ziemię, stare mosty nad rzeką czy kładki piesze. Oczywiście znajdzie się tu kilka dzikich „plaż”, aby móc się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie.

Domy zbudowane w ziemi nad korytem rzeki Cem, niedaleko wodospadu Niagara w Czarnogórze.
Domy wbudowane w ziemi nad korytem rzeki Cem.

Czarnogórski wodospad, nie dla każdego

Wodospad Niagara to magiczna atrakcja Czarnogóry – pojawia się i znika. Na wiosnę poziom wody w rzece Cem jest tak duży, że tworzy się wartki nurt dający widowiskowy wodospad. Wraz z rosnącą temperaturą powietrza poziom wody opada, dając już znikome ilości w okresie sierpnia. Wodospad po prostu znika.

W wysokim sezonie, gdzie liczba potencjalnych obserwatorów jest najliczniejsza, Niagara „chowa się” przed turystami. Jeśli chcemy koniecznie zobaczyć to miejsce – warto wiedzieć, kiedy najlepiej jechać do Czarnogóry.

Niski poziom wody w wodospadzie Niagara w Czarnogórze.
Niski poziom wody w wodospadzie (fot. Igor Bulajic).

To wszystko powoduje, że miejsce nabiera wyjątkowego charakteru i odrobiny tajemniczości. Mogą je podziwiać nieliczni turyści w okresach niskiego sezonu i tylko wtedy, gdy wody jest wystarczająco dużo w rzece, oraz Ci, którzy poznają kraj samochodem i szukają mniej znanych miejsc. Jak to na matkę naturę przystało, potrafi zaskakiwać. Podobnie w tym przypadku – wodospad nie każdemu pozwala nacieszyć się swoim pięknem.

Koryto rzeki Cem nad czarnogórskim wodospadem Niagara.
Koryto rzeki Cem.
Rzeka Cem i wodospad Niagara w Czarnogórze.
Rzeka Cem i wodospad Niagara w Czarnogórze.

Magiczny wodospad

Miejsce z czarnogórskim wodospadem Niagara jest dla mnie szczególne. Jest to jedna z pierwszych atrakcji Czarnogóry jakie widziałam poznając ten kraj, odkryta przez przypadek podczas wyprawy do polskiej ambasady w Podgoricy. Na długo wdarł się kolorem i dźwiękiem do mojej pamięć.

Wodospad Niagara był jednym z pierwszych miejsc, które odwiedziłam w Czarnogórze.

Jeżeli podoba Ci się forma w jakiej opowiadamy na blogu o Czarnogórze i chciałbyś zwiedzać ten kraj w naszym towarzystwie, to jest nam bardzo miło! Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Jak poszukujesz pilota turystycznego lub polskiego przewodnika w Czarnogórze, to również możemy zorganizować taką pomoc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here