Wodospad Niagara w Europie? Tak, a dokładnie w Czarnogórze. Jest to jeden z kilku wyjątkowych czarnogórskich wodospadów, miejsce które wyróżnia się na tle innych znikających atrakcji turystycznych.

Wodospad Niagara w Czarnogórze

Czarnogóra, jak już zdążyliśmy przywyknąć, zaskakuje na każdym kroku. Jeśli znudzi nam się europejski klimat to możemy wybrać się na Hawaje, albo –  jak w tym przypadku – podziwiać wodospad Niagara.

Wodospad Niagara w Czarnogórze.
Wodospad Niagara w Czarnogórze.

To wdzięcznie nazwane miejsce znajduje się na rzece Cem niedaleko Podgoricy. Oddalony od lotniska o 7 km, a od centrum stolicy 9 km punkt, jest idealnym pomysłem, żeby się zrelaksować np. w sytuacji opóźnienia na lotnisku Podgorica.

Jest to jedna z wielu atrakcji turystycznych Czarnogóry, gdzie można tylko dojechać samochodem. Nie ma możliwości dojazdu komunikacją publiczną, dlatego w grę wchodzi auto lub wynajęta taksówka.

Wodospad Niagara w Czarnogórze.
Wodospad Niagara w Czarnogórze.

Nad rzeką znajduję się restauracja – o nazwie takiej samej jak wodospad. W tak urokliwym otoczeniu przy dźwiękach wody możemy delektować się kawą lub lokalnymi specjałami. Mamy do wyboru stoliki na zewnątrz – praktycznie przy samej linii brzegowej lub w środku lokalu. Dodatkowo do dyspozycji jest wielka sala, w której jest możliwość zorganizowania przyjęć i większych uroczystości.

Restauracja nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.
Restauracja nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.

Całe koryto rzeki Cem znajduje się w malowniczej okolicy. Rozsiane dookoła pola z winoroślami i równiny, to widok niespotykany w Czarnogórze. Płaski teren to wyjątkowy widok w kraju o 70% pokryciu górami. Wzdłuż nitki wodnej niejednokrotnie zachwycimy się dziełami matki natury.

Rzeka Cem nad wodospadem Niagara w Czarnogórze.
Rzeka Cem na której znajduję się wodospad Niagara.

Warto, również tutaj wspomnieć o inwencji twórczej człowieka idealnie wkomponowującej się w otoczenie. Czasami trzeba się zatrzymać lub wytężyć bardziej wzrok, żeby zobaczyć w oddali hobbitowe domy wbudowane w ziemię, stare mosty nad rzeką czy kładki piesze. Oczywiście znajdzie się tu kilka dzikich „plaż”, aby móc się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie.

Domy zbudowane w ziemi nad korytem rzeki Cem, niedaleko wodospadu Niagara w Czarnogórze.
Domy wbudowane w ziemi nad korytem rzeki Cem.

Czarnogórski wodospad, nie dla każdego

Wodospad Niagara to magiczna atrakcja Czarnogóry – pojawia się i znika. Na wiosnę poziom wody w rzece Cem jest tak duży, że tworzy się wartki nurt dający widowiskowy wodospad. Wraz z rosnącą temperaturą powietrza poziom wody opada, dając już znikome ilości w okresie sierpnia. Wodospad po prostu znika.

W wysokim sezonie, gdzie liczba potencjalnych obserwatorów jest najliczniejsza, Niagara „chowa się” przed turystami. Jeśli chcemy koniecznie zobaczyć to miejsce – warto wiedzieć, kiedy najlepiej jechać do Czarnogóry.

Niski poziom wody w wodospadzie Niagara w Czarnogórze.
Niski poziom wody w wodospadzie (fot. Igor Bulajic).

To wszystko powoduje, że miejsce nabiera wyjątkowego charakteru i odrobiny tajemniczości. Mogą je podziwiać nieliczni turyści w okresach niskiego sezonu i tylko wtedy, gdy wody jest wystarczająco dużo w rzece, oraz Ci, którzy poznają kraj samochodem i szukają mniej znanych miejsc. Jak to na matkę naturę przystało, potrafi zaskakiwać. Podobnie w tym przypadku – wodospad nie każdemu pozwala nacieszyć się swoim pięknem.

Koryto rzeki Cem nad czarnogórskim wodospadem Niagara.
Koryto rzeki Cem.
Rzeka Cem i wodospad Niagara w Czarnogórze.
Rzeka Cem i wodospad Niagara w Czarnogórze.

Magiczny wodospad

Miejsce z czarnogórskim wodospadem Niagara jest dla mnie szczególne. Jest to jedna z pierwszych atrakcji Czarnogóry jakie widziałam poznając ten kraj, odkryta przez przypadek podczas wyprawy do polskiej ambasady w Podgoricy. Na długo wdarł się kolorem i dźwiękiem do mojej pamięć.

Wodospad Niagara był jednym z pierwszych miejsc, które odwiedziłam w Czarnogórze.

Jeżeli podoba Ci się forma w jakiej opowiadamy na blogu o Czarnogórze i chciałbyś zwiedzać ten kraj w naszym towarzystwie, to jest nam bardzo miło! Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Jak poszukujesz pilota turystycznego lub polskiego przewodnika w Czarnogórze, to również możemy zorganizować taką pomoc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

2 KOMENTARZE

  1. Jest tam woda pod koniec września? Czytam, że to wodospad sezonowy. Wygląda na to, że nawet bez wodospadu teren widokowo bardzo ciekawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj