Istnieje całkowity zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego spoza UE.
Istnieje całkowity zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego spoza UE.

Co możemy przywieźć i wywieźć z Czarnogóry – to drugie najczęściej zadawane pytanie obok wyboru dokumentów. Przeciętny turysta nie jest świadomy jakie są regulacje prawne w danym kraju do momentu, w którym coś się wydarzy. Często tracimy na naszej niewiedzy, dlatego informację ogólne o państwie do którego jedziemy są obowiązkową lekturą przed urlopem.

Opuszczanie Unii Europejskiej i strefy Schengen

Dla podróżnych istotne są te informacje ogólne o Czarnogórze, które realnie mają znaczenie podczas wakacji. Przepisy prawne wydają się być odległym tematem i zazwyczaj mało interesującym dla turystów. Jednak w przypadku spędzania urlopu poza Unią Europejską jest to jedna z najważniejszych kwestii przygotowania się do wyjazdu.

Przepisy prawne dotyczące podróżowania do krajów poza wspólnotę są bardziej rygorystyczne. Czasami turyści mogą na tym skorzystać jak np. przy robieniu zakupów lub w kwestii bagażu podręcznego w Czarnogórze. W innych przypadkach należy dokładniej się przygotować, bo prawo jest bardziej zaostrzone.

Ilość dozwolonego alkoholu spoza Unii.
Ilość dozwolonego alkoholu spoza Unii.

Ile alkoholu możemy przywieźć i wywieźć z Czarnogóry

Dla dużej grupy turystów informacje dotyczące czarnogórskich specjałów alkoholowych będą bardzo ważne i interesujące. Smakując tych wybornych trunków na miejscu łatwo wpaść w szał zakupów, zwłaszcza ze świadomością ich korzystnych cen i walorów smakowych. Dodatkowo wiedząc, że w bagażu podręcznym można poszaleć z mililitrami, będziemy chcieli wywieźć z Czarnogóry kilka butelek.

Tutaj jednak – mówiąc o ilościach – pojawiają się bardziej zaostrzone przepisy. Na jedną osobę dorosłą przypada dużo mniejsza dopuszczalna ilość alkoholu niż w UE.


Ilości alkoholu dopuszczalna na jedną 
osobę dorosłą:

 • 4 litry wina
 • 16 litrów piwa
 • 1 litr alkoholu powyżej 22% LUB 2 litry alkoholu do 22%

Patrząc na usposobienie czarnogórskich celników i straży granicznej jestem w stanie stwierdzić, że z kraju możemy wywieźć dosyć dużo. Niestety, gorsza sytuacja może okazać się już po drugiej stronie, czyli przy kontroli w Polsce.

Ilość papierosów spoza Unii.
Ilość papierosów spoza Unii.

Ile papierosów możemy przywieźć i wywieźć z Czarnogóry

Podobnie wygląda kwestia papierosów oraz tytoniu. Także tutaj przepisy prawne są bardziej rygorystyczne i zdecydowanie mniejsze dopuszczalne ilości niż w pozostałej części Europy.

Palacze nie będą rozczarowani, bo ceny na miejscu wyrobów tytoniowych są niższe niż w Polsce, więc dużych zapasów ze sobą nie musimy zabierać. Ewentualnie może nas kusić, aby w drodze powrotnej wykorzystać te korzystne ceny i zrobić nieco większe zakupy.


Ilości wyrobów tytoniowych dopuszczalna na jedną
osobę dorosłą:

 • 200 szt. papierosów
 • 50 szt. cygar
 • 250 g tytoniu

Co możemy przywieźć i wywieźć z Czarnogóry – żywność

Dużo bardziej zaostrzone przepisy pojawią się w kwestii przewożenia żywności spoza UE. Ze względów humanitarnych i ochrony przed chorobami przenoszonymi przez zwierzęta, istnieje CAŁKOWITY zakaz przywożenia niektórych produktów na teren wspólnoty. Komunikaty o tym zakazie widnieją wszędzie – zarówno w Polsce jak i na lotniskach w Czarnogórze.

Decydując się na dojazd samochodem z Polski musimy bardziej przestrzegać tego, co możemy przywieźć i wywieźć  z Czarnogóry, niż gdy lecimy samolotem. Jednak wybierając podróż własnym środkiem transportu mamy zdecydowanie większe pole manewru z bagażem niż w przypadku samolotu, gdzie ogranicza nas pojemność walizek i normy linii lotniczych. Pakując w bagażnik niezbędne rzeczy należy pamiętać, że formalnie istnieją produkty, których nie możemy przywieźć.

Do Czarnogóry możemy ze sobą przywieźć:  

  • do 10 000 euro (powyżej należy zgłosić celnikowi)
  • produkty dla dzieci tj. sproszkowane mleko czy specjalną żywność (oryginalnie zapakowaną)
  • do 5 kg (łącznie) świeżych owoców i warzyw
  • do 1 kg (łącznie) suszonych owoców, grzybów, kawy, herbaty
  • do 1 l alkoholu
  • do 5 l wody pitnej
  • do 2 l napojów chłodzących
  • do 1 kg produktów spożywczych tj. słodycze, dżemy, makaron (oryginalnie zapakowaną)

Całkowity zakaz wwozu dotyczy:

  • produktów mięsnych i wyrobów pochodzenia mięsnego, półproduktów mięsnych itp. (nawet próżniowo pakowanych)
  • ryb i owoców morza
  • produktów mlecznych (nawet oryginalnie pakowanych)

Od 14 grudnia 2019 r. jest zakaz wwozu owoców, warzyw i roślin na teren wspólnoy. Wwozić na teren Unii Europejskiej można tylko 5 rodzajów owoców: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Źródło: gov.pl

Informacja o zakazie wwożenia produktów zwierzęcych z krajów spoza UE z lotniska w Polsce.
Informacja o zakazie wwożenia produktów zwierzęcych z krajów spoza UE z lotniska w Polsce.
Informacja o zakazie wwożenia produktów zwierzęcych z krajów spoza UE z lotniska w Czarnogórze.
Informacja o zakazie wwożenia produktów zwierzęcych z krajów spoza UE z lotniska w Czarnogórze.

Czy warto ryzykować?

Przywykliśmy do pewnych ułatwień w podróżowaniu w Unii Europejskiej i mamy sporo nawyków. W strefie Schengen ułatwione jest przemieszczanie się i podróżowanie bez kontroli. Dla miliona turystów jest to zdecydowanie najdogodniejsze z obowiązujących norm. Na Bałkanach będzie inaczej, dlatego przed wizytą trzeba zapoznać się z procedurami wjazdowymi do Czarnogóry. Dodatkowo rynek Unii Europejskiej jest traktowany jako wspólne dobro i m.in. nie dostaniemy zwrotu podatku VAT za zakupy w innym kraju członkowskim, ale spoza już tak – i warto to zapamiętać podczas zakupów w Czarnogórze.

Z roku na rok rośnie popularność Czarnogóry i napływ turystów wymusza zwiększone kontrole. Podczas każdej kontroli na przejściach granicznych obowiązuje nas przepisy prawne, a nie łaskawość celników. W praktyce celnicy dość rzadko zaglądają do środka samochodu i nie są tak bardzo zainteresowani tym co przewozimy. Jednak to nie zmienia faktu, że wyrywkowe kontrole się odbywają i nigdy nie przewidzimy, czy tym razem to nam dopisze szczęście.

Jeśli tego szczęścia nie mamy i na granicy będziemy mieli dokładnie sprawdzaną zawartość bagażu, to niestety wjazd do kraju rozpoczniemy od opłaty za „utylizację” rzeczy zakazanych. Dlatego decyzja co przewozić i wywieźć z Czarnogóry należy do każdego z osobna.

34 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry. Co do ilości wwożonych produktów to mam pytanie uzupełniające. Czy podane normy liczone są na osobę dorosłą, czy także na niepełnoletnie dzieci. Mam zamiar wybrać się do Czarnogóry wraz z rodziną ( 8 osób) busem i te wiadomości bardzo mi się przydadzą. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. witam…. Jedziemy do Czarnogóry 3 lipca koleżanki ważność dowodu kończy się 21 września czy ma się martwic? bo nie ma 3 miesięcy ważnosci… pozdrawiam

    • Witam Marku,
      o jaką stronę chodzi, góra – dół? Ja wolę zjeżdżać na dół po tej drodze, czyli z Cetynie do Kotoru. Pamiętaj, że na tej drodze nie ma zasad pierwszeństwa i lokalni kierowcy zawsze mają rację – oni wiedzą, gdzie są zatoczki do mijania i który samochód musi cofnąć. Trzeba z nimi współpracować 🙂
      Pozdrawiam

  3. Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj jechałem drogą Virpazar – Ostros i moja rodzina chyba nie przeżyje jazdy podobną trasą. Pozdrawiam Marek.

    • Witam,
      tutaj już wchodzą regulacje międzynarodowe w kwestii wywozu gatunków zagrożonych i pod ochroną.
      W sprawach Czarnogóry nie mamy konkretnych informacji w tej kwestii.
      Pozdrawiam

  4. Kupiłem kiedys na targu w Risanie wspaniałą oliwę z oliwek. Gęsta, ciemnozielona (żona mówiła, że wygląda jak Znany płyn do mycia naczyń) ?. Ile takiej oliwy mógłbym wwieźć do Polsji?

  5. Witam Jedziemy do Czarnogóry 29 lipca ważność dowodu kończy się 26pazdziernika czy mogą być problemy na granicy bo nie ma 3 miesięcy ważności dowodu

  6. Cześć, potwierdzam, że na lotnisku w Podgoricy bez problemu jest możliwość zabrania ze sobą w bagażu podręcznym napojów, w tym alkoholi, oliwy z oliwek itp. Co do ilości nie jestem pewna, ale u mnie 1l rakiji i 1l wina w plastiku z targu przeszły bez problemu, mimo braku legitnej etykiety.

    • Czy ma Pani wiedzę na temat „specjalnych” produktów spożywczych? Córka ma celiakię i musi mieć produkty bezglutenowe (chleb, wędliny, ser, przekąski itd itd)
      Czy przewożenie powyżej 1kg z zaświadczeniem lekarskim się uda? Szczerze to nie wiem jak z dostępnością takich artykułów na miejscu.

      • Wiemy, że sklepy ze zdrową żywnością są, w wielu polskie produkty. Nie ma takiego wyboru jak w Polsce. Myślę, że na granicy nie będą robić problemów.

  7. A jeżeli z Czarnogóry jadę do Albanii, potem do Grecji, stamtąd do Turcji i dopiero samolotem do Polski to czy nadal mogę ze sobą zabrać litr alkoholu ponad 22%?

    • Musiałaby Pani poczytać, jakie regulacje prawne mają wymienione Państwa, my zajmujemy się tylko Polską i Czarnogórą. 😉

      Pozdrawiamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj